Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 02.07.2010, 18:02:01
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
tu ce nu intelegi ca sunt iertat prin jertfa lui Hristos?
Deci tu daca mori fara sa apuci sa te spovedesti si impartasesti ajungi in iad? Si te-ai spovedit o viata intreaga, si impartasit, degeaba? Ce te faci daca mori de inima si nu mai apuci sa faci nimic? Sau da o masina peste tine?
pai trebuie sa anunt inca mai devreme si da pot ajung,numai sa nu lenevesc atat.Da ca sa ne vada Domnul cat de sincer suntem cu El."...Dumnezeu stie de ce avem lipsa si daca nu-i vom spune.Dumnezeu poate sa ierte si fara preot,dar nu vrea.El a voit ca om din gura omului sa auda cuvantul de iertare[...]Dumnezeu stie pacatele noastre,dar vrea sa le marturisim cu "inima franta si smerita[...]''(diacon Gheorghe Babut-Sa ne cunaostem credinta) si prin taina impartasaniei se sterg acele pacate,dar ne si iarta si suntem alaturi de Iisus din nou.
  #1022  
Vechi 02.07.2010, 19:46:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Hristos a fost prezent si la Cina si in paine si vin.La fel cum El este si in Cer si in paine si vin la Euharistie.. Insa cum a fost painea Trupul Sau si vinul Sangele Sau nu se discuta aici.. Pentru ca insusi Mantuitorul a zis "Nu dati cele sfinte cainilor".
  #1023  
Vechi 02.07.2010, 21:48:53
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=zorobabel;265752]tu ce nu intelegi ca sunt iertat prin jertfa lui Hristos?
QUOTE]






@zorobabel&tricesimusquintus&co.& toti



Zici tu ceva acolo, dar daca imi permiti, cateva detalii ( zic eu semnificative) ca sa ai o imagine mai ampla.
Ca daca privim numai pe gaura cheii, spectrul nostru e cam ingust, nu? Hai sa deschidem un pic usa mai larg, sa vedem toata privelistea!

Intai de toate, nu ar fi rau sa ne spui ce anume intelegi tu prin termenul mantuire pt. ca am impresia ca vorbim despre termeni diferiti, de unde, si atatea confuzii.

Pana una-alta, sa-ti zic si un punct de vedere ortodox. Noi intelegem prin asta ceva mult mai complex decat exclusiv iertarea pacatelor, ceva mai profund in stransa legatura cu scopul pentru care ne-a creat Dumnezeu.

Pe scurt, prin mantuire intelegem sa ajungem in Imparatia lui Dumnezeu si sa atingem scopul pentru care Dumnezeu ne-a creat.

Dar care e scopul asta?
Refresh your memory - ne-a facut dupa chipul Sau in scopul ajungerii la asemanarea cu El.

Dupa cum probabil stii, in ortodoxie vorbim despre 2 termeni distincti, dar strans legati.

1.Mantuirea obiectiva (generala) – sau Rascumparare, Impacarea,
realizata si daruita de Hristos pentru toti oamenii pana la sfarsitul veacurilor prin Intrupare, Viata, Patimile, Rastignirea, Moartea si Invierea lui Hristos
Este un dar pentru intreaga umanitate in totalitate in raportul ei cu Creatorul.
Prin mantuirea obiectiva, Hristos ne-a restaurat tuturor CHIPUL stricat prin pacatul adamic si l-a pus pe om din nou pe calea ce duce spre asemanare


2.Mantuirea subiectiva ( particulara) - sau Indreptarea, Sfintirea –
Asta inseamna strict modul in care fiecare persoana in parte isi insuseste mantuirea obiectiva, isi insuseste CHIPUL restaurat pe care ni l-a pus la dispozitie, cum isi pune fiecare individual in lucrare ce a facut Hristos pentru toti, ce roade aduce din conlucrarea lui cu Dumnezeu (prin harul sfintelor taine. Prima taina botezul).

Prin mantuirea subiectiva, pe masura ce scapam de pacate, putem ajunge la ASEMANAREA cu Dumnezeu.

Important !!! Asemanarea inseamna dobandirea virtutilor dumnezeiesti prin colaborarea omului cu harul ( sfintelor taine lasate in biserica lui Dumnezeu).

La asemanarea cu Dumnezeu se ajunge progresiv, mai mult sau mai putin incet- incet, e un proces dinamic, in continua evolutie care tine intreaga viata, cu caderi si ridicari, cu scaparea de pacate si inlocuirea lor cu fapte bune.

Nu doar de frica iadului, ci de dragul si dorul raiului.

Cat suntem inca in viata, nu putem zice nici unul ca nu mai avem pacate si ca am savarsit tot binele. Sper ca esti de acord cu asta.

Primul pas este iertarea pacatelor (prin taina spovedaniei) , nemaisavarsirea raului iar apoi inlocuirea pacatului cu virtutile dupa puterile fiecaruia.

Evident, numai impreuna cu Dumnezeu. Si pentru ca multe sunt peste puterile noastre, macar sa avem smerenia si sa nu ne credem deja de-a dreapta Tatalui, ca si cum am merita vreun privilegiu, ca inca nu stim ce vom mai fi pana la sfarsitul vietii.
Sa nadajduim doar in milostivirea Lui.

Scopul pt. care ne-a facut e deci ASEMANAREA – sa ajungem la indumnezeire prin har (in greaca - theosis), adica la unirea cu
Dumnezeu-omul, nu simbolic, nu metaforic, nu ideatic, ci cat se poate de real, prin a-L manca in chipul painii si al vinului transfigurate prin HAR prin puterea Duhului Sfant in Sf. Liturghie.
,,Precum M-a trimis pe Mine Tatal cel viu si Eu viez prin Tatal, si cel care Ma mananca pe Mine va trai prin Mine,,-Ioan 6,57


Deci pana la un punct, ai dreptate, doar ca intregul adevar nu e doar atat.

Suntem intr-adevar mantuiti OBIECTIV prin Intruparea, Viata, Patimile, Moartea si Invierea lui Hristos. Dar ne mantuim SUBIECTIV (personal) in masura in care cooperam cu Dumnezeu la planul pentru care ne-a creat.

Speram ca ne vom mantui, speram ca vom scapa de toate pacatele si de cele de acum si de cele pe care cu voie si fara voie le-am putea face din neputinta si nedesavarsirea noastra.
,,cel ce va răbda până la sfârșit, acela se va mântui (subiectiv),, Matei 24,13, cel ce va duce pana la sfarsit lupta cu pacatul si se va asemana cat mai mult dupa putere si ravna cu El.

nadajduim ca vom ajunge la dobandirea virtutilor care sa ne dea ASEMANAREA cu El.
Si asta NUMAI prin unirea cu Hristos asa dupa cum El cu gura Lui zis:
,,daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea sangele Lui, nu veti avea viata in voi,,

Nu avem inca certitudini ( decat a mantuirii obiective), stim ca suntem neputinciosi in fata unui asemenea scop si avem doar nadejdea in iubirea Lui ca pe cele neputincioase ale noastre o sa le plineasca El.

Be blessed


scuze pt.postarea prea lunga.
si inca subiectul nu e nici pe departe epuizat

Last edited by delia31; 02.07.2010 at 22:36:58.
  #1024  
Vechi 02.07.2010, 22:37:41
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
non comprende, nu poti generaliza tu pentru toti. Nu ai de unde sa stii tu ce e in inima si mintea fiecarui om ca sa zici ca toti stiu despre Hristos.
Nu doar ei nu stiu. Vestesti Evanghelia oricui, si daca o stie atunci va fi incurajat prin marturia ta, in nici un caz nu se va simti ofensat.
intrebarea e ce stiu? si Satana stie de Iisus dar nu-l ajuta la nimic. Multi stiu povesti, nu stiu mesajul Evangheliei.
Poate stiu ca e pacat, dar oare stiu ca acel pacat ii va duce in iad? Hai sa iti spun eu ce stiu,ca Dumnezeu ii iarta indiferent de ce fac, ca ii pomeneste cineva dupa ce au murit, li se fac niste pomeni si sunt iertati. Ceea ce nu e totuna cu ce afirma Sf Scriptura, care spune ca omul care nu are pacatul iertat va merge in iad.
pai eu nu ma ascund dupa cuvintele Lui, tu din ce vad le renegi de-a dreptul scuzandu-te ca toata lumea stie de Hristos.
normal ca ii judec, in ortodoxie nu sunt ei parintii spirituali? nu sunt ei cei care ar trebui sa aiba grija de mine, ca doar de aia am fost botezat in necunostinta de cauza, ca girau ei pentru mine.
Nu m-am lepadat de credinta, pur si simplu nu aveam o credinta, era ceva formal asa cum probabil 90% din romani au.Dar nu exista traire crestina si nici sensibilitate fata de pacat.
pai ce legatura are ce-i in sufletul omului cu faptul ca toata lumea stie de Isus??? nu vad relevanta.
asa ai vrea tu... eu vreau marturia ortodoxa, nu cea sectara. asta e, poti sa ma obligi?
intram pe un teren alunecos, cum stii tu ca multi stiu povesti???? poate este un ortodox, si daca-ti spune de Maica Domnului, de Sfanta Impartasanie, de Sfintele Taine, de pomeni...ce te faci? le spui ca nu exista in biblie?
ai o conceptie gresita fata de pomeni, si de cei care mor in pacat. mai citeste.
daca ai observat eu spun ce gandesc si ce cred, dar n-ai sa ma vezi pitindu-ma dupa cuvintele altora, deci cam penibila ideea cu scuzatul.
stii, si am avut niste nasi care nu m-au invatat nimic, si nici nu cred ca stiau prea multe, acum au murit amandoi, Dumnezeu sa-i ierte! dar nu poti da vina pe altii ca ti-e sila sau lene sa inveti, sa citesti, sa intrebi, sa-ti gasesti un preot duhovnic care sa te ghideze.... daca la o adiere de vant ti-ai schimbat credinat, ma gandesc la o furtuna ce faci? e o intrebare retorica.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1025  
Vechi 02.07.2010, 22:53:50
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu, nene, trebuie sa stam in fata televizorului, sa ne uitam la telenovele si sa spargem seminte. Cand ne plictisim mai ne luam de ceva sectari. Sau am putea sa-l vestim la cei 90% dintre ortodocsii care nu stiu cu ce se mananca ortodoxia si de care ne dezicem imediat zicand ca nu sunt traitori ca noi...
Desigur, daca au nevoie ar trebui sa caute, nu? Ce ne intereseaza pe noi? Ei cauta, saracutii, dar negasind pe nimeni care sa le dea raspunsuri ajung inevitabili la sectari. Din nou vei zice ca asta e problema lor, ca nu au fost credinciosi...Normal ca nu au fost credinciosi, de aceea cautau credinta, dar noi cum am fost daca ne-a pasat mai mult de ce face Mauricio si Maria decat de semenii nostri?

Eu imi fac mataniile in liniste , plus 50 de cruci pe zi, merg la spovedanie si il incarc pe preot cu pacatele mele facute zilnic...si sunt credincioasa. Restul...duca-se... Asta inseamna credinta?
ia uite, d-na cu semintele. pofta buna. eu nu am timp sa ma plictisesc, si in caz ca bate plictiseala, iau o carte a lui Vasile Danion sau a parintelui Cleopa si mai citesc. ii stii? vad ca v-ati pus de acord, asta cu 90% ortotdoxi care nu stiu ce-i ortodoxia. asa va invata la casa de rugaciuni? cine-s graitorii si cine-s noi?
ei, nici nu mai apuca sa caute, au latii grija sa-i sminteasca.
daca tineti atat de mult la ortodoxi, cand vine un debusolat, si vrea sa afle raspunsuri, fiti buni si spuneti-le sa ia legatura cu preot, sau poti sa ne intrebi pe cei de pe site si le recomandam noi.... uite aici marinimie si iubire .
oricum sper ca nu te apuci sa-mi spui povestea lacrimogena in care ortodoxul ratacit n-a gasit cuvantului Domnului in biserica ortodoxa, ci doar la voi...
credinta o are fiecare in suflet nu stiu daca se masoara in ceva. multi se cred credinciosi dar se inscriu in cuvintele parintelui Arsenie Papacioc: Pravila-pravila, tipic-tipic si la inima nimic.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1026  
Vechi 02.07.2010, 22:56:36
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Frate, esti pa
Adica eu ti-am dat citate din Mantuitor si tu vii aici cum ca nu e chiar asa.
Distractie placuta in continuare.
Si nu am ce sa iti raspund la intrebarea aceea: nu stiu cum a facut, insa EL A ZIS SI ASA A FOST ESTE SI VA FI IN VECI chiar daca nu pricepem noi.
Si faptul ca e absurd sau nu nu ma intereseaza: EL A ZIS SI NOI IL CREDEM.
Inainte sa vorbesti de dogma si de absurditati citeste Evanghelia ca parca sectarimea era experta la asa ceva. Ma asteptam de la voi sa o cititi si sa o interpretati aiurea.

Dar sa nu credeti cuvintele lui Hristos... ah, wait, nu-i prima data ca se intampla asta.

.. noa, Dumnezeu cu mila.

Voi ne acuzati pe noi ca ridicam la rang de dogma ce a zis Hristos :))))))))
Na acuzatiile astea sunt de fapt modul in care recunoasteti ca dogmele noastre sunt adevarate.
nu e pa, e doar adventist. cu ceva timp in urma spunea ca Isus este Arhanghelul Mihai.... sa vezi ca acu se supara pe mine..
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1027  
Vechi 02.07.2010, 23:17:15
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Pacatos iertat - DA
mantuit - DA
si asta basta! Doamne apara-ne si ne pazeste! mare aroganta si impertineta au cei care ti-au spalat creierul ca sa te faca sa crezi asta. urat, foarte urat.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1028  
Vechi 02.07.2010, 23:20:21
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
oameni buni uitati rezultatul, ce credeti?

om mantuit si iertat cum?

om mandru=fara spovedanie si impartasanie,asta un singur lucru omul nu are nevoie de Dumnezeu.
iti dai seama ce aberatie???? cu asta cred ca l-au cumparat, cu ideea mantuirii, asa s-a lepadat de credinta. deja m-a trecut un fior rece. brrrrr....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1029  
Vechi 02.07.2010, 23:41:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Ți-ai făcut rondul, acum te simți împlinită - nu-i așa?
  #1030  
Vechi 03.07.2010, 00:20:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
vad ca v-ati pus de acord, asta cu 90% ortotdoxi care nu stiu ce-i ortodoxia. asa va invata la casa de rugaciuni? cine-s graitorii si cine-s noi?
ei, nici nu mai apuca sa caute, au latii grija sa-i sminteasca.
daca tineti atat de mult la ortodoxi, cand vine un debusolat, si vrea sa afle raspunsuri, fiti buni si spuneti-le sa ia legatura cu preot, sau poti sa ne intrebi pe cei de pe site si le recomandam noi.... uite aici marinimie si iubire .
Nu, merci, cand vine omul si imi cere ajutor nu obisnuiesc sa-l trimit la altii, i-l dau eu. Fa ce ai de facut pentru fratii tai, ca un crestin serios ce esti, nu astepta sa-ti trimita protestantii ortodocsi acasa. Culmea...

Statistica o am din surse ortodoxe. Si sunt chiar marinimoasa, am mai pus ceva procente de la mine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42