Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.10.2009, 14:48:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Scuze, nu stiu daca e de bine sau de rau...dar da, sunt foarte sagalnica si cu un simt foarte dezvoltat al umorului ( cel putin in opinia mea, cred ca asta e problema mea cea mare) si de asemenea rad foarte mult in general.

Off topic: Referitor la subiectul " limba noastra romaneasca" nu stiu sa-ti zic ce limbaj prefer, dar cu siguranta imi plac si neologismele si exprimarea pretentioasa si arhaismele si cuvintele inventate de mine...dar in acelasi timp incerc sa nu fac greseli, cam asta e ideea de baza si in egala masura sa ma corectez in caz ca gresesc

O zi frumoasa!
Nu este cazul de scuze, imi placi si parca as simti parfumul bunei dispozitii care ti-este caracteristica ! Imi place ca treci prin forum ...de cite ori treci ,,ma uit dupa tine "!

Sa ai o zi cu aceiasi pace binecuvintata !
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.10.2009, 15:19:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu este cazul de scuze, imi placi si parca as simti parfumul bunei dispozitii care ti-este caracteristica ! Imi place ca treci prin forum ...de cite ori treci ,,ma uit dupa tine "!

Sa ai o zi cu aceiasi pace binecuvintata !
Ma bucur sa aud asta, asemenea!

O zi binecuvantata!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.10.2009, 16:11:45
mihaela68 mihaela68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: ROMANIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit "am obosit iubind"

Draga Simona,eu am iubit f mult la viata mea si am suferit tot atat dar sfatul meu este ca: ...nu poti renunta la IUBIRE,fara ea suntem pustii,saraci,indiferent la ce fel de iubire ne referim:la DUMNEZEU,la prieteni,rude ,iubit ,aproapele nostru cu alte cuvinte...si eu am iubit,repet, si apoi am suferit 10 ani dar,TIMPUL vindeca orice rana sau o cicatrizeaza si trebuie sa ai puterea sa te ridici si sa mergi obligatoriu mai departe, in primul rand sa arunci pozele ,scrisorile,{ceea ce iti trezeste amintiri si iti provoaca inca dureri sau te face sa suferi cel mai mult},iar apoi ,incearca si invata sa te rogi la DUMNEZEU ,sa tii post ,sa te spovedesti si sa te impartasesti ,TOTUL iti va fii mult mai usor sau vei simti prezenta si ajutorul lui DUMNEZEU in viata ta!APOI SUNT SIGURA,DUMNEZEU iti va trimite pe cineva cu care sa-ti imparti zilele daca va considera de cuvinta ca trebuie sa fii cu cineva iar daca nu atunci va trebui sa nu disperi si sa-ti canalizezi energia spre altceva... " DUMNEZEU,le oranduieste pe toate"imi spunea un pustnic de la CETATEA DE COLT din HUNEDOARA,SI CA TOTUL E IN VOIA LUI SI NU NE DA CE VREM CI CE ESTE BINE PENTRU NOI.ITI DORESC SA-TI GASESTI LINISTEA ,SA FII IUBITA, SI SA TE ROGI MULT ...{IN BISERICA ORTODOXA SAU ACASA,SAU PE STRADA ,ORIUNDE TE-AI AFLA ,FII SIGURA CA VEI FII AUZITA!}
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.10.2009, 15:42:02
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona76 Vezi mesajul
trebuia spusa intr-un anumit fel si iti puneai apoi o dorinta.

Mi-e teama ca a devenit deja obsesie.
Mie imi suna dubios toata povestea asta! Vezi ce ti se intampla daca mergi pe la biserici catolice?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.10.2009, 21:34:53
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

[quote=zaharia_2009;171629]
Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul

Nu stiu daca este timpul (nu m-am gindit nici o data la asa ceva)trecut sau in ,,pirg" dar pt. ca te-ai ,,aratat " raspund cu aceiasi masura : ma numesc Zaharia Gabriel ,sunt frate masculin ,si regret ca am intretinut o neintelegere.Iertati-ma fratilor !
He,he am luat o mica teapa.E vina mea ca nu am urmarit mai atent topic-urile tale si nici la biografia ta nu m-am uitat.Si eu i-mi cer iertare pentru neintelegerea creata.O seara binecuvantata frate Zaharia
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.10.2009, 09:56:36
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Smile

pt linistea
"foarte frumos marimira"


Multumesc linistea, dar poate te-ai mai gandit la "oportunitatea" cu psihologul ?
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.10.2009, 13:46:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Simona Marilena, ai (si nu numai tu) de tras o invatatura din versurile acestui cantecel - http://www.youtube.com/watch?v=ZBR2G-iI3-I
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 31.10.2009, 10:07:13
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Draga Simona, tu esti mai fericita decat noi si totusi te
plangi. Ai cerut IUBIT si ti s-a dat IUBIRE. Dumnezeu da,
nu ceea ce ceri, ci ceea ce iti este de folos. Cati dintre
noi n-au avut iubiti, iubite, dar n-au avut iubire. Cel mai
important e sa ai iubire. Iubirea neconditionata e cea
adevarata, si tu o ai. Nu conteaza daca el o merita sau
nu. Bucura-te de ea. Ce faci cu aceasta IUBIRE, de-acum
e numai optiunea ta.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.10.2009, 15:59:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Simona, tu esti mai fericita decat noi si totusi te
plangi. Ai cerut IUBIT si ti s-a dat IUBIRE. Dumnezeu da,
nu ceea ce ceri, ci ceea ce iti este de folos. Cati dintre
noi n-au avut iubiti, iubite, dar n-au avut iubire. Cel mai
important e sa ai iubire. Iubirea neconditionata e cea
adevarata, si tu o ai. Nu conteaza daca el o merita sau
nu. Bucura-te de ea. Ce faci cu aceasta IUBIRE, de-acum
e numai optiunea ta.
Incantatoare cuvinte! Multumesc, Maris, ca m-ai facut sa gandesc ca la 16 ani. Tu ai mare dreptate intrutotul in ceea ce spui, iubirea inseamna a fi, nu a avea. Cum dam de primul esec, cum ne doare ca ni se ia din brate pe a avea. Multumesc, mi-ai luminat si mai mult ziua!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.10.2009, 16:05:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Unhappy Si eu am obosit.......

Nu stiu cum sa incep...... Am o istorie asemanatoare sau poate mult diferita... Nu sunt in masura sa dau sfaturi pentru ca ma doare sufletul foarte mult. Vreau sa stii ca inteleg durerea ta si iti doresc tot binele din lume! Te rog daca poti sa imi spui cum as putea posta intrebari nu ma prea pricep cu tehnologia... Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde