Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2010, 12:49:38
Samarineanca Samarineanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Este posibila cununia religioasa fara nasi?

Buna ziua.

Eu si iubitul meu vrem sa ne casatorim de multa vreme (inca de cand ne-am cunoscut). Pe langa lipsa banilor, avem si o alta problema, mult mai importanta: nu avem nasi. Intelegem insemnatatea evenimentului si puterea tainei, de aceea nu dorim sa ne legam spiritual de orisicine. Printre cunostintele noastre nu este nici un cuplu care sa ne poata fi parinte duhovnicesc, din pacate. Suntem amandoi destul de maturi (peste 35 de ani) si prietenii nostri sunt in general ceva mai mici ca varsta si oarecum mai necopti spiritual (sper sa nu sune a aroganta, dar aceasta este lumea in care ne-am nascut si traim...).
Intrebarea mea este: putem face nunta religioasa fara nasi? Tot ce ne dorim este sa ne unim spiritual in Biserica, prin taina Nuntii, cu sufletul deschis, fara simulacre. Este oficierea acestei taine de catre preot in mod obligatoriu conditionata de existenta unei terte persoane (in dubla sa ipostaza - cuplul)?
Ma rog mereu sa intalnim oamenii care ne vor fi nasi, dar au trecut 3 ani si acest lucru ma intristeaza tot mai mult, de aceea m-am gandit la aceasta varianta.

Multumesc.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cununia religioasa in post emanouela Nunta 38 10.02.2010 21:38:03
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55