Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2008, 14:05:36
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Ministerul Internelor a depus vineri la Guvern un proiect de lege pentru modificarea cărtii de identitate. Pe noile documente nu mai figurează numele părintilor.



Printre propunerile făcute în noul proiect de lege al Ministerului Internelor si Reformei Administrative (MIRA) se găseste si aceea ca pe noua carte de identitate să nu mai figureze numele părintilor, mentiune care nu este făcută nici în actele de identitate din Uniunea Europeană.

Rubricile care se vor găsi pe noua carte de identitate propusă de MIRA au rămas cele referitoare la datele de identitate ale titularului. A fost scoasă rubrica în care se găseau numele părintilor, dar s-a introdus în schimb cea care arată cetătenia acestuia.

Actul de identitate va fi tip cartelă si va avea aceleasi dimensiuni precum cel care se eliberează în prezent: lungimea - 105 mm si lătimea - 74 mm.

Grosimea va fi de 0,7 mm.

Fotografia va fi color, cu dimensiunile de 38x30 mm, si va fi executată cu mijloace informatice direct pe suportul cărtii de identitate. În act se vor mai găsi, ca si pînă acum, stema tării, drapelul României si sigla “evp”, a “evidentei persoanelor”.

MIRA a mai propus mărirea termenului de depunere a cererii pentru schimbarea cărtii de identitate de la 15 la 30 de zile si să fie trecute pe noua carte localitătile în care posesorul are interdictie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2008, 02:18:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in primul rand, cetatenia nu este acelasi lucru cu nationalitatea - deci cei care au facut traducerea acestui cuvant in franceza si engleza sa mai studieze putin.

o alta hiba - pe care o are si vechea CI, este domiciliul. dupa cum stim, oamenii in ziua de azi nu mai sunt legati de glie ca pe vremeuri si mi se pare absurd ca adresa unde locuiesti sa fie pe cartea de ID. inseamna ca de fiecare data cand te muti trebuie sa o schimbi. la fel si cu localitatile de interdictie (?!) - astea sunt variabile care nu ar trebui scrise pe un document care trebuie sa dureze 10 ani.

in final, inteleg ca schimbarea vechilor CI este obligatorie?! de ce?? in buzunarul carei firme vor intra banii din aceasta schimbare careia nu ii vad extrema necesitate.

faptul ca nu mai figureaza numele parintilor nu mi se pare critic, putea la fel de bine sa ramana. sau asta s-a vrut motivul pentru a justifica schimbarea?!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2008, 06:48:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Mirela , la americani nu mai este inclusa adresa pe permisul de conducere?...permisul fiind buletinul de identitate, ei altceva nu au, nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 06:59:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

m-am uitat la al sotului meu si intr-adevar are adresa.
dar eu una ma legitimez cu green card-ul (permanent resident card), pe care nu e trecuta adresa. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2008, 16:42:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

da, mai ales de cind cu 9 1 1 politia cind te miroase ca esti emigrant te legitimeaza pentru GCard mai ales pe cei bruneti. La banca insa iti cere ceva cu adresa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2008, 17:25:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

andrei draga, suna cam aiurea ce spui. n-am vazut politisti sa legitimeze emigrantii doar ptr ca nu sunt blonzi. pe mine nu m-a intrebat nimeni de sanatate de cand sunt aici, eu folosesc GC ca ID ptr ca asa vreau eu nu ptr ca m-ar obliga cineva. Iar ca proof ptr adresa, incl la banca, este suficient sa le arati o factura de lumina, gaz sau telefon.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2008, 21:42:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am vazut aseara la stirile tv din RO ca s-a facut propunerea in parlament. sunt curioasa daca va trece ca gasca prin apa si se va aproba ca atare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2008, 17:41:12
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos a inviat!
Fie ca sarbatoarea Invierii lui Hristos sa va bucure tuturor sufletele.

Intrebarea e fratilor, daca noua carte de identitate contine smart card-ul, asa-zisul "card inteligent", minuscul si cu o mare capacitate de a inmagazina date personale de tot felul (inclusiv amprente (digitala, a piciorului, a ochiului, etc, etc), in stare sa fie copiate pe calculatorul central de la Bruxelles, numit "The Beast" (Fiara)?
Ca daca raspunsul e afirmativ, inseamna ca e vorba de cardul despre care Parintele Paisie Aghioritul ne recomanda cu insistenta sa nu le primim. Si atunci cred ca ne gasim in preajma vremurilor in care trebuie sa se implineasca profetia din Apocalipsa, conform careia crestinii se vor izoleza de lume, spre a nu fi nevoie sa fie pecetluiti cu pecetea Antihristului.

Si chiar de n-ar avea smart cardu-ul, de ce e oare nevoie sa fie scoase din noile noastre buletine numele celor care ne-au dat viata, parintii nostri?


Domnul sa ne ajute sa trecem prin aceste vremuri.
-------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2008, 18:43:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ceea ce mi-e frica este ca acum poate ca se vor cumula cele doua proiecte shi va rezulta CI electronica cu cod de bare sau cu cip, transponder, ... ceea ce sfintzii parintzi Aghioratzi nu ne recomanda... ca se spune ca prin ea ne vom pecetlui satanei, antihristului...

ca urmeaza dezbaterile in parlament, licitatziile shi iata unde ne va duce excesul de zel.... mai catolici decat papa, mai comunishti ca sovieticii, impunand directivele mai ceva ca UE.... mai politzishti ca americanii... mai pecetluitori shi mai antihrishti decat antihristul... mai indosariatzi shi in evidentzele ierbarelor shi bibliotecilor de organe mai ceva ca UE....

poate ca excesul asta de zel criminal nu e altceva decat o forma de laudaroshenie... o forma de placere sadica in a sluji cezarul... am observat ca se vrea cumpararea de camere sa fim urmaritzi in trafic... ce mai urmeaza, instalarea camerelor la fiecare bloc, la fiecare coltz de strada shi comunicatzii shi urmarire prin satelitzi... :(:(??????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2008, 18:58:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parca zicea Parintele Arsenie Papacioc ca nu e nicio problema cu aceste carti de identitate?

Si daca s-ar duce acum cineva la dansul sa il intrebe de pasaportul biometric probabil i-ar da acelasi raspuns.
Ia sa vedem noi ce zice Parintele Cleopa in legatura cu 666:
"Si-i va pune Antihrist pecetea pe mana dreapta si pe frunte. Stiti voi ce-i aceea ? Sfantul Andrei al Cezareei, la talcuirea Apocalipsei zice : " Ii va intra in minte minciuna si inselaciunea, ca aici in minte este partea rationala a omului ". Si mana dreapta este pecetluita cand vei vedea ca omul nu o mai ridica in sus sa faca Sfanta Cruce. El nevazut este pecetluit deja de Antihrist. Fugi de acela : " Ia fa cruce ! Nu faci ? Esti pecetluit de Antuhrist ! Fug de tine ca ti-a pus pecetea pe mana dreapta si pe fruntea ta ".
Cand vei vedea ca omul nu mai ridica mana la frunte sa faca cruce, el are pecetea deja. Doar pecetea nu-i asa cum credem noi, 666, in cifre. Prostii ! Pecetea este de trei ori asemanatoare cu diavolul : pofta fara minte, inchipuire pripita si manie fara judecata, pe care le au toate sectele si toti acei care nu se inchina Sfintei Cruci si Maicii Domnului.
Nu intelege oricine Sfanta Scriptura, fara numai acei care au invatat teologie si care au viata curata in Hristos, darul deslusirii duhurilor si Duhul Sfant, in acelasi duh in care s-a scris Scriptura.
"

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/22cscriptura.htm


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua carte de identitate biometrica din 2013 stefmir Generalitati 186 21.01.2013 08:35:47
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 22:53:35
Ce ati schimba la voi insiva? GheronIosifIsihastul Generalitati 16 13.10.2010 13:11:46
Carti de identitate electronice Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 28 11.07.2010 18:30:37
cum putem noi schimba tara asta? georgiana52 Generalitati 55 22.09.2009 17:42:01