Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 04.09.2012, 16:10:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Ceea ce m-a deranjat la ceea ce a spus domnul Cornel Urs nu a fost in materie de continut.

nu! ceea ce v-a deranjat este faptul ca v-a mustrat constiinta, (asta fiind un lucru bun !)

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Consider ca mai ales pe un forum ortodox, ar trebui sa existe mai multa amabilitate si curtoazie.
iar eu consider ca pe un forum ortodox nu pot veni persoane ca dumneata sa se laude cu "relatia stabila" pe care un parinte ar numi-o "curvie"; asta sa fie clar !!

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Da, intr-adevar, nu sunt un bun exemplu pentru tinerele fete care doresc sa se casatoreasca si respecta principiul fecioriei.
atunci va rog frumos sa nu participati la discutii, deoarece oferind un exemplu gresit determinati tinerele fecioare ortodoxe sa comita pacat, crezand ca nu e asa de grav !
sau daca discutati, precizati ca sunteti o pacatoasa care are nevoie de spovedanie si ajutor pentru a nu mai pacatui!

mergeti la un preot si spovediti-va pacatul ! asta trebuie facut in astfel de situatii !
  #352  
Vechi 04.09.2012, 16:18:54
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu! ceea ce v-a deranjat este faptul ca v-a mustrat constiinta, (asta fiind un lucru bun !)



iar eu consider ca pe un forum ortodox nu pot veni persoane ca dumneata sa se laude cu "relatia stabila" pe care un parinte ar numi-o "curvie"; asta sa fie clar !!



atunci va rog frumos sa nu participati la discutii, deoarece oferind un exemplu gresit determinati tinerele fecioare ortodoxe sa comita pacat, crezand ca nu e asa de grav !
sau daca discutati, precizati ca sunteti o pacatoasa care are nevoie de spovedanie si ajutor pentru a nu mai pacatui!

mergeti la un preot si spovediti-va pacatul ! asta trebuie facut in astfel de situatii !
Inteleg nemultumirea dumneavoastra si o aprob. Sunt constienta ca pe un astfel de forum, trebuie respectate anumite standarde si norme. Daca moderatorii forumului, considera ca mesajele postate de mine, influenteaza in mod negativ tinerele fete, ma supun oricarei deciziei.
Tot nu inteleg, de unde atata agresivitate din partea dumneavoastra. Una e sa ma judecati, dar de aici, pana a ma alunga de pe forum e deja cale lunga. Exagerati in mod evident si doriti sa va impuneti vointa. Daca dumneavoastra sunteti adminul acestui forum, imi cer scuze si promit ca ma voi retrage.
  #353  
Vechi 04.09.2012, 16:24:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Una e sa ma judecati, dar de aici, pana a ma alunga de pe forum e deja cale lunga. .
v-am rugat ca tot ce scrieti sa o faceti din perspectiva invataturilor Bisericii Ortodoxe !

si nu cu duh lumesc, pentru ca rad sectantii de noi !
  #354  
Vechi 04.09.2012, 16:29:30
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
v-am rugat ca tot ce scrieti sa o faceti din perspectiva invataturilor Bisericii Ortodoxe !

si nu cu duh lumesc, pentru ca rad sectantii de noi !
Nu am intentia sa fac rau nimanui sau sa dau exemple negative. Sincer, incercati sa va calmati. Chiar nu am facut nimic gresit pe acest forum si nu am jignit pe nimeni. Repet, daca sunteti adminul forumului, aveti tot dreptul sa ma alungati de aici si chiar va invit sa-mi inchideti contul. Dar daca nu, incercati sa fiti mai deschis si sa asteptati lamuriri inainte sa acuzati.
  #355  
Vechi 04.09.2012, 16:33:01
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Dar daca nu, incercati sa fiti mai deschis si sa asteptati lamuriri inainte sa acuzati.
deschis? la ce, pentru numele lui Dumnezeu? parintele la Biserica nu v-a spus ca traiti in pacat???!!!!! sa fiu deschis la o atitudine pacatoasa, dupa modelul occidental?

as dori sa va intreb: sunteti botezata crestin ortodoxa? frecventati o biserica ortodoxa? daca nu, si daca mergeti la o secta, imi retrag toate cuvintele, dar daca da, credeti-ma ca faceti mult rau, aproband tacit o atitudine pacatoasa, e vorba de un pacat foarte grav, daca nu ma credeti, mergeti si discutati cu un parinte ! nu cu mine trebuie sa discutati ci cu un preot ! cat de curand! acesta este ultimul mesaj pe care vi-l mai scriu.
  #356  
Vechi 04.09.2012, 16:36:23
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deschis? la ce, pentru numele lui Dumnezeu? parintele la Biserica nu v-a spus ca traiti in pacat???!!!!! sa fiu deschis la o atitudine pacatoasa, dupa modelul occidental?

as dori sa va intreb: sunteti botezata crestin ortodoxa? frecventati o biserica ortodoxa? daca nu, si daca mergeti la o secta, imi retrag toate cuvintele, dar daca da, credeti-ma ca faceti mult rau, aproband tacit o atitudine pacatoasa, e vorba de un pacat foarte grav, daca nu ma credeti, mergeti si discutati cu un parinte ! nu cu mine trebuie sa discutati ci cu un preot ! cat de curand! acesta este ultimul mesaj pe care vi-l mai scriu.
Voi tine cont de sfaturile dumneavoastra. Da, sunt o persoana botezata crestin ortodox. Da, frecvent biserica ortodoxa. Si am discutat de multe ori cu duhovnicul meu. Dar m-ati intrebat pana acum daca ma voi marita in curand? Poate eu chiar am nunta planuita si faceti afirmatii fara sa cunoasteti. Nu cred ca am zis in vreun moment ca mie imi place viata asa si ca asa va ramane.
In cazul in care chiar conteaza pentru dumneavoastra, da, o sa ma si casatoresc.
Pentru ca chiar nu mai vreau sa intru in polemici cu dumneavoastra, multumesc pentru faptul ca doriti sa terminam aceasta discutie aici. E mai bine asa. Chiar nu vreau sa se ajunga la jigniri.
  #357  
Vechi 04.09.2012, 16:40:41
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
sau daca discutati, precizati ca sunteti o pacatoasa care are nevoie de spovedanie si ajutor pentru a nu mai pacatui!
Ar trebui sa precizam fiecare la semnatura acest lucru :)
  #358  
Vechi 04.09.2012, 16:43:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Ar trebui sa precizam fiecare la semnatura acest lucru :)
Doamna Solveig, in caz ca nu ati observat, pe acest forum sunt si tinere ortodoxe credincioase care tin poruncile si invataturile ortodoxe asa cum trebuie si care nu se lauda cu pacatul comis! Cinste lor !
  #359  
Vechi 04.09.2012, 21:59:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Prin curaj si eu si iti spun ca mi-au lipsit foarte mult postarile tale!
si eu m-am gandit la tine cand vedeam ca nu-mi gasesc sotul. Acum m-am maritat cam de un an dar iarasi trebuie sa ma inarmez cu rabdare pentru ca (inca) intarzie bebe si ne dorim tare mult. Deci fiecare etapa ca asteptarile ei...
Te imbratisez (timid) si iti doresc tot binele de la Bunul Dumnezeu!
Multumesc, Solveig! Ma bucur mult de mesajul tau. Si ma bucur de veste! Felicitari!!
Dupa un an de casatorie nu este cazul sa va ingrijorati, cred eu.. Sa va dea Dumnezeu atunci cand trebuie si copilul sau copiii!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #360  
Vechi 04.09.2012, 22:02:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
v-am rugat ca tot ce scrieti sa o faceti din perspectiva invataturilor Bisericii Ortodoxe !

si nu cu duh lumesc, pentru ca rad sectantii de noi !
Fiecare are dreptul sa scrie aici, chiar daca nu este ortodox. Andra nu a contrazis nici o invatatura ortodoxa. A spuns chiar ea ca nu se considera un model. De altceva a scris ea aici: sfaturi de bun simt despre cum sa iti gasesti un sot. Nu suntem obligati, de altfel, sa ne marturisim fiecare pacatele pe forum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19