Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.04.2007, 23:55:57
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

si totusi n-o sa vezi o carte de psihologie, de specialitate, care sa mentioneze macar ceva despre "posesii" sau "exorcisme"...

daca acestea erau atat de reale, crezi ca ar fi fost observate de niste oameni care si-au dedicat zeci de ani din viata studiului psihologiei umane?

nu neg faptul ca ai fi vazut "destule la viata ta", dar stiu cum arata o criza a unui om schizofrenic, si un astfel de om in plina criza, intr-un beci intunecat, inconjurat de niste preoti, prezinta toate premisele necesare unui filmulet horror pe cinste.

diferentele intre un om cu grave dereglari psihice si un "posedat" sunt urmatoarele:
1. cadrul (spital/biserica)
2. unul dintre ei e sedat si nu se manifesta
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.04.2007, 08:08:16
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,psihologia este o disciplina,iar teologia este alta.Nu psihologia trateaza despre Dumnezeu,ci teologia adica,la religie se vorbeste despre ACESTA(Dumnezeu) si despre multe altele.Teologia este net superioara psihologiei intrucat Dumnezeu este inainte de toate si,chiar si stiinta despre EL este cu mult superioara si asadar,deasupra psihologiei.Psihologia analizeaza sufletul omului(psyche=suflet,logos=stiinta,cuvant,etc.)iar omul este dupa Divinitate,iar nu inainte.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.04.2007, 10:29:23
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

si iar, pentru a n-a oara ai reusit sa eviti raspunsul la ce intrebasem :)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.04.2007, 12:06:28
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:):rolleyes:
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.04.2007, 14:43:38
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sunt carti de rugaciuni si acatiste pt.certarea si blestemare a demonilor si alungarea lor:Acatistul Sfintilor Mucenici Ciprian si Iustina,Acatistul Sfintei Marei Mucenite Marina,Moliftelnicul,rugaciunile de certare si de dezlegari de legaturile celui rau,farmece,blesteme,vraji,etc.,rug.contra demonilor,rugaciunile Sfantului Vasile cel Mare de la 1 ianuarie si nu numai,si in alte zile,care se citesc la Sfanta Taina a Sfantului Maslu,Sfanta Scriptura mentioneaza cazuri de posesie,lunatism,indracire,demonizare,posedare,exi sta Moliftele Sfantului Vasile si f.multe alte rugaciuni. Negand Biblia,rugaciunile,Moliftele din Moliftelnic,realitatea,teologia,inseamna ca toti neaga,de fapt,pe Dumnezeu.Nu este Psihologia totuna cu Teologia,care Teologie ii este net superioara Psihologiei d.t.p.de vedere. Concluzia:Dumnezeu este mai presus de toate,inclusiv Stiinta despre EL.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.04.2007, 11:30:16
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

daca bolile psihice sunt boli psihice si demonizarea e altceva care e diferenta dintre ele. De unde stii tu cand ai vazut acei demonizati in sfintele manastiri ca erau demonizati si nu bolnavi psihic? Vorbirea pe voci, miscarile nemotivate si repetitive 9scuturatul din cap),creearea unor cuvinte noi/ neexistenta in limba respectiva, scoaterea de sunete/ utilizarea rimelor in loc de cuvinte, perceptie de voci (care vorbesc prin tine)Ce fac deosebit demonizatii pe care i-ai vazut?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.04.2007, 16:30:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu sunt de parere ca majoritatea care se pretind a fi demonizati ori sunt bolnavi psihic ori in cel mai rau caz doar se prefac pentru a fi in centrul atentiei. Dar este posibil ca unii chiar sa fie posedati, dar aceste cazuri eu cred ca sunt foarte rare, pentru ca diavolul nu poseda pe oricine ca dupa aia acea persoana sa fie dusa la biserica si sa fie vindecata; nu, diavolul poseda fiinte singurate si care nu se pot apara, ca doar demonii n-or fi fraieri sa demonizeze chiar pe oricine...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.04.2007, 16:37:52
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si daca tot o sustineti sus si tare ca chiar exista posedati pe bune, de ce oare dracii ii ataca doar pe oamenii normali, adica pe cei din randul nostru? De ce nu ataca de exemplu un politician care a furat de a rupt la viata lui facand avere pe spatele parintilor nostri? La asta nu va ganditi? De ce nu ataca pe marii capi ai mafiei sau pe capii francmasoneriei care tind spre globalizare si extinderea dominatiei economice la nivel mondial? Va spun eu: pentru ca foarte putine din cazurile de exorcizare sunt reale, restul fiind doar pur teatru sau in alte cazuri doar boli psihice intr-o stare avansata de evolutie. Clar! DA?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.04.2007, 19:04:18
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Am vazut si nu mi s-a parut nici mie,nici celor prezenti la Sfantul Maslu si la Sfanta Liturghie.Acele persoane posedate(spre deosebire de bolnavii psihic)reactioneaza violent la tot ceea ce este sfant:mir,anafura,Sfanta Cruce,Sfanta Impartasanie, tarnoseala,tamaie,smirna,apa sfintita,iconite,Sfinte Moaste,Preoti fff.Induhovniciti,matanii,lacrimile Maicii Domnului,ulei sfintit,Numele Mantuitorului,al LUI DUMNEZEU,al Maicii Domnului,al tuturor Sfintilor,cuvintele Sfintei Evanghelii,Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare din Moliftelnic,Acatistul Sfintilor Mucenici,etc.Dar chiar trebuie sa vezi ca sa ma crezi pe mine si pe toti cei care au scris la Exorcizari ce au vazut si auzit la Sfintele Slujbe?Si eu am fost candva ca Toma,zis Geamanul sau necredinciosul,pana cand a ingaduit Dumnezeu sa vad pe viu asa ceva.Crede si cerceteaza este motto-ul meu,asa ca daca vrei sa aflii,intereseaza-te mai mult si Dumnezeu iti va da ceea ce ceri.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.04.2007, 21:36:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
De ce nu ataca pe marii capi ai mafiei?
Veilur ai uitat de :

"Saule, Saule, de ce ma prigonesti?"

....sa nu uitam ca Pavel era unul dintre acei politicieni, unul din mafia taxelor locale, unul dintre aceia care voia sa schimbe lumea in rau, prigonindu-i pe primii crestini si dind cu ei de pamint. Cind a venit timpulDumnezeu l-a ales pe el ca reprezentant de baza al crestinismului. Sper ca acum ai inteles ca CE VREI tU nu este la fel cu ce vrea EL.
Acel prigonitor globalist francmason care acum ,sa zicem, taie si spinzura prin Irak, poate miine va fi conducatorul Ortodocsilor din Asia, IAR TRECUTUL LUI NU VA MAI INSEMNA NIMIC, deoarece el se va mintui din mila lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46