Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2022, 13:59:44
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din 97 de când se fac tabere, monahii au învățat să fie gazde bune, e logic, poate de asta sunt cei mai avansați din țară în acomodarea cu tinerii au învățat pedagogia relaționării, dar mai sunt și alte obști și mănăstiri prin țară care intuiesc eu că sunt mult mai puternice în rugăciune ca Oașa.
Dar sa stii ca ei nu fac mare lucru la modul direct vazut, adica nu se dau peste cap la modul lumesc ca sa nu mai putem noi de bine in sensul ca nu fac ceva deosebit, ceva concret Ci sunt ei pur si simplu. Nu cred ca se limiteaza doar la faptul ca au invatat o pedagogie a relationarii, sincer! Pentru ca nu doar in relationare se simte frumusetea de acolo ci in tot. In slujbe, in activitati etc.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu personal aș vrea să văd cum e pe la mănăstirea Frăsinei unde am auzit că intră doar bărbații, la Oașa problema a fost că veneau multe fete și o parte din tinerii aspiranți la călugărie sau unii începători, au plecat din mănăstire și s-au căsătorit.
Nu știu despre câți o fi vorba în 25 de ani să fie 5,10,30 habar n-am contează principiul.
Nu am auzit de asa ceva insa sincer nu toti cei care vin in manastire sunt meniti sa si ramana. Asta o spun si unii preoti sau calugari prin conferinte. Mai bine un crestin bun in lume decat un calugar care nu poate fi dedicat. Asta ultima e doar parerea mea. Iar la fete ( studente) si femei ca sunt multe si de 30, 35 + si 40 chiar am vazut respect si nici un gest necuvenit in tabara.
Si sa stii ca la inceput cum zici tu 97 si inca multi ani dupa nu erau tabere comune, erau separate de baieti si fete din ce stiu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oașa e bună la început când ești speriat nu știi mai nimic din domeniu e primul contact cu mediul monahal, dar pe parcurs poate că duhovnicii experimentați stau ascunși în alte mănăstiri.
Cu siguranta exista monahi foarte buni in toate manastirile, nu spre asta era vorba! Doar ca la Oasa se face o lucrare foarte faina cu tinerii. Repet e mai greu in cuvinte. Fiecare simte dupa cat poate/vrea etc. Dar toti au luat ceva frumos de acolo. Cu siguranta e foarte buna la inceput dar eu gasit si foarte multi oameni care vin de 7 8 ani la Oasa in tabare sau si din cand in cand pentru ca acolo se simt bine si altii pentru care intr-adevar a fost faina experienta doar odata.
Acuma nu este vorba de a sta numai acolo, nu! ci poate ca in anumite momente suletul tau are nevoie mai mult.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.07.2022, 14:44:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Dar sa stii ca ei nu fac mare lucru la modul direct vazut, adica nu se dau peste cap la modul lumesc ca sa nu mai putem noi de bine in sensul ca nu fac ceva deosebit, ceva concret Ci sunt ei pur si simplu.
Există monahi care fac observații tinerilor, sau au un mod mai dur/direct de relaționare, la asta mă refer că ei s-au mai șlefuit și știu cum să vorbească ca să te simți bine în pielea ta, să-ți ia neliniștile față de un mediu nou cu mâna cum se zice, nu sunt buruienoși sau toporistici în exprimare.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Nu cred ca se limiteaza doar la faptul ca au invatat o pedagogie a relationarii, sincer! Pentru ca nu doar in relationare se simte frumusetea de acolo ci in tot. In slujbe, in activitati etc.
Păi da, dar ca să compari ar trebui să mergi vreo 5-10 ani pe la mănăstirile din țară din mai multe regiuni istorice și abia apoi să vezi dacă mai e sentimentul de unic, pe Oașa îi ajută și peisajele din Apuseni și de pe muntele Șureanu știu treaba asta, e clar că o mănăstire lipită de oraș cum e mănăstirea Antim sau Radu Vodă în București nu are atuul izolării și al situării colinare.

Dacă ajungi prima dată să observi mediul monahal de la Oașa e normal că o să ți se pară aceea cea mai cea mănăstire, că te-ai formatat mental doar pe una.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Nu am auzit de asa ceva insa sincer nu toti cei care vin in manastire sunt meniti sa si ramana.
Eu am auzit din mai multe părți chestia asta că glumitul cu fetele, micul schimb de zâmbete i-a făcut pe unii să se îndrăgostească și să plece din mănăstire, e adevărat că am auzit că ar fi fost începători, poate erau doar aspiranți la călugărie fără să se fi citit vreo slujbă de tundere în monahism pe capul lor.
Și la Oașa și Găbud sunt cele mai multe fete în mai multe tabere, deci nu e doar odată ca la Putna.

Nu e ok treaba asta pt principiile călugărești interacțiunea prea mare cu fetele și femeile.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Asta o spun si unii preoti sau calugari prin conferinte. Mai bine un crestin bun in lume decat un calugar care nu poate fi dedicat. Asta ultima e doar parerea mea.
Așa e dar în cazul acesta ispita și-o bagă ei singuri în mănăstire, nu a ieșit călugărul sau fratele începător din mănăstire, ci a venit lumea la el, deci se auto-ispitesc prin tabere fără să vrea, sau vrând să facă un bine mai mare, formarea tineretului.


Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Iar la fete ( studente) si femei ca sunt multe si de 30, 35 + si 40 chiar am vazut respect si nici un gest necuvenit in tabara.
Cele peste 40 sunt căsătorite, nu cred că la ele e problema dar îndrăgosteala te lovește când e lumea mai dragă, călugărul trebuie să fugă de pricinile de ispitire, nu să se ispitească să vadă dacă e puternic.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Si sa stii ca la inceput cum zici tu 97 si inca multi ani dupa nu erau tabere comune, erau separate de baieti si fete din ce stiu.
Eu am văzut poze în care erau la un loc stăteau pe iarbă lângă părintele Teofil și ascultau ce le spunea.


Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Cu siguranta exista monahi foarte buni in toate manastirile, nu spre asta era vorba! Doar ca la Oasa se face o lucrare foarte faina cu tinerii. Repet e mai greu in cuvinte. Fiecare simte dupa cat poate/vrea etc. Dar toti au luat ceva frumos de acolo. Cu siguranta e foarte buna la inceput dar eu gasit si foarte multi oameni care vin de 7 8 ani la Oasa in tabare sau si din cand in cand pentru ca acolo se simt bine si altii pentru care intr-adevar a fost faina experienta doar odata.
Acuma nu este vorba de a sta numai acolo, nu! ci poate ca in anumite momente suletul tau are nevoie mai mult.
Până la urmă la mănăstire nu te duci să te simți bine, ci să te despătimești ori asta e inconfortabil mereu pt că zgândăre câte ceva în interior, eu doar văd ce spunea Iulian de la Prodromu de pildă, că nu e bine nici la bucătărie de călugări să aduci maici, acum eu nu am dreptul să judec, dar rânduiala de călugărie e să fie separate obștile și să nu se poate înopta în apropiere de mănăstire de călugări de către femei și invers, chiar dacă clădirea e scoasă din perimetrul mănăstirii e tot la 100 de metri de ea.

În fine, ne folosim cu discernământ de ce avem la îndemână pt sporirea duhovnicească.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2022 at 14:46:32.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2022, 15:59:23
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi da, dar ca să compari ar trebui să mergi vreo 5-10 ani pe la mănăstirile din țară din mai multe regiuni istorice și abia apoi să vezi dacă mai e sentimentul de unic, pe Oașa îi ajută și peisajele din Apuseni și de pe muntele Șureanu știu treaba asta, e clar că o mănăstire lipită de oraș cum e mănăstirea Antim sau Radu Vodă în București nu are atuul izolării și al situării colinare.

Dacă ajungi prima dată să observi mediul monahal de la Oașa e normal că o să ți se pară aceea cea mai cea mănăstire, că te-ai formatat mental doar pe una.
Inteleg ce zici si are sens dar se limiteaza un pic la niste aspecte mai superficiale ( iarta-ma nu stiu cum altfel sa le numesc, nu ma pricep la vorbe prea bine)
Cu siguranta ajuta peisajele sau bunavointa obstii dar nu cred ca se limiteaza la asta. Cred, de fapt simt ( a crede tine mai mult de rational) ca e un har care lucreaza acolo in lucrarea asta pe care o fac ei. Poate ma insel.
Prin a spune cat de fain e la Oasa nu spun nici o secunda ca il alta parte nu e bine si frumos ci doar ca in anumite momente poate ca Oasa e mai potrivita. Nu poti sa fii in sufletul omului sa stii ce simte. Nu e vorba doar de setare mentala.
O sa merg daca reusesc si la Putna apropo ( mi-a vorbit o fata din Moldova despre niste lucruri faine pe care le fac acolo )

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am auzit din mai multe părți chestia asta că glumitul cu fetele, micul schimb de zâmbete i-a făcut pe unii să se îndrăgostească și să plece din mănăstire, e adevărat că am auzit că ar fi fost începători, poate erau doar aspiranți la călugărie fără să se fi citit vreo slujbă de tundere în monahism pe capul lor.
Și la Oașa și Găbud sunt cele mai multe fete în mai multe tabere, deci nu e doar odată ca la Putna.

Nu e ok treaba asta pt principiile călugărești interacțiunea prea mare cu fetele și femeile.
Nu te contrazic. Or fi . Eu personal nu am auzit si nici nu am vazut glume de acest gen care sa duca la astfel de lucruri nici macar cu Fratii sau ajutoarele de acolo dar mai ales cu calugarii. Dimpotriva am sesizat la majoritatea un respect venit de la sine si chiar insotit de o igrijorare pe alocuri sa nu faci sau sa zici ceva ce poate parea necuvenit.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am văzut poze în care erau la un loc stăteau pe iarbă lângă părintele Teofil și ascultau ce le spunea.
Asta cred ca a fost dupa 2005 incolo dar e posbil sa ma insel. Eu am auzit chiar de la Oasa ca la inceput au fost tabere separate.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până la urmă la mănăstire nu te duci să te simți bine, ci să te despătimești ori asta e inconfortabil mereu pt că zgândăre câte ceva în interior.
Bineinteles ca te lupti cu ganduri si patimi si acolo, nu se pune problema ca e totul secunda de secunda o liniste si bucurie nesfarsita. Si da, zgandare uneori la interior si tocmai de aia e inconfortabil dar iti asumi si asta cand mergi acolo tu/eu ca om din lume.
Dar tocmai pentru ca acolo e locul optim pentru a-ti da startul sa te lupti cu aceste lucruri, sau sa inveti sa o faci, sau sa iti gasesti linistea zic ca multi se simt bine. Altfel nu ar reveni mereu sau nu ar sta acolo. Este ca o gura de aer.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În fine, ne folosim cu discernământ de ce avem la îndemână pt sporirea duhovnicească.
De acord.
Iertare, te rog, daca m-am contrazis cu tine cumva. A decurs discutia de la intrebarea initiala de a "povesti eu cum a fost" si apoi de la observatiile tale si ale mele. Chiar ma gandeam daca sa raspund public ( adica la topic aici ) sau nu.

Important e sa intarim in credinta! Doamne ajuta!

PS: Totusi, revenind la titlul inital al acestui topic daca stiti. aflati ceva biserici de mir unde se canta psaltica, va rog sa impartasiti si aici!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2022, 23:01:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Inteleg ce zici si are sens dar se limiteaza un pic la niste aspecte mai superficiale ( iarta-ma nu stiu cum altfel sa le numesc, nu ma pricep la vorbe prea bine)


Nu te contrazic. Or fi . Eu personal nu am auzit si nici nu am vazut glume de acest gen care sa duca la astfel de lucruri nici macar cu Fratii sau ajutoarele de acolo dar mai ales cu calugarii. Dimpotriva am sesizat la majoritatea un respect venit de la sine si chiar insotit de o igrijorare pe alocuri sa nu faci sau sa zici ceva ce poate parea necuvenit.

De acord.
Iertare, te rog, daca m-am contrazis cu tine cumva. A decurs discutia de la intrebarea initiala de a "povesti eu cum a fost" si apoi de la observatiile tale si ale mele. Chiar ma gandeam daca sa raspund public ( adica la topic aici ) sau nu.

Important e sa intarim in credinta! Doamne ajuta!

PS: Totusi, revenind la titlul inital al acestui topic daca stiti. aflati ceva biserici de mir unde se canta psaltica, va rog sa impartasiti si aici!
Nu m-am supărat, mă bucur că ne-ai împărtășit, nu am răspuns imediat că am fost în Decathlon să văd niște articole sportive, n-am mai citit.
Iertare și eu că te-am luat tare cu raționamente și principii de călugărie, poate după 4-5 tabere sau mai mult de Oașa și Găbud o să-ți formezi și tu un ochi mai critic, e normal până la urmă să fii impresionat, nu văd nimic rău, aș vrea totuși să știu și eu care sunt cele mai avansate mănăstiri dpdv spiritual din România.

Referitor la muzică psaltică : Mănăstirea Stavropoleos cred că are psaltică
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.08.2022, 07:22:48
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eh nu e chiar așa, ca să dai de mâncare la 50 de persoane sau mai mult timp de o săptămână solicită capabilitățile oricărei locații, plus cazarea care e gratis, într-un fel e normal să ajuți pe acolo, Cine nu muncește să nu mănânce.
Nu erau munci care să te rupă, dacă te pune la unele chestii nici nu trebuie să ridici mai mult decât poți duce, la bucătărie să faci pe acolo ce o fi așa de greu ?

Nu e ca și cum dai cu târnăcopul în mină.

Obștea de acolo oricum e întinerită față de altele din țară, nu duc ei lipsă de călugări au și forță de muncă din satele dimprejur când e de cules recolta, toate taberele astea din 1997 încolo au avut un efect în creșterea obștilor, mai e și o mănăstire de femei undeva la Teț am citit.



Păi se spovedește și acolo, dar mai mulți călugări și nu știi dinainte care-cum, n-ai cum să te gândești mental ca vizitator prima dată că unul spovedește în viteză, te lasă să zici ce ai după care rugăciune și să vină următorul.
La alt călugăr i-a sunat telefonul din ce-mi aduc aminte când era la spovedanie, poate erau treburi administrative de rezolvat, dar totuși trebuie mai multă atenție pe partea asta.

Nu te obligă să te spovedești, și într-un fel e bine că nu sunt intruzivi cu chestiunea asta, unii ar putea-o percepe ca pe o intruziune în viața privată insistența unui preot de a te spovedi.
Știu pe cineva, o fată, care avea patima fumatului dinainte să meargă în tabără și a turnat-o o tipă mai veche de acolo care a ajuns și călugăriță la Teț, au certat-o mai mult femeile, nu cred că monahii la ei am văzut că au tact, și a plecat.

Mai erau și băieți care fumau, dar nu a mers nimeni cu pâra la călugări e bine că nu sunt ca niște inchizitori totuși.
Tu raspunzi automat la orice mesaj ca la "revista presei cetatenesti" fara sa revizuiesti mesajul?
Tu poti pricepe ca o manastire ortodoxa are reguli proprii?
In afara manastirii civilii pot face ce vor ei, inauntru insa nimeni nu. Daca respecti regulile interne (duhovnicesti) esti binevenit, daca nu, DRUM BUN!

Crezi ca recolta de la manastire are alt termen de recoltare decat toate lelelalte din judet sau ca manastirea plateste mai mult? Sau cei plecati la munca peste hotare se intorc sa faca "voluntariat" la Oasa?

Ce a rezolvat tactul monahilor daca fata a plecat? Ca tu dai cu gura doar pe femei cand fata sfideaza pe toti din jur fumand?
Manstirea e un loc de izolare fata de tentatii pentru toti din interior. Cum permiti tentatiei sa intre in manastire?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2022, 09:04:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Crezi ca recolta de la manastire are alt termen de recoltare decat toate lelelalte din judet sau ca manastirea plateste mai mult? Sau cei plecati la munca peste hotare se intorc sa faca "voluntariat" la Oasa?
Păi tu ai spus că au nevoie de forță de muncă, nu eu, eu cred că se dădeau ascultări între ușoare și medii ca dificultate și dacă nu puteai face ceva te schimbai sau nu te opinteai, așa și mâncarea și cazarea e asigurată, se mai consumă și electricitate plus apă, deci există o compensație în toate.
Ascultările la masă mi se păreau de bun simț, adică dacă tot sunt atâția măcar gătitul și pusul mesei să fie făcut de către cei din tabără.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu poti pricepe ca o manastire ortodoxa are reguli proprii?
In afara manastirii civilii pot face ce vor ei, inauntru insa nimeni nu. Daca respecti regulile interne (duhovnicesti) esti binevenit, daca nu, DRUM BUN!Ce a rezolvat tactul monahilor daca fata a plecat? Ca tu dai cu gura doar pe femei cand fata sfideaza pe toti din jur fumand?
Păi atunci scrie frate pe afișul taberei ne rezervăm dreptul de a tria șamd, au mai fost alții care au fumat (evident nu fumau în spațiu închis sau lipiți de Biserică ci pe afară pe câmp), dar nu s-a certat nimeni cu ei și au rămas, oricum tabăra e scurtă și unii stau și mai puțin, se poate face răbdare cu unii dintre ei și li se arată o primire călduroasă, altfel poate se îndepărtează dacă sunt luați prea tare.

Problema ar fi că și unii mireni fac ordine în mănăstire fără să fie călugări, sau poate fac un exces de zel mai mare fără să-i pună nimeni sau să le dea abilitatea asta, doar pt că sunt mai vechi pe acolo.

Dacă ar putea cineva să se lase de fumat, crezi că nu s-ar lăsa, crezi că le e ușor să lase ?


E începutul postului nu vreau să mă mai răspândesc și nicidecum să mă cert.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare