Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.10.2009, 13:32:28
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

apropo de ce zicea andrusca...
duhovnicul meu imi povestea despre cum certa el pe unele fiice duhovnicesti care veneau si se plangeau ca nu isi gasesc baieti.
le lua la "blagoslovit"... :)) saracele erau imbracate in negru, infofolite, cu capul in pamant, de parca ziceai ca-s cine stie ce cuvioase. si le-a spus ca, daca data viitoare nu vin imbracate altfel (adica sa-si puna o fusta cu culori mai vii sau o bluza mai inflorata) nu le mai primeste...
ce vreau sa spun e ca problema e tot in capul lor si nu la duhovnic.
fetele nu fac altceva decat sa se pedepseasca luand atitudinea asta de mironosite. sunt maicute? nu. sunt in doliu? nici atata. atunci? vrei sa te mariti dar cum te astepti sa se apropie un baiat de tine? nimeni nu zice sa-ti pui fusta scurta sau decolteu pana la buric. nu cred ca nu poti sa te imbraci decent si sa fii o fata atragatoare (in sensul bun). si poti sa infrunti privirea unui baiat cu decenta, fara sa-ti curga balele sau sa te holbezi. e valabil mai ales invers...:))) trebuie sa va incurajati in acest sens si sa comunicati. prin cuvinte, prin semne, prin atitudine. Dumnezeu da dar nu baga in traista!

sper ca n-am fost prea mult off topic...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.10.2009, 16:33:07
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit pt.Zaharia_2009

[quote=zaharia_2009;171014]pt. andruscaCIM:
Sora,te rog sa nu te superi pe mine pt. interventia la subiectul ,,duhovnicul" Este adevarat ca propriile pareri ne tradeaza credinta, mentalitatea ,parerile... dar efectiv cu tine nu am nimic de ,,atins" sau ,,mustrat" .Am folosit insa ocazia aparuta pt. a spune si altora ce am auzit eu despre duhovnic ca ar fi. Eu am crezut asa, am si procedat asa ...si pt. ca mi s-a parut bine,potrivit am vrut sa arat si alta fata a subiectului. Este adevarat ,eu sunt mai colerica,nu stiu, ma aprind mai repede,am arderi mai rapide,uneori parca si bunul simt il mai ,,ciobesc" dar adulta fiind am dobindit ca fel de exprimare pe cel direct,fatis, taios pt. lucrurile care cred ca sunt gresite. De aceea de multe ori imi si cer scuze,pt. iertare si nu pt. coplezenta !

pt. sora gimis:
M-ai incurcat cu postarea ta, nu stiu cum sa o inteleg ,cred ca am gresit mai mult dar te rog sa reformulezi. As dori sa stiu si parerea ta sincera!

Sunt un frate.De gresit,gresim cu totii,indemnul meu este sa treci cu vederea greselile juniorilor si sa continui cu sfaturi folositoare acolo unde consideri tu ca este cazul si crezi ca ai ceva de spus.In general am o parere buna despre cei care marturisesc pe Hristos si care inteleg scopul acestei vieti.Indemnul meu mai este ca toti cei de pe forum sa aduca in discutie subiecte duhovnicesti,subiecte care sa ne zideasca sufleteste,sa postam din scrierile sf.parinti.Sunt multe topic-uri care au ca scop doar pierderea timpului sau cel mult mai imbogatim cultura noastra lumeasca.Din nefericire eu nu prea am timp sa stau pe forum, doar cand si cand,si doar de la serviciu pot intra pe net.Roaga-te si pentru mine. Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.10.2009, 16:40:15
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

[quote=ghemis;171531]
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
pt. andruscaCIM:
Sora,te rog sa nu te superi pe mine pt. interventia la subiectul ,,duhovnicul" Este adevarat ca propriile pareri ne tradeaza credinta, mentalitatea ,parerile... dar efectiv cu tine nu am nimic de ,,atins" sau ,,mustrat" .Am folosit insa ocazia aparuta pt. a spune si altora ce am auzit eu despre duhovnic ca ar fi. Eu am crezut asa, am si procedat asa ...si pt. ca mi s-a parut bine,potrivit am vrut sa arat si alta fata a subiectului. Este adevarat ,eu sunt mai colerica,nu stiu, ma aprind mai repede,am arderi mai rapide,uneori parca si bunul simt il mai ,,ciobesc" dar adulta fiind am dobindit ca fel de exprimare pe cel direct,fatis, taios pt. lucrurile care cred ca sunt gresite. De aceea de multe ori imi si cer scuze,pt. iertare si nu pt. coplezenta !

pt. sora gimis:
M-ai incurcat cu postarea ta, nu stiu cum sa o inteleg ,cred ca am gresit mai mult dar te rog sa reformulezi. As dori sa stiu si parerea ta sincera!

Sunt un frate.De gresit,gresim cu totii,indemnul meu este sa treci cu vederea greselile juniorilor si sa continui cu sfaturi folositoare acolo unde consideri tu ca este cazul si crezi ca ai ceva de spus.In general am o parere buna despre cei care marturisesc pe Hristos si care inteleg scopul acestei vieti.Indemnul meu mai este ca toti cei de pe forum sa aduca in discutie subiecte duhovnicesti,subiecte care sa ne zideasca sufleteste,sa postam din scrierile sf.parinti.Sunt multe topic-uri care au ca scop doar pierderea timpului sau cel mult mai imbogatim cultura noastra lumeasca.Din nefericire eu nu prea am timp sa stau pe forum, doar cand si cand,si doar de la serviciu pot intra pe net.Roaga-te si pentru mine. Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Cat despre suflet neutru,cum te explici?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.10.2009, 16:46:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=ghemis;171533]
Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul

Cat despre suflet neutru,cum te explici?


Un suflet, doua suflete = genul neutru !
Ma cheama ZAHARIA !
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.10.2009, 17:20:53
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

[quote=zaharia_2009;171535]
Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul



Un suflet, doua suflete = genul neutru !
Ma cheama ZAHARIA !
Vorbind gramatical,da. Duhovniceste cum te explici.Zaharia e numele de familie sau numele mic? Pe mine ma cheama Ghe-Mis.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.10.2009, 19:58:12
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

foarte frumos marimira
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.10.2009, 21:46:15
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=ghemis;171543]
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Vorbind gramatical,da. Duhovniceste cum te explici.Zaharia e numele de familie sau numele mic? Pe mine ma cheama Ghe-Mis.
Nu stiu daca este timpul (nu m-am gindit nici o data la asa ceva)trecut sau in ,,pirg" dar pt. ca te-ai ,,aratat " raspund cu aceiasi masura : ma numesc Zaharia Gabriel ,sunt frate masculin ,si regret ca am intretinut o neintelegere.Iertati-ma fratilor !
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.10.2009, 13:23:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

[quote=zaharia_2009;171629]
Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul

Nu stiu daca este timpul (nu m-am gindit nici o data la asa ceva)trecut sau in ,,pirg" dar pt. ca te-ai ,,aratat " raspund cu aceiasi masura : ma numesc Zaharia Gabriel ,sunt frate masculin ,si regret ca am intretinut o neintelegere.Iertati-ma fratilor !
Hahahaha...si eu am ramas surprinsa cand am vazut ca cineva ti s-a adresat la feminin pentru ca din mesajele tale s-a dedus ca ai fi barbat

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.10.2009, 14:11:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=AndruscaCIM;171731]
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Hahahaha...si eu am ramas surprinsa cand am vazut ca cineva ti s-a adresat la feminin pentru ca din mesajele tale s-a dedus ca ai fi barbat

Doamne ajuta!
Sora,sora, esti segalnica si cu umor.Asa esti tu de felul tau sau este secundar la subiect ? Apropos la subiectul de pe topicul cu ,,limba", eu prefer limbajul arhaic (ca si glykys)mi se pare mult mai expresiv !

Sa ai o zi cu pace !
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.10.2009, 14:35:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Sora,sora, esti segalnica si cu umor.Asa esti tu de felul tau sau este secundar la subiect ? Apropos la subiectul de pe topicul cu ,,limba", eu prefer limbajul arhaic (ca si glykys)mi se pare mult mai expresiv !

Sa ai o zi cu pace !
Scuze, nu stiu daca e de bine sau de rau...dar da, sunt foarte sagalnica si cu un simt foarte dezvoltat al umorului ( cel putin in opinia mea, cred ca asta e problema mea cea mare) si de asemenea rad foarte mult in general.

Off topic: Referitor la subiectul " limba noastra romaneasca" nu stiu sa-ti zic ce limbaj prefer, dar cu siguranta imi plac si neologismele si exprimarea pretentioasa si arhaismele si cuvintele inventate de mine...dar in acelasi timp incerc sa nu fac greseli, cam asta e ideea de baza si in egala masura sa ma corectez in caz ca gresesc

O zi frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde