Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2009, 17:30:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@windorin:
Tot vreau sa plec, sa-mi vad de treaba si iar ma intorc sa raspund:
1. Preotul trebuie sa mearga, chiar anuntat de vecini la cel nedeplasabil. Sa stea de vorba, sa-l spovdedeasca, sa-l impartaseasca, dar...si sa-i duca o paine, o carte, o vorba buna. Ca oricare vecin si crestin.

2. Nici eu nu am de dat, dar macar sa vorbesc, sa mangai, sa ajut la caz de boala, sau necaz, cu mainile...

3. Ecteniile - eu nu prea le pricep. La unele se spune pentru ce sunt, dar oricum nu sunt pentru nevoi speciale. La noi, la ectenii (prima si cea intreita) preotul se roaga in mod special, in afara acatistelor, pentru bolnavi. Este superb.
In acatiste nu poti sa treci pentru ce te rogi (in alea gen liste, sau pomelnice). Acolo insiri nume (eu mai pun la unii in paranteza ca sunt bolnavi).
Dar... in tara, la vecernie se citesc altfel de acatiste. Acolo scrii tu pentru ce te rogi, nu lista de nume.
Sunt doua chestii separate. La liturghie nu se citeste asa ceva.
Eu vorbesc de rugaciuni speciale. Am mai spus, unii preoti fac asta (pentru elevi, al nostru pentru bolnavii grav), dar ar trebui mai mult, mai larg.
Si eu ma refer nu la ectenii ci la rugaciune speciala.
Sa spunem toti in cor catre Dumnezeu nevoia noastra.

4. Da, daca ai sanatate ai si altele, dar serviciu iti trebuie ca sa traiesti (sa ia casa, masa etc.). Dumnezeu ajuta si pe someri, dar ei trebuie sa gaseasca de lucru totusi...In rest, asa este, mai stie Dumnezeu ce ne trebuie, mai renuntam noi, sau mai cerem....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2009, 17:54:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inmultirea slujbelor nu

Zici ca "trebuie ajutati concret, nu numai prin slujbe". Da, si eu am avut ispita asta, de a simti ca slujbele sunt prea putin. Dar, crede'ma, slujbele sunt mai mult decat un ajutor concret. Plus ca, eu nu am nimic de dat, abia ma tin pe mine... cum oare as putea ajuta mai concret decat pomenind mult si zilnic pe cei in nevoi si a vorbi cu ei, spre o mica mangaiere?! Nu cred ca as putea mai mult. Si mi se pare destul de concret.
De ce oare numesti tu "ajutorul concret" ispita, mie mi se pare doar o scuza pentru a nu te implica DIRECT...oare ajutorul concret al aproapelui este doar un aspect ispititor de ajutor crestin caracteristic protestantilor si catolicilor, deci nu are cum sa fie ortodox?

Cum poate fi ne-iesitul din cladirea bisericii pentru a da cu nasul de realitatea vietii PRACTICE ceva ne-crestinesc?
Eu nu l-am vazut pe Hristos sau pe Apostoli stind si nefacind nimic pe la vre-un birou prafuit!

Ceea ce numesti tu arbitrar ispita mi se pare o justificare foarte aiurea pentru acedie si inactivitate, frica, lipsa de curaj ceea ce nu onoreaza preotii in ochii nostrii

Last edited by andreicozia; 09.11.2009 at 18:02:19.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.11.2009, 18:12:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Mai mult ca oricind acum in anii crizei mondiale preotii trebuie sa ajute oamenii direct din surplusul care s-a adunat la biserici.
Oamenii cit au dus-o bine cu masini case, servicii platite bine au contribuit din plin pentru biserica. Acum cind nu le-a mai ramas oamenilor nimic din belsugul trecutului este rindul preotilor sa mai taie din renovari si mobiliere( ca alea nu tin de foame) si dea inapoi comunitatii prin diverse forme de ajutor fratesc crestin:

- alimentar
- banesc
- scoli, spitale
- sa adune oamenii pentru a ajuta reparari de acoperisuri, case la amariti
- si CITE SI MAI CITE, nu exista sfirsit la aceasta lista!

acestea toate fiind facute DIN INIMA vor avea efectul nu uneia ci a miilor de rugaciuni puse la un loc facute intr-o cladire.

Ce poate fi mai duhovnicesc decit sa ai satisfactia ca ai lucrat cu DRAGOSTE pentru un om in carne si oase nu doar singur in biserica DOAR gindindu-te ca ai putea ajuta, insa nu o faci
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2009, 18:29:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inmultirea slujbelor nu implica prezenta la toate. Sfantul Alexie Meciov, un sfant rus casatorit, a inmultit slujbele la limita posibilului, adica zilnic, in sat. Si le zicea oamenilor: "Nu trebuie sa veniti zilnic, ci pe mine ma bucura sa va ganditi, orice ati face si oriunde ati fi, ca parintele este in biserica, rugandu-se pentru sat si pentru voi toti." Fiul sau, Serghie Meciov, tot casatorit, a fost si el canonizat.

Partea sociala. Da exista riscul ca eu sa o cam trec cu vederea. Insa gandesc asa. Daca oamenii vin la biserica, parintele ajunge sa le cunoasca nevoile, altfel nu se poate. Cat despre cei indeplasabili, ceilalti crestini si vecini cu siguranta pot spune parintelui. Adica preotul nu cred ca trebuie sa caute din usa in usa oameni indeplasabili. Cel putin la oras aceasta este mai greu. O fi insa o solutie, nu stiu.

Zici ca "trebuie ajutati concret, nu numai prin slujbe". Da, si eu am avut ispita asta, de a simti ca slujbele sunt prea putin. Dar, crede'ma, slujbele sunt mai mult decat un ajutor concret. Plus ca, eu nu am nimic de dat, abia ma tin pe mine... cum oare as putea ajuta mai concret decat pomenind mult si zilnic pe cei in nevoi si a vorbi cu ei, spre o mica mangaiere?! Nu cred ca as putea mai mult. Si mi se pare destul de concret.

Rugaciunile cu nevoile zilei. Sunt bune ecteniile, doar ca "ne'am plictisit" de ele. Le'am auzit de prea multe ori si nu le mai ascultam atent. In ele se cer si se pomenesc toate cele de folos. Nu pot fi schimbate cererile la ectenii, scrise de oameni cu viata sfanta, spre a fi inlocuite cu cereri de credite, servicii si altele. Acestea se scriu zilnic in pomelnice, in acatiste si altele asemenea.

Biserica se roaga pentru sanatate si mantuire, pentru purtare de grija si ferire de rau. Si sincer, mi le doresc pe toate astea, chiar fara casa, serviciu si alte bunuri. Caci de ai sanatate si esti ferit de rele, toate merg in pace si lin spre Dumnezeu. Iar lipsa unui lucru, fie el catusi de mare, este o cruce cu un rost bine determinat. Toate crucile sunt grele, insa Dumnezeu sta ascuns in spatele lor.
Sunt de aceeasi parere.
Poate sunt foarte foarte naiva, dar prefer rugaciunea inainte de orice. Si cred ca nimeni nu-mi poate face un bine mai mare decat sa se roage pt mine si pt cei dragi.

@Andrei
Tu ce vorbesti, baiete? De unde sa faca biserica ce spui tu? Ce surplus? Cum adica sa nu faca renovari ca sa dea la altii? Doar nu vrei sa vanda si icoanele ca sa imparta?

Dragoste = sa il ajuti pe altul sa fie mantuit!
Rugaciunea bisericii este f multa dragoste.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.11.2009, 19:37:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
1 Si cred ca nimeni nu-mi poate face un bine mai mare decat sa se roage pt mine si pt cei dragi.

2. @Andrei
Ce surplus? Cum adica sa nu faca renovari ca sa dea la altii? Doar nu vrei sa vanda si icoanele ca sa imparta?

3 Dragoste = sa il ajuti pe altul sa fie mantuit!
4 Rugaciunea bisericii este f multa dragoste.

1. Tie personal da, atita timp cit conturile in banca sunt grase si sotul aduce bani cu carul dar din pacate gindesti individualist nu global, deci ..in ochii mei dpdv crestin nu prezinti interes

2. Ce surplus?, tu de cind nu ai mai vizitat o minastire prin tara sa vezi un pic cam cum stau treburile?...sau sa vezi ce case si-au ridicat multi... eu n-am nimic cu ei, bunastarea aduce pace in suflet dar sa nu uite ca vin vremuri grele cind trebuie sa dai inapoi din ce ai primit!!!

3. Asta-i dragostea ta? si cum il ajuti sa-i fie cald sau sa aibe stomacul plin de piine?...oare stind in Biserica si nefacind nimic practic? Crezi ca cititul unor rinduri, a unor tiparituri sunt DE AJUNS?( chiar si cu o minica smerita si incordata, cu ochii mici si patruns de emotie), chiar crezi ca copiii se vor satura din aceasta mimica?...ca doar esti mama
Tu ca mama il hranesti pe Ionica cu vorbe?

4. De acord, dar in plus ce faci ca sa materializezi rugaciunea?
Dumnezeu te-a auzit si ti-a dat sanatate, putere si punga plina de la biserica sa ajuti pe cel fara acoperis si tu ce faci?...continui sa te rogi sau sufleci minecile?
Tu nu vezi ca-l necajesti pe Dumnezeu si nu-l asculti!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2009, 20:18:45
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit OF ,doamne!

de cand sunt pe acest forum asist la indolenta stiinta atotcuprinzatoare eschivare de tema si subiect sub masca duhovniciei sufletului si ,poate .....goana dupa numar de vizualizari! parerea mea de altfel subiectiva si gresita! Andrei ai dreptate.caci cum putem intelege retrocedare de zeci de mii de ha bisericilor cand surplusul nu ca nu nevoieste dar ...(Doamne iarta ma!) ispiteste! unul doua sau chiar mai multe orfelinate case de ocrotire structurilor defavorizate social ar fi cununa anului,a fiecarei arhiepiscopii! si extrapoland ajungem la jeepuri inmatriculate cu "har" ca sa le cunoastem sau cosuri de cumparaturi tot mai dese si mai pline de "dulce" alaturate unor calugari sau calugarite! Dar..in acelasi timp Andrei poti fi mai bland si mai concis ,posibil in acest fel sa convingi! Sophia,de multe ori de doua ne am intalnit pe acelasi subiect:aplica si te credem la mireni, si fa diferenta de cauza ordin si importanta divine si duhovniceasca la preoti! noi cerem si ne rugam pt acoperirea cu Duhul Sfant ei il primesc si trebuie sa stie sa il foloseasca pt toti;sunt "unsi cu mir in frunte"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2009, 21:43:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
de cand sunt pe acest forum asist la indolenta stiinta atotcuprinzatoare eschivare de tema si subiect sub masca duhovniciei sufletului si ,poate .....goana dupa numar de vizualizari! parerea mea de altfel subiectiva si gresita! Andrei ai dreptate.caci cum putem intelege retrocedare de zeci de mii de ha bisericilor cand surplusul nu ca nu nevoieste dar ...(Doamne iarta ma!) ispiteste! unul doua sau chiar mai multe orfelinate case de ocrotire structurilor defavorizate social ar fi cununa anului,a fiecarei arhiepiscopii! si extrapoland ajungem la jeepuri inmatriculate cu "har" ca sa le cunoastem sau cosuri de cumparaturi tot mai dese si mai pline de "dulce" alaturate unor calugari sau calugarite! Dar..in acelasi timp Andrei poti fi mai bland si mai concis ,posibil in acest fel sa convingi! Sophia,de multe ori de doua ne am intalnit pe acelasi subiect:aplica si te credem la mireni, si fa diferenta de cauza ordin si importanta divine si duhovniceasca la preoti! noi cerem si ne rugam pt acoperirea cu Duhul Sfant ei il primesc si trebuie sa stie sa il foloseasca pt toti;sunt "unsi cu mir in frunte"
Nevrednicule, ma ierti, dar tu, TU, ce faci tu pentru acei bieti oameni nevoiasi pe care spuneti voi ca nu ii ajuta preotul si Biserica? Asa, de impartit critici e foarte usor. pe langa pacatele noastre, ne mai luam asupra-ne si pe ale lor...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2009, 21:57:02
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lui GLYKYS

am sa incerc sa raspund.nu inainte de a te intreba daca mantuirea este colectiva!? iubire de semeni aratam cand iertam ca sa fim iertati! CORECT dar iertarea nu impune anularea greselii,nu i asa? ce vreau sa spun este ca nu ar trebui sa ridic eu piatra! categoric nu! Dar...ma doare,ca vecini de ai mei crestini seculari in traditie trec la ...adventisti! ca preotul de sat,cand eram copil,venea in casa bunicului meu (pur si simplu) si vazandu ma ma ..catehiza! Ma doare ca nu fac parte din comitetul bisericesc si nu pot astfel sa cumpar un loc de veci in cimitirul bisericii pentru bunica mea! ma mai doare ca a "da pastele" obicei pastrat in Ardeal ,inseamna inscriere pe liste de zeci de ani! Ma mai doare ca mama varstnica si bolnava find ,nu are loc in biserica ,intr o strana caci trebuie sa o cumperi,si nu ar fi bai,...dar musai macar de "vaza" sa fi in sat ca sa faci asta! si nu mai continui....Doar aceste lucruri ma dor! Eu...pot sa trec nepasator pe langa cineva care imi cere bani,dar nu trec indiferent cuiva care imi spune:Doamne ajuta! ii raspund inapoi ! Crede ma ca nu cer unui preot bunuri materiale si nici mila ci ....DRAGOSTE EGALA DUHOVNICEASCA! sa imi spui tu daca am dreptul la ea?!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.11.2009, 22:40:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
am sa incerc sa raspund.nu inainte de a te intreba daca mantuirea este colectiva!? iubire de semeni aratam cand iertam ca sa fim iertati! CORECT dar iertarea nu impune anularea greselii,nu i asa? ce vreau sa spun este ca nu ar trebui sa ridic eu piatra! categoric nu! Dar...ma doare,ca vecini de ai mei crestini seculari in traditie trec la ...adventisti! ca preotul de sat,cand eram copil,venea in casa bunicului meu (pur si simplu) si vazandu ma ma ..catehiza! Ma doare ca nu fac parte din comitetul bisericesc si nu pot astfel sa cumpar un loc de veci in cimitirul bisericii pentru bunica mea! ma mai doare ca a "da pastele" obicei pastrat in Ardeal ,inseamna inscriere pe liste de zeci de ani! Ma mai doare ca mama varstnica si bolnava find ,nu are loc in biserica ,intr o strana caci trebuie sa o cumperi,si nu ar fi bai,...dar musai macar de "vaza" sa fi in sat ca sa faci asta! si nu mai continui....Doar aceste lucruri ma dor! Eu...pot sa trec nepasator pe langa cineva care imi cere bani,dar nu trec indiferent cuiva care imi spune:Doamne ajuta! ii raspund inapoi ! Crede ma ca nu cer unui preot bunuri materiale si nici mila ci ....DRAGOSTE EGALA DUHOVNICEASCA! sa imi spui tu daca am dreptul la ea?!
nevrednicule, imi pare tare rau de ce aud! Nu stiu daca este vina preotului aici. Problema cu scaunele din biserica este aceeasi peste tot (in noaptea de Pasti, bunica nu mai putea sta in picioare si l-am rugat pe un barbat intre 2 varste care statea pe scaun sa ii cedeze locul, ca nu mai poate! aiurea! un gest nu a schitat! l-am rugat a doua oara! Nimic! Dar s-a ridicat un copil de vreo 10 ani si i-a dat locul.de atunci m-am invatat minte, ii aduc scaun de acasa, vad ca se practica!) Problema cu locurile de veci e spinoasa... sa dea Dumnezeu sa aiba bunica ta un loc in cer, cele de pe pamant nu sunt importante. Mantuirea este colectiva, asa este. Roaga-te atunci sa le dea intelepciune preotilor din satul tau, sa ii imblanzeasca pe cei bogati, sa ii dea sanatate bunicii si tie sa iti lumineze mintea! altceva nu ai ce face! Ce se petrece se intampla din pricina slabei noastre credinte si a pacatelor. Insa Dumnezeu te va asculta sigur si iti va raspunde cu dragostea pe care si tu le-o dai altora!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
criză, mondială, preotul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CRIZA MONDIALA saccsiv Generalitati 12 16.04.2012 08:25:18
Cruciada episcopilor martiri din BOR contra bolsevizarii Patriarhiei(anii 1945-1950) razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 15 09.01.2011 00:06:37
Criza = ? elena20 Generalitati 7 28.07.2010 01:24:18
Despre criza laurschepsis Generalitati 2 07.10.2009 11:46:25
Despre Criza Mondiala ortodox4life Generalitati 9 22.01.2009 11:20:57