Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2023, 14:17:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Găsirea Căii -Destin personal vs Destin Colectiv -Ratacirea

Da, Iisus spune despre El că este Calea.... Însă fiecare are și o Cale personală care este unică și dacă nu o găsești,nu o creezi te poți rătăci chiar și pe Calea Hristica.

Însă aș vrea să vorbesc și despre Căile Răului, respectiv despre destine întunecate,ratate sau neîmplinite.

Mulți oameni suferă nevinovați,ai avea impresia că pentru asta s-au născut,așa au trăit și murit,in suferințe, fără să-și de-a seama de ce.

Unde este limita dintre alegere și destin aici?

Poate mulți nu accepta această teorie a predestinării,însă eu as vrea sa aruncăm o privire asupra posibilității ei.

Anumite ființe au înclinație naturală spre distrugere, violență, minciună, înșelare.... Într-un cuvânt,spre Rău.

Admitem necesitatea acestora în planul existențial,la fel cum admitem necesitatea unor factori asemănători in planul natural?

Poți condamna o ființă sau un fenomen pentru că este de natură distructivă?
Poți separa raul de bine într-un proces natural?

Cam multe întrebări si prea puține răspunsuri clare...

In primul rând,cred că înțelegerea generală asupra unor astfel de aspecte este prea superficiala.
In al doilea rând,cred că direcțiile care dijireaza conceptele care stau la baza binelui și raului sunt manipulate in favoarea intereselor de naturi diverse in funcție de scopul vizat.
Iar în al treilea rând, cred ca lipsește cu desăvârșire un echilibru sau balanța obiectivă,"supranaturală", să zicem care intervine in mod concret.

Acel factor decisiv, să-i spunem, Dumnezeu, Forța,Soarta, etc...Da acces tuturor in mod egal, șanse, posibilități....

Însă dacă admitem că temporalitatea nu are secrete pentru Creator, putem spune că El știe dinainte ce vom face,dar asta nu înseamnă că intervine in mod concret sau că ne-a pregătit în Destin dinainte.

Mai departe,putem admite că noi ne formăm viața prin alegerile noastre.Iar dacă produsul alegerilor noastre este negativ, singurii pe care putem da vina suntem noi înșine.

Tocmai de aceea și în cazul Destinelor Colective,in special cele predominant negative,nu reprezintă decât intenția majorității și rezultatele acesteia.

Un mediu predominant negativ,sau o perioadă nefastă unde suferă nevinovați sunt doar rezultatul unui comportament, deasemenea colectiv care indirect a dus la asta.

De aceea fiecare este răspunzător direct și indirect de situația personală sau socială în care se află.

Fiecare detaliu, fiecare acțiune, gând ne-a făcut ce suntem.

De aceea este imposibil sa avem un Ideal Colectiv superior,dacă noi nu avem un Ideal Personal Superior.

Superficialitatea, falsitatea, snobismul, ipocrizia....Și toate aceste forme care definesc societatea și comportamentul multora dintre noi ne-au adus într-un punct de autodistrugere,sau mai degrabă sinucidere existențială.

Va urma
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2023, 15:04:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Se apropie Postul Paștelui, încep întrebările existențiale, conform tradiției :)
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mulți oameni suferă nevinovați,ai avea impresia că pentru asta s-au născut,așa au trăit și murit,in suferințe, fără să-și de-a seama de ce.

Unde este limita dintre alegere și destin aici?
Nu știu, mă întreb și eu, din ce deduc din Biblie vor exista totdeauna săraci:

Marcu 14:7
7. Că pe săraci totdeauna îi aveți cu voi și, oricând voiți, puteți să le faceți bine, dar pe mine nu Mă aveți totdeauna.

Deci ca o fatalitate din păcate mereu vor fi oameni care suferă deprivare de orice fel.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Anumite ființe au înclinație naturală spre distrugere, violență, minciună, înșelare.... Într-un cuvânt,spre Rău.
Se pot corecta trăsăturile de caracter negative, sau măcar ameliora ?
Eu cred că anumite greșeli se pot corecta, dar vor apărea altele ca-ntr-un joc nebunesc pe stilul jocurilor de noroc, unde nu câștigi niciodată de fapt.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.02.2023 at 21:43:23.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2023, 15:30:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da, Iisus spune despre El că este Calea.... Însă fiecare are și o Cale personală care este unică și dacă nu o găsești,nu o creezi te poți rătăci chiar și pe Calea Hristica.

Mai departe,putem admite că noi ne formăm viața prin alegerile noastre.Iar dacă produsul alegerilor noastre este negativ, singurii pe care putem da vina suntem noi înșine.

Tocmai de aceea și în cazul Destinelor Colective,in special cele predominant negative,nu reprezintă decât intenția majorității și rezultatele acesteia.

Un mediu predominant negativ,sau o perioadă nefastă unde suferă nevinovați sunt doar rezultatul unui comportament, deasemenea colectiv care indirect a dus la asta.

De aceea fiecare este răspunzător direct și indirect de situația personală sau socială în care se află.

Fiecare detaliu, fiecare acțiune, gând ne-a făcut ce suntem.

De aceea este imposibil sa avem un Ideal Colectiv superior,dacă noi nu avem un Ideal Personal Superior.

Superficialitatea, falsitatea, snobismul, ipocrizia....Și toate aceste forme care definesc societatea și comportamentul multora dintre noi ne-au adus într-un punct de autodistrugere,sau mai degrabă sinucidere existențială.

Va urma
Calea spre Idealul Persoanal Superior (fericirea si a fi vrednic de cinstea si de fericirea in care vrei sa ajungi, in care ai ajuns) este calea Crucii Domnului care umbreste cu mangaiere crucea personala a fiecaruia, unde cruce inseamna chinuirile dulci si pacatoase sau crude si necrutatoare de la toti cei potrivnici care vin sa te impiedice in ascultarea ta de Credinta in Hristos-Cuvantul, in Duhul si in toata Dumnezeirea supusa si slavitoare a aceluiasi Tata Atotiitor.

Idealul colectiv superior se obtine prin comuniunea de credinta si de fericire in deplina libertate si nonsilnicie a tuturor celor intelepti care au acelasi scop ce se poate atinge doar prin rabdarea mai railor, mai slabilor, mai prostilor, mai neiubitorilor, mai necredinciosilor si nepasatorilor trufasi, rabdare cu miscorare de sine si eliberare de datorii si obligatii de facut de catre altii, de catre casnici si apropiati, de catre sefii si stapanii vremelnici.

Deci e vorba de Rai, Traditia Binecuvantarii, Lege, Harul rabdarii si de Cuvantul lui Dumnezeu care are puterea, asa cum este scris ca va face, sa biruie, folosind graiul si sabia cu doua taisuri si ascutisuri a smereniei smerite cu inima, sa biruie orice rau, aducand mereu mila si victoria asupra celor ce lupta din greu impotriva oricaror forte ale pacatului si vicleniei, sclaviei patimashe, ispitirii si chinurilor vesnice in muncile blestemate, daruind fara discriminare Pace si fericire in vietuirea vremelnica dar mai ales in vietuirea vesnica a tuturor fapturilor care cauta idealul viu superior si demn, vrednic-cinstit de existenta, copilaria nevinovata, frumoasa si curata, fratia duhovniceasca de credinta intru Hristos-Cuvantul si intru Dumnezeire.

Psalmul 55
1. Mântuiește-mă, Doamne, că m-a necăjit omul; toată ziua războindu-se m-a necăjit.
2. Călcatu-m-au vrăjmașii mei toată ziua, că mulți sunt cei ce se luptă cu mine, din înălțime.
3. Ziua când mă voi teme, voi nădăjdui în Tine.
4. În Dumnezeu voi lăuda toate cuvintele mele toată ziua; în Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
5. Toată ziua cuvintele mele au urât, împotriva mea toate gândurile lor sunt spre rău.
6. Locui-vor lângă mine și se vor ascunde; ei vor păzi călcâiul meu, ca și cum ar căuta sufletul meu.
7. Pentru nimic nu-i vei mântui pe ei; în mânie popoare vei sfărâma, Dumnezeule.
8. Viața mea am spus-o ție; pune lacrimile mele înaintea Ta, după făgăduința Ta.
9. Întoarce-se-vor vrăjmașii mei înapoi, în orice zi Te voi chema. Iată, am cunoscut că Dumnezeul meu ești Tu.
10. În Dumnezeu voi lăuda graiul, în Dumnezeu voi lăuda cuvântul;
11. În Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
12. În mine sunt, Dumnezeule, făgăduințele pe care le voi aduce laudei Tale,
13. Că ai izbăvit sufletul meu de la moarte, picioarele mele de alunecare, ca bine să plac înaintea lui Dumnezeu, în lumina celor vii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2023 at 16:03:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2023, 21:48:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De aceea este imposibil sa avem un Ideal Colectiv superior,dacă noi nu avem un Ideal Personal Superior.

Superficialitatea, falsitatea, snobismul, ipocrizia....Și toate aceste forme care definesc societatea și comportamentul multora dintre noi ne-au adus într-un punct de autodistrugere,sau mai degrabă sinucidere existențială.

Va urma
Dacă am fi avut un Ideal Colectiv superior, eram cel puțin la nivelul Poloniei, ca dezvoltare și protejarea resurselor, repatriere a diasporei, ajutor dat antreprenoriatului, natalitate.
Deci e clar când pierzi 4 milioane de oameni în 33 de ani doar prin spor natural negativ, pe lângă cei plecați în exil economic, că societatea românească merge spre autodistrugere.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2023, 12:49:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă am fi avut un Ideal Colectiv superior, eram cel puțin la nivelul Poloniei, ca dezvoltare și protejarea resurselor, repatriere a diasporei, ajutor dat antreprenoriatului, natalitate.
Deci e clar când pierzi 4 milioane de oameni în 33 de ani doar prin spor natural negativ, pe lângă cei plecați în exil economic, că societatea românească merge spre autodistrugere.
Lacomia parvenita a trufiei vietii pacatoase realizata prin bani murdari castigati usor prin viclenie si tradare, asta e consecinta razboiului dintre sateii comunisti si sateii capitalisti de aceiasi sorginte antihrista, pacatosa. Copiii credinciosilor au ales ca decat sa moara de foame si de saracie acasa mai bine isi cauta pita in strainatate in ciuda cantecelor cantate de trubaduri: fie painea cat de rea tot mai bine-n tara ta.

Pe de alta parte baietii de la putere ne duc crestineste foarte bine: din saracie in saracie mai mare caci calea crestina este saracirea. Prostia e ca punem botu si ne revoltam aiurea pentru dreptate. Pai nu e drept ca sa se duca ei conducatorii tradatori impreuna cu hotii din est si din vest care sug resursele tarii in iad cat mai jos si dedesubtul lor toti tortionarii justitiei si serviciilor, politiei si jandarmilor care-i slujesc pe politrucii corupti si ipocriti ca orbii slugarnici pentru privilegii in timp ce batranii saraci carora li se fura pensia, votul si munca de o viata sa ajunga cat mai sus in rai?

De ce as vrea sa indrept ceva atat de drept in vesnicie? Adica sa-i silnicesc io avand grija lor ca sa fac dreptate sa nu ajunga ei atat de jos si nevinovatii atat de sus? Daca asta si-au ales cat au fost la putere si impreuna isi lucreaza o vesnicie nefasta in ciuda ortodoxiei pe care o folosesc pentru alegeri si spalarea imaginii, de ce sa ma amestec? De ce sa ma supar? Pentru ce sa-i opresc?

Daca vor sa ma saraceasca prin specula, furt, tradare de tara si deposedare de resurse, de drepturi, de libertati, prin devalorizare si salarii de mizerie, prin minciuna si demonizare propagata pe toate canalele, atunci ferice de mine caci pentru toate voi fi rasplatit in vesnicie. Deci sa ma supar pe binefacatorii mei (pripiti) care ma ajuta ca nefacand niciun bine sa fiu plasat cat mai sus in viitor?

Le multumesc si strainilor profitori si hoti dar si tradatorilor de la putere (iresponsapili) pentru ca nu au respectat ce anume am votat si am cerut noi la revolutie si in toti acesti 32 de ani si pentru ca ne sacrifica generatie dupa generatie ca pe Hristos caci astfel vom fi in vesnicie impreuna cu El cat mai sus in Rai.

Deci asta e crucea, calea noastra, a rbdarii si saracirii benevole, a mergerii din saracie in sarcie mai mare si din rau in mai rau dar prin mila Domnului fara sa ne facem vinovati de ceva rau, de o complicitate, un pacat de moarte, o eroare fatala sau o minciuna vicleana. Iar daca si putem asculta de Cuvant atunci e minune divina!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.02.2023 at 13:03:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2023, 17:09:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pe de alta parte baietii de la putere ne duc crestineste foarte bine: din saracie in saracie mai mare caci calea crestina este saracirea. Prostia e ca punem botu si ne revoltam aiurea pentru dreptate. Pai nu e drept ca sa se duca ei conducatorii tradatori impreuna cu hotii din est si din vest care sug resursele tarii in iad cat mai jos si dedesubtul lor toti tortionarii justitiei si serviciilor, politiei si jandarmilor care-i slujesc pe politrucii corupti si ipocriti ca orbii slugarnici pentru privilegii in timp ce batranii saraci carora li se fura pensia, votul si munca de o viata sa ajunga cat mai sus in rai?
Păi dacă nu ne-am revolta ar fi și mai rău, ăsta e unul din principiul democrației guvernul și poporul nemulțumit reglează mereu cât de mare sau mică e aria drepturilor, dacă poporul e slab, e încălecat cu un jug foarte greu.
Deci inacțiunea poporului înseamnă accept tacit pt abuz.

Dacă nu se revolta poporul să trimită sms-uri la fiecare parlamentar să nu dea certificat obligatoriu de vaccinare și partidele să nu vadă un risc de a pierde procente către opoziție, cine știe câte morți subite ar fi fost și toți eram cu vreo 4 doze minim obligatorii, la 4 cine știe câți mai scapă, la una-două, poate trece efectul mai repede și scapă mulți de efecte secundare și avc.

Dacă poporul se revolta la privatizarea Petrom și devenea temă de campanie, cine știe cum s-ar fi negociat cu austriecii, dacă PNL va fi pedepsit acum la vot și va cădea sub AUR pt ministrul Virgil Popescu, închiderea TermoMintia, a minei Crucea și alte potlogării din pandemie cu blocarea slujbelor de Florii și Paști în 2020, deși votările s-au ținut tot în 2020 la o rată de infecție mai mare, poate că alții o să ia aminte cum guvernează cu privire la resursele naturale și la specificul religios al poporului.
Poate dintr-o redevență mai mare se vor face autostrăzi și porturi și va crește bunăstarea și mobilitatea.
Dacă poporul taxa la vot pe cei care ziceau că România nu are nevoie de autostrăzi sau industria românească e bună de fier vechi, poate mai salvam ceva.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De ce as vrea sa indrept ceva atat de drept in vesnicie? Adica sa-i silnicesc io avand grija lor ca sa fac dreptate sa nu ajunga ei atat de jos si nevinovatii atat de sus? Daca asta si-au ales cat au fost la putere si impreuna isi lucreaza o vesnicie nefasta in ciuda ortodoxiei pe care o folosesc pentru alegeri si spalarea imaginii, de ce sa ma amestec? De ce sa ma supar? Pentru ce sa-i opresc?
Noi ne facem partea noastră să muncim și să vedem dacă putem face ceva și la vot, poate va fi un moment acum ca în 1996 cu Convenția democrată, o alianță de partide în jurul AUR, poate după AUR va veni cineva și va capta și electoratul creștin democrat și alte pârâiașe conservatoare, suveraniste și va face o forță politică care să schimbe la față România înspre bine, să aibă și cei care muncesc Duminica pt familie și Biserică la fel ca în Polonia, să se respecte dreptul angajaților mai mult ca acum să nu fie supus la muncă suplimentară neplătită și altele.

Poate AUR sunt precursorii a ceva, cum și Referendumul pentru Familie a trezit pe mulți care au votat AUR, iar candidaturile lui Peter Costea și Iulian Capsali în 2014, și 2019 a lui Peter, au sensibilizat electoratul spre tema Familiei.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci asta e crucea, calea noastra, a rbdarii si saracirii benevole, a mergerii din saracie in sarcie mai mare si din rau in mai rau dar prin mila Domnului fara sa ne facem vinovati de ceva rau, de o complicitate, un pacat de moarte, o eroare fatala sau o minciuna vicleana. Iar daca si putem asculta de Cuvant atunci e minune divina!
Crucea noastră e să avem îndrăzneala cea bună și principială, dacă Moise și câțiva nu aveau curajul să iasă din robia egipteană, istoria se scria altfel, și în vremea lui Moise erau destui care regretau sclavia lui Faraon care le dădea o oarecare siguranță și predictibilitate asupra viitorului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2023, 08:23:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Crucea noastră e să avem îndrăzneala cea bună și principială, dacă Moise și câțiva nu aveau curajul să iasă din robia egipteană, istoria se scria altfel, și în vremea lui Moise erau destui care regretau sclavia lui Faraon care le dădea o oarecare siguranță și predictibilitate asupra viitorului.
Asa gandesti tu, sau preiei si tu ce li se pare habotnicilor ca spune istoria?

In "robia egipteana" a evreilor, Egiptul a cunoscut cea mai bogata perioada a sa deoarece evreii erau atunci robi ai patimii lor dintotdeauna, robi la mamona, nu la faraon. Moise a reusit sa-i scoata din robia fata de ban, sa se salveze pe ei insisi, nu de sub dominatia lui faraon, ci din dominatia banului; asta a fost cu adevarat o salvare ce merita sarbatorita an de an.

Cine spune ca erau robi la faraon nu gandeste absolut deloc(nimic) si nu intelege ce este scris in Scriptura, ci preia cliseul oficial/istoric al "sfintilor parinti".
La fel a fost in robia Babiloniana, cand evreii saraci au ramas in Iudeea; ei n-au fost dusi in "robie" ca nu aveau ce investi in "robia" lor.
La fel este si astazi cum a fost mereu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2023, 19:07:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa gandesti tu, sau preiei si tu ce li se pare habotnicilor ca spune istoria?
Nu mă gândeam că acea cugetare va declanșa o nemulțumire, ci mai degrabă celelalte fraze.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In "robia egipteana" a evreilor, Egiptul a cunoscut cea mai bogata perioada a sa deoarece evreii erau atunci robi ai patimii lor dintotdeauna, robi la mamona, nu la faraon. Moise a reusit sa-i scoata din robia fata de ban, sa se salveze pe ei insisi, nu de sub dominatia lui faraon, ci din dominatia banului; asta a fost cu adevarat o salvare ce merita sarbatorita an de an.
Scrie în Biblie în capitolul Ieșire că erau bătuți pentru că nu-și îndeplindeau o cotă de a construi cărămizi pusă nebunește de Faraon, fără să le dea paie:

10. Și au ieșit căpeteniile lor și slujbașii poporului și au zis către popor: "Așa zice Faraon: Nu vă mai dau paie.
11. Mergeți voi înșivă și vă adunați paie de unde veți găsi, dar din lucrul vostru nu vi se va scădea nimic!"
12. Atunci s-a risipit poporul în tot Egiptul, ca să strângă trestie în loc de paie.
13. Iar slujbașii îi sileau, zicând: "Împliniți-vă lucrul dat pentru fiecare zi, ca atunci când vi se dădea paie".
14. Iar pe slujbașii puși peste ei de căpeteniile lui Faraon îi băteau, zicând: "Pentru ce n-ați făcut și astăzi numărul vostru de cărămizi, ca ieri și ca alaltăieri?"
15. Atunci s-au dus slujbașii fiilor lui Israel și au strigat către Faraon, zicând: "Pentru ce faci așa cu robii tăi?

Văd că erau tocați pentru criterii absurde, cum să fie bine într-o astfel de captivitate ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cine spune ca erau robi la faraon nu gandeste absolut deloc(nimic) si nu intelege ce este scris in Scriptura, ci preia cliseul oficial/istoric al "sfintilor parinti".
La fel a fost in robia Babiloniana, cand evreii saraci au ramas in Iudeea; ei n-au fost dusi in "robie" ca nu aveau ce investi in "robia" lor.
La fel este si astazi cum a fost mereu.
Moise le zice că au ieșit din casa robiei:

Ieșirea - a doua carte a lui Moise
cap13.

3. Iar Moise a zis către popor: "Să vă aduceți aminte de ziua aceasta, în care ați ieșit din pământul Egiptului, din casa robiei, căci cu mână tare v-a scos Domnul de acolo și să nu mâncați dospit;
14. Când însă te va întreba după aceea fiul tău și va zice: Ce înseamnă aceasta?, să-i spui: Cu mână puternică ne-a scos Domnul din pământul Egiptului, din casa robiei.

Cap. 20
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei.

Casa robiei = casa lui Faraon nu ?

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise

Cap. 4
20. Iar pe voi v-a luat Domnul Dumnezeu și v-a scos din cuptorul cel de fier, din țara Egiptului, ca să-I fiți Lui popor de moștenire, cum sunteți acum.

Cap. 5
6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
15. Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.
Cap. 6
12. Atunci, păzește-te, să nu se ademenească inima ta, ca să uiți pe Domnul Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei.
21. Am fost robi la Faraon în Egipt și Domnul Dumnezeu ne-a scos din Egipt cu mână tare și cu braț înalt.

Cap. 7
8. Ci pentru că vă iubește Domnul; și ca să Își țină jurământul pe care l-a făcut părinților voștri, v-a scos Domnul cu mână tare și cu braț înalt și v-a scăpat din casa robiei și din mâna lui Faraon, regele Egiptului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.02.2023 at 19:17:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare