Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.02.2010, 22:20:07
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Catre apararea ta si cu ajutorul tau cel tare alerg acum, Preacurata Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu! Sunt cu totul spurcat, n-am pazit poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu, asa incat nici nu indraznesc sa-mi ridic ochii la cer, caci mi-am ranit trupul meu cu multe rautati. Nici mainile nu cutez sa le ridic spre inaltime, caci sunt pline de rapire, nici gura n-o deschid la rugaciune, caci mi s-a lipit cu grairea de rau. Suspine nu am, din pricina nesimtirii mele, inima mi-e ingreuiata de slava desarta, sufletul mi l-am, intunecat cu nemilostivirea. Trupul mi l-am slabit cu trandavirea, picioarele mi le-am poticnit de piatra iubirii de placeri, urechile mi le-am deschis spre auzirea laudelor de putina vreme. Fata mea s-a umplut de nerusinare, mirosul urat al faptelor mele a intrat in narile mele si fiind in intregime ca un pom neroditor sau ca o biserica pustie,toti nazuiesc sa ma darame, iar diavolul care imi prada sufletul si care se cuibareste in inima mea, ma vede neingradit si cauta sa-mi rapeasca putina mea credinta pe care o mai pastrez ca pe o avutie si, legandu-ma ca pe un prizonier, cu legaturi de pacate, ma sileste sa-i fac voia lui! Dar ce voi face eu nu stiu, fiind creat de Dumnezeu cu voie libera, m-am robit mai mult cu propria mea voie demonului tuturor poftelor si s-au inmultit pacatele mele mai mult decat nisipul marilor! Cum as putea sa-L rog pe Domnul si Creatorul meu, sau cum as putea sa nadajduiesc sa fiu miluit? De bunavoie m-am dedat spre intinarea trupului si in fiecare ceas ma apropii de placerile pacatoase! Caci trupul meu mi l-am spurcat cu desfranarea, limba mi-am intinat-o cu vorbe urate si rusinoase, iar cele dinlauntrul ale mele le-am umplut de ganduri necurate si mintea mea s-a plecat spre cele potrivnice legii lui Dumnezeu. De aceea tanjesc si ma amarasc si ma intristez si in fiecare ceas cad la indurarile tare, Doamna Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, nu te mania pe mine pacatosul, ca sa nu se sfarseasca zilele mele in desert , ci cauta, Stapana, spre mine deznadajduitul. Roaga-L pe Cel ce S-a nascut din tine ca sa nu am soarta pacatosilor, caci tu esti Maica lui Dumnezeu si eu robul tau, intotdeauna nadajduiesc spre tine! Pentru noi, robii Tai, roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru, Caruia I se cuvine slava, dimpreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.02.2010, 22:58:53
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Thumbs up

Haideti sa aducem fiecare din putinul pe care il avem pentru aceasta famile .Sa nu fim ca sluga cea necredincioasa sa ingropam talantul ,sa facem ceea ce a facut femeia vaduva .nu suntem bogati dar de la fiecare cate putin poate se v-a reusii ,sa se adune suma necesara.Bunul Dumnezeu sa le ajute sa poata trece cu bine peste aceasta incercare .TRebuie sa ne gandim ca astazi suntem bine sanatosi dar ziua de maine nu stim ce ne poate aduce .Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.02.2010, 01:07:21
selima selima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 2
Implicit Sfantul Pantelimon!

O sa te ajute enorm daca te rogi cu credinta...parerea mea este ca ar fi bine daca ai putea sa ajungi cu sotul tau la moastele Sfantului Pantelimon o sa treaca cu bine si o sa invinga aceasra boala insa nu uita!...dumnezeu pe cine iubeste al cearta asa ca rugativa mult si aveti rabdare ca pana la urma o sa treaca cu bine si peste problema asta
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.02.2010, 13:26:46
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Dragii mei prieteni,va rog sa facem rugaciuni staruitoare pentru Vasile.Astazi s-a marturisit si impartasit.Vineri pleaca spre Germania si marti v-a fi operat de acest cancer osos.Sa fim alaturi de el si familia lui,cu toata dragostea noastra.Va multumesc!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.02.2010, 15:27:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Dragii mei prieteni,va rog sa facem rugaciuni staruitoare pentru Vasile.Astazi s-a marturisit si impartasit.Vineri pleaca spre Germania si marti v-a fi operat de acest cancer osos.Sa fim alaturi de el si familia lui,cu toata dragostea noastra.Va multumesc!
Modestia și smerenia de care părintele Adrian a dat întodeauna dovadă le simt și în aceste două rânduri!
De la oameni milostivi care vin la biserică unde slujește a strâns 13oo ron pe care i-a dat familiei,i-a făcut lui Vasile sfântu Maslu acasă,l-a împărtășit și a fost alături de această tânără famile greu încercată încurajându-i și ridicându-i de câte ori au căzut în deznădejde.

Mă alătur și eu părintelui și fac apel la toți acei care mergeți la biserică să puneți un pomelnic vineri la Maslu,duminică la Sfânta Liturghie iar marți să citim un acatist pentru Vasile.

Orice ajutor le poate fi de folos deoarece s-au împrumutat de 3ooo Eur. pentru a putea pleca la timp în Germania.Din cele discutate cu Elena și cu părintele am înțeles că cineva le-a plătit biletul de avion și le-a asigurat cazare acolo.

Dumnezeu să le răsplătească tuturor și celor care îi vor ajuta în continuare chiar și cu o rugăciune.

Last edited by dorinastoica14; 03.02.2010 at 15:29:46.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.02.2010, 22:58:49
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

In cazul in care doriti documente, le atasez pentru transparenta.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.02.2010, 13:36:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mâîine,marți 9 februarie la o clinică din Ashaffenburg la 4o km de Frankfurt soțul Elenei,Vasile va fi operat.
Vineri seara ,înainte de a pleca mi-a scris rugându-mă să vă adresez rugămintea de a face o rugăciune pentru el în mod deosebit mâine, când va fi în operație.
Să citim un acatist cerând pentru acest tânăr mila și ajutorul lui Dumnezeu pentru ca operația să fie o reușită.

Pentru a putea să plece mai aveau nevoie de 2ooo eur pe care cineva a avut bunăvoința să-i împrumute.Orice sumă este binevenită și Dumnezeu va răsplăti fiecăruia oricât de puțin le-ar oferi.

Fiți alături de ei cu o rugăciune,cu un gând bun scris aici pe forum ,cu un bănuț dacă se poate.Ei sunt convinși că numai rugăciunile noastra au făcut posibile ca ai să ajungă în Germania la operație și să aibă speranța că totul va fi bine.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.02.2010, 03:55:00
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Rugaciune din ACATISTUL MAICII DOMNULUI PANTANASSA

"O, Preacurată Maică a lui Dumnezeu, Împărăteasă a Toate, auzi suspinurile noastre cele pline de durere înaintea icoanei tale celei făcătoare de minuni. Întoarce-ți privirea spre copiii tăi bolnavi de boli netămăduite, care cad înaintea sfintei tale icoane cu credință. Și precum pasărea își acoperă cuibul cu pui cu aripile, așa acoperă-ne și tu, Fecioară, cu omoforul tău cel vindecător. În acest loc în care nădejdea se subțiază, mila ta să fie nădejde neîndoielnică. Aici unde grijile amare ne copleșesc, dă-ne răbdare și odihnă; unde chinul și deznădejdea se cuibăresc în suflet, fă să răsară lumina necreată a lui Dumnezeu. Mângâie-i pe cei fricoși, întărește-i pe cei slabi, varsă blândețe și lumină peste inimile amărâte. Vindecă poporul tău cel bolnav, atotmilostivă stăpână, binecuvântează mințile și inimile doctorilor, ca să fie instrumentele Atotputernicului doctor - Iisus Hristos, Mântuitorul. Ne rugăm înaintea icoanei tale ca puterea ta să trăiască în noi, Stăpână și Doamnă. Întinde mâinile tale pline de vindecări, Bucuria celor întristați, mângâierea celor îndurerați, ca degrab primind ajutorul tău cel minunat să lăudăm Treimea cea de viață Făcătoare și nedespărțită, pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin!"

Ajuta, Preacurata, pe robul tau Vasile sa treaca cu bine prin aceasta incercare a vietii, si adu alinare si vindecare suferintelor lui, ca nadejdea noastra la tine este, ceea ce pe toate le poti, mijlocind la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, Iisus Hristos!
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, Stapana noastra, nevrednici suntem a te ruga, dar cu smerenie indraznim, ajuta-l pe fratele nostru Vasile si pe toti cei ce-l iubesc si il ingrijesc sa-l tamaduiasca!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.02.2010, 10:04:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aseară,de la familia de români pe care a cunoscut-o prin intermediul credincioșilor de la biserica unde slujește părintele Adrian Elena m-a contactat.
Era tulburată deoarece tumoarea a înaintat rapid de la ultimele analize.Medicii de la clinica din Germania nu sunt foarte optimiști iar operația în care deja a intrat încă de diminaeță este una foarte grea.
De asemenea ni-a spus că nu-și găsește cuvintele pentru a mulțumi românilor din această comunitate care sunt alături de dânșii deși îi cunosc doar de câteva zile și care pe lângă faptul că i-a ajutat materialajutorul asăzi se roagă pentru ei.

Să rupem câteva minute din prețiosul nostru timp și să ne rugăm ca mila lui Dumnezeu să coboare asupra lor și operația să reușească iar Vasile să se facă sănătos.

Pentru rugăciunile Sfântului mucenic Haralambie și ale tuturor Sfinților pe care îi vom ruga pentru acest tânăr,Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu muluiește-l pe robul tău Vasile iar roabei tale Elena dă-i putere și sănătate și primește rugăciunile ei și ale noaste nevtrednicii .Amin
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.02.2010, 16:07:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnul si Maicuta Domnului sa il acopere pe Vasile.

Nadajduim pentru rugaciunile Stapanei si ale tuturor celor ce il pomenesc pe Vasile, ca va trece si peste aceasta incercare.

Multumim si tie Dorina, ca ne tii la curent cu acest caz.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05