Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.04.2010, 20:00:18
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit raspunsul meu

[quote=Radu32;240650]si de ce il lasa D-zeu pe diavol sa faca cam ce vrea cu oamenii buni ? sau, diavolul e prea puternic iar Dumnezeu prea slab, sau exista un calcul la mijloc(dar care?)desigur spre binele omului si raul diavolului,sau cum ?

R:Dumnezeu nu-l lasa pe Cel Rau sa faca ce vrea cu oamenii buni, ci ii ajuta daca ei nu sunt incapatanati ca ateii. Cel Rau este doar un inger cazut din pricina trufiei de a se gandi ca poate fi Ca Dumnezeu, puterea lui nu se compara cu cea a lui Dumnezeu. Exista un calcul la mijloc, aici stii bine, calcul care se numeste iconomie care are ca sfarsit, ai ghicit si aici, infrangerea definitiva a Celui Rau, care va ajunge in iad

,,si apoi, vazand ca a fost infrant in marea batalie,din cer, de ce nu a facut diavolul pace cu D-zeu,doar putea f bine, sa stie ca tot va pierde batalia in final,si nu era in avantajul sau sa stea la masa pacii cu D-zeu???"

R: Cel Rau nu poate face pace cu Dumnezeu, nu poate pentru ca este rau prin definitie, adica are toate pacatele in el si in cel mai inalt grad, iar acest rau tine de esenta lui si de destinul lui; el nu se poate pocai, ca omul pacatos, aici e marea diferenta.

,,iar D-zeu ,iertator cum e ,putea f bine sa-l ierte repede si usor si sa nu puna la inima ratacirea fostului inger al luminii !!!"

R:Dumnezeu e iertator dar Cel Rau nu este om sa se pocaiasca ci, asa cum am spus mai sus, este insusi Raul

am pus aceste intrebari,deoarece am vazut ca ai noste raspunsuri destul de bune(de unde le ai nu stiu?!).Deci scuza-ma daca sunt intrebari prea grele,dar sper in contiunare la raspunsuri intersante din parta ta ! Mersi !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.04.2010, 12:18:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Lacomia si zgarcenia sunt cele doua fețe ale iubirii de argint. Nu impotriva lor trebuie sa luptam, ci impotriva alipirii sufletului de cele materiale in mod patimas. Iubirea, in cazul de fata, comporta o grava mutatie de la sensul ei, fiind manifestata mai mult asupra materiei, decat asupra persoanei. Asa se face ca iubind bogatia, de fapt saracim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.07.2010, 16:42:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Romanul, atunci cand este in postura sa spuna despre cineva ca este foarte bogat, spune e "putred de bogat". Dar tot ce este putred, este lipsit de viata. Iar daca lacomia si zargenia au drept tinta bogatia, e cazul sa se ia aminte la cuvantul "putred" si la invitatia Bisericii de a aduna comori in cer, un loc ferit de stricaciune. Aici e locul "unde viermii nu o razbesc, nice putrezeste", dupa cum spun Parintii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.07.2010, 17:13:55
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
sunt o persoana zgarcioasa mereu ma cert de la lucruri minore...iar cand dau un lucru nu.l dau din toata inima desi pana la urma tot il dau dar ma codesc pt el la inceput...vreau sa ma schimb sa fiu buna si milostiva k Domnul...mi.e asa greu am incerkt sa dau mai mult de pomana dar tot nu se vede cu cei apropiati sunt zgarcita la bani chiar si cu mine!!nu stiu cum sa fac sper k bunul Dumnezeu sa se milostiveasca si sa ma vindece de aceasta patima...astept kteva sugestii dak puteti va multumesc
Continua tot asa. E foarte bine. Esentialul este ca daruiesti. Esti ca fiul care zice ca nu se duce sa lucreze via dar se duce pana la urma si, iata, el este fiul cel bun, nu cel care promite ca se duce dar nu se duce.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.07.2010, 17:26:51
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu putem scapa de lacomie si zgarcenie,putem eventual sa le reducem,dar de scapat de ele definitiv nu avem cum,ele se gasesc in fiinta omeneasca impamantenite ca si milte alte vicii si pacate,cine zice ca poate scapa definitiv de lacomie si zgarcenie,ipocrit este.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 23:36:27
cum de le scapa din vedere asta? victortiti89 Generalitati 2 14.06.2011 17:09:10
Cum se scapa de CORUPTIE! andreicozia Generalitati 6 28.12.2010 02:07:33