Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.12.2010, 18:52:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
Dar sa inteleg ca nu e bine sa foloseasca instrumente muzicale de acest gen? de ce?

Din punctul meu de vedere e bine, unii radicali au impresia ca prezenta unui instrument muzical in biserica este intruchiparea diavolului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.12.2010, 13:21:29
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere e bine, unii radicali au impresia ca prezenta unui instrument muzical in biserica este intruchiparea diavolului
Nu e vorba de diavol, nu "radicalii" sau "traditionalistii" au scos ideea asta, ci asa au inteles-o ceilalti (tot aia care cred si ca biserica invata - "crede si nu cerceta"). Cei care resping instrumentele au vazut ca accentul cade prea mult pe spectacol in loc pe curatirea sufletului. Lumea vine la biserica pentru muzica. Ce nevoie avem de instrumente, si asa nu toti inteleg efectiv ceea ce se canta in biserica. Am auzit coruri sau cantari bisericesti pe care nici o orchestra filarmonica nu le putea egala.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.12.2010, 21:29:01
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow oastea Domnului

Nu e vorba de diavol, nu "radicalii" sau "traditionalistii" au scos ideea asta, ci asa au inteles-o ceilalti (tot aia care cred si ca biserica invata - "crede si nu cerceta"). Cei care resping instrumentele au vazut ca accentul cade prea mult pe spectacol in loc pe curatirea sufletului. Lumea vine la biserica pentru muzica. Ce nevoie avem de instrumente, si asa nu toti inteleg efectiv ceea ce se canta in biserica. Am auzit coruri sau cantari bisericesti pe care nici o orchestra filarmonica nu le putea egala.
04.12.2010 1709
Bine ai spus danyel
Bine-cuvIntarea Domnului sa fie cu tine si sa te Intelepteasca Intru Plinirea poruncilor LUi amin amin amin
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2011, 21:07:12
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
și eu voiam să pun întrebarea asta. Eu n-am cunoscut niciun membru al oastei domnului și nu pot zice astfel dacă au atitudine de sectanți sau nu. Dacă doar se adună să se susțină să fie cât mai buni în fața lui dumnezeu, atunci bravo lor, m-aș băga și eu. Am înțeles de pe net că ar fi o parte așa și o parte care s-au rupt de slujbele bisericești. Cei din urmă clar sunt rătăciți, dar pe cei dintâi trebuie să-i cunosc ca să stabilesc un verdict. Dar oricum ar fi, sunt convinsă că i. Trifa a avut cele mai bune intenții.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
slavit sa fie domnul
uita eu sunt unul dintre ei si nu as accepta sa fiu rupt de sfinta biserica mai bine mort .
Asculta pe net radio oastea domnului si dupa ce ascuti te rog sami scri ce parere ai .
Bunul dumnezeu sa te sfinteasca pe tine si pe toti ai case tale si pe toti ce dragi tie sa va faca vase alese si placute lui amin amin amin
Slavit sa fie Domnul este salutul fratilor Ostasi ai lui Hristos amin .

Last edited by ioan_strainul; 28.02.2011 at 23:09:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 26.11.2012 23:40:50
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48