Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2005, 00:18:03
ana-maria ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2005
Mesaje: 7
Implicit

Oamenii asteapata moartea cuiva ca sa-l poata vorbi de bine. Romanii au chiar vorba: "Despre morti numai de bine" Dar uneori poate fi prea tarziu...
Marele regret al meu e ca nu l-am cunoscut pe parintele Cleopa si am trait doar la 100 si ceva km distanta de Sihastria. Manastirile erau doar obiective turistice pentru mine pana am ajuns la Petru-Voda...
Prin foarte putine cuvinte dar un mod exemplar de vietuire crestin ortodoxa pr Iustin si-a pus amprenta asupra sufletului meu.
Nu pot sa pastrez aceasta taina numai pt mine, poate ati fost pe acolo si atunci stiti despre ce vb sau poate nu ati fost si tare m-as bucura sa veniti ca sa vedti cum lucreaza harul luiDumnezeu pprin oameni!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2005, 15:27:04
elena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotul Iustin Parvu nu este un preot ci este un SFANT pe pamant!l-am cunoscut personal acum 12 ani si pot spune ca mi-a schimbat impresia mea despre viata in general.el mi-a fost ca un duhovnic apropiat.si pe parintele CLEOPA l-am intalnit doar o data si statea in pridvorul casutei lui de la Manastirea Sihastria si-i asculta pe enoriasii veniti si in acelasi timp dadea raspunsuri la toti crestinii nedumeriti si in cautare de adevar.eu sunt din jud. Neamt si pot spune(fara sa ma laud) ca am fost binecuvantati de Dumnezeu cu oameni sfinti si locuri la fel de sfinte!Dumnezeu sa ne binecuvanteze!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2006, 23:39:45
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
Oamenii asteapata moartea cuiva ca sa-l poata vorbi de bine. Romanii au chiar vorba: "Despre morti numai de bine" Dar uneori poate fi prea tarziu...
Marele regret al meu e ca nu l-am cunoscut pe parintele Cleopa si am trait doar la 100 si ceva km distanta de Sihastria. Manastirile erau doar obiective turistice pentru mine pana am ajuns la Petru-Voda...
Prin foarte putine cuvinte dar un mod exemplar de vietuire crestin ortodoxa pr Iustin si-a pus amprenta asupra sufletului meu.
Nu pot sa pastrez aceasta taina numai pt mine, poate ati fost pe acolo si atunci stiti despre ce vb sau poate nu ati fost si tare m-as bucura sa veniti ca sa vedti cum lucreaza harul luiDumnezeu pprin oameni!
stiti voi care era una dintre grijile sfintilor parintilor si maicutelor noastre in timpul cat au vietuit aici,ca si noi?sa nu aiba mandrie....sa-si pazeasca mintea de acel gand diavolesc,ca viata lor in sfintenie era...si speram ca vom fi si noi cum au fost asa,,,smeriti,laudand pe Dumnezeul Cel Adevarat in veci!Amin!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2006, 17:35:18
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Am avut bucuria de a-l intalni anul trecut pe pr.Iustin .Dar ce spun eu bucurie , mai degraba binecuvantarea .Acest lucru s-a intamplat la finalul unui pelerinaj prin ardeal si moldova .Ce am simtit? nu pot exprima in cuvinte ,dar pot spune ca mi-a schimbat viata ,in bine.Timpul petrecut la Petru Voda ,o comoara ce trebuie pastrata in suflet cu sfitenie.Elena tu spui ca pr. Iustin este un sfant si sunt de acord cu tine.Niciodata nu mi-a fost dat sa traiesc asemenea stare sufleteasca ca in preajma pr. Iustin. Sper ca bunul Dumnezeu sa-i dea multi ani de aici inainte cu sanatate , sa ne fie alaturi noua celor ce l-am cunoscut cu rugaciunile sale ,dar si celor ce vor avea binecuvantarea sa-l intalneasca in timpul cat il vom mai avea printre noi.Astatazi este ziua pr. Iustin si sper ca imi voi gasi curajul sa-l sun si sa-i urez "la multi ani!"
Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa-l mai vizitam si sa ne bucuram iar de invataturile sale.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2006, 19:55:01
nm12 nm12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

Unde se poate intalni parintele Iustin Parvu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2006, 18:59:43
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nm12
Unde se poate intalni parintele Iustin Parvu?
Pe parintele Iustin Parvu il poti gasi la Sf. Manastire Petru Voda , judetul Neamt, Com Poiana Teiului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2006, 21:58:47
lenu77bc lenu77bc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citand nm12
Unde se poate intalni parintele Iustin Parvu?

Alina ti-a indicat corect adresa,vreau doar sa adaug ca ai cursa din Tg.Neamt spre manastire.Daca ajungi in Tg.Neamt si te interesezi la autogara ai sa vezi ca sunt cateva curse pe zi care trec prin comuna Poiana Teiului.Dumnezeu sa te ajute sa ajungi acolo.Nu vei regreta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2006, 22:05:57
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

As vrea sa stiu cum pot sa comunic cu Parintele Iustin, poate imi dati o adresa exacta, sau un numar de telefon. Am auzit si eu multe lucruri bune despre Parintele Iustin. Eu nu pot sa merg foarte usor la Petru-Voda, sunt din Teleorman...Va multumesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2007, 13:03:32
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Apropo de sfinti,parintele Iustin spunea ca in zilele din urma sfintii nu vor mai face minuni,ci vor sta retrasi in smerenie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2007, 15:06:29
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

"- Credeti in mesajul de apropiere a Bisericilor, mesaj lansat de Papa Ioan Paul al II-lea la venirea sa in Romania?

Parintele Iustin:
- Nu cred in nici un mesaj! Eu cred intr-un singur lucru: nu au putut sa realizeze acaesta unire Sfintii, Cuviosii secolelor XI-XIII. Cu atat mai putin atunci acest lucru se va putea realiza prin asemenea pastori ai veacului nostru, pastori ce nu au nimic profund crestin si religios in ei, pastori care au doar o viata politica. Acestia sunt ordinarii care au tras popoarele la ruina!!! Este un ecumenism nascut nu din parerile Bisericilor ci din gandirea proprie a unor astfel de persoane. Referitor la asta, parintele Staniloae spunea: "Ecumenismul este erezia cea mai teribila a secolului XX."

http://www.crestinortodox.ro/module.php?module=newsannounce&catid=25&item=5702

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
PR. IUSTIN PARVU SI ARSENIE PAPACIOC orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 14 05.06.2008 18:11:07