Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2022, 12:26:13
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Biserici -muzica psaltica Bucuresti

Stie cineva in ce parohii/biserici din Bucuresti se tine Sfanta Liturgie cu muzica psaltica?

Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2022, 03:58:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Stie cineva in ce parohii/biserici din Bucuresti se tine Sfanta Liturgie cu muzica psaltica?

Multumesc anticipat!
Nu stiu, dar banuiesc ca mai degraba la vreo manastire.

Eu astept cu sufletul la gura sa ne spui noutatile tale dupa experienta de la Oasa pe topicul pe care l-ai deschis in cautarea unui duhovnic "personalizat", inainte de a merge in tabara.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2022, 22:32:33
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu stiu, dar banuiesc ca mai degraba la vreo manastire.

Imi spusese cineva din Sibiu ca a auzit ca in Bucuresti se canta si la unele biserici de mir muzica psaltica nu doar la Manastiri. :) o sa fac tot posibilul sa gasesc una. "M-am indragostit" de muzica psaltica si de liturghia facuta asa si nu pe corala si cred ca mi se va parea ciudat sa ascult liturghia pe corala acum dupa ce am descoperit frumusetea psalticii in tabara.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu astept cu sufletul la gura sa ne spui noutatile tale dupa experienta de la Oasa pe topicul pe care l-ai deschis in cautarea unui duhovnic "personalizat", inainte de a merge in tabara.
Multumesc pentru interes Demetrius. :) Doamne ajuta! O sa imi fac uraj si o sa scriu "public" aici experienta.

A fost mult, mult, mult, mult mai mult decat ma asteptam tabara. E greu de descris in cuvinte pentru ca toate sunt prea lumesti. O sa folosesc o fraza pe care am folosit-o spontan acolo cand m-a intrebat unul din Parintii de la Manastire cum ma simt/ ce imi place in tabara. M-am simtit iubita! Foarte iubita! Si recomand oricui sa mearga. Oricat ti-ar descrie cineva trebuie sa simti. Exista un har incredbil acolo. Poate ca e datorat rugaciunilor calugarilor pentru noi in lucrarea pe care o fac cu noi, harului Parintelui Teofil Paraianu care lucreaza mai bine dupa ce a trecut in nefiinta, nu stiu! Dar toti cei care ajung acolo iau ceva mai mult sau mai putin. Nu am vazut oameni suparati, tristi, nervosi, nemultumiti per total. Toti se bucura si iau ceva indierent cat de deschisi sau reticenti au venit. Asta cred eu. Pentru mine Oasa a fost cea mai de suflet experienta. Nu imi vine sa cred ca sunt acasa, mi se pare greu sa te intorci in lume dupa Oasa. Nu vroiam sa las frumusetea aia, locul in care ma simt atat de bine.
E mult si greu de spus in cuvinte! Ii multumesc profund Domnului pentru ca mi-a calauzit drumul spre a gasi aceasta tabara si acest loc binecuvantat.
In ceea ce priveste duhovnicul am avut o mica dezamagire, parte din ea fiind din vina mea! Eu mi-as fi dorit sa ajuns la partintele Iustin pentru ca l-am simtit pe sufletul meu destul de puternic insa am aflat ca el nu mai e la Oasa zi de zi ci e la un schit ce tine de Oasa un pic mai sus pe varful Fetita dar vine si mai slujeste din cand in cand si jos la Oasa. Din primele zile in tabara am intrebat pe fetele care erau mai vechi ( veneau de mai multi ani) cand se fac spovedaniile si intr-o seara in primele zile in timpul unei vecernii si privegheri cand doi din Parinti spovedeau in camarutele din spate din biserica mare, m-a intrebat una din fete daca vreau sa merg sa ma spovedesc si am zis da! Cum era de asteptat am fost foarte timorata si stanjenita si parintele la care am nimerit a fost cam rece. Nu pentru ca mi-ar fi dat vreun canon sau intarziat Sfanta Ipartasanie ( pana peste inca o sapamana) la asta ma asteptam ci pentru ca doar asculta fara sa zica prea multe sau fara sa calauzeasca prea mult si grabind un pic. Cred ca parte din vina e si a mea pentru ca poate nu am fost pregatita insa clar nu e Duhovnicul pentru mine si cred ca nici el nu vroia sa fie. Am mai intalnit oameni un pic dezamagiti de acelasi lucru. Poate ca asa este el. Caci spre exemplu la conferinte era mult mai deschis. Oricum ii multumesc! Datorita lui am invatat sa iubesc Psaltirea desi am inceput citirea ei ca o " obligatie" in prima seara. Am fost un pic data peste cap in acea seara insa m-am bucurat in continuare dupa de tot ce mi-a oferit Dumnezeu sulfetului meu in tabara. Dupa cateva zile a venit si parintele Iustin la unele slujbe insa nu am indraznit sa vorbesc cu el. Nu stiam cum. Mi-a fost jena. Poate nu sa ma spovedesc la el caci nu stiam daca mai pot daca deja ma spovedisem insa macar sa vorbesc cu el. Mi-a fost rusine sa il abordez desi au existat semne clare care mi-au dat un impuls ( semne pe care cred ca mi le-a trimis cumva Dumnzeu pentru ca prea se potriveau ) dar rusinea m-a oprit din a incerca sa vb cu el.
Este marele meu regret din tabara. Inca cred cu tarie ca parintele Iustin este omul si Duhovnicul pentru mine. Si sper ca data viitoare cat mai curand sa imi fac curaj sa vorbesc cu el. Dar chiar si asa, chiar si fara asta a fost incredibil de frumos la Oasa indiferent de cat de obosita sunt sau cat de multa munca a fost.
Am avut parte de prima Impartasanie dupa mult timp chiar la litughia din noaptea privegherii pentru Sfantului Pantelimon ( hramul Manastirii Oasa este Sfantul Pantelimon) si imi doresc sincer ca ma spovedesc si sa ma impartasesc cat mai des acum. Simt ca am nevoie, sunt un pic cam novice. O sa incerc sa caut un duhovnic si acasa. Asa cum spuneai si tu dupa prima impartasanie poate o sa am alt imbold sufletesc sa caut.
Oricum trebuie sa ma intorc la Oasa cat mai repede. Tanjesc dupa!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2022, 23:14:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Pentru mine Oasa a fost cea mai de suflet experienta. Nu imi vine sa cred ca sunt acasa, mi se pare greu sa te intorci in lume dupa Oasa. Nu vroiam sa las frumusetea aia, locul in care ma simt atat de bine.
E normal ce povestești, dar e entuziasmul începătorului, la început vezi o revărsare de Har după care se poate retrage și să apară diferite ispite.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
In ceea ce priveste duhovnicul am avut o mica dezamagire, parte din ea fiind din vina mea!

ci pentru ca doar asculta fara sa zica prea multe sau fara sa calauzeasca prea mult si grabind un pic.
Ceva de genul am văzut și eu, nu știu care să fie explicația ori e din oboseală, ori spovedește din obligație, problema e că nimeni din cei care au mai mers nu-ți spun înainte care preot spovedește temeinic adică cu implicare și care nu, afli pe pielea ta.
Nici nu știam că pr Iustin s-a retras de exemplu.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
O sa incerc sa caut un duhovnic si acasa. Asa cum spuneai si tu dupa prima impartasanie poate o sa am alt imbold sufletesc sa caut.
Oricum trebuie sa ma intorc la Oasa cat mai repede. Tanjesc dupa!
Cel mai bine e să cauți un duhovnic prin apropiere, la distanță poate nu ajungi vor crește prețurile și la combustibil și la bilete de tren, plus timpul prin tren o zi aproape pierdută dacă aduni tur-retur, iarna e și mai greu să urci acolo la mănăstire la unii le-au cedat mașinile pe acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2022, 04:19:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Multumesc pentru interes Demetrius. :) Doamne ajuta! O sa imi fac uraj si o sa scriu "public" aici experienta.

A fost mult, mult, mult, mult mai mult decat ma asteptam tabara. E greu de descris in cuvinte pentru ca toate sunt prea lumesti. O sa folosesc o fraza pe care am folosit-o spontan acolo cand m-a intrebat unul din Parintii de la Manastire cum ma simt/ ce imi place in tabara. M-am simtit iubita! Foarte iubita!
...
Oricum trebuie sa ma intorc la Oasa cat mai repede. Tanjesc dupa!
Doamne ajuta!
Ma bucur tare mult pentru tine.

Din amanuntele descrierii tale inteleg ca manastirea (in lunile iulie-august) mai mult profita de mana de lucru a tinerilor aflati oricum in vacanta, si nu se ocupa primordial de starea lor duhovniceasca. Eu ma asteptam ca din prima zi sa fiti primiti cu... spovedanie si abia apoi sa fiti cazati; adica, spovada o consideram o pre-conditie de inscriere in tabara si nu ca optiune personala.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.07.2022 at 04:45:51.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2022, 07:25:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Din amanuntele descrierii tale inteleg ca manastirea (in lunile iulie-august) mai mult profita de mana de lucru a tinerilor aflati oricum in vacanta, si nu se ocupa primordial de starea lor duhovniceasca.
Eh nu e chiar așa, ca să dai de mâncare la 50 de persoane sau mai mult timp de o săptămână solicită capabilitățile oricărei locații, plus cazarea care e gratis, într-un fel e normal să ajuți pe acolo, Cine nu muncește să nu mănânce.
Nu erau munci care să te rupă, dacă te pune la unele chestii nici nu trebuie să ridici mai mult decât poți duce, la bucătărie să faci pe acolo ce o fi așa de greu ?

Nu e ca și cum dai cu târnăcopul în mină.

Obștea de acolo oricum e întinerită față de altele din țară, nu duc ei lipsă de călugări au și forță de muncă din satele dimprejur când e de cules recolta, toate taberele astea din 1997 încolo au avut un efect în creșterea obștilor, mai e și o mănăstire de femei undeva la Teț am citit.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu ma asteptam ca din prima zi sa fiti primiti cu... spovedanie si abia apoi sa fiti cazati; adica, spovada o consideram o pre-conditie de inscriere in tabara si nu ca optiune personala.
Păi se spovedește și acolo, dar mai mulți călugări și nu știi dinainte care-cum, n-ai cum să te gândești mental ca vizitator prima dată că unul spovedește în viteză, te lasă să zici ce ai după care rugăciune și să vină următorul.
La alt călugăr i-a sunat telefonul din ce-mi aduc aminte când era la spovedanie, poate erau treburi administrative de rezolvat, dar totuși trebuie mai multă atenție pe partea asta.

Nu te obligă să te spovedești, și într-un fel e bine că nu sunt intruzivi cu chestiunea asta, unii ar putea-o percepe ca pe o intruziune în viața privată insistența unui preot de a te spovedi.
Știu pe cineva, o fată, care avea patima fumatului dinainte să meargă în tabără și a turnat-o o tipă mai veche de acolo care a ajuns și călugăriță la Teț, au certat-o mai mult femeile, nu cred că monahii la ei am văzut că au tact, și a plecat.

Mai erau și băieți care fumau, dar nu a mers nimeni cu pâra la călugări e bine că nu sunt ca niște inchizitori totuși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2022 at 07:43:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2022, 08:12:07
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E normal ce povestești, dar e entuziasmul începătorului, la început vezi o revărsare de Har după care se poate retrage și să apară diferite ispite.
Inteleg ce zici insa tind sa cred ca nu e doar entuziasmul incepatorului in ceea ce priveste IUbirea pentru Oasa si ce am simtit acolo. Cred ca se aplica asta cu entuziasmul incepatorului la dorinta de a ma spovedi sau impartasi si legat de altele. ca da cu siguranta apar deja, o sa apara ispite. Insa sa stii ca legat de Oasa in perioada asta mare nevoie as avea. Un pic daca as mai fi stat Na, e greu de spus in cuvinte. Din ce imi dau seama si tu ai fost acolo. Am observat, repet, ca toti iau cate ceva la Oasa.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ceva de genul am văzut și eu, nu știu care să fie explicația ori e din oboseală, ori spovedește din obligație, problema e că nimeni din cei care au mai mers nu-ți spun înainte care preot spovedește temeinic adică cu implicare și care nu, afli pe pielea ta.
poate ca vorbim de acelas parinte pentru ca se potriveste descriere la mai multi. nu o sa dau numele. Oricum erau 2 in seara aia insa al doilea a venit dupa ce m-a intrebat pe mine tipa care se ocupa cu listele daca vreau. Si al doilea asa la prima vedere parea mai rabdator si bland. Dar nu poti stii. Ce m-a socat pe mine un pic e ca acelasi parinte care m-a spovedit a tinut si o coferinta despre rugaciune si in conferinta era mult mai deschis. Acum a trecut, asta e! Eu oricum ii multumesc si ma rog pentru el si imi asum si partea mea de vina.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici nu știam că pr Iustin s-a retras de exemplu.
Nici eu nu stiam. Nu stiu cat s-a retras cat e mai mult la Fetita din ce am inteles. Fetita face parte tot din Oasa.
Ce imi pare si mai rau e ca am auzit ca parintele Iustin a spovedit acolo in spate in zilele cand a fost jos la Oasa. Si chiar nu am stiut, asta am aflat in ultima zi de la cineva pe drumul spre casa dintr-o vorba in alta. Mie imi spusese cineva din organizatori atunci in primele zile cand am intrebat de spovedanie si i-am zis clar ca as vrea la parintele IUstin ca el nu e aici, vine si slujeste din cand in cand. Daca stiam ca si spovedeste as fi asteptat, nu m-as fi spovedit atunci si asteptam pana cand spovedea si el Si nici nu l-am vazut caci la unele slujbe eu plecam mai devreme la bucatarie fiind multa treaba
Oricum puteam indrazni macar sa vb cu el ca am avut ocazii cateva sa il opresc si asa cum am zis au fost niste semne clare pe alocuri ( chiar amuzante) dar nu am indraznit.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cel mai bine e să cauți un duhovnic prin apropiere, la distanță poate nu ajungi vor crește prețurile și la combustibil și la bilete de tren, plus timpul prin tren o zi aproape pierdută dacă aduni tur-retur, iarna e și mai greu să urci acolo la mănăstire la unii le-au cedat mașinile pe acolo.
Oricum asta ma gandeam sa fac, sa caut si acasa un duhovnic. Acum poate am alt imbold si curaj.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2022, 08:20:18
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Ma bucur tare mult pentru tine.

Din amanuntele descrierii tale inteleg ca manastirea (in lunile iulie-august) mai mult profita de mana de lucru a tinerilor aflati oricum in vacanta, si nu se ocupa primordial de starea lor duhovniceasca. Eu ma asteptam ca din prima zi sa fiti primiti cu... spovedanie si abia apoi sa fiti cazati; adica, spovada o consideram o pre-conditie de inscriere in tabara si nu ca optiune personala.
Nu, in nici un caz nu este vorba de asta de a profita de mana de lucru. Si nu ti-o zic doar din entuziasm si atat ci sunt cat se poate de obiectiva.
Si ti-o zice o persoana care a fost la bucatarie care e "cea mai grea ascultare" ( asa a numit-o parintele care mi-a luat un interviu legat de OASA, eu nu am simtit-o asa). La bucatarie e mai mult de munca fata la alte ascultari din ce am vazut dar asta e pentru ca sunt asa cum am zis 260 de oameni plus obstea plus pregatiri pentru hram. Da, ascultarea incepe cu 4 ore mai devreme ca restul, da muncesti destul insa nu simti ca o povara. Nimeni de acolo nu cred ca facea treaba scrasnind din dinti, ci cu bucurie.
Plus ca parintii de la bucatarie erau atat de blanzi. Nu imi pare rau nici o secunda ca am nimerit acolo si tot acolo m-as intoarce.

Asculatarile nu sunt doar niste treburi gospodaresti si atat. Eu cred ca ne invata multe alte lucruri sincer. Personal m-au invtatat si ajutat. Si nu ma refer la chestii concrete lumeste de genul " cum sa curat peste" .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2022, 08:30:18
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Obștea de acolo oricum e întinerită față de altele din țară, nu duc ei lipsă de călugări au și forță de muncă din satele dimprejur când e de cules recolta, toate taberele astea din 1997 încolo au avut un efect în creșterea obștilor, mai e și o mănăstire de femei undeva la Teț am citit.
Exact, obstea de la Oasa e preponderent tanara si toti muncesc foarte mult. E mult de munca cam peste tot. Legat de Tet, da, maicile de la Tet au venit sa ne ajute cu pregatirile pentru hram ( mancare, pachete, pregatit locatia etc) si chiar si cu cursurile de psaltica.

Oricum e un efort pentru ei sa primeasca 260 de oameni, sincer.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te obligă să te spovedești, și într-un fel e bine că nu sunt intruzivi cu chestiunea asta, unii ar putea-o percepe ca pe o intruziune în viața privată insistența unui preot de a te spovedi.
Știu pe cineva, o fată, care avea patima fumatului dinainte să meargă în tabără și a turnat-o o tipă mai veche de acolo care a ajuns și călugăriță la Teț, au certat-o mai mult femeile, nu cred că monahii la ei am văzut că au tact, și a plecat.

Mai erau și băieți care fumau, dar nu a mers nimeni cu pâra la călugări e bine că nu sunt ca niște inchizitori totuși.
Da, sa stii ca mare dreptate ai. Parintii si Fratii de acolo sunt cu mult tact, bun simt, blanzi si intelegatori. Cu foarte mici exceptii toti sunt asa de faini si calzi. Si au fost cazuri similare cu fumatul cu ce spui tu si acum din ce am auzt.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2022, 12:36:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Inteleg ce zici insa tind sa cred ca nu e doar entuziasmul incepatorului in ceea ce priveste IUbirea pentru Oasa si ce am simtit acolo. Cred ca se aplica asta cu entuziasmul incepatorului la dorinta de a ma spovedi sau impartasi si legat de altele. ca da cu siguranta apar deja, o sa apara ispite. Insa sa stii ca legat de Oasa in perioada asta mare nevoie as avea. Un pic daca as mai fi stat Na, e greu de spus in cuvinte. Din ce imi dau seama si tu ai fost acolo. Am observat, repet, ca toti iau cate ceva la Oasa.
Din 97 de când se fac tabere, monahii au învățat să fie gazde bune, e logic, poate de asta sunt cei mai avansați din țară în acomodarea cu tinerii au învățat pedagogia relaționării, dar mai sunt și alte obști și mănăstiri prin țară care intuiesc eu că sunt mult mai puternice în rugăciune ca Oașa.

Eu personal aș vrea să văd cum e pe la mănăstirea Frăsinei unde am auzit că intră doar bărbații, la Oașa problema a fost că veneau multe fete și o parte din tinerii aspiranți la călugărie sau unii începători, au plecat din mănăstire și s-au căsătorit.

Nu știu despre câți o fi vorba în 25 de ani să fie 5,10,30 habar n-am contează principiul.

Deci nu e bun contactul acesta prelungit, de exemplu la Teț merg doar fetele nu intră și bărbații, adică acolo de ce se poate face o selecție, dar în fine nu acesta e subiectul.

Oașa e bună la început când ești speriat nu știi mai nimic din domeniu e primul contact cu mediul monahal, dar pe parcurs poate că duhovnicii experimentați stau ascunși în alte mănăstiri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare