Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2015, 09:04:14
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Puterea citiri 40 de zile a unui acatist

Tot cautand pe internet si rasfoind atatea informatii si invataturi m-am hotarat sa ma ajut eu,caci am ajuns la concluzia ca nimeni nu ma poate ajuta "oameni" decat eu insumi!Coplesindu-ma problemele,gandurile,framantarile,am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Efrem Cel Nou,afland ca este grabnic ajutator pentru mine chiar asa a fost,desi ca Sf aproape l-am avut mult timp pe Sf Nectarie acum am simtit nevoia sa ma apropii si de Sf Efrem!Recunosc ca e cel mai "simplu" imi lerge la suflet si ma regasesc in tot ceeea ce scrie,am nevoie de tot ceea ce sctie in acatist si il inteleg cel mai bine pe al doilea acatist al lui,si il citesc cu cea mai mare liniste si speranta!Si simt ajutor!Am citit 40 de zile acatistul,desi cateodata imi venea sa renunt,gaseam diferite motive in mintea mea,am continuat!Si ajutorul grabnic a venit,cel mai important mi-a luminat mintea,sa mai ma linistesc caci gandeam numai rau,,mai am momente dar imi trece repede cand ma rog sfantului,l-a facut pe sotul meu mai bland si mai intelegator,a mers la surioara mea,acum el lucreaza cu fratele meu,de ceva vreme nu mai vb de rau si nu il mai jigneste pe tata,am reusit sa strangem o suma de bani si lucrurile incep sa mearga spre bine!Multumesc din suflet Sfantului Efrem,nu am cuvinte sa ma exprim si nadajduiesc in continuare in ajutorul grabnic al sau!

Last edited by florentina2014; 12.10.2015 at 09:10:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2015, 10:05:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' de Dumnezeu, de Dumnezeu când te apropii?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.01.2016, 12:15:37
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Wink

Da, rugăciunile sunt puternice, adică sunt ascultate și cele cerute prin rugăciune îndeplinite atunci când există credință sinceră, părere de rău pentru păcate, dorința de a fi mai bun și de a fi mai aproape de Domnul.
Prin rugăciune, prin rugăciunea către sfinți ne apropiem de fapt de Domnul. Nu sfinții sunt cei care au putere, puterea de ajutor vine de la Domnul. Ne rugăm însă sfințiilor deoarece ei au fost bineplăcuți în fața Domnului atât pe pământ (prin viețuirea lor aproape de cele sfinte și departe de amăgirile acestei lumi) dar și în Rai, unde slujesc întotdeauna Domnului. Datorită faptului că sunt mai apropiați de Domnul față de noi, îi rugăm pe ei, sfinții, ca să mijlocească la Domnul Dumnezeu ca să ne ajute la problemele pe care I le cerem să ne ajute prin rugăciune.
Iar sfinții, datorită faptului că au avut viață lipsită de bunătăți materiale pe pământ și s-au nevoit mai tot timpul în rugăciune, bunul Dumnezeu, ca un tată iubitor ce e, le mulțumește sfințiilor dându-le răspuns la rugăciunile noastre înaintate din noi prin ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare