Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.01.2008, 17:44:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multa rautate si venin ! Un topic penibil, lansat in august, redescoperit de uratorii bisericii si a sufletelor crestine.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.01.2008, 02:09:53
a17_anda a17_anda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita

Cate fete sunt violate sau abuzate si se marita cu preoti?
Procentul e infim ,sa nu cautam exceptiile.
Exista canoane pt.casatoria preotilor si bineinteles ca ei trebuie sa fie puri si d.p.de vedere sufletesc.
Dar pe noi nu ne intereseaza asta ,e un fel de a face discutii de drgaul discutiilor.
nu fac discutii de dragul discutiilor, chiar ma intereseaza acest aspect foarte mult si am intrebat pe acest forum pentru ca pe internet nu am gasit nimic referitor la acest lucru si credeam ca poate cineva sa imi ofere mai multe informatii in acest sens.
nu vreau sa critic societatea de azi, vreau doar sa stiu daca o fata care nu mai e virgina ( si nu ma refer la exceptii, ci la faptul ca a avut un prieten inainte cu care a avut relatii intime) se poate casatori cu un viitor preot. unii zic ca da... ca lumea a evoluat, ca regulile s-au schimbat... unii zic ca nu... Si parerea preotilor este impartita...
Speram sa ma lamureasca cineva .....
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.01.2008, 21:05:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de a17_anda
Citat:
În prealabil postat de anita

Cate fete sunt violate sau abuzate si se marita cu preoti?
Procentul e infim ,sa nu cautam exceptiile.
Exista canoane pt.casatoria preotilor si bineinteles ca ei trebuie sa fie puri si d.p.de vedere sufletesc.
Dar pe noi nu ne intereseaza asta ,e un fel de a face discutii de drgaul discutiilor.
nu fac discutii de dragul discutiilor, chiar ma intereseaza acest aspect foarte mult si am intrebat pe acest forum pentru ca pe internet nu am gasit nimic referitor la acest lucru si credeam ca poate cineva sa imi ofere mai multe informatii in acest sens.
nu vreau sa critic societatea de azi, vreau doar sa stiu daca o fata care nu mai e virgina ( si nu ma refer la exceptii, ci la faptul ca a avut un prieten inainte cu care a avut relatii intime) se poate casatori cu un viitor preot. unii zic ca da... ca lumea a evoluat, ca regulile s-au schimbat... unii zic ca nu... Si parerea preotilor este impartita...
Speram sa ma lamureasca cineva .....
Conform canoanelor, nu se poate marita. Nu stiu ce episcop sau duhovnic va trece peste aceste canoane, sau le va aplica printr-un pogoramant poate neinteles de noi.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.01.2008, 18:34:59
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

prin pogoramant se poate,cred ca putini ajung asa cum trebuie la cununie sa recunoastem cinstit,atat fetele cat mai ales baietii..care nu se abat de la canonul acesta se abat de la altele,numai IIsus a fost fara de pacat si ne iarta noua multe.Lumea a involuat nu a evoluat draga Anita de aceea se intampla sa se gasesca atat de greu si sa se mai si casatoreasca virgini.trebuie sa recunoastem ca am involuat cu totii...numai ca si preotii asupra caraora se face pogoramant de catre episcop(li se iarta,li se ingaduie preotia)se roaga pentru noi si se pare rugaciunea lor ca este primita.ASTA CONTEAZA mai mult decat daca a luat sau nu nevasta virgina sau ca a fost el insusi virgin.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.01.2008, 18:39:28
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nici nu trebuie sa intelegem noi prea mult dACA episcopul ingaduie nu trebuie sa punem la indoiala,exista acolo niste motive.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.01.2008, 20:48:41
ioana24 ioana24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_marcel
Ai perfecta dreptate in legatura cu popii .Niste nenorociti . Pai cum sa mai crezi in ei cind sunt asa cum sunt ? Niste porci si niste betivi ordinari . Or mai fi si citiva care chiar cred in ceea ce fac dar 90 % sunt numai dupa bani si femei .
Doamne ajuta. Mai nu trebuie sa crezi in preoti, trebuie sa crezi in Dumnezeu. Nu trebuie sa cinstesti preotul trebuie sa cinstesti harul Lui Dumnezeu care lucreaza in ei. Oricat ar
fi preotul de pacatos are puterea de a dezlega pacatele, are puterea de a savarsi Sfintele taine prin harul Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.01.2008, 23:22:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana24
Citat:
În prealabil postat de ionut_marcel
Ai perfecta dreptate in legatura cu popii .Niste nenorociti . Pai cum sa mai crezi in ei cind sunt asa cum sunt ? Niste porci si niste betivi ordinari . Or mai fi si citiva care chiar cred in ceea ce fac dar 90 % sunt numai dupa bani si femei .
Doamne ajuta. Mai nu trebuie sa crezi in preoti, trebuie sa crezi in Dumnezeu. Nu trebuie sa cinstesti preotul trebuie sa cinstesti harul Lui Dumnezeu care lucreaza in ei. Oricat ar
fi preotul de pacatos are puterea de a dezlega pacatele, are puterea de a savarsi Sfintele taine prin harul Lui Dumnezeu.
Bun venit pe forum.
Nu trebuie sa uitam ca in toate scrierile Sfintilor Parinti, vrednicia preotiei sta si in faptul ca preotilor li s-a incredintat zamislirea noastra cea duhovniceasca; ei sunt aceia carora li s-a dat sa ne nasca prin botez; prin preoti ne imbracam in Hristos ; prin preoti suntem ingropati impreuna cu Fiul lui Dumnezeu; prin preoti ajungem madulare ale Trupului lui Hristos- Biserica. Prin urmare, preotul este o persoana, nu un obiect, prin care lucreaza Dumnezeu intr-un mod personal, prin harul Sau. Nu intamplator spune Hristos Apostolilor"Cine nu va asculta pe voi pe Mine nu Ma asculta", iar preotii sunt urmasii Apostolilor.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.01.2008, 16:33:21
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
nici nu trebuie sa intelegem noi prea mult dACA episcopul ingaduie nu trebuie sa punem la indoiala,exista acolo niste motive.
Acum cateva zile am ascultat un MP3, PF Daniel, pe cand era mitropolit vorbind la o conferinta ASCOR chiar despre chestia asta. Ce spunea el este ca intradevar sunt unii preoti care sunt hirotoniti chiar daca au pacatuit, dar numai daca sunt vindecati de patima si nu convalescenti. Si mai mult acei preoti nu trebuie sa uite niciodata, dar niciodata, ca nu pentru vrednicia lor au fost primiti, ci prin pogoramant si ingaduiala, ca de fapt ei trebuie sa stie si sa isi aduca aminte pentru toata viata ca nu sunt vrednici nici pe departe de harul pe care l-au primit. Tot el spunea ca Fericitul Augustin a avut un copil ilegitim inainte de a deveni un bn crestin si sa fie hirotonit.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.01.2008, 16:08:23
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Confesiunile Fericitului Augustin..o mama care prin rugaciune si lacrimi isi readuce fiul pe calea cea dreapta,rugati-va si voi pentru preotii vostri,se stiu ei cei care sunt nevrednici,vrednic a fost numai Hristos.Nu exista om fara pacat.George Val.nu vorbi din carti fratioare,toata lumea a citit... .Nu contabilizeaza nimeni decat Dumnezeu la hirotonie cate pacate a facut candidatul..unele pacate se vad altele nu,nu sunt alesi intamplator slujitorii Domnului(si nu pe criteriile acestea musai).Da o fata care nu mai e virgina se poate casatori cu un viitor preot si invers se poate cu pogoramant.Ca si cei care au fost virgini si acestia doi pot trai crestineste,cu frica de Dumnezeu..ca nu-s ciumati(evident ca se vor simti mai raspunzatori decat altii si mai atenti sa nu mai greseasca astfel vreodata!!!!!).In rest...fetelor daca vi se intampla sa va maritati cu un VIITOR preot sa stiti CA VA VETI SIMTI CA SI CUM ATI FI SINGURE INTR-O INCAPERE SI TOATA LUMEA VA PRIVESTE PE GAURA CHEII.fIECARE MISCARE,GEST STUDIATE INDELUNG SI DEZBATUTE LA COLTUL STRAZII.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.01.2008, 16:49:24
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Foarte bine ai spus, urzicuta.nu mai stiu cine spunea ceva de genul:peretii casei preotului sunt de sticla;daca in casa e cearta in parohie e iad.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48