Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.07.2020, 00:09:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu știu de unde dispuneți dvs, domnule Iorest, de procesul de formare din cadrul institutelor sau facultăților de teologie, și aș vrea să numiți, vă rog și facultățile la care vă referiți... V-aș ruga să aruncați o privire pe fișele disciplinelor care se studiază în facultățile de teologie, și veți observa că ele diferă de la un cult la altul, de ex în cele catolice se studiază și filosofia, ca disciplina obligatorie, și pe lângă facultatea în sine, exista și un seminar teologic în care se formează doar cei care doresc sa devina preoți,mă refer aici la teologia greco-catolică, unde m-am înscris eu.Dar, se poate verifica, și veți vedea ca aspectul spiritual nu este deloc neglijat, și nici admiterea nu se face asa pe povesti.
Nu cunosc cum stă treaba pe la facultatea greco-catolică, nu știu de unde reiese că m-am referit la altceva decât la fac ortodoxe, unde știu persoane care au terminat.

Câte facultăți ortodoxe nu sunt de tradiție, în afară de Sibiu, Iași și București care sunt ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De la cazier, certificat de botez, recomandare de la duhovnic, binecuvântarea episcopului etc... Este totuși un proces mai elaborat...
Astea sunt formalități pe care le îndeplinește aproape oricine, am auzit și de test psihologic că s-ar cere.

Cât la sută au cazier din populația țării nici 5%!
Mai sunt și caziere care se radiază de la sine pentru fapte până-n 2 ani.

Binecuvântarea duhovnicului = formalitate, un om care a trăit chiar și în păcat trupesc, chiar de ar fi o singură dată, nu mai poate fi preot, în realitate există duhovnici împăciuitori care dau ghes ucenicului spre teologie deși se osândesc și ei și ucenicul.
Dacă vreți o să citez din canoanele ortodoxiei.

Binecuvântarea episcopului scrii pe o foaie care începe ”cu Fiiiască supunere vă rog aprobați-mi” și gata se aprobă, dacă sunt îndeplinite celelalte criterii de înscriere.

Testul psiho - seamănă cu testul auto, unde doar cei mai oligofreni nu trec, în rest trece oricine.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Chemarea..... Excluderea din start a unor candidați atipici este o mare greșeală, ar însemna că :Pavel, Sf Augustin, Sf Ciprian sau alte personalități sau oameni cu trecut negativ n-ar avea ce căuta în cler...
Păi și cazierul e o triere a candidaților atipici și chiar și binecuvântarea duhovnicului dacă s-ar aplica la sânge, s-ar tăia în carne vie.

Da, fără o elită morală nu se va realiza nimic, de asta și suntem în situația de azi cu femei lăsate gravide de preoți, pt că intră tot felul de curvari, cu popi vrăjitori care aveau dinainte de hirotonie nebunii ocultiste, cu popi care îndeamnă la yoga și practică și ei, cu popi care de pe băncile facultății cochetau cu erezii de tot felul și care apoi strâmbă învățătura de unde reiese că toți pot și trebuie să fie preoți ,unde scrie așa ceva ?

Eu din contră în tratatul Despre preoție am citit ce mare și înfricoșătoare Taină este !de care Sfântul Ioan Gură de aur fugea

Până și persoanele cu handicapuri grave se exclud de la slujire, deși nu au niciun păcat, așa am citit în niște canoane mai vechi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și revin, chemarea.... O face Dumnezeu, în primul rând, n-ai cum sa judeci pe nimeni, n-ai voie sa etichetezi, sau sa pui la îndoială...
Cum să nu avem voie, de aceea se și întreabă la Hirotonie, vrednic este ?
Normal că se face o cercetare canonică la fel de grea precum la preoția în monahism, nu oricine este chemat să fie preot.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Până la urmă fiecare e liber sa studieze ce vrea și când vrea...Judecățile omenești n-au ce căuta în acest domeniu spiritual, nici acele catalogari superficiale, de parcă doar elitele de zice și cei cu purtări exemplare ar fi potriviți pentru slujire... Nimic mai eronat... Și o spune unul care avea o purtare exemplara și era absorbit de studiu.... Ca mai apoi sa se arunce în haos.
De studiat poate face oricine, dar să administreze sfintele Taine, nu!
De aceea și ziceam că e un proces pur intelectual și de acumulare de cunoștințe, dacă înveți ceva mecanic nu înseamnă că ai atins sfințenia.

Dacă citești sau scrii un doctorat despre Maxim Mărturisitorul nu înseamnă că ești la nivelul său.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ei bine în haos se învață cel mai bine ordinea....
Rascolnicii aveau o doctrină eretică în care se încuraja păcătuirea cât mai multă ca apoi să se ajungă la pocăință, e o erezie și o trăznaie cât casa nimic mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2020, 06:33:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Secția pastorală e cea mai grea de la teologie, dar și acolo să aplici jurământul la unul care devine primar sau are altă meserie e deplasat, de aia ar trebui numai de la diaconi în sus sau de la o treaptă bisericească să se depună.
20. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi.
21. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor.
22. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui.(2Pet2,20-22)


Nu doar hirotonirea te face responsabil de invatatura primita la absolvirea cursurilor, ci insasi primirea invataturii, care trebuie sa te indeparteze de lume.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2020, 15:40:30
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interesul poartă fesul. In credință trebuie sa-i arăți Lui că nu ai interes. Absolut niciunul. Să nu crezi că "dacă fac asta mă voi mantui și voi mantui și pe alții". Pentru că nu te poți salva pe tine da pe alții... Sunt mulți preoți care o văd ca pe o slujbă, trăind în lumea asta împreună cu enoriașii lor și cu bani(mamona) și cu "dumnezeu" să fie bine ca să nu fie rău, religie practic. E cel mai urât să ajungi așa, fariseu- "spiritul" antihristului. Pe aceștia Domnul îi va lovi cu sabia ce iese din gura Sa. Deci fără interes doar CREDINȚĂ!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.07.2020, 16:27:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

E normal să fie păreri împărțite cu privire la preoți, la formarea lor, la comportamentul lor, la cum sunt vs cum ar trebui sa fie... Acuma, eu am cont aici din 2009,am postat de atunci pană în prezent, cu mici sau mari pauze. La început, sa ziceam 16,17 ani eram un ortodox înfocat ce vouă sa devină monah, după care m-am mai înmuiat și hotaresm să dau la teologie și sa devin preot.... După care le-am lăsat toate baltă și am căzut în ateism, cu forme de agnosticisn și ocult etc... Am recuperat toate plăcerile ce mi le refuzasem, am curvit, băut, fumat... Nu ma interesa de nimeni și nimic, nici măcar de mine insumi, abandonasem facultatea, nu eram statornic nici la un loc de munca, imi uram familia și rudele, plecam așa fără sa spun unde și lipseam fără sa știe nimeni de mine.... În fine, a fost o perioadă extrem de tulture și furtunoasa, dificila mai ales pt familie și prieteni și cunoștințe și unele fete cu care încercasem relații...

Așa, deci revenind la actual, pot spune ca în ultimii 4 ani m-am mai așezat, am un loc de munca stabil de atunci, am lăsat-o mai ușor cu rebeliunea, și cât de cât m-am așezat ca om, stabilizat, atat în gândire cât și comportament....

Acuma eu am rațiunile mele personale când aleg sa studiez teologia, respectiv sa devin preot.... În primul rand este o chemare de când eram mic, nu indusa de alții... A persistat mereu sub o forma sau alta, ba chiar uneori mi-a dat speranța sa ma ridic, plus multe altele de natură mistico-onirico-spirituala...

Efectiv poate sunt unii din membrii mai vechi care își pot da seama de tranziția mea, și abordările, dificultățile sau opiniile fluctuante de-a lungul anilor...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.07.2020, 18:36:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Vă rog să mă iertați pentru asprimea cuvântului, am citit despre niște derapaje grave de la preoție în ultimii ani și de aceea și mi-aș dori o rigoare la selecție, prefer să facem selecție, decât să primim sminteli cu nemiluita.

Preoția e cel mai greu lucru pe lumea asta, vă mai dau un exemplu, un preot sau viitor preot, nu are voie să facă accident mortal din culpă, pt că există un canon care-i interzice să facă vărsare de sânge.

Deci dacă ceasul cel rău l-a adus în situația ca un alt șofer să moară, chiar dacă era culpă comună(și vina celuilalt participant la trafic), poate fi caterisit, nu știu cum se judecă dacă a produs un accident mortal din culpă la un pasager din mașină și el era șoferul care a dus mașina prost, dar e tot în situația vărsării de sânge.

Canonul nu face diferență dacă vărsarea de sânge se face cu intenție/premeditat sau din culpă/neglijență, din același motiv unui preot sau viitor preot îi este interzis și să se încingă în încăierări, sau să fie deprins să bată, că poate lovi mortal pe cineva.

Nu mai spun de slujire, că un preot trebuie să ajuneze o zi înainte de slujbă, deci nici sâmbăta nu se va putea împreuna cu preoteasa, sau cu o zi înainte de o sărbătoare cu cruce roșie care poate pica în timpul săptămânii.

De aceea se și cere feciorie și de la preot și de la presvitera lui înainte de căsătorie, pentru că pot fi luni întregi de ajunare, chiar și în afara posturilor, sunt preoți care slujesc zilnic și dacă unul din soți nu se poate înfrâna, vor avea o viață chinuită supusă tentației căderii.

De asemenea trebuie născuți toți copiii care vin, preotul nu poate pune sterilet pe soție sau să o ducă la chiuretaj.

E cel mai greu lucru să fii preot după rigoarea canonică, în vremurile actuale, nu e de persiflat, lasă că știm noi mai bine.

Dacă totuși cineva încalcă, va avea o preoție grea și oamenii nu vor simți lucrarea harului în el, precum se simte magnetismul în lucrarea unor preoți care se luptă să rămână pe cale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.07.2020, 19:06:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Referitor la asprime, domnule Iorest... Printre altele am fost întrebat dacă am un îndrumător spiritual /duhovnic... Eu am răspuns ca ultimul preot la care m-am spovedit mi-e mai mult prieten decât îndrumător, sau cel puțin relația noastră se rezumă mai mult la chestii lumești....Deci prim urmare nu am un duhovnic stabil, deși caut unul, sa zicem compatibil cu mine sau cel puțin în același registru de rezonanță...

Însă răspunsul, sau sfatul venit a fost... "Caută unul aspru, diavolul te ispiti în zonele unde ai fost slab, unde ai păcătuit, nu va veni neapărat cu ceva nou, ci va încerca să te atragă acolo unde ai mai păcătuit"...

Se prea poate sa îmi doresc acum asprime, fermitate, disciplină, sau cel puțin, se poate sa am nevoie de acestea pentru a reuși, acolo unde am eșuat, în duhul blândeții, al delasarii și al "las ca merge și așa".

Deci eu va mulțumesc pentru exigenta!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.07.2020, 19:40:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Referitor la asprime, domnule Iorest...m eșuat, în duhul blândeții, al delasarii și al "las ca merge și așa".

Deci eu va mulțumesc pentru exigenta!

Frate sunt de vârsta ta, 28 de ani fără câteva luni, nu mă mai domni, nu mi-am declinat vârsta și altele că n-am vrut să fac vâlvă.

Eu sunt aspru și din cauza formării atât facultatea (nu am urmat teologia), cât și altele, cât privește ce ți-am zis aș spune tuturor aceleași coordonate, mi-e frică de preoție că e foc.

Ferească Dumnezeu pe oricine să ia în joacă preoția, am văzut un preot care nu era ce trebuie la care i-a murit soția pt că i-au făcut o farsă elevii și au închis-o în clasă era profesoară și a făcut infarct, altul a căzut într-un diabet galopant, la altul i-a stat în comă fiica după un accident de mașină, abia și-a revenit, altul a accidentat mortal și a fost caterisit, când vine cercetarea lui Dumnezeu nu scapă niciunul.

Nu ne putem juca de-a Dumnezeu și cu Dumnezeu, ca și cum nu ne vede.
Îți pot veni niște încercări în preoție de pfiiu ori ție, ori la soție, ori prin copii, ferească Dumnezeu pe oricine de rău, nu doresc la nimeni răul și nu vreau să sperii pe nimeni, și călugăria poate aduce necazuri dacă nu e făcută cum trebuie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2020, 20:29:07
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frate sunt de vârsta ta, 28 de ani fără câteva luni, nu mă mai domni, nu mi-am declinat vârsta și altele că n-am vrut să fac vâlvă.

Eu sunt aspru și din cauza formării atât facultatea (nu am urmat teologia), cât și altele, cât privește ce ți-am zis aș spune tuturor aceleași coordonate, mi-e frică de preoție că e foc.

Ferească Dumnezeu pe oricine să ia în joacă preoția, am văzut un preot care nu era ce trebuie la care i-a murit soția pt că i-au făcut o farsă elevii și au închis-o în clasă era profesoară și a făcut infarct, altul a căzut într-un diabet galopant, la altul i-a stat în comă fiica după un accident de mașină, abia și-a revenit, altul a accidentat mortal și a fost caterisit, când vine cercetarea lui Dumnezeu nu scapă niciunul.

Nu ne putem juca de-a Dumnezeu și cu Dumnezeu, ca și cum nu ne vede.
Îți pot veni niște încercări în preoție de pfiiu ori ție, ori la soție, ori prin copii, ferească Dumnezeu pe oricine de rău, nu doresc la nimeni răul și nu vreau să sperii pe nimeni, și călugăria poate aduce necazuri dacă nu e făcută cum trebuie.
Mulți înainte!.... O mare problemă în nația noastră este ca cei capabili se retrag sau nu încap de cei incapabili și cu pile etc... În prima categorie există prea mult bun simț și respect, în ultima doar interes și batjocură...

O întrebare.... Ai vrut sau ai simțit vreodată chemare către preoție?.... As vrea un da sau nu:)

Și o lămurire... Crezi ca mie nu îmi este sau nu mi-a fost frică? Mai ales după eșecurile din trecut. Crezi ca nu îmi conștientizez starea de păcătoșenie, dar cumva, de asta nu mai prea pot acuza sau judeca pe altcineva, cu atât mai puțin un preot... L-am pălmuit și m-am lepădat de atâtea ori de Hristos, cine sunt eu sa acuz pe altcineva?

Totuși toți meritam o șansa, indiferent de ce am făcut. Asta e, se întâmplă ca poate tocmai cel pe care îl vezi acuma păcătuind, va fi cel care peste câțiva ani îți va dezlega păcatele.... Toți, sau majoritatea avem episoade de cădere, inclusiv apostolii și sfinții au avut, pana și Cristos a cerut sa i se treacă acel pahar /încercare... Pe cruce fiind l-a întrebat pe Tată, pentru ce L-a părăsit...

Eu cred în Vestea Cea Bună a Imperiului Iubirii...

Referitor la canoane.... Ele tind spre un ideal maximizat... Însă sunt cel mult îndrumător,nu un aspect definitoriu...

Este o greșeală sa faci din această zonă a Spiritului, o instanță lumească, cu legi umane ce tind sa judece Spiritul...

O cale de mijloc se cere, cu discernământ, rațiune și toate în spiritul iubirii divine.... Aceasta e singura cale Adevărată...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2020, 23:16:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Mai e un aspect de care trebuie ținut cont, dacă un preot rămâne văduv sau soția divorțează trebuie să trăiască ca un călugăr, are un tânăr capacitatea aceasta ? haina neagră a preotului semnifică o lepădare de lume.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mulți înainte!.... O mare problemă în nația noastră este ca cei capabili se retrag sau nu încap de cei incapabili și cu pile etc... În prima categorie există prea mult bun simț și respect, în ultima doar interes și batjocură...
Sau măcar dacă toți care ar termina la buget, nu zic de cei care-și plătesc facultatea la cu taxă, măcar bursierii dacă ar fi foarte pregătiți în domeniul teologic, până la urmă statul decontează fiecare loc bugetat, să nu fie o pierdere de timp nici pt studenți nici pt stat.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O întrebare.... Ai vrut sau ai simțit vreodată chemare către preoție?.... As vrea un da sau nu:)
Eu nu vreau să fiu preot pt că aș putea fi lovit prin copii sau soție, nu ești numai tu cu tine în fața lui Dumnezeu, mai trebuie să ai cu tine pe mai mulți, nu mi se pare corect să fii lovit cu mantinela prin ricoșeu.

Nici dacă aș avea chemare nu m-aș duce, doar nu pot să fiu ținut în burta chitului ca Iona ca să merg spre pastorație.
Nu cred neapărat în mesianismul preoțesc, dacă nu e unul vine altul la rând ce mare lucru, cimitirele sunt pline de oameni de neînlocuit.

Mie mi-a pus duhovnicul în mână pe la 17 ani o carte Despre Preoție, credea că merg la teologie, eu credeam că mă împinge spre teologie așa ca să fiu la număr pe acolo și nu m-am dus.

În plus acum sunt tot felul de forțe care gravitează pe lângă episcopi, cine știe poate ți se cere să mai intri în ceva club și e aiurea.

Până la urmă ce să faci cu teologia, în afara mediului eclezial nu te ajută nicăieri la angajare, e aiurea să riști totul pe o singură carte.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și o lămurire... Crezi ca mie nu îmi este sau nu mi-a fost frică? Mai ales după eșecurile din trecut. Crezi ca nu îmi conștientizez starea de păcătoșenie, dar cumva, de asta nu mai prea pot acuza sau judeca pe altcineva, cu atât mai puțin un preot... L-am pălmuit și m-am lepădat de atâtea ori de Hristos, cine sunt eu sa acuz pe altcineva?
Eu nu acuz cu nume și prenume, am prezentat cazurile la general cât mai anonimizate, cine mă crede bine, cine nu asta e.

Și preoții la predică mustră păcatele pe care le aud cel mai des la spovedanie fără să dea de înțeles că unul sau altul individual ar avea păcatele respective, sunt păcatele numitor comun.
Dar să spui și pățaniile cuiva e și mai bună învățătură.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Toți, sau majoritatea avem episoade de cădere, inclusiv apostolii și sfinții au avut, pana și Cristos a cerut sa i se treacă acel pahar /încercare... Pe cruce fiind l-a întrebat pe Tată, pentru ce L-a părăsit...
Sunt preoți care s-au căsătorit imediat după facultate, n-au avut timp să păcătuiască încălcând limita canonică de hirotonie, alții sunt la a doua facultate, dar s-au căsătorit curat cu soția care i-a urmat din prima facultate.
Deci iată și oameni laici care se căsătoresc repede, fără substrat foarte religios în viața lor.

Și pocăiții își căsătoresc copiii pe la 25-26 de ani pe curat cum s-ar zice.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totuși toți meritam o șansa, indiferent de ce am făcut. Asta e, se întâmplă ca poate tocmai cel pe care îl vezi acuma păcătuind, va fi cel care peste câțiva ani îți va dezlega păcatele....
Preoții care păcătuiesc au o problemă de autoritate, adică dacă tu nu ai păcatele lui, cum poate el să te lămurească pe tine ?
Vrei să mergi la un preot mai sus duhovnicește decât tine, la măsuri mai mari.

Eu nu aș merge la un preot foarte tânăr la spovedit, mai degrabă un duhovnic de 45 de ani mi se pare pregătit, nici foarte bătrân nu e bine, ei sunt cu o altă mentalitate.

Îți zic și de ce nu merg la un preot tânăr, pt că el abia își face mâna cu enoriașii, până intră în pâine învață pe oameni meserie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu cred în Vestea Cea Bună a Imperiului Iubirii...

Referitor la canoane.... Ele tind spre un ideal maximizat... Însă sunt cel mult îndrumător,nu un aspect definitoriu...

Este o greșeală sa faci din această zonă a Spiritului, o instanță lumească, cu legi umane ce tind sa judece Spiritul...
Dacă episcopul își asumă răspunderea hirotoniei e pe pielea lui experiența, problema e alta, dacă ipotetic vorbind eu încalc, tu încalci, celălalt nu mai ține cont, cum mai pot cere eu cuiva să respecte măcar o iotă din Biblie dacă eu nu respect, ce se mai alege de învățătură ?
Cu ce popor vei mai face pastorație, una e să ai o parohie pregătită de olimpiadă duhovnicească, alta e să-i iei de sub nivelul mării.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O cale de mijloc se cere, cu discernământ, rațiune și toate în spiritul iubirii divine.... Aceasta e singura cale Adevărată...
Canoanele pot lumina mintea la cunoașterea anti-păcat, poate sunt niște trepte și ele spre desăvârșire.
Canoanele mai înseamnă ceva, rânduială, disciplină, dereticare a zonelor de necunoaștere, întuneric.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.07.2020 at 23:25:47.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2020, 23:34:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

O să mergi.... Vei sluji până la urmă...

Eu unul nu prea m-aș vedea decât preot celib,deci nu risc să implic o soție sau copii în toată această lucrare, care mi se pare ca necesită dedicare totală...

Însă fie voia Ta și nu a mea! În mâinile Tale mă încredințez, arată - mi Calea, și eu o voi urma cu ajutorul Tău, în veci, Amin!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare