Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2014, 01:23:21
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

e draguta fata,poate va fi bine

Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2014, 01:29:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca era urata ca noaptea, batea discoteci, repetenta, mai bine nu, nu-i asa?

Astea cand dispar (si astea dispar cel mai des) nu se plange nimeni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2014, 01:38:21
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca era urata ca noaptea, batea discoteci, repetenta, mai bine nu, nu-i asa?

Astea cand dispar (si astea dispar cel mai des) nu se plange nimeni.
-trebuia sa comentezi tu ceva
-am zis si eu asa ca sper sa o gaseasca si sa fie bine si conteaza oricum si ca invata bine,era cuminte si credincioasa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2014, 01:41:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ar trebui să conteze calitățile. Ceea ce ți-a scris Alin am vrut să-ți scriu și eu, dar m-am abținut.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2014, 01:52:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-conteaza si calitatile ca una este sa fii cuminte,credincioasa si sa-ti doresti sa ajungi la manastire cum vrea fata aceasta : Iulia Cristina, si alta este sa fii cu discoteca,baruri,fumat,droguri...si sa intri intr-un anturaj care sa te duca chiar spre o retea de prostitutie sau mai stiu eu ce; deci sunt diferente mari
-normal ca nu e bine sa dispara nici o fata

Last edited by antiecumenism; 15.02.2014 at 01:58:32.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2014, 02:04:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci, până la urmă, nu contează calitățile (fata drăguță) dacă normal e să nu dispară nimeni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2014, 02:27:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-conteaza si calitatile ca una este sa fii cuminte,credincioasa si sa-ti doresti sa ajungi la manastire cum vrea fata aceasta : Iulia Cristina, si alta este sa fii cu discoteca,baruri,fumat,droguri...si sa intri intr-un anturaj care sa te duca chiar spre o retea de prostitutie sau mai stiu eu ce; deci sunt diferente mari
-normal ca nu e bine sa dispara nici o fata
Propun sa spunem cu totii o rugaciune pentru Iulia Cristina. Dumnezeu s-o ajute si sa o lumineze, ca sa fac a ceea ce e mai bine la varsta ei.
Nu avem noi de unde sti unde ii e locul: la manastire sau in lume. Sa-L lasam pe Dumnezeu sa o ajute in gasirea drumului ei.

P.S. Ceea ce nu mi-a placut in secventele vazute la TV, este ca familia ei foloseste prea mult timpul trecut atunci cand vorbeste despre Iulia: "ii placea sa, spunea" etc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2014, 02:31:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
e draguta fata,poate va fi bine

Da, are o figura angelica la cei 15 ani ai ei!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2014, 09:44:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pozele au intotdeauna darul de a suprinde "figuri angelice" mai ales daca si natura ajuta in acest sens.

Cand cineva deschide gura, incepe sa gesticuleze, atunci abia incep sa se vada problemele.
Cateodata nici macar atunci, daca oamenii sunt naivi ci dupa multa vreme, o relati apropiata, dificultati care le infrunti alaturi de persoana respectiva, etc.

Avem din pacate inradacinata cultural stupida idee "draguta fizic - persoana de treaba, sa fie bine, etc. urat - eh, cui ii pasa cine e ce face, de ce .."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2014, 17:34:08
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Chiar si fetele care nu sunt chiar asa cuminti si sunt rapite sau li se intampla ceva, merita mila. Ce, prostituata nu e si ea om, nu are nevoie de mila, de dragoste? Nu are si ea dreptul la mantuire? La o Parohie Romaneasca din Italia, de Inviere, enoriasii si preotul au hotarat sa "cumpere" de la un peste albanez prostituate romance ptr. a putea si ele sa ia parte la slujba Invierii. Printre romance, au mai fost si cateva sarboaice care voiau si ele sa ia parte la Inviere. Multe dintre aceste fete, dupa acest gest, si-au indreptat viata.
*
Nu cred ca duhovnicul e de vina aici, ma indoiesc ca dansul a indrumat copila sa fuga de acasa. Nu stiu ce sa zic daca e bine sau nu sa pleci la 15 ani la manastire. Tind sa cred ca nu, mai ales in zilele noastre. Putea sa astepte sa faca 18 ani macar.

Nu este ceva nou. Nu stiu de ce ne surprinde faptul ca multi trebuie sa fuga la manastire, in loc sa fie dusi de parinti. Multi parinti romani reactioneaza f.urat daca copilul lor vrea sa se calugareasca, chiar daca e major si cu studii. E ca si cum le-ai spune ca are cancer. Aici e si vina parintilor, nu doar a tinerilor. Au evlavie la monahi si monahii, dar copilul lor sa ramana mirean.
Si in trecut au mai fost oameni care au fugit de la parintii ptr. ai urma Domnului.
Ma gandesc la Sf.Parascheva care si ea a fugit de acasa ptr. ca era prigonita de parintii ei si acum e ocrotitoarea Iasului.
*
Revenind. Dar este sigur ca a plecat la manastire? Daca s-a intamplat altceva?
Reply With Quote
Răspunde