Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.02.2012, 15:28:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cel mai bine ar fi ca ce se intampla "in casa" sa ramana in casa, iar ce se intampla "in biserica" sa ramana in biserica.
mi se par in opozitie cuvintele tale.ptr mine, cele doi termeni se completeaza reciproc.
Adica ce se intampla in casa nu e bine sa ramana numai in casa: fie ca e un obicei rau, sau un pacat, care trebuie marturisit ptr a -l scoate afara, fie ca e ceva ce noi consideram bun, dar care s-ar putea sa ne produca vatamare pe termen lung, iar un duhovnic iscusit poate vedea lucrurile mult mai obiectiv.
In partea a doua, iarasi nu sunt de accord. Bucuria Euharistica o duc cu mine acasa, o parte din predica de la amvon o port in gand si o impartasesc mai departe. Ar fi ideal ca atmosfera de acasa se existe si in biserica iar atmosfera de biserica sa existe si acasa.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.02.2012, 20:15:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu e vorba ca secretul spovedaniei e nul. E o concluzie pripita.
Ca sa ma intelegi: daca tanara studenta/eleva etc traieste in curvie preotul nu o impartaseste. Simplu. Acum, daca punem problema asa cum ai pus-o tu, inseamna ca preotul divulga secretul spovedaniei? Ptr ca daca fata nu se impartaseste mama va dibui cam ce pacate are fata. Ce ar presupune asta? sa ii dea Impartasanie fetei, trecand peste invatatura Bisericii? Doar ca sa nu dibuiasca nimeni nimic?
Ba cum nu?Preotul ar trebui chiar sa minta si sa actioneze impotriva invataturii doar ca sa menajeze pacea dintre mama si fata...

Hai sa fim seriosi,acestea sunt probleme care trebuie sa se nasca in constiinta fiecaruia in mod preventiv,inainte de infaptuirea pacatului.
Copiii stiu ca-si vor mahni parintii de la bun inceput cand trec peste ascultarea lor,asa ca fiecare este dator sa plateasca consicentele actiunilor sale.Minciuna nu este o cale spre trezire si indreptare.

Ce se intampla atunci cand o persoana marturiseste in cadrul spovedaniei ca a ucis un om sau mai multi?
Este dator preotul sa taca malc pt a nu divulga secretul spovedaniei sau manat de spiritul justitiar va avea grija ca aceasta persoana sa ajunga unde-i este locul,urmarindu-se prin asta si evitarea de noi victime???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.02.2012, 16:21:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce se intampla atunci cand o persoana marturiseste in cadrul spovedaniei ca a ucis un om sau mai multi?
Este dator preotul sa taca malc pt a nu divulga secretul spovedaniei sau manat de spiritul justitiar va avea grija ca aceasta persoana sa ajunga unde-i este locul,urmarindu-se prin asta si evitarea de noi victime???
Chiar daca ti se pare socant, preotul nu are voie nici in aceste conditii sa divulge secretul spovedaniei.
daca ar avea voie, atunci ar fi argumentul perfect ptr a-si justifica fapta tradatoare a preotilor care au dat pe mana securitatii oamenii care veneau ptr spovedanie.
Taina Spovedaniei e taina, iar preotul trebuie sa o duca cu sine in mormant.
dar nu-ti face grija, Domnul are intotdeauna pregatita solutia si ptr astfel de probleme!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.02.2012, 16:09:02
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Chiar daca ti se pare socant, preotul nu are voie nici in aceste conditii sa divulge secretul spovedaniei.
daca ar avea voie, atunci ar fi argumentul perfect ptr a-si justifica fapta tradatoare a preotilor care au dat pe mana securitatii oamenii care veneau ptr spovedanie.
Taina Spovedaniei e taina, iar preotul trebuie sa o duca cu sine in mormant.
dar nu-ti face grija, Domnul are intotdeauna pregatita solutia si ptr astfel de probleme!
De acord cu Lore. Secretul spovedaniei ramane o datorie foarte importanta impusa preotului. Mai departe lucreaza Dumnezeu; oricum daca omul respectiv a venit sa marturiseasca ce a facut, nu cred ca ar mai face vreo victima.
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.02.2012, 16:48:12
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Chiar daca ti se pare socant, preotul nu are voie nici in aceste conditii sa divulge secretul spovedaniei.
daca ar avea voie, atunci ar fi argumentul perfect ptr a-si justifica fapta tradatoare a preotilor care au dat pe mana securitatii oamenii care veneau ptr spovedanie.
Taina Spovedaniei e taina, iar preotul trebuie sa o duca cu sine in mormant.
dar nu-ti face grija, Domnul are intotdeauna pregatita solutia si ptr astfel de probleme!
Domnișoară/Doamnă Yasmina, ați aflat părerea utilizatorului lore86.

Acum îmi permit să vă expun si părerea legii penale cu privire la chestiunea care vă interesează. "Chiar dacă vi se pare șocant" (ca să parafrazez exprimarea de mai sus), legea română spune următoarele:

"Prin secret profesional se înțelege secretul la care se referă legea penală, anume secretul de stat, de serviciu, și cel al profesiei, deoarece persoanele care îl dețin au dobândit cunoașterea lui din exercițiul unei activități profesionale. Legea nu nominalizează sfera persoanelor obligate să păstreze secretul profesional, dar doctrina admite că în această categorie intră orice persoană fizică ce se află sub jurisdicția legii penale române și care îndeplinește un serviciu public sau privat și în virtutea căruia ia cunoștință de anumite date ori informații care constituie secrete de stat, de serviciu sau profesionale. Interdicția pentru secretul profesiei: medici, farmaciști, avocați, notari, arhitecți, preoți este determinată de interesul încrederii cetățenilor în discreția persoanelor cărora îl încredințează, pentru secretul de stat și de serviciu interesul de a fi păstrat chiar față de justiție se justifică prin apărarea unor importante valori sociale[2]. Divulgarea unor secrete pe care o persoană le deține în virtutea profesiei, ar putea aduce grave prejudicii materiale sau morale unor persoane cât și provocarea neîncrederii în exercitarea unor profesii. În cazul nerespectării acestei dispoziții legale, persoana care divulgă fără drept anumite date care i-au fost încredințate sau de care a luat cunoștință în virtutea profesiei, săvârșește infracțiunea de divulgare a secretului profesional prevăzută în art.196 alin.1 Cod penal.

În situația în care secretul constă în date sau informații referitoare la săvârșirea unor infracțiuni contra siguranței statului prevăzute în art.170 Cod penal – nedenunțarea – există obligația de a divulga asemenea cazuri. Această situație se întâlnește și atunci când s-ar afla despre săvârșirea unor infracțiuni grave de omor, tâlhărie, delapidare prevăzute de art. 262 Cod penal. Nedenunțarea acestor fapte de către cel obligat la păstrarea secretului profesional atrage răspunderea penală a acestuia pentru săvârșirea infracțiunii prevăzute de art. 262 Cod Penal: "Omisiunea de a denunța de îndată săvârșirea vreuneia dintre infracțiunile prevăzute în art. 174 (omor), 175 (omor calificat), 176 (omor deosebit de grav), 211, 212, 215, 217 alin. (2)-(4), art. 218 alin. (1) și art. 276 alin. (3) se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani." Obligația de a divulga secretul profesional in aceste cazuri este justificată de imperativul că interesul public al descoperirii adevărului trebuie să primeze oricărui interes particular atunci când este vorba de săvârșirea unei infracțiuni."

Eh, cum vi s-a părut? Șocant?

Judecați acum și dumneavoastră obligația contrară a preotului. Dacă alege să păstreze secretul spovedaniei cu privire la mărturisirea săvârșirii unei fapte de omor de către un enoriaș, respectă canoanele bisericești, însă odată descoperită infracțiunea si dovedită mărturisirea făcută sub secret preotului, acesta (preotul) va fi adus înaintea justiției și va fi condamnat la pedeapsa cu închisoarea de până la 3 ani. Ba mai mult, cum bine ați remarcat și dvs., doamnă/domnișoară Yasmina, tăinuirea la nesfârșit în aceste cazuri înseamnă că infractorul - ferit de mecanismul de represiune penală al legii - nu va mai fi împiedicat să comită încă un omor sau chiar mai multe. După cum practica o dovedește, autorul unui omor va recidiva in majoritatea cazurilor - tocmai de aceea, justificat de numărul foarte mare de criminali recidiviști, s-a instituit ca circumstanță excepțională de agravare a omorului deosebit de grav: "comiterea unui omor de către o persoană care a mai comis un omor". Iar dacă infractorul nostru spovedit în prealabil la preot va comite un nou omor, îl putem considera răspunzător pe preotul care, în virtutea secretului spovedaniei, l-a tăinuit? Codul Penal spune, fără ezitare, că da! (vă reamintesc: închisoare de la 3 luni la 3 ani)

Acum aveți libertatea să stăruiți și dvs. asupra celor 2 puncte de vedere: cel al Codului Penal si cel al utilizatorului lore86, și să discerneți singură.

Doamne ajută!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)

Last edited by Kyrie Eleison; 29.02.2012 at 19:36:33.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.03.2012, 13:14:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
mi se par in opozitie cuvintele tale.ptr mine, cele doi termeni se completeaza reciproc.
Adica ce se intampla in casa nu e bine sa ramana numai in casa: fie ca e un obicei rau, sau un pacat, care trebuie marturisit ptr a -l scoate afara, fie ca e ceva ce noi consideram bun, dar care s-ar putea sa ne produca vatamare pe termen lung, iar un duhovnic iscusit poate vedea lucrurile mult mai obiectiv.
In partea a doua, iarasi nu sunt de accord. Bucuria Euharistica o duc cu mine acasa, o parte din predica de la amvon o port in gand si o impartasesc mai departe. Ar fi ideal ca atmosfera de acasa se existe si in biserica iar atmosfera de biserica sa existe si acasa.
Ei, nu asta am vrut sa zic. Reformulez ce se intampla in casa (unele lucruri) si/sau in biserica ar trebui sa ramana acolo si sa nu ajunga la urechile lumii. Adica sa dau un exemplu : cand un cuplu marturiseste ca a avut activitate inaintea cununiei, asta cred ca e bine daca ramane intre ei si duhovnic, nu? Nu e necesar sa se faca public.
Daca in familia unui preot exista o problema, o neintelegere, iarasi e bine sa ramana intre ei si duhovnicul lor, nu? Eu acum nu stiu, e obligatoriu sa va spovediti (sau preotul) sa se spovedeasca unui superior ierarhic, unui episcop, de exemplu? Chiar si asa, nu cred ca poate fi sanctionat in vreun fel (public, administrativ) doar in baza propriei spovedanii, ca doar e o Taina, nu?
Auzisem la Tv (..???) ca la catolici nici daca marturisesc acte de pedofilie nu pot fi condamnati doar pe baza spovedaniei. Pot cel mult sa fie sfatuiti sa-si recunoasca public fapta (daca e cazul) si sa "demisioneze" daca chiar au facut ceva de neiertat (= incompatibil cu profesia), cred eu. Ma iertati daca gresesc.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.03.2012, 09:02:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Din pacate nu se mai tine cont de el. De asemenea e canon care nu permite hirotonirea tanarului daca preoteasa nu era fecioara, de aceea inainte se facea si spovedania preotesei(viitoarei preotese)
Din cate am inteles de la anumiti preoti,teologi se hirotoneste un barbat care nu a fost fecior numai cu pogoramant. La fel si daca este cazul fetei.

Pogoramant

"Exceptie sau concesie facuta in unele cazuri de abatere de la normele legale. Este practicat de ierarhii Bisericii ortodoxe in cazuri exceptionale, prin derogare de la prevederile canoanelor."

Danion Vasile parca a zis aceasta chestiune la o emisiune, intrebat fiind daca ar dori sa se faca preot. Si dansul a zis ca, datorita faptului ca in perioada comunismului(!) si dupa, foarte putini au ramas feciori inainte de casatorie, se face acest pogoramant in cazuri mai speciale, cand un nefecior doreste sa devina preot cu toata ardoarea. Insa, din cate stiu eu, pogoramantul nu se face oricum,oricand si oricui.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.03.2012, 09:37:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Domnișoară/Doamnă Yasmina, ați aflat părerea utilizatorului lore86.

Acum îmi permit să vă expun si părerea legii penale cu privire la chestiunea care vă interesează. "Chiar dacă vi se pare șocant" (ca să parafrazez exprimarea de mai sus), legea română spune următoarele:

"Prin secret profesional se înțelege secretul la care se referă legea penală, anume secretul de stat, de serviciu, și cel al profesiei, deoarece persoanele care îl dețin au dobândit cunoașterea lui din exercițiul unei activități profesionale. Legea nu nominalizează sfera persoanelor obligate să păstreze secretul profesional, dar doctrina admite că în această categorie intră orice persoană fizică ce se află sub jurisdicția legii penale române și care îndeplinește un serviciu public sau privat și în virtutea căruia ia cunoștință de anumite date ori informații care constituie secrete de stat, de serviciu sau profesionale. Interdicția pentru secretul profesiei: medici, farmaciști, avocați, notari, arhitecți, preoți este determinată de interesul încrederii cetățenilor în discreția persoanelor cărora îl încredințează, pentru secretul de stat și de serviciu interesul de a fi păstrat chiar față de justiție se justifică prin apărarea unor importante valori sociale[2]. Divulgarea unor secrete pe care o persoană le deține în virtutea profesiei, ar putea aduce grave prejudicii materiale sau morale unor persoane cât și provocarea neîncrederii în exercitarea unor profesii. În cazul nerespectării acestei dispoziții legale, persoana care divulgă fără drept anumite date care i-au fost încredințate sau de care a luat cunoștință în virtutea profesiei, săvârșește infracțiunea de divulgare a secretului profesional prevăzută în art.196 alin.1 Cod penal.

În situația în care secretul constă în date sau informații referitoare la săvârșirea unor infracțiuni contra siguranței statului prevăzute în art.170 Cod penal – nedenunțarea – există obligația de a divulga asemenea cazuri. Această situație se întâlnește și atunci când s-ar afla despre săvârșirea unor infracțiuni grave de omor, tâlhărie, delapidare prevăzute de art. 262 Cod penal. Nedenunțarea acestor fapte de către cel obligat la păstrarea secretului profesional atrage răspunderea penală a acestuia pentru săvârșirea infracțiunii prevăzute de art. 262 Cod Penal: "Omisiunea de a denunța de îndată săvârșirea vreuneia dintre infracțiunile prevăzute în art. 174 (omor), 175 (omor calificat), 176 (omor deosebit de grav), 211, 212, 215, 217 alin. (2)-(4), art. 218 alin. (1) și art. 276 alin. (3) se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani." Obligația de a divulga secretul profesional in aceste cazuri este justificată de imperativul că interesul public al descoperirii adevărului trebuie să primeze oricărui interes particular atunci când este vorba de săvârșirea unei infracțiuni."

Eh, cum vi s-a părut? Șocant?

Judecați acum și dumneavoastră obligația contrară a preotului. Dacă alege să păstreze secretul spovedaniei cu privire la mărturisirea săvârșirii unei fapte de omor de către un enoriaș, respectă canoanele bisericești, însă odată descoperită infracțiunea si dovedită mărturisirea făcută sub secret preotului, acesta (preotul) va fi adus înaintea justiției și va fi condamnat la pedeapsa cu închisoarea de până la 3 ani. Ba mai mult, cum bine ați remarcat și dvs., doamnă/domnișoară Yasmina, tăinuirea la nesfârșit în aceste cazuri înseamnă că infractorul - ferit de mecanismul de represiune penală al legii - nu va mai fi împiedicat să comită încă un omor sau chiar mai multe. După cum practica o dovedește, autorul unui omor va recidiva in majoritatea cazurilor - tocmai de aceea, justificat de numărul foarte mare de criminali recidiviști, s-a instituit ca circumstanță excepțională de agravare a omorului deosebit de grav: "comiterea unui omor de către o persoană care a mai comis un omor". Iar dacă infractorul nostru spovedit în prealabil la preot va comite un nou omor, îl putem considera răspunzător pe preotul care, în virtutea secretului spovedaniei, l-a tăinuit? Codul Penal spune, fără ezitare, că da! (vă reamintesc: închisoare de la 3 luni la 3 ani)

Acum aveți libertatea să stăruiți și dvs. asupra celor 2 puncte de vedere: cel al Codului Penal si cel al utilizatorului lore86, și să discerneți singură.

Doamne ajută!

Multumesc pt detalii si lamuriri.
Da, tot socant imi pare dar nu sunt in masura sa comentez.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.03.2012, 10:00:39
Cameluta Cameluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Mesaje: 2
Implicit

Ar fi bine sane vedem pe noi insine ce fel de oameni sunte.Eu cred ce nici un viitor preot nu si-ar alege o sotie cre sa nu-i corespunda.Ei sunt foarte maturi in gindire.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.03.2012, 13:58:18
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc pt detalii si lamuriri.
Da, tot socant imi pare dar nu sunt in masura sa comentez.
In trecut, cand pedepasa capitala era inca in vigoare, preotii spovedeau si impartaseau acuzatul, iar apoi ii lasau pe oameni sa aplice pedeapsa conform legii. Din cate am inteles, din cele citite, cei care au omorat un om, trebuiau sa plateasca la randul lor cu propria viata ptr. a se mantui. Executia omeneasca fiind pedeapsa pe pamant ptr.pacatul savarsit.

Ma gandesc ca in prezent, daca preotul ar afla de la cineva ca ar fi omorat un om, l-ar sfatui sa se predea autoritatilor ptr.a-si savarsi pedeapsa lumeasca. Evident o sa il indemne la post si rugaciune ptr.a afla sigur ce are de facut mai departe. Poate gresesc, nu stiu sigur. N-am citit intamplari recente, numai despre cele savarsite cand pedeapsa capitala era, ferice, inca legala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 12:55:18
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 15:18:33
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 16:07:41