Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.02.2011, 18:13:59
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
sunt anu 4, abia astept sa termin.
mult succes la licenta
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.02.2011, 22:38:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Ce fain de tine! Si mie mi se intampla asta inainte pentru ca mergeam la examene cu incredere dar foarte recent am avut un examen la literatura si mi-a cazut exact scriitorul care am sperat din toata inima sa nu-mi cada(e vorba de Stendhal). In cazul meu e ceva de genu' "de ce ti-i frica, de aia nu scapi". In final a fost ok ca am luat o nota de trecere dar nah!
Rareori am patit asa ceva. Aaa... la capacitate. Speram sa-mi pice orice numai prostia de "O scrisoare pierduta" nu. Si aia mi-a picat :)) Chestia e ca intuisem eu ceva,chiar cu o seara inainte citisem comentariul (de fapt cu o zi inainte m-am apucat sa "invat").
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.02.2011, 22:54:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu am să uit niciodată primul meu examen la anatomie. Am picat cu un căpcăun, vestit pentru faptul că nu trecea mai mult de 25 % dintre studenți. Eu eram ultimul din grupă. Căpcăunul prinsese o zi excepțională și vroia să ne trecă pe toți, dar eu am înțeles abia ulterior, și prea târziu, acest lucru. Trag biletul. Mușchii fesieri. În timp ce căpcăunul vorbea cu asistentul, încep eu să spun cele trei fraze pe care le mai țineam minte despre mușchii fesieri, în cuvinte cât mai doctoral-academice "Lasă frazeologia ! Cine inervează mușchii fesieri ?" Desigur că auzisem despre nervii fesieri, era unul dintre cele câteva lucruri pe care le mai țineam minte. Dar, am socotit că nu se poate să te întrebe așa ceva. Cum adică întrebare: cine inervează mușchii fesieri, răspuns: nervii fesieri. Trebuie să fie o capcană undeva, cugetam eu. Văzând că mă gândesc și părându-i-se incredibil, căpcăunul mă încolțește: "cine inervează, mă, mușchii fesieri ???" "Nervul obturator, dom' profesor !". S-a holbat la mine: "ce, mă ??! Afară ! Ieși afară!" Eu: "vă rog, dom' profesor, vă rog frumos, mai dați-mi o șansă !" Căpcăunul ridică din umeri: "Păi...păi ți-am dat-o ! Asta a fost ! Afaaară !".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.02.2011 at 23:00:01.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.02.2011, 09:46:18
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

La drept...in anul intai , drept civil parte generala, ii pica unui coleg clasificarea bunurilor...si proful ii solicita un ex de bun mobil....Acest coleg, da in balbe...proful plictisit il intreaba : mai, stii ce este boul?...la care colegul zice spasit da dom profesor...eu sunt si inca unul albastru(era politai)....Sigur acel coleg n-a mai terminat facultatea insa asta mi-a ramas in minte....S-a ras pe rupte...Cat despre mine....aveam ex de drept international public cu un profesor vestit ca trecea doar 4-5 studenti din an...Eu in seara dinaintea examenului m-am rugat Domnului sa-mi transmita cumva ce nota voi lua(tineam enorm la note-ce prostie de fapt)..si ce credeti voi ca visez? Toata noaptea am numarat picioarele de la doua scaune asezate cu fundul in sus, dintr-o cofetarie draga mie, si culmea...mereu ieseau 9 nu..8 cum era firesc....Cert este ca la examenul sustinut cum era atunci numai oral, am extras subiectul cu nr 2 si mi-a dat 9.....asta nu inseamna insa ca nu m-a taxat mai apoi....
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.02.2011, 10:22:45
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu zic ca daca cineva invata doar cateva subiecte din cateva zeci, sute, si exact din alea ii pica la examen, nu este neaparat ajutor de la Dumnezeu. nu cred ca Dumnezeu incurajeaza lenea si neinvatatul. poate fi doar un "noroc" - ispita de la ... altcineva ...

eu intotdeauna in facultate invatam cam tot, sa zic ca erau subiecte mai putin invatate, dar tot stiam cate ceva. si luam note mai mici, mai mari, dar macar aveam constiinta impacata ca am facut cat de mult posibil pentru examenul respectiv, nu m-am culcat pe o ureche.

adica nu stiu nu sunt deloc de accord cu facutul unei facultati doar pentru note de 5 si pentru diploma aia, care oricum nu ajuta cine stie ce in ziua de azi, si in rest tras matza de coada.... daca fac un lucru apoi sa imi dau silinta sa il fac cat mai bine nu? imi reuseste sau nu, asta e partea a doua, dar macar stiu ca am incercat, ca mi-am dat interesul.

acum tot in cadrul facultatii imi fac veacul si sincer nu prea imi place deloc ce fac, sunt la doctorat, dar trag acolo de doctoratul asta sa il termin odata, daca tot l-am inceput.... mi se pare foarte greu si nici nu prea ma atrage, dar daca am inceput ceva vreau sa duc pana la capat, cu ajutorul lui Dumnezeu. si am vrut de foarte multe ori sa ma las si de fiecare data Dumnezeu nu m-a lasat pur si simplu. deci asta poate tot de planuri tine.

de multe ori mi-am propus si eu multe lucruri sa fac si tot de atatea ori nu am mai apucat sa le fac, si pe moment ma infuriam, ca de ce nu pot face ce vroiam eu, de ce nu am realizat lucrul x ... si cand ma uit in urma, cand vad cum au fost lucrurile aranjate in viata mea, consider ca Dumnezeu le-a asezat mult mai bine, decat imi propusesem eu sa le pun. deci poate de asta tine faptul ca nu toate planurile facute de noi se realizeaza. ca voia noastra nu e ca cea a lui Dumnezeu si calea Lui intotdeauna e cea mai buna.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.02.2011, 11:02:52
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Culmea, mi-e mi-a picat exact ceea ce am invatat, adica am adaptat materia la cursurile pe care s-a axat in timpul scolii, pe ceea ce am facut in clasa mai des... uneori, pe ceea ce ni s-a si spus sa ne bazam.
Oricum, stiu cum este astazi la scoala, nu se calca pragul aproape tot semestrul, apoi apar studentii ca ciupercile dupa ploaie, deseori fara pix si foaie si, " ghici ciudatenie "...aproape toata lumea trece ! Nu este de mirare ca diplomele de studii " superioare " au ajuns apa de ploaie.
Nu prea cred in coincidente si nici in mituri despre lucruri ciudate, cred ca omul nu are ce face si incepe sa despice firul nesemnificativ al lucrurilor in patru si...asa apar ciudateniile.
Lucrurile zilnice sunt amestecate cu ceea ce gandim, invatam, intelegem instinctiv, dorim si realizam ca persoane, de aici rezulta " ciudateniile " de zi cu zi, tot ceea ce facem se leaga inevitabil de latura consecintelor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.02.2011, 11:10:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ai dreptate iarasi Ory....Astazi majoritatea trece prin facultate ca printr-un vis...Am o cunostinta care studiaza dreptul..Dar sustine examenul pe comp....poate da unul sau doua intr-o zi, mai isi programeaza si ora uneori....si natural apoi declara ca a luat 10...Sigur....se scuza ca nu va profesa in domeniu dar ii foloseste pt pozitia de la job...insa......Iar daca o cercetezi in chestiuni de baza in domeniu....pauza totala...dar...va avea diploma....
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.02.2011, 11:32:00
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Nu cu diploma se intră în Rai.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.02.2011, 11:33:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Corect Colaps...dar nici superficialitatea nu e iubita de Dumnezeu, nu-i asa?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.02.2011, 12:17:25
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Necunoscute sunt caile Domnului ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
"foarte ciudat" annajanette Generalitati 369 16.05.2010 13:53:45
ciudat alex00 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 01.02.2010 20:42:22