Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2016, 15:14:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Corect, insa patimile sunt acelasi daca nu sunt tratate.Eu m-am cautat anul asta, problema este ca ceilalti 90% nu se cauta.
Diferenta care iti scapa e ca nu e musai ca toti sa le aiba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2016, 15:28:10
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De obicei un barbat care doreste femeie pana in 30 de ani, o doreste in primul rand ca pe obiect sexual, in special pentru perversiuni.
Esti simpatic tu asa cu ideile tale, dar totusi idealista din mine refuza sa creada ca toti sunt la fel. Asa cum femeile sunt f diferite intre ele asa sunt si barbatii, nu putem generaliza. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2016, 15:51:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Stim ca femeii i s-a dat blesemul : "atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni ..." .
Credeti ca este ridicat acest blestem prin imbratisarea unei vieti crestine autentice in care „nu mai este parte bărbătească și parte femeiasca pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus” (Galateni 3, 28) ? Adica ma refer daca in casatorie se mai fac simtite efectele blestemului astuia sau ele se estompeaza pe masura ce femeia traieste crestineste?

Ma intristeaza cand observ mentalitati de genul "femeia trebuie sa se marite cand e tanara ca altfel ii trece timpul".Adica da, e evaluata de cele mai mutle ori prin prisma calitatilor fizice, la urma urmei si femeile o fac. Insa, mult mai putin decat barbatii. Cam asta mi se pare blestemul la femeie cu barbatul care o 'va stapani' - e aleasa mai mult pe criteriul calitatilor fizice, unde nu ii sta in putere sa modifice nimic (ma refer la femei normale, nu cele dependente de operatii estetice) si aici mi se pare nedreptatea si deci blestemul. Oare gresesc?

Totusi mi se pare f stupid, adica casatoria nu e un leac impotriva degradarii fizice. Poate e bine cat e tanara dar apoi tot imbatraneste si atunci la fel de bine poate fi parasita sau chiar inselata. Trebuie sa existe si alte criterii decat cele ale frumusetii fizice, nu? (Si nu ma refer la cele materiale :D ). Cel putin asa imi place sa cred. Poate sunt idealista.

Mi-ar placea sa stiu din experienta ortodocsilor casatoriti ...

Aici sunt mai multe aspecte!

Este adevarat ca, pe masura inaintarii in varsta, orice om (indiferent ca este femeie ori barbat) , are anumite schimbari fiziologice in organism.

Insa acesta este un lucru absolut normal (asa este organismul uman), iar viteza cu care se petrec aceste schimbari in organism, tine si de stilul de viata, alimentatia, etc acelui om.

La fel de adevarat este, ca in mod normal si obisnuit, un om se casatoreste la tinerete, nu la batranete!
In cazuri exceptionale (daca un om isi gaseste mai greu o sotie , sau un sot, daca prima sotie sau primul sot a murit in tinerete in situatii dramatice- boala, accident), un om se poate casatori ori recasatori si la varsta mai inaintate.

In cazul unei casatorii, trebuie tinut cont si de faptul ca diferenta de varsta intre cei doi soti sa nu fie foarte mare, deoarece este greu de crezut ca intre doi oameni intre care exista diferente mari de varsta, si evident cu diferente mari in privinta mentalitatii, pot exista gusturi, pasiuni comune ori pot aparea sentimente autentice de iubire.


Iar legat de alegerea sotului sau a sotiei strict pe criterii de frumusete fizica. Aceasta este evident o mare greseala, iar atunci când ne intereasa numai de aspectul fizic al unui om, este clar si evident ca nu putem spune ca iubim acel om.

Nu trebuie confundata atractia strict fizica fata de un om, cu sentimentele autentice de iubire.

Atunci când iubesti cu adevarat un om, il iubesti pentru tot ce este el sau ea ca om- si pentru felul cum gandeste, si pentru caracterul sau, si pentru felul cum vorbeste, si pentru felul cum se comporta, si pentru felul cum arata fizic, etc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2016, 16:01:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar daca esti om intreg la minte, si pretinzi ca iubesti o persoana de sex opus, atunci , la fel cum iubesti aceea persoana la 20 sau la 30 de ani, la fel de mult o iubesti si la 60 sau 80 de ani!

Este adevarat ca in tinerete doi soti au o viata intima mai activa, iar o data cu instalarea menopauze la femei si a afectiunilor legate de prostata la barbati, relatii intime dintre cei doi soti au loc din ce in ce mai rar.

Insa, daca iti iubesti cu adevarat sotul ori sotia (si nu te-ai casatorit cu aceea persoana numai pentru faptul ca erai fizic atragatoare/atragator in tinerete), atunci aceasta nu poate constitui un motiv sau o scuza pentru a-ti parasi ori insela sotul/sotia.


In privinta copiilor, acestia este intradevar de preferat a fi facuti in tinerete, din mai multe motive

-Cele legate de aspectele medicale si fiziologice

-Pentru a aveea mai multa rabdare si timp (de obicei in tinerete omul are mai multa energie, este mai activ, are mai multa rabdare), pentru a-i creste si educa corespunzator

-Dar si daca vreti pentru a nu ajunge in situatii jenante, de genul când iti duci copilul la gradinita sau la scoala educatoarea sau invatatoare sa te intrebe- Ati venit cu nepotelul ?!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2016, 16:02:09
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Atunci când iubesti cu adevarat un om, il iubesti pentru tot ce este el sau ea ca om- si pentru felul cum gandeste, si pentru caracterul sau, si pentru felul cum vorbeste, si pentru felul cum se comporta, si pentru felul cum arata fizic, etc.

Teoretic asa ar trebui sa fie, practic mai putin. Totusi am vazut si cupluri in care femeia nu e asa frumoasa ca barbatul, dar mai rarute...

Last edited by Roxia85; 30.08.2016 at 16:09:33.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2016, 16:09:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Esti simpatic tu asa cu ideile tale, dar totusi idealista din mine refuza sa creada ca toti sunt la fel. Asa cum femeile sunt f diferite intre ele asa sunt si barbatii, nu putem generaliza. :)
De acord cu dumneavoastra! Asa cum sunt si femei curve, la fel sunt si barbati neseriosi, si nu putem generaliza.

Iar asa-zisul razboi intre sexe mi se pare una din cele mai mari prostii inventate de societatea moderna!


In privinta a ce a spus colegul Copacel de barbatii care isi doresc sotii cu varsta de pana la 30 de ani, depinde ce varsta au acei barbati!

Un barbat sa spunem de 25-26 de ani este normal a-si dori o sotie de varsta apropiata lui (care poate fi si o varsta mai mica apropiata- 20 - 22 de ani, dar poate fi si o varsta mai mare apropiata de a lui- 27- 30 de ani).

Insa daca un barbat de 40 sau 45 de ani isi doreste o sotie de pana la 30 de ani, atunci evident ca este un lucru anormal, si nu mai putem vorbi de iubire adevarata din partea acelui barbat, ci strict de dorinta unor placeri fizice.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2016, 16:13:50
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Teoretic asa ar trebui sa fie, practic mai putin. Totusi am vazut si cupluri in care femeia nu e asa frumoasa ca barbatul, dar mai rarute...
Credeti-ma ca in multe cazuri este si asa! Am prieteni casatoriti de ani buni, si care au familii reusite si frumoase, si se inteleg foarte bine cu sotiile lor.

In privinta frumusetii, aceasta este ceva relativ. Fiecare om este frumos in felul sau, si oricum -de exemplul o femeie pe care un om o poate considera foarte frumoasa, pentru alt om poate fi neinteresanta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2016, 17:04:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Teoretic asa ar trebui sa fie, practic mai putin. Totusi am vazut si cupluri in care femeia nu e asa frumoasa ca barbatul, dar mai rarute...
Inca o data, definitia frumusetii e f. subiectiva.
Nu de putine ori se schimba pe masura ce cunosti omul, depinde si de maturitatea fiecaruia..

Sunt femei care nu sunt nici pe de parte frumoase, dupa standardele lumii astea cel putin si totusi sunt maritate, au copii, etc.

Si sunt si altele care dimpotriva, sunt ok sau chiar mai mult si probabil asa vor ramane pentru ca nu sunt capabile sa faca o alegere matura, sau sa sustina o relatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.08.2016 at 17:09:20.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2016, 17:12:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Diferenta care iti scapa e ca nu e musai ca toti sa le aiba.
Da, probabil o fi si asta.Se poate foarte bine sa fie si asa, niciodata nu o sa neg.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2016, 17:18:06
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De acord cu dumneavoastra! Asa cum sunt si femei curve, la fel sunt si barbati neseriosi, si nu putem generaliza.

Iar asa-zisul razboi intre sexe mi se pare una din cele mai mari prostii inventate de societatea moderna!
Eu zic ca frumos ar fi sa zicem SI de femei ca sunt neserioase, ca suna mai bland. Altfel sa nu ne miram ca exista razboiul sexelor.

Last edited by Roxia85; 30.08.2016 at 23:31:48.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare