Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2010, 20:24:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sickChild Vezi mesajul
i-o fi somn, de aia casca, lasa-i incolo de demoni, ca nu e chiar asa...
...si cand nu esti obosit dar totusi casti?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.10.2010, 00:27:46
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

No, ca eu m-am suparat una data de ma apucase rau cascatul, ca m-am gandit ca orice altceva as fi facut nu m-ar fi apucat asa, no si sa vezi ca-mi trecu, da sunt si parinti care spun ca ar trebui facute niste metanii si spuse niste rugaciuni si luata rugaciunea de la capat ceea ce insa fusei prea lenesa a face si nici nu le-am retinut, dar cum citeam azi intr-o carte a unor monahi americani poate ca ar trebui sa-i cerem ajutor, sa-l strigam pe Mantuitor sa ne izbaveasca de ai de joaca de bucurie pe seama pacatelor pe care le agonisim...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2010, 13:01:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu de citeva zile am inceput la rugaciune sa-mi fac cruci dupa cruci si asa vad ca indepartez cascatul casc mai rar.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 14.11.2010 at 05:32:19.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.10.2010, 13:56:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Si eu casc deseori, la rugaciune.

Am observat, mai mult pe la manastiri, crestini care, atunci cand casca, isi fac semnul Sfintei Cruci pe buze.
Gandesc ca semnul este insotit si de o rugaciune: "Doamne, departeaza de la mine somnul si moleseala."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.10.2010, 19:33:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sickChild Vezi mesajul
i-o fi somn, de aia casca, lasa-i incolo de demoni, ca nu e chiar asa...
Ba e ceva necurat eu de exemplu dimineata la rugaciune imi vine sa casc dupa ce am dormit bine si dupa un dus zdravan ma pun la rugaciune si ghici? imi vine sa casc.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.10.2010, 21:04:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Daca L-ai vedea pe Domnul aievea inaintea ta, vorbind cu tine, ti-ar mai veni sa casti? Rugaciunea este in fapt oconvorbire cu Dumnezeu, si ar trebui sa fie la fel de naturala ca si o convorbire cu oamenii.

Poate ca ar fi bine sa meditezi asupra motivatiei pentru rugaciune. Te rogi ca sa indeplinesti o obligatie sau un obicei? Sau fiindca vrei sa intri in dialog cu Dumnezeu?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 28.10.2010 at 21:22:16.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2010, 11:39:48
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

"[...] Dracul trândăviei sufletești aduce pe la amiază o tremurare de trei ceasuri împreună cu dureri de cap, fierbințeală amețeli și crampe la stomac. Pe la ceasul al nouălea (15), acestea se domolesc. Punându-se masa, ne face să sărim din așternut; sosind vremea rugăciunii, iarăși ne îngreunează trupul. Stând noi la rugăciune ne cufundă în somn și ne împiedică prin căscat să pronunțăm stihurile în întregime. [...] Stând la rugăciune în biserică demonii ne cufundă în somn, alții ne lovesc în stomac pe neașteptate cu dureri greu de îndurat; alții ne îndeamnă să vorbim în timpul slujbei, ne atrag mintea spre gânduri spurcate, ne fac să ne rezemăm ca și cum am fi obosiți. Uneori ne fac să căscăm des, unii să râdem mult în vremea rugăciunii pentru a ne depărta cât mai mult de Dumnezeu, alții din lenevie ne silesc să ne grăbim când rostim rugăciunile sau invers, din iubirea de plăcere ne îndeamnă să tărăgănăm cântarea psalmilor, alteori ne fac să deschidem cu greu gura pentru a rosti stihurile. Cel care însă, rugându-se, cugetă că se află înaintea lui Dumnezeu, va sta ca un stâlp fără a putea fi batjocorit câtuși de puțin de vreunul din demoni mai înainte amintiți. Cuptorul probează aurul, iar starea la rugăciune - sârguința și dragostea de Dumnezeu a călugărilor. [...]" (Filocalia)
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.11.2010, 13:57:23
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
:))

si daca casti ce??? nu injuri, nu barfesti, nu jignesti pe nimeni .... daca ai stranuta, sau ai sughita, sau daca ai trage un part ce ??? e opera diavolului ??? hai bai lasati prostiile cu diavoli si ispite si cai verzi pe pereti !!! toate astea sunt reactii pur si simplu NORMALE ale corpului uman .... casti pur si simplu ca tre sa te culci, conteaza sa iti termini rugaciunea si apoi faci nani si gata.
"daca ai trage un part ce???"

poftim?/:)
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.11.2010, 16:06:54
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Vad ca toti cascam atunci cand ne rugam. Eu am avut multe dificultati si atunci cand am citit Biblia. Foarte probabil, din cauza multelor mele pacate, nu reuseam sa ma concentrez pe ce citeam. Dupa ce parcurgeam o pagina, constatam ca habar n-aveam ce am citit si trebuia sa o iau de la capat. Ma apuca somnul dupa cateva randuri. Mereu se intampla ceva care necesita interventia mea s.a.m.d. Mi-au trebuit cativa ani sa citesc Biblia de la inceput pana la sfarsit. Cand am terminat aveam convingerea ca nu am retinut nimic si ca nu am inteles nimic. In mod ciudat insa, ori de cate ori ma confrunt cu o problema, imi vin in minte invataturi din Biblie. Slava Domnului ca se indura si de pacatosi.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2010, 16:00:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ma lupt cu aceeasi problema casc la rugaciune si chiar imi asa ciuda pe mine ca nu casc cind citesc pe forum de ex sau daca ma uit la tv.voi cum reusiti sa scapati de cascat la rugaciune?
eu casc tot timpul.
si la rugaciune, si cand stau pe forum, dar mai ales cand am o activitate nu foarte interesanta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Importanta RUGACIUNII cristiboss56 Rugaciuni 415 23.05.2017 17:57:07
Mintea in timpul rugaciunii georgeval Rugaciuni 27 05.01.2013 21:56:19
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Gandurile din timpul rugaciunii slamdaffodil Generalitati 40 28.09.2010 15:32:48
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 22:09:51