Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 13:32:16
BenHur BenHur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 9
Implicit Oastea Domnului

Ce parere aveti despre miscarea de inoire din biserica ortodoxa, numita Oastea Domnului..., de preotul Iosif Trifa, dar de poetul Traian Dorz?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 17:05:53
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BenHur Vezi mesajul
Ce parere aveti despre miscarea de inoire din biserica ortodoxa, numita Oastea Domnului..., de preotul Iosif Trifa, dar de poetul Traian Dorz?
New Age-ul prinde aripi, chiar si acolo unde aparent, nu ar fi avut sanse(teoretic) prea mari...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 22:37:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BenHur Vezi mesajul
Ce parere aveti despre miscarea de inoire din biserica ortodoxa, numita Oastea Domnului..., de preotul Iosif Trifa, dar de poetul Traian Dorz?
A avut un scop bun, a salvat Biserica in anumite momente... Eu nu lovesc in ei, de multe ori sunt exemple vii iar daca printre ei sunt si uscaturi asta e ca peste tot. Nu pot fi numiti alta confesiune atat timp cat ei sunt in sanul Bisericii si au aprobarea Sfantului Sinod!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2010, 14:18:44
Ioan Ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: intre deznadejde si speranta
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit "Binecuvantat este cel ce vine in numele Domnului".

Cei doi stalpi ai Miscarii Oastea Domnului, Iosif Trifa si Traian Dorz au dovedit o mare credinta in dogmele crestine si cu daruire au adus la suprafata si o alta nuanta a aceleiasi culori a ortodoxiei romanesti. Miscarea nu rupe ortodoxia romaneasca ci o completeaza. Nu sunt membru al Miscarii Oastea Domnului si o spun nu ca o scuza a vreunui eventual partizanat, ci apartin, ca si toti membrii Miscarii, Bisericii Ortodoxe Romane. Foarte usor se uita ce ne invata Sfanta Scriptura ca: "Binecuvantat este cel ce vine in numele Domnului". Acceptam sobornicitatea BOR dar punem cu superficialitate la indoiala hotararile luate, ne substituim Legilor bisericesti si aruncam, in stanga si-n dreapta judecati proprii si anateme. Ne-am mantuit prin plinatatea credintei noastre si mergem la biserica nu sa luam lumina si invatatura ci sa luminam si sa invatam. (Doamne, sa nu fie asta)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2010, 21:14:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu am vreo parere de initiativele lor,de Traian Dorz sau de Iosif Trifa dar am o parere buna despre melodiile lor.Imi plac,unele transmit un mesaj foarte bun si util,iubitor si cu credinta.Canta foarte frumos.Atata stiu.Insa nu ma pot pronunta daca e bine sau nu ceea ce fac.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2010, 19:30:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Și eu voiam să pun întrebarea asta. Eu n-am cunoscut niciun membru al Oastei Domnului și nu pot zice astfel dacă au atitudine de sectanți sau nu. Dacă doar se adună să se susțină să fie cât mai buni în fața lui Dumnezeu, atunci bravo lor, m-aș băga și eu. Am înțeles de pe net că ar fi o parte așa și o parte care s-au rupt de slujbele bisericești. Cei din urmă clar sunt rătăciți, dar pe cei dintâi trebuie să-i cunosc ca să stabilesc un verdict. Dar oricum ar fi, sunt convinsă că I. Trifa a avut cele mai bune intenții.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2010, 21:54:04
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif Trifa a avut intentii foarte bune, Dumnezeu sa-l odihneasca, in clipa de fata exista doua osti, una ortodoxa si una protestanta, iar mai multe nu stiu...dar mie ideea imi suna rau....fiindca o comunitate ortodoxa in cadrul comunitatii ortodoxe mi se pare o mare deviere de la adevaratul nostru ideal care este O COMUNITATE ORTODOXA.....poate parea cam incoerent...sa incerc sa dau un exemplu : e ca atunci cand in liceu sau in scoala generala se formau asa numitele "bisericute", grupuri de cate doi, trei, patru, cinci colegi care erau foarte apropiati intre ei si nu prea interactionau cu celelalte grupuri de doi,trei,patru etc., ba mai mult adesea aveau divergente sau chiar opinii proaste despre ceialalti...o adevarata coeziune intre colegi era greu de realizat fiindca chiar si atunci cand se statea la gramada imediat ce aparea o problema fiecare se refugia in "bisericuta" lui....ideea de "Oastea Domnului" sau de "visarionism" oricat de frumoase ar parea implica o premiza gresita asa ca eu cred ca ar trebui sa ne concetram pe imbunatatirea relatiilor cu fratii crestini din parohia noastra, din grupul nostru crestin de prieteni in cazul in care am reusit sa ni-l formam(eu unul nu am reusit) si nu sa aderam la adevarate "fratii" din cadrul ortodoxiei romanesti

Last edited by VladCat; 27.11.2010 at 21:56:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2010, 14:02:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Iosif Trifa a avut intentii foarte bune, Dumnezeu sa-l odihneasca, in clipa de fata exista doua osti, una ortodoxa si una protestanta, iar mai multe nu stiu...dar mie ideea imi suna rau....fiindca o comunitate ortodoxa in cadrul comunitatii ortodoxe mi se pare o mare deviere de la adevaratul nostru ideal care este O COMUNITATE ORTODOXA.....poate parea cam incoerent...sa incerc sa dau un exemplu : e ca atunci cand in liceu sau in scoala generala se formau asa numitele "bisericute", grupuri de cate doi, trei, patru, cinci colegi care erau foarte apropiati intre ei si nu prea interactionau cu celelalte grupuri de doi,trei,patru etc., ba mai mult adesea aveau divergente sau chiar opinii proaste despre ceialalti...o adevarata coeziune intre colegi era greu de realizat fiindca chiar si atunci cand se statea la gramada imediat ce aparea o problema fiecare se refugia in "bisericuta" lui....ideea de "Oastea Domnului" sau de "visarionism" oricat de frumoase ar parea implica o premiza gresita asa ca eu cred ca ar trebui sa ne concetram pe imbunatatirea relatiilor cu fratii crestini din parohia noastra, din grupul nostru crestin de prieteni in cazul in care am reusit sa ni-l formam(eu unul nu am reusit) si nu sa aderam la adevarate "fratii" din cadrul ortodoxiei romanesti
Și eu m-am gândit la asta și totuși ASCOR e și ea o asociație, care zic eu că e bună. Nu resping deloc ipoteza ta, eu încă sunt nehotărâtă în ceea ce-i privește :D Ce crezi despre ASCOR?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2010, 22:01:04
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Eu m-am nascut si am crescut inbtr-o familie de ostasi (ostasi adevarati, ortodocsi cu duhovnic, postitori samd). E adevarat ca fiecare padure are uscaturile ei si (ca de altfel in intreaga BO) exista anumite curente cel putin ciudate care circula pe ici pe colo, cate unul care se simte mai sef, altul care vrea sa isi faca propria dogmatica etc insa OD, asa cum a fost creata nu e nimic mai mult sau mai putin decat o chemare catre o traire cu adevarat ortodoxa.

OD a luat fiinta intr-o noapte de Anul Nou in care pr Iosif a hotarat sa faca ceva concret pt enoriasii sai. Un grup de betivi care injurau trecand pe sub geamul casei in care el locuia i-au trezit aceasta dorinta. Recomand cartea "Istoria unei jertfe" de Train Dorz, acolo se pot vedea exact toate incercarile prin care a trecut parintele in incercarea lui de a trezi tot poporul la o viata cu adevarat ortodoxa.
Adunarile din fiecare duminica si sarbatoare dupa amiaza au luat locul diferitelor hore si sezatori in care se practicau diferite obiceiuri lumesti (dansuri, glume, bautura, etc). Tin sa subliniez ca (asa cum este scris si in "Dreptarul invataturii sanatoase") o adunare a Oastei nu ar trebui niciodata, sub nici un motiv sa se suprapuna cu Sfanta Liturghie.

Traian Dorz... Personal il consider un mare poet, un talent adevarat care a suferit ani grei de inchisoare pt credinta marturisita. Un om care a trait cu adevarat iubirea fata de Hristos, atat am dedus eu din toate scrierile sale pe care am reusit sa le citesc.

Cam atat, pe scurt... Oastea Domnului nu e o grupare exclusivista, o "bisericuta" formata in interiorul sau pe langa Biserica Ortodoxa ci e o grupare de oameni care vor cu adevarat sa traiasca in spiritul ortodox (cel putin asa o inteleg eu acum) si oricine e binevenit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2010, 22:21:45
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Atât creștinii din ASCOR, cât și din Oastea Domnului, precum și ucenicii părintelui Visarion, sunt grupări ortodoxe, în cadrul Bisericii Ortodoxe. Desigur că fiecare are ceva specific.
Acești creștini se afirmă printr-o râvnă deosebită pentru aplicarea în practică a învățăturii ortodoxe.
Faptul că dintre ei unii au făcucut greșeli, sau chiar s-au abătut de la credință este adevărat, dar acestea sunt excepții și este vina lor personală.
Am cunoscut mulți credincioși care fac parte din aceste grupări și pot spune că sunt creștini ortodocși autentici.
Ei se află în ascultare de preoții lor duhovnici și fac o adevărată lucrare misionară, aducând la credință multe suflete.

Last edited by Carmen FUNIERU; 29.11.2010 at 22:30:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 26.11.2012 23:40:50
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48