Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.04.2007, 15:26:39
Tino Tino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
si mai exista un aspect: nebunii nu pot vorbi in cor pe mai multe voci pe cand demonizatii da.
Vindecarea -grea problema. Depinde de preoti daca au respectat regulile preotesti in totalitate inainte cu nu stiu cate zile, altfel demonul din om ii spune in fata unde a gresit si ii rade in nas.
Dragii mei, cred ca preotii care se preocupa de aceste cazuri fac foarte mult rau. Sa ma explic. Bolile mentale nu se deosebesc chiar asa usor de posesii. Exista cazuri de delir pe diferite teme religioase, in care bolnavii reactioneaza prin cuvinte si actiuni cu amprenta religioasa - si totusi nu sunt cazuri de posesie.Deasemenea ar trebui sa sti ca bolnavii mental pot realiza actiuni care contravin instinctului de conservare (automutilare sau autoflagelare). Nici macar nu e nevoie sa fi bolnav mental pentru a face astfel de actiuni. (poate doar dezechilibrat psihic)EX> fanatici religiosi care se autoflageleaza pentru a primi eliberarea de pacate , incercari de suicid din disperare, etc. Tocmai de aceia acesti indivizi( asazisii posedati)ar trebui lasati pe seama doctorilor. De multe ari interventiile de natura religioasa nu fac decat sa agraveze delirul mistic. Preotii si calugarii care fac asta ar trebui sa analizeze la rece rezultatele lor (cate cazuri au ,,vindecat,,)iar daca balanta nu se inclina in sens pozitiv atunci sa renunte numaidecat la aceste interventii. Nota> bolnavii psihici au perioade de revenire si perioade de recadere mai ales daca nu urmeaza un tratament, tocmai de aceea ,,vindecarea,, nu inseamna ameliorare ci presupune disparitia definitiva a manifestarilor.Prin urmare daca acestea nu au disparut atunci nu avem o vindecare iar preotii respectivi sunt pacaliti crezand ca ameliorarea se datoreaza slujbelor si prelungesc astfel aceasta ,,pendulare,, a bolnavului care este astfel privat de ajutorul specializat de care are nevoie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.04.2007, 21:25:09
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Tino,trebuie sa vezi mai intai cat de mult f.f.f.bine fac acesti Sfinti Parinti pt.aproapele aflat in suferinta din cauza acestei boli si a altor boli,si sa nu mai judeci tu pe aici pe Forum pe slujitorii Domnului Dumnezeu ca eu si cu tine suntem prea mici in comparatie cu acesti oameni sfinti ai LUI DUMNEZEU.Asa sa te ierte Dumnezeu! din cauza ca nu stii ce scrii si ce sustii prin vorbele tale de mai sus din nestiinta de cauza si pt.ca nu cercetezi mai mult SFINTELE Manastiri si Sf.Biserici cu Sf.lor Slujbe frumoase.Doamne ajuta si Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.04.2007, 00:05:16
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

hai sa fim seriosi, in tarile civilizate nu au loc exorcizari sau alte bazaconii. astea sunt doar la noi... si mai e dansu ploii la indieni... si ritualurile alea prin africa...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2007, 00:42:23
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,cauta pe google la:Google in English,apoi da click pe video,iar dupa aceea cauta la More,dupa care dai iar click pe horror iar apoi,jos de tot,stergi- genre:horror- si in loc de aceasta scrii EXORCISM.Acolo vei vedea:Russian Exorcism si exorcisme sau exorcizari si in alte tari civilizate,ma rog.Vrei sa spui ca Rusia nu este o tara civilizata?Atunci sincer,imi pare rau pt.cultura ta generala,iarta-ma ca iti zic asa ceva,dar asta este realitatea:CREDE SI CERCETEAZA caci asa vei ajunge sa cunosti CALEA ADEVARUL si VIATA, adica pe Mantuitorul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.04.2007, 14:37:54
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

1. rusia e la fel de civilizata ca si romania.
2. tot pe google gasesti filmulete si poze cu fantome, zombi, urme de ozn-uri prin launurile de porumb, cu vampiri, etc. si tot pe google gasesti filmuletele si cu taranii care faceau noaptea urmele de ozn-uri, cu oameni cu cearceafuri in cap, adolescenti cu dinti falsi, etc.

nota pt tinerii regizori: filmuletele trebuiesc facute la o rezolutie cat mai mica, calitatea trebuie sa fie mizera (pentru a nu se observa scaparile de machiaj, etc), sunetul de preferat lipsa, sau daca exista trebuie sa fie de o calitate redusa. acestea aduc plusuri la gradul de "mister".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.04.2007, 14:47:38
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,stii ceva,eu chiar am vazut pe viu Slujbe de exorcizari pe la Sf.Maslu de la mai multe Manastiri si cred ca,daca nu stii,mai bine nu te amesteca,mai cerceteaza si nu mai scrie pe aici altceva decat este.Cauta si tu de vezi pe viu,daca nu ma crezi,si vei gasi .Cat despre filme,de cate ori sa iti spun,ca sa pricepi,ca sunt bazate pe REALITATE adica pe REAL(cazuri reale)?Chiar nu pricepi romaneste?Esti cumva strain?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.04.2007, 15:07:50
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

"Cauta si tu de vezi pe viu,daca nu ma crezi,si vei gasi .Cat despre filme,de cate ori sa iti spun,ca sa pricepi,ca sunt bazate pe REALITATE adica pe REAL(cazuri reale)?Chiar nu pricepi romaneste?Esti cumva strain?"


cum poti sa zici asa ceva? filmele alea sunt bazate pe alte filme care sunt bazate pe alte filme care sunt bazate pe niste povesti auzite de cineva care le-a auzit de la altcineva care le-a auzit de la altcineva care a citit o legenda din antichitate cand oamenii nu aveau habar ce e aia medicina si vedeau cate un zeu la fiecare colt. e aberant sa vi acum sa imi zici ca niste prostii de filmulete sunt veridice, atata timp cand de fiecare data cand s-au facut investigatii legate de vreunul, sa descoperit ca e fals.

"Macs,stii ceva,eu chiar am vazut pe viu Slujbe de exorcizari pe la Sf.Maslu de la mai multe Manastiri si cred ca,daca nu stii,mai bine nu te amesteca,mai cerceteaza si nu mai scrie pe aici altceva decat este"

e, in cazut asta te sfatuiesc sa te duci intr-un spital de nebuni, si sa te uiti la cativa dintre ei, care nu sunt sedati. cu convingerile tale, o sa te crezi in IAD !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.04.2007, 15:19:49
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Iar eu in cazul asta te sfatuiesc sa nu mai fii fixist si sa sustii ceva ce nu este adevarat.Bolile psihice sunt boli psihice iar boala demonizatilor este cu totul altceva.Crede si cerceteaza si vei afla ADEVARUL.Mergi si tu pe la Manastiri si Biserici si vei vedea iadul prin care trec cei bolnavi de ac.boala.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.04.2007, 15:32:52
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

sunt fixist a? vezi paiu din ochiu meu ca nu si barna din al tau...
oricum, zi-mi si mie, de ce crezi ca psihologia neaga toate povestile tale de adormit copiii ?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.04.2007, 15:49:17
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,de ce crezi ca nu avem amandoi barna si nu pai in ochi?Ma repet:cand o sa vezi pe viu o sa te convingi ca numai povesti de adormit copii nu sunt,mai ales ca,eu nu sunt un copil si nici naiva si credula,cum crezi tu,dar credincioasa da,pt.ca am vazut destule la viata mea,dar,trebuie mai intai sa vezi si tu,si numai dupa aceea sa ma contrazici tu,cu argumentele tale,dar vezi sa fie solide si credibile.P.S.Nu este psihologia tot de la Dumnezeu?Dar Dumnezeu este deasupra tuturor tainelor,stiute si nestiute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46