Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2010, 12:26:02
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit Duminica Floriilor

In Duminica Floriilor, Domnul Hristos a intrat in Ierusalim, calare pe manzul asinei, pentru sarbatoarea Pastilor si multimile L-au intampinat cu bucurie, purtand ramuri de finic in maini, slavindu-L ca pe un imparat. Oamenii duc la biserica tot felul de flori si mai ales ramuri de salcie si se intorc acasa cu ele sfintite, pastrandu-le tot anul la icoane.

In interpretarea Sfintilor Parinti, asina preinchipuie sinagoga, in timp ce manzul prefigureaza neamurile care urmau sa fie chemate la credinta. Este o interpretare simbolica, ce nu anuleaza realitatea faptului. Manzul pe care nu mai sezuse nici un om sugereaza neprihanirea Domnului, El neputand sa Se atinga decat de acele fapturi ce nu fusesera intinate sub nici o forma.

Sfantul Ignatie Brancianinov vede in "Manzul asinei" si altceva. Acest manz il descopera pe omul manat de pofte dobitocesti, lipsit de libertatea sa duhovniceasca, legat de impatimire si de obisnuinta vietii trupesti. Invatatura lui Hristos desface asinul de iesle, adica de implinirea voii pacatoase si trupesti. Dupa aceea, Apostolii aduc asinul la Hristos, isi pun pe asin hainele: pe el Se asaza Domnul si savarseste pe el intrarea in Ierusalim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2010, 13:23:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa nu credem ca diferim mult de cei care si'au asternut hainele inaintea picioarelor Sale, iar mai apoi L'au vrut rastignit.
Suntem schimbatori precum frunzele. Nu avem piatra credintei, care sa dea duritate intregii noastre vieti.

Hristos intra in Ierusalim.
Sa intre si in inimile noastre, cu toate ca parca nu putem sa nu'L rastignim cu faptele noastre cele lipsite de iubire.

Hristos vine spre Patima cea de bunavoie.
Nimic nu'L obliga, afara de iubirea pentru toti oamenii si pentru intreaga faptura, pe care nu rabda sa o vada in mana diavolului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2010, 13:33:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Procesiunea din Duminica Floriilor

"Prin urmare, la ceasul al saptelea, tot poporul urca in Muntele Maslinilor, si anume la Biserica Eleona, si vine si episcopul. Se intoneaza imne si antifoane potrivite cu ziua si locul si se fac, de asemenea, lecturi. Si cand se apropie ceasul al noualea din zi, se urca in cantari la Biserica "Imbomon", adica in locul de unde Domnul S-a inaltat la ceruri si acolo se sta; caci tot poporul, totdeauna cand episcopul e prezent, e poftit sa sada, in picioare ramanand continuu numai diaconii. Se intoneaza si aici imne si antifoane potrivite cu locul si ziua; se fac, de asemenea, citiri alternate cu rugaciuni.
Cand se apropie ceasul al unsprezecelea, se citeste locul din Evanghelie unde copiii cu ramuri si stalpari de finic au intampinat pe Domnul, zicand: "Binecuvantat Cel ce vine in numele Domnului". Si indata se ridica episcopul si tot poporul si atunci se merge din varful muntelui numai pe picioare. Caci tot poporul merge inaintea episcopului, cantandu-se imne si antifoane si raspunzand intr-una: "Binecuvantat Cel ce vine in numele Domnului!".

Si toti copiii cati sunt prin acele locuri, pana chiar si cei care nu pot merge singuri pe picioare si care - mici fiind - ii poarta parintii asezati pe grumazul lor, purtand toti, in maini, ramuri: unii de palmieri, altii de maslini, si asa este insotit episcopul in chipul in care a fost intampinat atunci Domnul.

Din varful muntelui si pana in oras si de acolo pana la Biserica Invierii, prin tot orasul, merg absolut toti pe jos; dar si doamnele si barbatii de vaza, cati sunt, conduc pe episcop, intonand refrenul: "Bine este cuvantat..."; si asa, incet-incet, ca sa nu oboseasca poporul, abia pe seara se ajunge la Biserica Invierii. Ajunsi aici, desi tarziu, se face totusi Vecernia, apoi din nou rugaciunea la locul Crucii, dupa care se slobozeste poporul." (Egeria, Insemnari de calatorie)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2010, 13:45:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din varful muntelui si pana in oras si de acolo pana la Biserica Invierii, prin tot orasul, merg absolut toti pe jos; dar si doamnele si barbatii de vaza, cati sunt, conduc pe episcop, intonand refrenul: "Bine este cuvantat..."; si asa, incet-incet, ca sa nu oboseasca poporul, abia pe seara se ajunge la Biserica Invierii. Ajunsi aici, desi tarziu, se face totusi Vecernia, apoi din nou rugaciunea la locul Crucii, dupa care se slobozeste poporul." (Egeria, Insemnari de calatorie)
Este foarte interesant de observat cum marturia pelerinei Egeria, ce dateaza din secolul al IV-lea, cu privire la procesiunea din Duminica Floriilor, ramane actuala si astazi. In acest sens, recomand urmatorul film: Procesiunea din Duminica Floriilor - Ierusalim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2010, 16:48:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred caeste o mare binecuvantare sa putem savarsi asemenea procesiune de Florii.
Cata libertate putem avea, in cele ce tin de faptele noastre.
Oare puteau crestinii din primele secole sa faca asa ceva ?
Oare puteam parintii nostri, sub comunism, sa faca asa ceva ?

Sa ne bucuram ca nimeni nu ne loveste peste gura atunci cand spunem "suntem crestini". Desi multora nu plac aceste lucruri si manifestari publice, inca nu au ce face. Inca mai e vreme sa ne bucuram si sa dam marturie despre frumusetea si caldura dreptei credinte a icoanelor, a slujbelor si a rugaciunii mostenite de la Parinti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2010, 23:48:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Intrarea Domnului in Ierusalim ,este varful cinstirii umane date lui Dumnezeu,momentul maxim de recunostinta si de victorie a omului desavarsit ( Fiul omului)
Este momentul cand,chiar daca stiind cele ce aveau sa se intampla in ierusalim ,nu putem sa nu traim clipa prezenta ,a intrarii triumfale a Domnului sufletelor noastre .Ne bucuram astfel sincer,precum copii,de aceste putine momente de slava pamanteasca ,care am reusit ca oameni sa o aducem Diomnului slavei,intinzand hainele noastre pe jos,si inaltand crengi rupte din copacii. Mijloce putine,adoratie multa .
Caci spre deosebire de alti idoli din domeniul muzicii,sportului de exemplu,sau detinatorii puterii politice,acest Om,este primit ca Imparat al slavei ,doar pentru lumina care El a aratat-o sufletelor noastre,si pentru minunile care le-a aratat ochilor nostri ,toate vadind clar,pentru intaia data, Lumina dumnezeirii.
Caci invierea lui Lazar,si biruinta timpurie a mortii,a fost doar varful atator minuni si cuvinte revarsate spre noi,si a cunoasterii adevaratului Dumnezeu coborat pe pamant.
Niciodata poarta Ierusalimului sufletelor noastre ,nu se va mai deschide spre intrarea altui Imparat ,decat a celui care a trait in mijlocul nostru ,desi era cu mult mai presus decat cerurile insasi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.03.2010, 11:01:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

LA MULTI ANI !, Florentinelor, Floricelelor si tuturor florilor care-si serbeaza in aceasta zi, odata cu intrarea Domnului in Jerusalem, frumosul nume cu frumoasa semnificatie a lui.
La Galati s-ar putea sa fie multa scrumbie....nu stiu, nu m-am interesat, deocamdata.
Oricum, sarbatoarea ramane la fel de frumoasa, nu conteaza vremea, nu conteaza festinul, nu conteaza starea, ci doar faptul ca totul se lumineaza prin bucuria divina a Intrarii Mantuitorului in Jerusalem, incununat de muuuuulte flori si voie buna.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2010, 13:44:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ce mult imi place mie "Ingerul a strigat"! (Axionul pascal).
Si nu stiu de ce mereu am impresia ca trebuie cantat si de Florii (fiind ceva cu Ierusalimul probabil).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2010, 14:23:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Astazi este mare procesiune in Bucuresti !
Incepe la ora 15 sau 16, la Manastirea Radu Voda.

Cred ca este o mare binecuvantare a putea exprima in acest mod apropierea Pastilor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2010, 14:29:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce mult imi place mie "Ingerul a strigat"! (Axionul pascal).
Si nu stiu de ce mereu am impresia ca trebuie cantat si de Florii (fiind ceva cu Ierusalimul probabil).
Si mie imi place cel mai mult.Depinde si de cine il canta...
E vorba de noul Ierusalim,cel ceresc,la care am fost chemati doar dupa iertarea venita pin rascumpararea in urma patimilor lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
florii, intampinarea domnului

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Floriilor patinina34 Diverse Sarbatori 15 13.04.2014 08:51:24
Duminica iertarii... icamilin Diverse Sarbatori 9 14.03.2013 17:54:53
Predica la Duminica Floriilor leopoldina Intrebari utilizatori 0 28.03.2010 16:03:49
Duminica Floriilor - Sfantul Grigorie Palama Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 1 28.03.2010 15:32:59