Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2010, 18:49:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu cred ca animalele vor fi readuse la viata. Ele nu poarta in ele chipul lui Dumnezeu, asa ca nu au menirea de a fi asemanatoare cu Dumnezeu, deci sa petreaca in vesnicie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2010, 19:29:52
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cred ca animalele vor fi readuse la viata. Ele nu poarta in ele chipul lui Dumnezeu, asa ca nu au menirea de a fi asemanatoare cu Dumnezeu, deci sa petreaca in vesnicie.
Eu sunt convins ca exista si pentru ele ceva mai mult decat suferinta pamanteasca.
Si sunt convins nu din motive rationale cum ar fi ca Dumnezeu e bun si nu da viata nici unei fapturi sa traiasca in chinuri si sa moara degeaba ca o leguma.

Dar asa cum credinta nu vine dupa ce analizam dovezile rationale, ci simtim din alta parte, tot asa simt si eu ca Dumnezeu iubeste toate fapturile sale, s-ar bucura sa le iubim si noi, le poarta de grija, uneori prin noi oamenii, si cu siguranta va fi ceva si cu ele.

O fiinta care sta singura si trista, care plange, care se bucura si careia ii e foarte frica uneori, care se jertfeste si pentru pui si pentru stapan, chiar daca nu e suflet, nu va pieri ca o frunza. Desi ma intristeaza ca unii crestini gandesc asa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2010, 14:06:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu stim absolut nimic despre ce inseamna cu adevarat "Cer nou si Pamant nou". Putem face multe presupuneri dar nu stiu la ce ne foloseste.

Mantuitorul ne spune: "Adevarat, adevarat va spun voua, Cerul si Pamantul vor trece, dar cuvintele mele nu."

Tot cuvinte ale lui Dumnezeu sunt si cele rostite in zilele facerii: "Sa fie... , Sa facem..." prin care, dupa cum ne spun Sfintii Parinti, Dumnezeu a intiparit in creatie ratiunile divine. Ori Dumnezeu, nu a rostit si zidit nimic in zadar. De aceea, inclin sa cred ca tot ceea ce a creat Dumnezeu, poarta pecetea vesniciei.

Cum se va impartasi intreaga creatie de Dumnezeu in vesnicie, si in ce masura, potrivit ierarhiei lucrurilor, depaseste puterea noastra de intelegere.

Last edited by Marius22; 20.01.2010 at 14:08:54.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2010, 15:15:59
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu stim ce se intampla cu ele.Insa un lucru foarte interesant, parintele Teofil Paraian , Dumnezeu sa-l ierte zicea ca cuvantul "animal" inseamna suflet , iar de la animal sau invers avem cuvantul "animare" care inseamna insufletire, entuziasmare, veselie, bucurie.Si Solomon si-a pus o intrebare "Cine stie daca sufletul animalelor merge in sus sau in pamant".
Nu "animal", ci "anima" inseamna "suflet, insufletire"

Omul este singura fiinta pamanteana peste care Dumnezeu a suflat "suflare de viata". Animalele au suflet, dar nu au duh - acea suflare de viata. Iar noi ne rugam la inmormantare: "Cu duhurile dreptilor, celor ce s-au savarsit...".

Eu cred ca in viata viitoare pot fi animale, dar asa cum erau la inceput, ascultatoare de om si parte a creatiei, in acelasi rand cu restul naturii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2010, 20:38:49
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit hmm

Noua la scoala ne-a zis proful ca pentru animale nu mai exista viata dupa moarte. S-a bazat si pe o situatie pe care ne-a povestit-o, cred ca era o pilda, nu imi mai amintesc bine. Era vorba de niste porci pe care Iisus i-ar fi izgonit sa cada in mare sau intr-o apa. Sa nu radeti dar asta imi mai amintesc de ce ne-a spus acum 3 ani.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2010, 21:01:56
dan62 dan62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Vita de vie exista in rai? As crede ca da.

Daca exista plante, atunci exista si animale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2010, 21:12:12
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan62 Vezi mesajul
Vita de vie exista in rai? As crede ca da.

Daca exista plante, atunci exista si animale.


ce te face sa crezi asta? Daca exista vie, exista vin deci exista alcool, si nu stiu daca sunt alcoolici acolo :))
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2010, 21:39:28
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan62 Vezi mesajul
Vita de vie exista in rai? As crede ca da.

Daca exista plante, atunci exista si animale.
Da, universul intreg este destinat transfigurarii. Dar faptul ca vor exista plante si animale in pamantul nou nu inseamna deloc ca animalele persista dupa moarte. Ba chiar din contra, presupunerea ca animalele ar persista in vreun fel dupa moarte duce la un nonsens teologic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2010, 22:20:08
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Doamne ajuta!

Pe blogul meu am scris un articol in urma unui comentariu primit. Bineinteles ca animalele NU au suflet vesnic si nemuritor!

Ca sa nu repet articolul, va invit sa cititi aici DE CE ANIMALELE NU AU SUFLET VESNIC SI ELE SUNT INFERIOARE OMULUI!

http://florina.megablog.ro/2009/10/0...ta-de-animale/

PS: Va rog sa cititi si comentariile articolului de pe blog!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2010, 00:50:01
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Ca sa nu repet articolul, va invit sa cititi aici DE CE ANIMALELE NU AU SUFLET VESNIC SI ELE SUNT INFERIOARE OMULUI!
Intrebarea era ce se intampla cu animalutele dupa moarte.
Postarea ta pe blog arata ca animalutele nu au suflet.

Nu am sustinut niciodata ca animalutele au suflet.
A sustine ca animalele au suflet, asa cum este sufletul in conceptia ortodoxa, este o incalcare a dogmelor. Ca sa nu zic si o incalcare a definitiei din DEX.

Dar a trage concluzia ca deoarece ele nu au suflet sunt decat trup, mi se pare o inferenta total gresita ca si cea: <<pentru ca autobuzul nu are picioare si nici corp e tot numai un suflet>>

Trup si suflet este omul.
Dar si ele au suflare de viata care anima materia lor organica.
Si ele au sentimente care nu vin nici din pipota si nici din artan.

Si tot in blog zici:
Citat:
Animalele nu au suflet veșnic, primit direct de la Dumnezeu, ci doar suflet biologic. Odată moarte, animalele nu merg la Judecată, ca oamenii, nici nu ajung în Rai sau iad
Nelamurirea mea era "unde merg", iar "unde nu merg" nu ma lamureste. Pentru ca daca nu merg nici la judecata, nici in iad asta nu inseama ca raman blocate aici.

Apoi cineva ma sfatuia ca nu trebuie sa ma preocupe daca au sau nu animalele suflet. Cum am zis, nu sufletul lor ma preocupa.
Toata ideia pentru care incepusem threadul asta a fost ca am vazut animalute care au murit si nu stiam, sa zic ca domnu' Streinu Cercel, vaccinator sef, ca <<s-au prapadit>> sau sa zic ca s-au dus la Doamne-Doamne?

Acum stiu, se duc si ele la Doamne-Doamne.

Last edited by bmadalin; 22.01.2010 at 01:08:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 10:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 22:50:26