Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 04.09.2012, 10:11:44
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mda... cred ca nici duhovnic nu aveti...

la Biserica va duceti? va spovediti?

daca sprijiniti aceasta Taina a Ortodoxiei, Casatoria, faceti bine si maritati-va, nu mai dati exemplu gresit.
Din nou faceti aceeasi greseala, judecand dupa aparente. Chiar nu aveti de unde sa stiti daca am un Duhovnic sau nu. Ce ar trebui sa va raspund, sa va multumeasca? Presupun ca o varianta negativa, pentru ca din cate vad, vedeti la oameni numai partea negativa.
Dezamagitor, sincer.
  #342  
Vechi 04.09.2012, 11:17:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Andra, poate că dl Cornel Urs nu a folosit limbajul cel mai caritabil cu putință. Dar, în fond, unde a greșit să vă dezamăgească așa de mult ?

A presupus că trăiți ca soț și soție. De observat că nu a spus, oblu, "curvie", ci a folosit, totuși, un eufemism: "concubinaj". Poate că nu a folosit cine știe ce raționament: cred că a aplicat un criteriu statistic. Într-adevăr, vedem cu toții că foarte multe persoane care spun că au "relație stabilă" de 5 ani trăiesc, de fapt, în păcat. A greșit și nu acesta e cazul dv ? Faceți parte din grupa rară a celor care trăiesc în curăție în cadrul unei relații stabile de mai mult de un an ? În cazul acesta, dați-mi voie să repar eu eroarea de judecată prezumpțioasă a dlui Urs și să vă cer iertare în numele lui. Duhovnicul pe care îl aveți și la care vă spovediți regulat precis vă va spune că e bine să îl iertați !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #343  
Vechi 04.09.2012, 11:50:03
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În cazul acesta, dați-mi voie să repar eu eroarea de judecată prezumpțioasă a dlui Urs și să vă cer iertare în numele lui. Duhovnicul pe care îl aveți și la care vă spovediți regulat precis vă va spune că e bine să îl iertați !

multumesc domnule Mihnea pentru intentia dumneavoastra excelenta, totusi nu am acuzat-o pe Andra de nimic, eu doar am tras concluzia:

"nu mai exista notiunea de casatorie ci de concubinaj (a se citi: relatie stabila !)"

ca un lait_motiv al tuturor relatiilor stabile din ziua de astazi, pentru ca asta se intelege cand cineva spune ca este intr-o relatie stabila de un numar de ani.

as vrea sa citesc din partea tinerilor useri crestini ortodocsi sau catolici ca sunt casatoriti si ca isi respecta si iubesc partenerii de casatorie, asta as vrea, ma deranjeaza cand cineva care se pretinde crestin foloseste pentru propria situatie expresia "relatie stabila".

si as vrea sa atrag atentia tuturor ca daca nu respecta institutia casatoriei, comit un mare pacat, asta va poate spune orice parinte la Biserica.
  #344  
Vechi 04.09.2012, 14:35:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Din nou faceti aceeasi greseala, judecand dupa aparente. Chiar nu aveti de unde sa stiti daca am un Duhovnic sau nu. Ce ar trebui sa va raspund, sa va multumeasca? Presupun ca o varianta negativa, pentru ca din cate vad, vedeti la oameni numai partea negativa.
Dezamagitor, sincer.
Andra, bine ai venit pe forum. Am urarit partial aceasta discutie fara sa mai postez. Vreau sa-ti spun mai intai ca mie mi-au placut sfaturile tale si ca unele din ele mi-ar fi folosit cand eram mai tanara si necasatorita. Pe unele din ele le-am mai auzit sub alte forme si in carti crestine (asta pentru cei care te-au criticat), de ex. 'Scrisori Caterinei', publicata de p. Coman (am uitat numele autorului acum)
Al doilea lucru pe care vreau sa ti-l spun ca 'hoasca batrana' a forumului este ca desi sunt si multi oameni buni, inteligenti si rabdatori, uneori domneste o atmosfera cam agresiva pe aici, poate fara sa ne dam seama devenim cam artagosi unii din noi, char cu cele mai bune intentii (in ciuda semnaturii, si mie mi s-a intamplat). Deci incearca sa nu pui la inima. Cine apreciaza ce scrii bine, cine nu, treaba lui. Eu, de fapt, de asta nu prea mai particip la discutii de vreun an si jumatate, nu imi facea bine. Acum am scris iar cateva mesaje si am putut ajunge la o polemnica chiar si in topicul despre ce intrebari pun copiii.
Iar subiectul 'casatorie/sexualitate/ familie' erste, din experienta mea, unul din cele mai sensibile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #345  
Vechi 04.09.2012, 14:42:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
andravenache, mi-as dori si eu sa pot sa merg la nunti singura fara sa acumulez frustrari. Sa te ajute Dumnezeu cu rabdare!
Aureila, parintii mei s-au cunoscut la o nunta. ;-) Deci nu le evita!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #346  
Vechi 04.09.2012, 15:17:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa ca mai bine sa sufera dupa placeri imaginare decat sa sufere dupa neplaceri reale - si pe urma sa deschida topic ca "Suferinta femeii maritate" :))
  #347  
Vechi 04.09.2012, 15:33:07
oannaV oannaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2012
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajuta tututor!
Un subiect care merita discutat..Noi tinerii in ziua de azi uitam ce ne este de folos noua pt mantuire,intradevar unii dintre noi ne gandim la casatorie asa cum ar trebui sa gandeasca toti tinerii "femeia se va uni cu barbatul sau si vor fi amandoi un trup",dar din pacate realitatea este alta ..chiar daca traim in feciorie ,gandurile noastre tot spre ale lumii merg si atunci ne intrebam ca de ce inca Dumnezeu nu ne-a dat partea aleasa ...tot timpul sa avem in gand si inima ca planurile noastre nu sunt si ale Lui Dumnezeu.pe langa rabdare trebuie avuta si rugaciunea catre Dumnezeu si Maica Domnului ca sa putem starui,Maica Domnului este exemplu curat si viu pt noi .Ar trebui sa nu ne ingrijim atat de ce se va intampla cu noi peste 5 ani ,ca vom ramane singuri si ca nu vom avea o fam..daca privim viitorul nu vom putea trai prezentul.Sa ne ingrijim asadar de suflet sa pastram credinta si sa nu cadem in ale lumii pacate ,ca asa vom pierde ceea ce am agonisit pana in acest moment si in zadar au fost toate."daca traim in Duh ,in Duh sa si umblam"
P.S Cereti de la Dumnezeu parte data de El si va da voua dupa cum este voia Lui. Nu va speriati pana la urma omul se naste singur si moare singur.
  #348  
Vechi 04.09.2012, 15:47:40
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Andra, poate că dl Cornel Urs nu a folosit limbajul cel mai caritabil cu putință. Dar, în fond, unde a greșit să vă dezamăgească așa de mult ?

A presupus că trăiți ca soț și soție. De observat că nu a spus, oblu, "curvie", ci a folosit, totuși, un eufemism: "concubinaj". Poate că nu a folosit cine știe ce raționament: cred că a aplicat un criteriu statistic. Într-adevăr, vedem cu toții că foarte multe persoane care spun că au "relație stabilă" de 5 ani trăiesc, de fapt, în păcat. A greșit și nu acesta e cazul dv ? Faceți parte din grupa rară a celor care trăiesc în curăție în cadrul unei relații stabile de mai mult de un an ? În cazul acesta, dați-mi voie să repar eu eroarea de judecată prezumpțioasă a dlui Urs și să vă cer iertare în numele lui. Duhovnicul pe care îl aveți și la care vă spovediți regulat precis vă va spune că e bine să îl iertați !

Ceea ce m-a deranjat la ceea ce a spus domnul Cornel Urs nu a fost in materie de continut. Ci in materie de exprimare. Consider ca mai ales pe un forum ortodox, ar trebui sa existe mai multa amabilitate si curtoazie. Da, intr-adevar, nu sunt un bun exemplu pentru tinerele fete care doresc sa se casatoreasca si respecta principiul fecioriei. In ciuda acestui fapt, nu cred ca am indemnat vreo fata sa urmeze aceste exemplu si nu am promovat in niciun caz ideea sexului inainte de casatorie.
In legatura cu a doua problema, am un duhovnic de foarte multi ani, respectiv din adolescenta timpurie. Il respect foarte mult, cred in cuvantul sau si in invataturile sale.
Nu am pretins ca sunt vreun model. Tot ce am dorit, a fost sa incerc a oferi o mana de ajutor, femeilor care au o problema pentru gasirea unui sot. Daca considerati ca am facut-o intr-un mod indecent sau malitios, imi cer scuze.
  #349  
Vechi 04.09.2012, 15:53:49
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Andra, bine ai venit pe forum. Am urarit partial aceasta discutie fara sa mai postez. Vreau sa-ti spun mai intai ca mie mi-au placut sfaturile tale si ca unele din ele mi-ar fi folosit cand eram mai tanara si necasatorita. Pe unele din ele le-am mai auzit sub alte forme si in carti crestine (asta pentru cei care te-au criticat), de ex. 'Scrisori Caterinei', publicata de p. Coman (am uitat numele autorului acum)
Al doilea lucru pe care vreau sa ti-l spun ca 'hoasca batrana' a forumului este ca desi sunt si multi oameni buni, inteligenti si rabdatori, uneori domneste o atmosfera cam agresiva pe aici, poate fara sa ne dam seama devenim cam artagosi unii din noi, char cu cele mai bune intentii (in ciuda semnaturii, si mie mi s-a intamplat). Deci incearca sa nu pui la inima. Cine apreciaza ce scrii bine, cine nu, treaba lui. Eu, de fapt, de asta nu prea mai particip la discutii de vreun an si jumatate, nu imi facea bine. Acum am scris iar cateva mesaje si am putut ajunge la o polemnica chiar si in topicul despre ce intrebari pun copiii.
Iar subiectul 'casatorie/sexualitate/ familie' erste, din experienta mea, unul din cele mai sensibile.
Multumesc mult pentru sprijin si pentru atitudinea pozitiva fata de mine. Poate, intr-adevar si eu m-am aprins un pic cam repede, raspunzand cu aceeasi tenta negativista.
Chiar nu am vrut sa afectez pe nimeni, tot ce mi-am dorit a fost sa incerc a ajuta femeile de toate varstele sa-si gaseasca un partener. Dupa cum am spus, exista o multime de femei care desi traiesc in curatie, se roaga la Dumnezeu pentru gasirea unui sot, sunt modeste, merg la Biserica si au frica de Dumnezeu, din pacate....nu-si gasesc alesul.
Eu vreau sa ajut prin sfaturi astfel de femei, sa aiba sansa pe care o merita. Cu siguranta, rugile le vor fi ascultate. E vorba doar de putina flexibilitate. Sunt foarte multi barbati care asteapta o astfel de femeie pentru a-si petrece tot restul vietii alaturi de ea, doar ca nu stiu unde sa caute exact. Si se intampla chiar, sa se gaseasca, dar din cauza timiditatii sau a retinerii in a trata o discutie cu un barbat, sa fie perceputa gresit intentia femeii.
Incurajez Sfanta Taina a Casatoriei, incurajez pastrarea fecioriei si ruga fata de Dumnezeu. Repet, nu sunt un model eu. Vreau doar ca femeile valoroase, sa-si poata puna in evidenta aceste calitati in fata barbatilor care le merita.
  #350  
Vechi 04.09.2012, 16:03:06
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am fost foarte miscata ca m-ai pomenit asa.. Am dat de firul asta din intamplare. Nu numai din cauza ca sunt ocupata, dar si din cauza ca nu imi faceau bine polemicile nesfarsite am cam reununtat la forum.

Pai, de fapt, si mie mi-a fost greu si nu pot spune ca am avut intotdeauna rabdare. Dar ce poate spune experienta mea ca incurajare este ca Dumnezeu incununeaza si suferinta asta, si cl putin mie mi-a pus in cale alte lucruri de facut inainte sa imi vina randul cu viata de familie. Nu le-as mai fi facut, daca a casatoream mai devreme, si in acelasi timp chiar ele m-au dus la locul, timpul si starea entru a ma intalni cu sotul meu.
Alt lucru pe care il pot spune retrospectiv este ca eu, personal, nu eram inca pregatita pentru casatorie, si ca probabil de asta nu m-am casatorit mai devreme.
Alt lucru ar mai fi si ca mi se pare ca vad un fir rosu in viata mea, care arata ca Cineva a calauzit multi din pasii mei ca sa ma intalnesc chiar atunci cand m-am intalnit cu cel cu care trebuia sa ma intalnesc. Mai devreme ar fi fost nepotrivit pentru amandoi. Si chiar ne-am fi putut intalni cu cativa ani inainte, in TREI ocazii am fost la acelasi congres si nici macar nu am vorbit unul cu altul!
Viata e o aventura 'pe care ne-o trimite Aslan' (Narnia). Iar aventura continua, si dupa casatorie, si inca cum..
Daca experienta mea poate sa va ajute, m-as bucura.
Prin curaj si eu si iti spun ca mi-au lipsit foarte mult postarile tale!
si eu m-am gandit la tine cand vedeam ca nu-mi gasesc sotul. Acum m-am maritat cam de un an dar iarasi trebuie sa ma inarmez cu rabdare pentru ca (inca) intarzie bebe si ne dorim tare mult. Deci fiecare etapa ca asteptarile ei...
Te imbratisez (timid) si iti doresc tot binele de la Bunul Dumnezeu!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19