Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.09.2010, 12:56:05
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Acatiste

Indraznesc si eu sa vin cu o completare a Acatistelor existente si mai noi impreuna cu zilele de praznuire:
Acatistul Sfantului Serafim de Sarov - facator de minuni si grabnic ajutator la orice trebuinta; 2 ianuarie;
Acatistul Sfantului Simeon Noul Teolog; 3 ianuarie;
Acatistul Cuviosului Antipa de la Calapodesti; 10 ianuarie;
Acatistul Sfintei Mucenite Tatiana; Sfantul ei cap se afla in Catedrala Mitropolitana din Craiova, in aceeasi racla cu sf.moaste ale Sfantului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului si ale Sf. Serghie si Vlah; 12 ianuarie;
Acatistul Sfintei Nina; ocrotitoarea Georgiei; 14 ianuarie;
Acatistul Sfantului Ierarh Atanasie; 18 ianuarie;
Acatistul Cuviosului Lavrentie; 20 ianuarie;
Acatistul Sfantului Ierarh Partenie; 7 februarie; izbavitor de cancer;
Acatistul Sfintilor 40 de Mucenici; 9 martie;
Acatistul Sfantului Alexie; 17 martie;
Acatistul Sfintei Maria Egipteanca; 1 aprilie;
Acatistul Sfintei Mucenite Tomaida; 14 aprilie;
Acatistul Sfintei Matrona; 19 aprilie;
Acatistul Sfintei Mucenite Irina; 5 mai;
Acatistul Sfantului Amfilohie; 12 mai;
Acatistul Sfantului Ierarh Ignatie Brianceaninov; 13 mai;
Acatistul Sfantului Ioan Rusul; garbnic ajutator si facator de minuni; 27 mai;
Acatistul Sfintilor Mucenici de la Niculitel Atalos, Zoticos, Filipos si Camasis; 4 iunie;
Acatistul Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu; 22 iunie;
Acatistul Sfinteti Mucenite Fevronia; 25 iunie;
Acatistul Sfantului Ierarh Grigorie de la Ramet; 30 iunie;
Acatistul Sfantului Ierarh Leontie de la Radauti; 1 iulie;
Acatistul Sfintilor Cosma si Damian; 1 iulie
Acatistul Sfantului Ioan de San Francisco; 2 iulie;
Acatistul Sfintilor Mucenici Epictet si Astion; 8 iulie;
Acatistul Fericitei Eufrosina; 16 iulie;
Acatistul Sfintei Mucenite Marina; 17 iulie;
Acatistul Sfantului Mucenic Emilian din Durostorum; 18 iulie;
Acatistul Sfantei Macrina; 19 iulie;
Acatistul Sfintei Mironosite Maria Magdalena; 22 iulie;
Acatistul Sfintelor Olimpiada si Eupraxia; 25 iulie;
Acatistul Sfantului Ioan Iacob Hozevitul de la Neamt; 5 august;
Acatistul Cuvioasei Teodora de la Sihla; 7 august;
Acatistul Sfantului Gherman de Alaska; 9 august;
Acatistul Sfintei Mironosite Veronica; 16 august;
Acatistul Sfintilor Mucenici Adrian si Natalia; 26 august;
Acatistul Sfantului Alexandru din Svir; 30 august;
Acatistul Sfantului Cuvios Onuvrie de la Vorona; 9 septembrie;
Acatistul Sfintei Xenia de Sankt Petersburg; grabnica ajutatoare celor care isi cauta o locuinta; gasirea unui loc de munca; fetelor care vor sa se casatoreasca; ajutatoare la examene; strasnica izbavitoare din patima betiei; 11 septembrie;
Acatistul Sfintei Mucenite Tecla; 24 septembrie;
Acatistul Sfantului Siluan Atonithul; 24 septembrie;
Acatistul Sfantului Serghie de Radonej; 25 septembrie;
Acatistul Sfantului Apostol si Evanghelist Ioan; 26 septembrie;
Acatistul Sfantului Mucenic Ciprian; izbavitor de farmece, vrajitorii si lucruri diavolesti; 2 octombrie;
Acatistul Cuviosului Iov de la Pociaev; 28 octombrie;
Acatistul Sfantului Teofil celui nebun intru Hristos; 28 octombrie;
Acatistul Sfantului Arhanghel Rafail; 8 noiembrie;
Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul; izbavitor de boli grave, ajutator la examene, ajutator celor care isi cauta o locuinta sau un servici, daruire de prunci femeilor care nu pot avea servici; ajutator saracilor; 8 noiembrie;
Acatistul Sfantului Ioan Gura de Aur; 13 Noiembrie;
Acatistul Sfintilor Mucenici Gurie, Samon si Aviv; 15 noiembrie;
Acatistul Sfantului Apostol Andrei; 30 noiembrie;
Acatistul Sfantului Gheorghe de la Cernica; 3 decembrie;
Acatistul Sfintilor de la Manastirea Pecersk; 3 decembrie;
Acatistul Sfantului Mucenic Modest; ocrotitorul animalelor; 18 decembrie;
Acatistul Sfantului Mucenic Bonifatie; 19 decembrie;
Acatistul Sfantului Ioan de Kronstad; 20 decembrie;
Acatistul Sfintei Mucenite Eugenia; 24 decembrie;
Acatistul Sfintei Iuliana; ocrotitoarea celor casatoriti; 2 ianuarie;
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.09.2010, 17:17:08
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

WAW!!! Vasilik...nu am cuvinte...multumesc pentru aceasta lista completa....ma bucura ca ai completat la unele acatiste si pentru ce sunt grabnic ajutatoare.

De fapt, daca stau sa ma gandesc, pe acest topic s-au adunat foarte multe sfaturi si acatiste, bune pentru ceva anume...plus comentarii despre rugaciuni foarte folositoare unui incepator si nu numai.

MULTUMESC din suflet tuturor celor care si-au exprimat cunostintele pe acest subiect....eu cu ajutorul vostru, am aflat multe noutati care imi sunt de folos...am aflat despre multe rugaciuni si acatiste noi, care merita sa nu fie ocolite...

MULTUMESC!!!!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.09.2010, 20:20:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Indraznesc si eu sa vin cu o completare a Acatistelor existente si mai noi impreuna cu zilele de praznuire:
Acatistul Sfantului Serafim de Sarov - facator de minuni si grabnic ajutator la orice trebuinta; 2 ianuarie;
Acatistul Sfantului Simeon Noul Teolog; 3 ianuarie;
Acatistul Cuviosului Antipa de la Calapodesti; 10 ianuarie;
Acatistul Sfintei Mucenite Tatiana; Sfantul ei cap se afla in Catedrala Mitropolitana din Craiova, in aceeasi racla cu sf.moaste ale Sfantului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului si ale Sf. Serghie si Vlah; 12 ianuarie;
Acatistul Sfintei Nina; ocrotitoarea Georgiei; 14 ianuarie;
Acatistul Sfantului Ierarh Atanasie; 18 ianuarie;
Acatistul Cuviosului Lavrentie; 20 ianuarie;
Acatistul Sfantului Ierarh Partenie; 7 februarie; izbavitor de cancer;
Acatistul Sfintilor 40 de Mucenici; 9 martie;
Acatistul Sfantului Alexie; 17 martie;
Acatistul Sfintei Maria Egipteanca; 1 aprilie;
Acatistul Sfintei Mucenite Tomaida; 14 aprilie;
Acatistul Sfintei Matrona; 19 aprilie;
Acatistul Sfintei Mucenite Irina; 5 mai;
Acatistul Sfantului Amfilohie; 12 mai;
Acatistul Sfantului Ierarh Ignatie Brianceaninov; 13 mai;
Acatistul Sfantului Ioan Rusul; garbnic ajutator si facator de minuni; 27 mai;
Acatistul Sfintilor Mucenici de la Niculitel Atalos, Zoticos, Filipos si Camasis; 4 iunie;
Acatistul Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu; 22 iunie;
Acatistul Sfinteti Mucenite Fevronia; 25 iunie;
Acatistul Sfantului Ierarh Grigorie de la Ramet; 30 iunie;
Acatistul Sfantului Ierarh Leontie de la Radauti; 1 iulie;
Acatistul Sfintilor Cosma si Damian; 1 iulie
Acatistul Sfantului Ioan de San Francisco; 2 iulie;
Acatistul Sfintilor Mucenici Epictet si Astion; 8 iulie;
Acatistul Fericitei Eufrosina; 16 iulie;
Acatistul Sfintei Mucenite Marina; 17 iulie;
Acatistul Sfantului Mucenic Emilian din Durostorum; 18 iulie;
Acatistul Sfantei Macrina; 19 iulie;
Acatistul Sfintei Mironosite Maria Magdalena; 22 iulie;
Acatistul Sfintelor Olimpiada si Eupraxia; 25 iulie;
Acatistul Sfantului Ioan Iacob Hozevitul de la Neamt; 5 august;
Acatistul Cuvioasei Teodora de la Sihla; 7 august;
Acatistul Sfantului Gherman de Alaska; 9 august;
Acatistul Sfintei Mironosite Veronica; 16 august;
Acatistul Sfintilor Mucenici Adrian si Natalia; 26 august;
Acatistul Sfantului Alexandru din Svir; 30 august;
Acatistul Sfantului Cuvios Onuvrie de la Vorona; 9 septembrie;
Acatistul Sfintei Xenia de Sankt Petersburg; grabnica ajutatoare celor care isi cauta o locuinta; gasirea unui loc de munca; fetelor care vor sa se casatoreasca; ajutatoare la examene; strasnica izbavitoare din patima betiei; 11 septembrie;
Acatistul Sfintei Mucenite Tecla; 24 septembrie;
Acatistul Sfantului Siluan Atonithul; 24 septembrie;
Acatistul Sfantului Serghie de Radonej; 25 septembrie;
Acatistul Sfantului Apostol si Evanghelist Ioan; 26 septembrie;
Acatistul Sfantului Mucenic Ciprian; izbavitor de farmece, vrajitorii si lucruri diavolesti; 2 octombrie;
Acatistul Cuviosului Iov de la Pociaev; 28 octombrie;
Acatistul Sfantului Teofil celui nebun intru Hristos; 28 octombrie;
Acatistul Sfantului Arhanghel Rafail; 8 noiembrie;
Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul; izbavitor de boli grave, ajutator la examene, ajutator celor care isi cauta o locuinta sau un servici, daruire de prunci femeilor care nu pot avea servici; ajutator saracilor; 8 noiembrie;
Acatistul Sfantului Ioan Gura de Aur; 13 Noiembrie;
Acatistul Sfintilor Mucenici Gurie, Samon si Aviv; 15 noiembrie;
Acatistul Sfantului Apostol Andrei; 30 noiembrie;
Acatistul Sfantului Gheorghe de la Cernica; 3 decembrie;
Acatistul Sfintilor de la Manastirea Pecersk; 3 decembrie;
Acatistul Sfantului Mucenic Modest; ocrotitorul animalelor; 18 decembrie;
Acatistul Sfantului Mucenic Bonifatie; 19 decembrie;
Acatistul Sfantului Ioan de Kronstad; 20 decembrie;
Acatistul Sfintei Mucenite Eugenia; 24 decembrie;
Acatistul Sfintei Iuliana; ocrotitoarea celor casatoriti; 2 ianuarie;
Chiar ca e de folos topicul asta ! Din toata lista in Acatistele mele se regaseste Sfantul Nectarie Taumatologul , dar pe viitor imi doresc introducerea in programul de rugaciuni si Acatistele : Sf. Ioan Gura de Aur , Sfintilor Cosma si Damian . Acatistul Sfantului Ciprian , l-am avut in program in trecut , dar nu l-am mai citit la indicatia Parintelui Duhovnic . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.09.2010, 23:44:53
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
WAW!!! Vasilik...nu am cuvinte...multumesc pentru aceasta lista completa....ma bucura ca ai completat la unele acatiste si pentru ce sunt grabnic ajutatoare.

De fapt, daca stau sa ma gandesc, pe acest topic s-au adunat foarte multe sfaturi si acatiste, bune pentru ceva anume...plus comentarii despre rugaciuni foarte folositoare unui incepator si nu numai.

MULTUMESC din suflet tuturor celor care si-au exprimat cunostintele pe acest subiect....eu cu ajutorul vostru, am aflat multe noutati care imi sunt de folos...am aflat despre multe rugaciuni si acatiste noi, care merita sa nu fie ocolite...

MULTUMESC!!!!
Draga mea, ma bucur foarte mult ca ti-am putut fi de ajutor cu lista mea de Acatiste (este o lista care se regaseste in "Acatistierul Sfintilor de peste an" care este diferit de Acatistierul obisnuit. Si sa stii ca ai dreptate in legatura cu utilitatea acestui topic deoarece putem afla unul de la altul "noutati" despre rugaciuni folositoare, Acatiste, etc. Maica Domnului sa iti ajute!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.09.2010, 00:00:26
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Draga mea, ma bucur foarte mult ca ti-am putut fi de ajutor cu lista mea de Acatiste (este o lista care se regaseste in "Acatistierul Sfintilor de peste an" care este diferit de Acatistierul obisnuit. Si sa stii ca ai dreptate in legatura cu utilitatea acestui topic deoarece putem afla unul de la altul "noutati" despre rugaciuni folositoare, Acatiste, etc. Maica Domnului sa iti ajute!
Oricum daca mai ai noutati la acest subiect, le astept :) :)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.09.2010, 13:20:16
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Oricum daca mai ai noutati la acest subiect, le astept :) :)
Pai am sa mai postez. Uneori nu o fac pentru a nu da impresia ca ma bag aiurea in seama.

Uite de exemplu stiu ca si Acatistul Sfantului Sebastian citit 40 de zile, este foarte folositor pentru luminarea mintii si reusita la examene. Tot pentru asa ceva mai este util si Acatistul Sf.Parascheva deoarece ea este foarte apropiata de elevi si studenti, Sfanta Xenia de Sankt Petersburg si Sf. Ecaterina. Si bineinteles nu trebuie sa o uitam pe Maica Domnului care este grabnica ajutatoare in toate necazurile.

Acatistul Sfantului Haralambie este folositor pentru tamaduirea bolilor ( el fiind un mare tamaduitor) si se mai spune despre el ca este aparator de foame.
Acatistul Sfintilor Teodor Tiron si Teodor Stratilat; acest acatist ajuta foarte mult la diferite necazuri si mai ales ajuta foarte mult pentru reusita la invatatura si examene. Sa se citeasca cu post in fata icoanei sfintilor si a undei candele aprinse cu untdelemn in genunchi, mai ales in zi de miercuri si de vineri si in zilele dinaintea examenelor. Este bine daca se poate sa se citeasca in fiecare zi. Sfintii au facut si fac extraordinar de mari minuni.
Acatistul Sfantului Teofan - ajutator pentru cei bolnavi psihic; acest sfant vindeca toate felurile de nebunie;
Acatistul Sfantului Mucenic Fanurie - folositor pentru descoperirea obiectelor pierdute si animalelor disparute. Cand credinciosii pierd unele obiecte, ei au obiceiul de a face placinte care le impart cu milostenie pentru iertarea mamei lui Fanurie.
Sfantul Grigorie Decapolitul - Moastele se afla intregi in Romania la Sfanta Manastire Bistrita-Valcea. Moastele sunt facatoare de minuni, prin care si sfanta manastire este ferita de multe primejdii si pamantul acesta multa folosita si ajutor are, iar cine merge la Sfantul cu smerenie si cu credinta afla folosinta si tamaduire atat sufleteste cat si trupeste.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.09.2010, 21:48:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Un Acatist de mare folos in boli si mari necazuri !

Acatistul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu << PANTANASSA>> . Un Acatist pentru tamaduirea de boli , de suferinte si pentru cei in mari nevoi . Numele de << PANTANASSA >> vine de la Icoana facatoare de minuni din secolul al XVIII-lea , ce se afla la Biserica din Manastirea Vatoped de pe Sfantul Munte Athos . Pe langa multe minuni , aceasta Icoana mai are insusirea si un dar special de la Dumnezeu , de a vindeca boluile de cancer , dupa rugaciunile aduse Maicii Domnului << PANTANASSA >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.09.2010, 20:07:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acatistul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu << PANTANASSA>> . Un Acatist pentru tamaduirea de boli , de suferinte si pentru cei in mari nevoi . Numele de << PANTANASSA >> vine de la Icoana facatoare de minuni din secolul al XVIII-lea , ce se afla la Biserica din Manastirea Vatoped de pe Sfantul Munte Athos . Pe langa multe minuni , aceasta Icoana mai are insusirea si un dar special de la Dumnezeu , de a vindeca boluile de cancer , dupa rugaciunile aduse Maicii Domnului << PANTANASSA >>
Cristi daca ne poti da si un linck sau o indrumare unde putem gasi acest acatist cu care iar m-ai surprins, cu siguranta vei aduce alinare multor suflete in mare nevoie de el...

Pe zi ce trece raman ma surprinsa de cate acatiste au aparut si la cate probleme sunt grabnic ajutatoare....acum desigur ca pe vremea cand am descoperit eu rugaciunea si acatistele nu se gasea decat un singur acatistier, cu acatistele sfintilor obisnuiti din calendarul ortodox plus acatistele catre Mantuitorul si Maica Domnului si sunt convinsa ca oricare ar fi fost citit, pentru orice necaz si trebuinta, ele ajutau si ajuta in continuare....dar sincer sunt fascinata de acestea noi...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.09.2010, 20:25:52
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Am deschis acest topic pentru ca fiecare dintre noi sa recomande din cunostinte sau din experienta, ce Sf. Acatist i-a fost grabnic ajutator, la ce nevoi sau pur si simplu ce Sf. Acatist ii mangaie sufletul de cate ori il citeste.

si mie imi place nespus de mult "acatistul slava Lui Dumnezeu pentru toate",precum si "Acatistul de pocainta pentru iertarea pacatelor","Acatistul Sfantului inger pazitor" (pe care il citesc f rar spre rusinea mea pt ca am impresia ca este foarte lung.) "acatistul Mantuitorului Iisus Hristos" si sunt acatiste ale sfintelor foarte frumoase "acatistul sfintei veronica" "acatistul Sfintei Parascheva".
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.09.2010, 20:37:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Cristi daca ne poti da si un linck sau o indrumare unde putem gasi acest acatist cu care iar m-ai surprins, cu siguranta vei aduce alinare multor suflete in mare nevoie de el...

Pe zi ce trece raman ma surprinsa de cate acatiste au aparut si la cate probleme sunt grabnic ajutatoare....acum desigur ca pe vremea cand am descoperit eu rugaciunea si acatistele nu se gasea decat un singur acatistier, cu acatistele sfintilor obisnuiti din calendarul ortodox plus acatistele catre Mantuitorul si Maica Domnului si sunt convinsa ca oricare ar fi fost citit, pentru orice necaz si trebuinta, ele ajutau si ajuta in continuare....dar sincer sunt fascinata de acestea noi...
Sincer , nu am cautat pe net , dar pot indica o carte , o adevarata comoara , ce am cumparato cu ceva timp in urma de la Biserica mea . Cartea se numeste " Buchete de Acatiste ale Maicii Domnului " , si are 760 de pagini , in format cartonat , editata de Editura Biserica Ortodoxa din Alexandria , tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction . Sunt peste 27 de Acatiste ale Maicii Domnului , cu lamuriri si explicatii la fiecare . Este una din carticelele mele de suflet , mult dragi mie si de mare folos . In coltisorul meu , unde candela arde tot timpul , am si comorile mele (mica mea colectie de suflet ) . Cred ca aceasta carte se mai gasete , dar sa o cautam cu rabdare , si sunt sigur ca cei ce vor s-o aiba o vor gasi , o vor descoperi in cele din urma . Iertare ca nu am mai stat sa caut si pe net ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatiste Clausemi Rugaciuni 26 30.06.2011 21:10:08
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 13:16:58
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 17:59:33
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 04:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 21:06:20