Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.06.2010, 22:36:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
de fapt nu te-ai indepartat, ai dat bir cu fugitii. dar corect ar fi, daca tot n-ai dispret si ura-n suflet si esti atat de fericit, pur si imaculat, sa nu manjesti ideea de ortodox, si sa-ti treci adevarata religie. asta, daca tot ne dam atat ofensati si plictisiti.
Eu sunt ortodox, dar nu ca tine sau ca alte plictisite care se agita pe aici de dupa perdeluta :)))

Duhovnicul meu care nu este incuiat la minte sau habotnic este in asentimentul meu asa ca totul merge struna si NIMIC din ce gindesc eu nu este pacat sau hula..asta asa ca sa va fie clar!.

Succes!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 29.06.2010, 23:18:45
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu sunt ortodox, dar nu ca tine sau ca alte plictisite care se agita pe aici de dupa perdeluta :)))

Duhovnicul meu care nu este incuiat la minte sau habotnic este in asentimentul meu asa ca totul merge struna si NIMIC din ce gindesc eu nu este pacat sau hula..asta asa ca sa va fie clar!.

Succes!
ei hai nu te ambala asa, respiraaaa..... asa.... numara pana la 10.... gata? ti-ai revenit? bun.... ca tre sa-ti spun ca uite asa ma invata sectarii ca tre sa ma tin scai de om sa-i arat calea.... asta ca esti ortodox, spune-o sectarilor, dar cred ca nici ei nu te cred, am asa un presentiment.
plictisitul tu erai, acu gata ti-ai revenit? mai sa fie, perdeluta la tine este, stai dupa ea si te dai ce nu esti.
"duhovnicul" e vreun pastor, vreun membru la vreo casa de rugaciuni? te cred pe cuvant ca un preot ortodox iti da apa la moara cu Dumenzeu in cultura hindusa si alte stupizenii, da-da....
hai nu ne mai tine in suspans si plictiseala, da pe fatza din ce secta esti.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.06.2010, 08:29:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pentru unii si catolicismul este considerat erezie si probabil un sfant ca Francisc de Assisi si orice alt om care a demonstrat ca se poate trai spiritual cu adevarat si in afara ortodoxiei este ignorat sau blamat.
Tot ce suna diferit este impotriva noastra,cam asta este ideea.
Voi aparati,de fapt,credinta in Iisus Hristos sau propriul sistem de valori?
Nu ma intereseaza ce disputa ai tu cu Andrei,Ana,este problema voastra,insa ma uimeste placerea cu care vaneaza si ataca tot ce suna diferit unii din membrii forumului.
Ma face sincer sa ma intreb daca are legatura cu subiectul in sine sau si cu alte chestiuni personale.
Si pe mine m-ai acuzat acum ceva vreme ca apartin curentului new-age si de ce trec la profil ortodox.
Faptul ca sunt oameni care sunt deschisi sa inteleaga si sa accepte si alte lucruri nu schimba faptul ca in sufletul lor simt si sunt crestini.
Credinta este o traire,nu o filosofie,indiferent ca aici fiind un forum discutam cu mintea noastra marginita despre lucruri atat de mari,insa doar Dumnezeu cunoaste sufletul omului si poate judeca asa ceva.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 30.06.2010 at 08:31:22.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.06.2010, 09:48:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Credinta este o traire,nu o filosofie,indiferent ca aici fiind un forum discutam cu mintea noastra marginita despre lucruri atat de mari,insa doar Dumnezeu cunoaste sufletul omului si poate judeca asa ceva.
foarte adevarat ce ai spus, dar la fel de adevarat e cuv: "din prisosul inimii graieste gura"
habotnicia dauneaza, dar cred ca"prea multa iubire" dauneaza si mai strasnic.
sf parinti au lasat o linie, o traiectorie sanatoasa, vrednica de urmat.oare de ce e nevoie sa ne abatem de la ea, nu cumva pe considerentul ca au avut mai putina dragoste ca noi?
biserica ortodoxa nu blameaza sf catolici(de dupa schisma), dar daca e plin sinaxarul de sf ortodocsi , oare nu se cuvine intai sa-i iubim si sa-i cinstim pe ai nostri, si apoi pe ceilalti?
nu se cuvine oare sa iubesti si sa cinstesti membrii familiei tale si abia apoi pe ai vecinului?asta nu inseamna ca ii blamezi, sau ii necinstesti pe ceilalti
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.06.2010, 16:08:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si pe mine m-ai acuzat acum ceva vreme ca apartin curentului new-age si de ce trec la profil ortodox.
Faptul ca sunt oameni care sunt deschisi sa inteleaga si sa accepte si alte lucruri nu schimba faptul ca in sufletul lor simt si sunt crestini.
Credinta este o traire,nu o filosofie,indiferent ca aici fiind un forum discutam cu mintea noastra marginita despre lucruri atat de mari,insa doar Dumnezeu cunoaste sufletul omului si poate judeca asa ceva.
Da, Heaven, imi amintesc ca te-am acuzat pe topicul new age si inca pe unul (nu-mi amintesc numele) de raspandire de idei new ageiste.
Dar cum in general nu prea promovezi lucrurile necrestine in care se intampla sa crezi.. nu am de ce sa-ti critic opiniile. (nu este cazul lui Andrei, insa). Dar intentia mea nu era sa te supar ci doar sa-ti arat ca NU esti in acord cu invatatura bisericii.
Oricum, atunci eram proaspata pe forum si chiar credeam ca este unul ortodox.. In timp am aflat ca putini sunt cei care au idei nealterate de new-ageism. .

Last edited by anna21; 30.06.2010 at 16:38:00.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.06.2010, 20:18:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, Heaven, imi amintesc ca te-am acuzat pe topicul new age si inca pe unul (nu-mi amintesc numele) de raspandire de idei new ageiste.
Dar cum in general nu prea promovezi lucrurile necrestine in care se intampla sa crezi.. nu am de ce sa-ti critic opiniile. (nu este cazul lui Andrei, insa). Dar intentia mea nu era sa te supar ci doar sa-ti arat ca NU esti in acord cu invatatura bisericii.
Oricum, atunci eram proaspata pe forum si chiar credeam ca este unul ortodox.. In timp am aflat ca putini sunt cei care au idei nealterate de new-ageism. .
Eu va inteleg si voua punctul de vedere si imi dau seama ca o persoana care este mai conservatoare nu poate imbratisa peste noapte niste idei care pot parea usor extravagante din punctul sau de vedere.
Nu sunt suparata,insa ma intristeaza cand vad inversunarea asta si cand oamenii ajung sa se insulte,sa se manie unii pe altii si toate astea,culmea...in numele lui Dumnezeu.
Pentru faptul ca suntem crestini ma astept macar la mai multa blandete,intelegere si mai multa deschidere fata de semenii care gandesc sau sunt diferiti.
Daca Tatal si-ar fi dorit ca toti sa fim identici,cu siguranta El ar fi creat lucrurile astfel,dar,priviti in jur cat de frumoasa este diversitatea lumii acesteia!
Sa nu uitam ca in afara de Dumnezeu nimeni nu detine adevarul absolut.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.06.2010, 20:41:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa nu uitam ca in afara de Dumnezeu NIMENI nu detine adevarul absolut.
Bine precizat!

Ca daca doar noi ortodocsii l-am fi detinut acum toata tara, cu mic cu mare, nu am mai fi mers pe pamint ci zburam, paseam pe apa, inviam morti, vindecam leprosi, ne teleportam, am fi trait ca in Rai, sau in sinul lui Avraam, si nu sufeream!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.06.2010, 20:57:58
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bine precizat!

Ca daca doar noi ortodocsii l-am fi detinut acum toata tara, cu mic cu mare, nu am mai fi mers pe pamint ci zburam, paseam pe apa, inviam morti, vindecam leprosi, ne teleportam, am fi trait ca in Rai, sau in sinul lui Avraam, si nu sufeream!
las-o moale cu noi ortodoxii, ca-ti iese puschea pe limba.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.07.2010, 01:15:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu va inteleg si voua punctul de vedere si imi dau seama ca o persoana care este mai conservatoare nu poate imbratisa peste noapte niste idei care pot parea usor extravagante din punctul sau de vedere.
Nu sunt suparata,insa ma intristeaza cand vad inversunarea asta si cand oamenii ajung sa se insulte,sa se manie unii pe altii si toate astea,culmea...in numele lui Dumnezeu.
Pentru faptul ca suntem crestini ma astept macar la mai multa blandete,intelegere si mai multa deschidere fata de semenii care gandesc sau sunt diferiti.
Daca Tatal si-ar fi dorit ca toti sa fim identici,cu siguranta El ar fi creat lucrurile astfel,dar,priviti in jur cat de frumoasa este diversitatea lumii acesteia!
Sa nu uitam ca in afara de Dumnezeu nimeni nu detine adevarul absolut.
M-as bucura sa intelegi cu adevarat si punctul nostru de vedere, caci traim vremuri in care adevarul este inlocuit de minciuna, ceea ce este marele pericol care ne paste, caci ne putem pierde sufletul pe nimic. Traim in vremea proorocilor mincinosi. Epistola lui Iuda este foarte clara in acest sens.
Nu suntem la fel, dar toti trebuie sa ajungem sa credem in Sfanta Treime; pentru asta Dumnezeu a cerut ca Evanghelia sa se faca cunoscuta tutror popoarelor. De ce? Pentru ca El nu vrea moartea pacatosilor, ci mantuirea lor.
Cine adera la ideile new-ageiste, strica invatatura adevarata.
Daca tu ai sti, heaven, ca cineva isi risca mantuirea, acceptand tot felul de idei, tu nu i-ai spune, nu l-ai face atent? Sau l-ai lasa sa cada si sa se piarda?
Blandetea este doar pentru cei, care vor sa stie si vor sa se indrepte.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.07.2010, 06:41:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu va inteleg si voua punctul de vedere si imi dau seama ca o persoana care este mai conservatoare nu poate imbratisa peste noapte niste idei care pot parea usor extravagante din punctul sau de vedere.
Nu sunt suparata,insa ma intristeaza cand vad inversunarea asta si cand oamenii ajung sa se insulte,sa se manie unii pe altii si toate astea,culmea...in numele lui Dumnezeu.
Pentru faptul ca suntem crestini ma astept macar la mai multa blandete,intelegere si mai multa deschidere fata de semenii care gandesc sau sunt diferiti.
Daca Tatal si-ar fi dorit ca toti sa fim identici,cu siguranta El ar fi creat lucrurile astfel,dar,priviti in jur cat de frumoasa este diversitatea lumii acesteia!
Sa nu uitam ca in afara de Dumnezeu nimeni nu detine adevarul absolut.
Heaven, si pe mine ma intristeaza crestinii care imbratiseaza conceptii orientale (sau chiar moderne).. Cred ca daca oricare alta religie ar fi fost mantuitoare, Iisus Hristos nu s-ar fi intrupat si sacrificat pentru salvarea noastra. Atat de simplu este!

Spui: "o persoana care este mai conservatoare nu poate imbratisa peste noapte niste idei care...etc"
Acelea nu sunt idei pe care nu le pot imbratisa.. multe le-am imbratisat la un moment dat in tinerete, apoi le-am aruncat si m-am spovedit!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 22:49:03
Despre mancare, delicatese. romandragut Generalitati 64 28.03.2016 14:04:02
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13