Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2006, 21:51:22
Arcanum Arcanum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

Bine v-am gasit frati ortodocsi! Pentru a inlatura orice fel de neintelegeri va marturisesc inca de la inceput ca eu nu sunt ortodox, sunt doar crestin nefacand parte din vreo biserica organizata institutional.
In discutiile pe care le-am avut cu unii frati neoprotestanti am ajuns la urmatorul dezacord de opinii: ei spun ca omul trebuie sa-L aleaga in mod constient pe Dumnezeu pentru a se mantui. Parerea mea este ca lucrurile nu stau chiar asa si ca alegerea nu este a omului. In cazul botezului, daca parintii sunt cei care aleg ca respectivul copil sa fie botezat in numele lui Hristos atunci acesta, cand creste, are urmatoarele optiuni: fie ramane in alegerea pe care parintii sai au facut-o pentru el, fie se razvrateste impotriva acestei alegeri si face o alta alegere proprie. Insa toti parintii au si ei un alt Parinte care se afla in ceruri. Asa cum ei fac o alegere pentru copilul lor, tot asa si Tatal ceresc a facut o alegere pentru toti oamenii si le-a oferit harul; oamenii pot ramane in alegerea lui Dumnezeu sau pot sa iasa din aceasta facand propria lor alegere. Prin urmare, nu omul il alege pe Dumnezeu pentru ca Dumnezeu l-a ales deja pe om. Omul poate sa creada ca a fost deja ales de Dumnezeu, sau poate sa respinga aceasta credinta.

Coloseni 2:13 Pe voi, care eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greşelile.
2 Tesaloniceni 2:13 Noi însă, fraţi preaiubiţi de Domnul, trebuie să mulţumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfinţirea Duhului şi credinţa adevărului.

As vrea sa stiu cum vedeti si voi aceasta discutie.
Multa pace!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2006, 10:36:03
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Drept ca Dumnezeu are grija de noi, intr-un fel pe care uneori nici nu-l intelegem.
Vezi ca sintem conditionati din copilarie: de familia noastra, de mediul in care traim, de cultura si chiar de natura loculuii, toate astea isi pun o amprenta care de cele mai multe ori nu seva sterge niciodata

Dar o predestinare nu putem spune ca exista, doar un fel de canalizare, de indrumare.

In zilele noastre informatia ne asalteaza pe toate caile, aflam o gramada de lucruri in cursul vietii, unii se muta in tari indepartate si astea ne pot schimba conceptiile foarte mult. In vechime sa stii ca nu era asa, in viata omului se schimbau putine lucruri si ramaneau, afara de mici exceptii, in constiinta in care au fost crescuti. De aici importanta Botezului in copilarie. Iar rezultatele aratau ca e bine, copii cresteau crestini, si asa ramineau.

Acum e mai incurcat, o data botezati copii nu sint crescuti cu adevarat in credinta, dupa care ajung mari si sint derutati de tot felul de opinii si propagande.
Oricum alegerea constienta e un concept rational, e greu de spus cand cineva e cu adevarat constenti, si chiar asa, se poate razgandi mai apoi si asta nu de putine ori se intampla in toate cultele.
Sigur, calea crestina pe care te gasesti trebuie sa fie si constientizata, adica s-o intelegi si cu mintea si sa fii incredintat de ceea ce faci.

Domnul sa te aiba in paza
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2007, 17:58:49
ANONIMU ANONIMU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arcanum
lasiBine v-am gasit frati ortodocsi! Pentru a inlatura orice fel de neintelegeri va marturisesc inca de la inceput ca eu nu sunt ortodox, sunt doar crestin nefacand parte din vreo biserica organizata institutional.
In discutiile pe care le-am avut cu unii frati neoprotestanti am ajuns la urmatorul dezacord de opinii: ei spun ca omul trebuie sa-L aleaga in mod constient pe Dumnezeu pentru a se mantui. Parerea mea este ca lucrurile nu stau chiar asa si ca alegerea nu este a omului. In cazul botezului, daca parintii sunt cei care aleg ca respectivul copil sa fie botezat in numele lui Hristos atunci acesta, cand creste, are urmatoarele optiuni: fie ramane in alegerea pe care parintii sai au facut-o pentru el, fie se razvrateste impotriva acestei alegeri si face o alta alegere proprie. Insa toti parintii au si ei un alt Parinte care se afla in ceruri. Asa cum ei fac o alegere pentru copilul lor, tot asa si Tatal ceresc a facut o alegere pentru toti oamenii si le-a oferit harul; oamenii pot ramane in alegerea lui Dumnezeu sau pot sa iasa din aceasta facand propria lor alegere. Prin urmare, nu omul il alege pe Dumnezeu pentru ca Dumnezeu l-a ales deja pe om. Omul poate sa creada ca a fost deja ales de Dumnezeu, sau poate sa respinga aceasta credinta.

Coloseni 2:13 Pe voi, care erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viață împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greșelile.
2 Tesaloniceni 2:13 Noi însă, frați preaiubiți de Domnul, trebuie să mulțumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfințirea Duhului și credința adevărului.

As vrea sa stiu cum vedeti si voi aceasta discutie.
Multa pace!
Intradevar prima alegere a fost a Lui D-zeu dar El a dorit ca fiecare sa aleaga binecuvintarea sau blestemul viata sau moartea nu sint decit doar doua cai si El ni le-a pus pe amindoua in fata caci daca nu era asa atunci D-zeu intervenea in momentul in care Eva a fost ispitita si nu o lasa sa alega gresit.Intelegi cam asa sta treaba dar in acelasi timp a oferit o noua sansa prin Fiul Sau si a dat tuturor libertatea de a alege si nu este cu putinta sa intri in Inparatia Lui daca nu alegi,este ceva ce depinde si de tine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2007, 20:22:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Avem exemplul in bible cind IISUS a vindecat un slabanog sil-a iertat de pacate numai pt ca 4 oameni l-au carat cu targa si l-au bagat in casa lui PETRU prin acoperis,iar IISUS ,vazind credinta LOR ,l-a vindecatDeci iata ca pt credinta celor apropiati MINTUITORUL il vindeca si-i asta presupune si iertarea pacatelor. Tot asa si preotul in biserica ,vazind credinta parintilor si a nasilor il boteaza pe cel mic,in virtutea a ceea ce a spus lui Nicodim canimei[adica nici copii,caci nu mentioneaza nici o exceprie]nu va intra in imparatia lui Dumnezeu daca nu se vor naste din APA SI DIN DUH.Deci vai de cei care isi asuma o asemenea responsabilitate caci va raspunde de sufletul lui ,va da sama pt el dc moare de copil.Caci si catacombele romane sint cruci care arata ca cei mor de mici ,adica copii,sint botezati .Iata avem si semne arheologice care dovedesc adevarulSe poate verifica asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Atotstiinta Lui Dumnezeu vs. Crearea si caderea omului Florin-Ionut Generalitati 10 06.07.2009 16:25:52
De ce a facut DUMNEZEU pe femee din coasta omului? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 14 29.01.2009 15:54:50