Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2012, 00:09:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, si iata cum, din nou, un topic gandit sa aduca pacea si sincronizarea intre confesiuni a creat neintelegere, ca sa nu zic dezbinare, intre ortodocsi...

Sper insa ca de data aceasta sa se faca pace cat mai curand, deoarece Delia si Mihailc, in afara faptului de a fi niste membri valorosi si eruditi ai forumului nostru, sunt si niste persoane rezonabile, cu mult bun simt.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2012, 03:09:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Revin cu un mic adagiu. De data asta nu ma mai lungesc ca iar risc sa zic una si sa se inteleaga alta.
Postarea anterioara se invartea in jurul ideii de sincronizare de dragul pacii in interiorul sau in afara adevarului de credinta.
Ai extins ideea mult prea departe, daca ai ajuns pana la teologia palamita de la o comparatie mentionata en passant, menita sa atraga atentia ca asa cum soarele nu poate fi amputat de lumina pt. a ramane doar caldura, sau viceversa, nici din Hristos nu putem amputa ceva din adevarul Lui, de dragul pseudo-iubirii ireniste. Si nici invers.

E posibil sa fi mers prea departe cu presupunerea, dar am sesizat in ce s-a scris pana aici, ca exista riscul sa percepem conceptual adevarul si iubirea ca simple principii, iar nu ca Persoana.

Adevarul si Iubirea, percepute ca Persoana, sunt inseparabile, nu pot fi gandite disjunct pentru ca nu exista decat laolalta, asa cum soarele nu poate fi gandit separat de lumina.

A absolutiza una/unul din ele, duce la relativizarea celeilalte/celuilalt. Nu se poate adevar fara iubire si nici iubire fara adevar pentru ca Adevarul si Iubirea sunt de fapt un singur lucru: Dumnezeu. Sunt sinonime. Nume diferite pentru aceeasi Fiinta.
Doar conceptualizarea lor duce la aceasta falsa incompatibilitate. Or, Dumnezeu nu poate fi despartit in doua.

Fara adevar, iubirea e oarba si produce doar un pseudo-irenism, un fals pacifism, un sentimentalism pietist, amorf si fara vlaga. Iar adevarul spus fara iubire, raneste si chiar ucide.

E binevenita critica si mi-am asumat roiul de muste de pe caciula, mai ales ca aceasta nu vine de la vreun ageamiu, pseudo-apologet diletant, asa ca subsemnata. Asa incat ma retrag in cautarea unui cos de gunoi, unde sa-mi arunc teoriile si incercarile smintite si abuzive de a inghesui necuprinsul in scheme.
Au cuvantul adevaratii marturisitori care stiu cu adevarat sa aplice neostentativ teoria in praxis, fara sa esueze in disjunctii sau fuziuni superficiale pietisto-bovariste.
După ce mi-am recitit postarea prin prisma ultimei tale fraze, mi-am dat seama că se poate interpreta și ca atac personal, și chiar nu e vorba de așa ceva. Scuze pentru hiperaciditatea involuntară, promit că o să-mi regândesc exprimarea spre o formă alcalină.

Raportul disproporționat dintre limbaj, realitatea pe care o codifică și posibilitățile gândirii rămâne o capcană în care putem cădea cu toții, dacă ne lăsăm prinși în vraja lexicală a formulărilor vagi și excesiv retorice.

Dacă am încercat să scot în evidență punctele slabe ale unui mod de a gândi lucrurile, n-am făcut-o ca să impun niște conținuturi gata preparate, ci pentru a stimula o căutare continuă a fiecăruia de a înțelege pe cont propriu informațiile experimentate și transmise de alții. Nu ne folosește la nimic postura de colportori mentali ai Tradiției autentice (cazul nostru, al ortodocșilor) sau de roboți etici ale formelor ei îmbucătățite (catolicii și disidenții lor din mozaicul vetero și neo protestant).

”Avva Antonie a zis: într-o zi în care ședeam așezat lângă Avva Arfat, o fecioară a venit la noi și spuse: Părinte am postit două sute de săptămâni, mâncând doar la șase zile, am învățat pe derost Noul și Vechiul Testament, ce-ar mai trebui să fac?”. Zis-a bătrânul:”Disprețul este pentru tine ca onoarea?”. Ea spuse: ”Nu”, ”Pierderea ca și câștigul, străinii ca și părinții, sărăcia ca și bogăția?”. Ea zise:”Nu”. Bătrânul hotărî: ”Deci nu ai postit mâncând la șase zile, nici nu ai învățat Noul și Vechiul Testament, ci te amăgești singură. Du-te și muncește pentru că n-ai nicio virtute.”
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2012, 09:58:36
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar fi frumos daca ar si marturisi acelasi Adevar si ar face parte din Biserica lui Iisus. Altfel e doar conceptia protestanta Sola Fide, adica conteaza doar sa crezi. Cum scria si in link-ul dat de MihailC, pana acum 50 de ani BC era mult mai conservatoare decat BO, la fel ca si in trecut.
Desi au la baza teologia Fer. Augustin au uitat dupa Conciliul Vatican II unele citate din el:
"Afară de granitele Bisericii poti avea orice, cu exceptia mîntuirii. În afara se poate să ai trepte ierarhice, taine, Aliluia si Amin (liturghie), Evanghelie, credintă si să propovăduiesti pe Dumnezeu în trei ipostasuri, dar mîntuire poti să ai exclusiv în Biserica universală dreptmăritoare".
Aici nu este vorba de cine are roade si cine nu. Este vorba ca toate popoarele, toti oamenii, toate bisericile sa-L proclame ca Domn pe Isus Cristos. In Sfinta Evanghelie vedem ca L-au proclamat pe Isus Cristos ca Domn al inimilor lor samaritenii, evreii, grecii, romanii. Toti erau fascinati doar de Isus Cristos. Nici de legea iudaica, nici de temple, nici de preoti.

Si consider ca da, ar fi o frumoasta marturie de iubire pe care i-am putea-o face Domnului nostru, sa ne incredintam toti Lui.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2012, 22:50:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Episodul acesta ne mai arata si inca doua lucruri:
1. O eventuala schimbare a datelor trebuie sa vina de sus, de la cel mai inalt nivel al ierarhilor.

2. Nu e cazul sa fim mai catolici decat papa Anicet sau mai ortodocsi decat Sf. Policarp. Daca nici ei nu s-au putut intelege asupra datelor, cum se vor intelege cei de acum?...

Nu stiam ca aceasta diferenta de date exista chiar din secolul II...
Si de s-ar hotari sa se sarbatoreasca Pastile in aceeasi zi, fiecare ar sarbatori in biserica lui, nu ne-am amesteca, nu ne-am ruga impreuna. Anul acesta nu m-a deranjat sa spun "Hristos a inviat" unui catolic, chiar daca eu ma aflam in Saptamana Patimilor, nu am simtit nicio contradictie. E o greseala daca asociem Invierea numai unei anumite zile din an sau unei anumite perioade.

Dar ma rog, asta e perspectiva cuiva care nu are rude catolice...
Hristos a înviat!
"O eventuala schimbare a datelor trebuie sa vina de sus, de la cel mai inalt nivel al ierarhilor."
Oricum, fie că ne convine, fie că nu, doar ierarhii pot participa la luarea acestor decizii... :) Bine, cred că, în dezbaterea acestei teme, ar fi consultați și teologii foarte avizați în evoluția istorică a problemei și în dialogul ecumenic (în special teologi liturgiști și istorici ai Bisericii). În primele veacuri creștine, credincioșii laici se implicau mult mai mult decât noi, participau într-un mod incomparabil mai activ la viața Bisericii, dar astăzi... Chiar mi-aș dori să înființez un nou topic, atunci când voi avea mai mult timp la dispoziție, în care să relatez un episod foarte interesant din istoria Biericii (mai exact, din sec. VI) în care stabilirea unei sărbători s-a datorat, pur și simplu, dorinței poporului creștin ortodox din Constantinopol. :)

"Nu e cazul sa fim mai catolici decat papa Anicet sau mai ortodocsi decat Sf. Policarp. Daca nici ei nu s-au putut intelege asupra datelor, cum se vor intelege cei de acum?..."
Da, lor le-a fost foarte dificil să se înțeleagă, pentru că fiecare dintre ei își argumenta opinia invocând autoritatea câte unui Apostol, ceea ce este ușor de explicat, având în vedere faptul că amândoi îi cunoscuseră personal pe Sfinții Apostoli (de exemplu, Sf. Policarp îl cunoscuse bine pe Sfântul Ioan Evanghelistul). Oricum, mai târziu, în cadrul Sinodului I ecumenic (325), s-a reușit stabilirea unui mod unitar de calculare a datei Paștilor, care s-a păstrat până astăzi: Praznicul Învierii Domnului se sărbătorește întotdeauna în prima duminică de după lună plină după echinocțiul de primăvară (în afara cazurilor în care data se modifică doar cu o săptămână, atunci când coincide cu Paștele iudaic). Iată, așadar, că este posibil ca toată creștinătatea să ajungă la o dată comună de serbare a Paștilor fiindcă, până la urmă, data reală, istorică a Învierii Mântuitorului nu ne mai este cunoscută. Noi suntem siguri că Hristos a înviat și acest fapt este esențial! Dacă a înviat în prima duminică după luna plină... sau într-un cu totul alt moment, nu putem ști, la fel cum nu știm exact nici data Nașterii Sale. Datele sărbătorilor sunt stabilite prin convenție și unele dintre ele chiar s-au modificat de-a lungul timpului. De exemplu, în primele secole, Nașterea Domnului era sărbătorită la 6 ian. odată cu Botezul Său, iar sărbătoarea purta denumirea de "Epifania" (denumire păstrată acum doar pentru Bobotează). ABia mai târziu, din sec. al IV-lea, mai întâi în Occidentul creștin, sărbătoarea Nașterii a fost separată de cea a Botezului (așa cum era și logic să se întâmple) și a început să se prăznuiască pe 25 decembrie.
Așadar, toate evenimentele din istoria mântuirii sunt cu certitudine reale și s-au petrecut exact așa cum au fost relatate și mărturisite de către autorii inspirați ai Scripturii.
Datele la care au avut loc acele evenimente nu se mai știu exact și, de aceea, pot fi sărbătorite în orice zi a anului, în funcție de hotărârea Bisericii.
Doar un singur exemplu în acest sens îl constituie coborârea Sfintei Lumini la Ierusalim care, după îndreptarea calendarului, a început să vină fix în noaptea de Paști după calendarul nou.
Din atitudinea episcopilor Policarp și Anicet reiese, în opinia mea, în primul rând faptul că iubirea dintre cei care cred în Domnul Iisus Hristos trebuie să fie indestructibilă, depășind obstacolele nesemnificative, precum diferențele de calendar, deosebirile în privința anumitor practici liturgice etc, etc, etc. Porunca lui Hristos de a ne iubi unii pe alții ne poate ajuta să depășim orice graniță spirituală (repet, fără a cădea în relativism, căci relativismul constituie o trădare a credinței), pentru că, așa cum spunea un părinte, "viața veșnică este făcută din întâlniri".

Voi reveni mai târziu cu mesaje, fiindcă observ că, la acest topic, mi-au scris foaarte mulți. :)

"Anul acesta nu m-a deranjat sa spun "Hristos a inviat" unui catolic, chiar daca eu ma aflam in Saptamana Patimilor, nu am simtit nicio contradictie."
Sunt întru totul de acord! Sfântul Serafim de Sarov îi saluta pe toți cu expresia atât de creștinească "Hristos a înviat, bucuria mea" pe tot parcursul anului. De ce? Simplu: pentru că suntem datori să păstrăm în suflet bucuria Învierii Domnului nostru în permanență, în fiecare clipă a vieții, iar nu doar 40 de zile pe an. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 17.05.2012 at 22:54:23.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.05.2012, 01:03:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Episodul acesta ne mai arata si inca doua lucruri:
1. O eventuala schimbare a datelor trebuie sa vina de sus, de la cel mai inalt nivel al ierarhilor.

2. Nu e cazul sa fim mai catolici decat papa Anicet sau mai ortodocsi decat Sf. Policarp. Daca nici ei nu s-au putut intelege asupra datelor, cum se vor intelege cei de acum?...

Nu stiam ca aceasta diferenta de date exista chiar din secolul II...
Si de s-ar hotari sa se sarbatoreasca Pastile in aceeasi zi, fiecare ar sarbatori in biserica lui, nu ne-am amesteca, nu ne-am ruga impreuna. Anul acesta nu m-a deranjat sa spun "Hristos a inviat" unui catolic, chiar daca eu ma aflam in Saptamana Patimilor, nu am simtit nicio contradictie. E o greseala daca asociem Invierea numai unei anumite zile din an sau unei anumite perioade.

Dar ma rog, asta e perspectiva cuiva care nu are rude catolice...
"Si de s-ar hotari sa se sarbatoreasca Pastile in aceeasi zi, fiecare ar sarbatori in biserica lui, nu ne-am amesteca, nu ne-am ruga impreuna."
Desigur. Ca și sărbătoarea Crăciunului (de exemplu), Învierea ar fi sărbătorită în mod diferit în fiecare confesiune.
În schimb, mărturisirea noastră ar fi mult mai puternică... și am avea bucuria aceea că sărbătorim Învierea lui Hristos împreună cu toți creștinii din lume. Noi ne-am obișnuit cu acest decalaj dintre Paștele ortodox și cel catolic, dar să ne imaginăm cum ar fi să avem și Crăciunul la date diferite. Nu-i așa că ar părea bizar? :) La fel și cu Sfintele Paști: dacă s-ar stabili o dată comună, ne-am obișnui foarte ușor și ne-ar părea firesc să ne spunem unii altora "Hristos a înviat" în aceeași zi sau, mai corect spus, începând de la aceeași dată. :)

"E o greseala daca asociem Invierea numai unei anumite zile din an sau unei anumite perioade."
Întru totul de acord.

"Dar ma rog, asta e perspectiva cuiva care nu are rude catolice..."

Da... eu am mai multe rude catolice și evanghelice. Anul acesta, de Paști, am fost într-o situație foarte simpatică: nu-mi mai dădeam seama dacă un unchi din Germania este ortodox sau evanghelic... Cu celelalte rude am ținut legătura des, dar cu el am vorbit mai rar. Pur și simplu, nu știam când trebuie să-i dau telefon și să-i urez "sărbători fericite"... :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.05.2012, 01:31:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Da, insa mult m-as bucura ca sa fim cu totii una, macar in sarbatoare.

Stiti cand au fost cu totii una? Catolici, ortodocsi, evanghelici? In inchisoare. Am citit marturiile lui Richard Wurmbrand din perioada vietii lui petrecuta in inchisorile comuniste. Acolo, alaturi de ceilalti frati crestini se bucurau nespus ca pot lua Sf.Impartasanie (sau Cina Domnului) cu totii impreuna.

Cat de indaratnici putem fi noi daca numai necazul, razboiul sau carcera ne uneste?

Cat de bine ne cunoaste Domnul Iisus daca se roaga Tatalui pentru noi ca sa fim una in El...
"Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis." (Ioan.17:21)
Da, chiar m-aș bucura să citesc și eu mărturiile lui R. Wurbrand, cred că sunt deosebit de impresionante.
Am citit "Jurnalul fericirii" de Nicolae Steinhardt și m-a impresionat profund. Cred că părintele Nicolae Steinhardt, acest evreu botezat creștin în închisoare, care a preferat să-și piardă libertatea decât să devină informator al Securității și trădător al prietenilor săi, este un model de viață morală autentică, de eroism și, în primul rând, de dragoste neclintită pentru Domnul nostru Iisus Hristos. În "Jurnalul fericirii", părintele Steinhardt relata, exact ca Richard Wurbrand și ca mulți alți mărturisitori ai credinței din perioada regimului comunist, faptul că, în închisori, exista o solidaritate incredibilă între deținuții politici de diferite confesiuni creștine. Gardienii chiar făceau astfel încât clerici și credincioși aparținând unor confesiuni și denominațiuni diferite să fie colegi de celulă, pentru a intra în conflict între ei. Iar deținuții, în loc să intre în conflict, se întăreau în dragostea față de Dumnezeu și unii față de alții.
Pentru a-și arăta respectul sincer față de creștinii de alte confesiuni, părintele Steinhardt, atunci când a fost botezat de către ieromonahul ortodox Mina Dobzeu (astăzi călugăr la o mănăstire din Huș), a rostit "Crezul" în prezența a doi preoți greco-catolici și a făgăduit ca, întreaga sa viață, să lupte pentru cauza unității creștinilor. Tot în "Jurnalul fericirii", mai există foarte multe relatări impresionante despre solidaritatea dintre creștinii din închisorile comuniste... Acei mărturisitori ai Domnului îndurau suferințe fizice și psihice cumplite doar pentru "vina" de a crede în Dumnezeu și de a căuta libertatea... Oare mai are importanță, în fața lui Hristos, cărei confesiuni au aparținut acei credincioși ai Săi? Cred că nu!

Vă doresc multă pace și bucurie întru Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.05.2012, 01:38:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Observ că mi-au fost adresate mai multe mesaje, toate deosebit de interesante. Acum, din păcate, va trebui să închid calculatorul... dar voi reveni și le voi răspunde tuturor celor care mi-au scris.
Este o bucurie să ne împărtășim unii altora aceste gânduri despre credință, să putem comunica exact despre ceea ce este esențial în viața noastră!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.05.2012, 14:35:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Acei mărturisitori ai Domnului îndurau suferințe fizice și psihice cumplite doar pentru "vina" de a crede în Dumnezeu și de a căuta libertatea... Oare mai are importanță, în fața lui Hristos, cărei confesiuni au aparținut acei credincioși ai Săi? Cred că nu!
Astept sa ajungi sa citesti si mesajul meu si poate atunci vei intelege. Invatatura ortodoxa nu este dupa credinta noastra, ci dupa cum o spune Biserica si sfintii. Parerile noastre diferite sunt doar personale. Confesiunile nu sunt partide politice, ci ruperi de adevar si de Biserica. Noi nu suntem uniti prin buna intelegere sau printr-o filozofie teologica, ci prin dreapta credinta si har. Un ortodox trebuie sa manifeste solidaritate si sa ajute pe orice om indiferent de religie, cu atat mai mult pe cineva din alt cult. Nicolae Steinhardt a devenit apoi ortodox, putea sa devina orice fiind initial in religia mozaica. Si eu cand am inceput sa devin ortodox credeam ca toate cultele sunt la fel de bune, ba ma mai si rugam pentru vietile trecute. Si adevarul il stim pe masura ce il aflam (citim), important e sa il acceptam.

Last edited by catalin2; 18.05.2012 at 14:41:34.
Reply With Quote
Răspunde