Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2012, 01:54:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Uneori trebuie sa reclami cand cineva iti face o nedreptate dar nu sa voiesti razbunare ci indreptarea situatiei si a persoanelor implicate.
Ce sa spun? Nu am experienta inca cu situatii de acest gen insa de felul meu incerc sa rezolv situatiile care scapa de sub control cu mai putin egocentrism.
Adica sa pot intelege ca ceilalti oameni presteaza doar servicii si nu-mi apartin mie chiar daca platesc pt serviciile lor.
In acest context este vb doar despre o incalcare a invoielii prin intarzierea termenului ,care in afaceri si transactii de felul este destul de intalnita.In viata reala intervin tot felul de piedici si abateri de la planul initial.Putem fi creativi iar atunci cand facem planul A sa cream mai multe alternative.

Oricum important este ca ati botezat cu bine fetita si nu a suferit nimeni de pe urma acestui incident. Nu lasati razbunarea sa va afecteze ratiunea!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.04.2012, 02:07:26
Andrei_Tudor Andrei_Tudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2011
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Uneori trebuie sa reclami cand cineva iti face o nedreptate dar nu sa voiesti razbunare ci indreptarea situatiei si a persoanelor implicate.
Ce sa spun? Nu am experienta inca cu situatii de acest gen insa de felul meu incerc sa rezolv situatiile care scapa de sub control cu mai putin egocentrism.
Adica sa pot intelege ca ceilalti oameni presteaza doar servicii si nu-mi apartin mie chiar daca platesc pt serviciile lor.
In acest context este vb doar despre o incalcare a invoielii prin intarzierea termenului ,care in afaceri si transactii de felul este destul de intalnita.In viata reala intervin tot felul de piedici si abateri de la planul initial.Putem fi creativi iar atunci cand facem planul A sa cream mai multe alternative.

Oricum important este ca ati botezat cu bine fetita si nu a suferit nimeni de pe urma acestui incident. Nu lasati razbunarea sa va afecteze ratiunea!
Botezul, cununia si imormantarea nu se pot face pe baza de contract. A crea mai multe alternative la asa ceva inseamna sa nu joci corect si tu sa fii cel care te transformi in acuzat. Sa spunem ca cineva isi planifica
nunta si cununia in aceeasi zi ,preotul nu se prezinta si respectivul are 500 de invitati pe care trebuie sa-i onoreze.?????????? Deranjant a fost doar faptul ca a mintit.

Atotputernice, vesnice Dumnezeule, care prin Duhul Tau sfintesti si carmuiesti intreaga Biserica, asculta rugaciunile noastre si coboara belsugul harurilor Tale asupra preotilor, care ne invata legea Ta, ca, facandu-se pilda vie de sfintenie pentru turma ce le este incredintata, sa primeasca rasplata de la Pastorul Suprem, Iisus Hristos, Domnul nostru, care si-a dat viata pentru oile Sale. Amin.

Last edited by Andrei_Tudor; 22.04.2012 at 02:18:16.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.04.2012, 03:11:48
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Felicitari!Mare bucurie sa devii nas,desi dupa cum spui a fost o intamplare.Eu cred ca vezi gresit lucrurile si nu mai mergi pe "drum".Vrei sa-l reclami pe preot in loc sa te bucuri, Dumnezeu te-a facut parinte spiritual al acelei fetite.Vrajmasul,vrea sa-ti ia bucuria aceasta,si sa-ti murdareasca frumosul gest de care Dumnezeu te-a invrednicit,si sa-ti amintesti de cate ori va fi aniversarea fetitei de acel preot pe care l-ai reclamat.Aici e vorba de orgoliu si mandrie si nu se cade.Mai bine roaga-te pentru acel preot si apoi pentru tine sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa fii un nas adevarat,si bucura-te.Iarta-ma daca te-am suparat,dar eu asa vad lucrurile.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.04.2012, 04:21:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Asa gindesc si eu bine ca ai botezat copilul ce mai conteaza da asta e romanul repede cu reclamatii, suna urat de tot.
Felicitari nasule sa-ti traiasca fina.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2012, 14:05:01
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate, dorind sa faci o fapta buna, au aparut si ispitele... ca sa fie in pace si complet implinita fapta ta... ti s-a pus poate in cale trebuinta de a ierta, de a trece cu vederea greseala altcuiva. Poate dar de la Dumnezeu pentru dorinta de a face bine, ti-a daruit oportunitatea de a-ti spori insemnatatea faptei tale bune prin oportunitatea de a ierta.
Daca, dorind sa faci un bine, ajungi sa faci pe drumul tau inspre savarsirea acelui bine un rau... ceva este la mijloc. Poate tu esti cel mai in masura sa-ti dai seama despre ce este vorba.
Complicate situatiile cotidiene.

Doamne ajuta-ne sa putem sa discernem binele de rau!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2012, 01:12:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_Tudor Vezi mesajul
Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe,al iubirii de stapanire si al grairii in desert, nu mi-l da mie.Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei , daruieste-l mie, slugii Tale. Asa ,Doamne, Imparate, daruiete-mi ca sa-mi vad greselilesi sa nu osandesc pe fratele meu,ca binecuvantat esti in vecii vecilor.Amin
Daca incepeai cu rugaciunea asta, dar spusa din inima, nici nu mai deschideai topicul asta.

Dar asa cum sunt si preoti de fatzada asa sunt si credinciosi mireni de fatzada, iar spiritul justitiar in dreptul pacatelor altora nu te scuteste de judecata pacatelor tale.

Poti sa te preocupi de pacatele altora aici si de ale tale sa se ocupe Altcineva dincolo, sau poti sa lasi pacatele altora si sa te ocupi de ale tale aici si dincolo nu mai ai batai de cap. Alegerea e a ta.

Completez si cu un sfat (putin adaptat) cules tot din intelepciunea ta de credincios:

Citat:
În prealabil postat de Andrei_Tudor Vezi mesajul
Fratele al nostru, nu stiu daca exista o rugaciune speciala pentru uitare, dar stiu ca te te poti ruga Domnului nostru Isus Hristos pentru a te lumina si elibera. Te rog sa crezi ca toate in viata se intampla cu un motiv bine definit, daca aceasta bataie de joc a lui, este de fapt o protectie pentru tine?

Last edited by AlinB; 23.04.2012 at 01:16:39.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2012, 14:11:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking sa iti traiasca finuta

sa fie sanatoasa si pe preot iartal deoare-ce lucrurile s-au desfasurat exact asa cum a vrut Bunul Dumnezeu.si faptul acesta tre sa te bucure.din smerenie nu trebuia sa aflam si noi cei ce ne leaga credinta si doua fire de telefon[simbolic vorbind].
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2012, 01:50:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

A boteza un copil nu este doar o fapta buna, e mai mult decat atat. Mare este aceasta Taina si cel ce accepta sa fie nas, mai ales asa cum ai facut tu, da dovada de un suflet mare. Citind cele scrise de tine si gandindu-ma ca nimic nu este intamplator, cred ca a fost voia lui Dumnezeu sa se intample asa. Poate preotul s-a razgandit pentru ca botezul nu trebuia sa aiba loc acolo, si nu putem sa stim de ce anume, poate preotul scurta slujba, poate din alt motiv. Pentru dragostea cu care ati facut acest lucru, Dumnezeu a randuit ca finutul vostru sa aiba parte de o slujba frumoasa, cum cred ca a si fost. Iti inteleg supararea dar e o vorba: Totul e bine cand se termina cu bine. Important este ca ati reusit si aceasta ispita nu v-a facut sa amanati sau sa va razganditi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45