Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2010, 10:25:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Probabilitati, dovezi, evidente, minuni

Poate ca unii dintre voi veti gasi interesant acest topic, in care as vrea sa va impartasesc ceva din ceea ce mie mi s-a parut fascinant in legatura cu probabilitatile, dovezile si evidentele pe care le intilnim in viata de zi cu zi, mai ales despre cit de deformata e imaginea noastra cu privire la ele.
Desigur, dupa cum v-am obisnuit, la final vom trage concluzia ca nu exista Dzeu si ca evolutionismul e corect, deci ii rog pe cei care cred ca pot fi dusi in ispita sa nu il citeasca (finalul) .
De asemenea, pentru ca e ceva nou si pentru mine, ii rog pe cei care sint in domeniu sa ma completeze sau corecteze.

Am sa incep cu un exemplu (clasic in domeniul probabilitatilor bayesiene), in domeniul medical.
Ipoteze:
-1% din femeile cuprinse intre 40 si 50 de ani au cancer mamar
-numai 80% din aceste sint diagnosticate in mod corect prin mamografie
-10% din mamografii dau rezultate fals pozitive
Intrebare: Care credeti ca este probabilitatea ca o femeie cu rezultat pozitiv al mamografiei sa aibe cancer mamar?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2010, 12:49:59
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am calculat si mi-a iesit 9,09 % dar este posibil sa fi gresit; cum e?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2010, 12:55:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Am calculat si mi-a iesit 9,09 % dar este posibil sa fi gresit; cum e?
Am intrebat care crezi ca e, nu care calculezi ca e
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2010, 13:14:46
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Intrebare: Care credeti ca este probabilitatea ca o femeie cu rezultat pozitiv al mamografiei sa aibe cancer mamar?
probabilitate mai mare la femeia disjuncta de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2010, 13:31:03
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am intrebat care crezi ca e, nu care calculezi ca e
Unii nu cred, calculeaza :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.04.2010, 13:35:21
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
probabilitate mai mare la femeia disjuncta de Dumnezeu.
Da ce ganduri ortodoxe ai pentru aproapele tau!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2010, 13:48:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Intrebare: Care credeti ca este probabilitatea ca o femeie cu rezultat pozitiv al mamografiei sa aibe cancer mamar?
Cuvantul ala cred ca vrea sa insemne, ca orice raspuns am da acesta este cel mult probabil dar inca departe de adevar... Si daca am putea spune cu certitudine ca X% se imbolnavesc de cancer, la ce ne ajuta? Nici sa ne panicam ca poate suntem in cei X% nu e de folos....
Care ar fi scopul probabilitatilor?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2010, 14:18:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cuvantul ala cred ca vrea sa insemne, ca orice raspuns am da acesta este cel mult probabil dar inca departe de adevar... Si daca am putea spune cu certitudine ca X% se imbolnavesc de cancer, la ce ne ajuta? Nici sa ne panicam ca poate suntem in cei X% nu e de folos....
Care ar fi scopul probabilitatilor?
Noi gindim numai in termeni probabilistici pentru ca nu stim in fapt (chiar daca unii sint siguri ca exista Dzeu) cu exactitate care e realitatea. Sintem 99,9999999999999% siguri ca Soarele va rasari si maine dar nu foarte siguri daca va fi vreme buna si il vom vedea. Etc. Gindim numai in probabilitati mai mici sau mai mari.
Bineinteles ca trebuie sa ne panicam (daca motivele sint reale) daca sintem suspecti de cancer, nu pentru a plinge ci pentru ca trebuie sa luam masuri drastice.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2010, 17:10:51
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Noi gindim numai in termeni probabilistici pentru ca nu stim in fapt (chiar daca unii sint siguri ca exista Dzeu) cu exactitate care e realitatea. Sintem 99,9999999999999% siguri ca Soarele va rasari si maine dar nu foarte siguri daca va fi vreme buna si il vom vedea. Etc. Gindim numai in probabilitati mai mici sau mai mari.
Bineinteles ca trebuie sa ne panicam (daca motivele sint reale) daca sintem suspecti de cancer, nu pentru a plinge ci pentru ca trebuie sa luam masuri drastice.
Despre Dumnezeu putem folosi probabilitatea intr-un singur fel: "Probabil are un plan de salvare, ca daca e dupa noi, suntem ca si terminati!" A pune pe Dumnezeu sub semnul intrebarii sau indoielii, inseamna sa nu vad, sa nu aud, sa nu visez, sa nu rad, sa nu plang si sa nu am prieteni. Prietenia fara de Dumnezeu e lipsita de farmec si vigoare.
Cu sau fara nori, Soarele rasare si-si urmeaza drumul lui. Orbii nu-l vad, totusi nu se indoiesc de prezenta lui. Ceilalti "orbi", desi fac umbra Pamantului, par a o ignora!
Daca suntem suspecti de cancer ar trebui sa luam acea unica masura ce trebuia luata fara a fi constransi de boala: sa-L cautam pe Dumnezeu si sa-I deschidem pagina cu pagina agenda vietii noastre, iar asta nu ca o rasfoire rapida pe "repede inainte", ci cu rabdare pentru a constientiza fiecare suspin pe care l-am provocat celor din jurul nostru.
Ce este panica de fapt? Este o stare emotionala. Unii o au, altii nu. In fata unui examen greu, doar doua feluri de oameni nu au emotii: cei foarte bine pregatiti si ignorantii care au o impresie mult exagerata despre cunostintele acumulate (cazurile patologice, nu le mentionam).
De ce ne panicheaza moartea? Oare nu suntem constienti ca ne vine randul intr-o zi? Da, stim, intotdeauna se intampla altora!... Iar daca nu, atunci spunem cu disperare: "Doamneeee, de ce eu?"
La fel si minunile: mereu se intampla altora. Ceilalti ori nu cred in ele ori nu se cred in masura sa beneficieze de o minune. De parca Dumnezeu ar spune: "Pe tine te iert, pe tine nu!"

Poate ca fiecare clipa a constiintei noastre ar trebui sa ne aminteasca de momentul final ce va sa vina ca sa nu ne gaseasca nepregatiti.
- Filozoful ateu David Hume a strigat la moartea sa: "Sunt în flăcări!" Disperarea sa constituia o imagine groaznică.
- Moartea lui Voltaire – gânditorul și scriitorul iluminist francez, renumit și pentru atitudinea sa sarcastica fata de Dumnezeu – trebuie să fi fost atât de groaznică încât sora medicală a spus după aceea: "Pentru toți banii din Europa n-aș mai vrea să văd un necredincios murind!" El a strigat toată noaptea după iertare
- Churchill a murit având pe buze cuvintele: "Cât de nebun am fost!"

Intamplarea a facut sa fiu martor la o astfel de trecere, iar asta mi-a intarit multe dintre convingerile formate din auzite sau lecturarea invataturilor Sfintilor Parinti. Pentru sceptici nu nutresc decat o trista compasiune, sperand sa se maturizeze inainte de punctul terminus.

Last edited by OmuBun; 30.04.2010 at 17:32:01.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2010, 17:48:00
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Topcat, te agati cu disperare de niste artificii de gândire puerile din dorinta de a te ascunde de realitate.



Lucrurile nu se schimba datorita acestor artificii. Judeca simplu si vei vedea de ce.

Probabilitatea aparitiei si dezvoltarii vietii e inexistenta, necesita o serie de accidente care nu aveau de ce sa se întâmple. Retine: o serie, nu doar unul.


Chiar si daca era unul singur era o minune, dar aici avem o serie de minuni, de lucruri care îti repet, nu trebuiau sa se întâmple daca nu exista Dumnezeu.


-prima minune, ceva exista fara a exista explicatia de ce. În asbsenta unui Dumnezeu lumea nu avea de ce sa existe


-atmosfera primordiala de pe pamânt în cadrul careia a aparut viata dupa evolutionisti si care era constituita de o serie de factori contradictorii. Aceasta atmosfera nu avea cum sa existe



-aparitia moleculelor organice simple, un proces miraculos fiindca fortele care puteau duce la aceasta aveau proprietatea de a distruge totodata posibilele molecule. Din nou: e vorba de o minune aici, ceva ce nu se întâmpla în natura


-aparitia macromoleculelor de ADN si ARN, un proces extrem de complicat si imposibil de aparut în natura, e ala cu 10 urmat de 130 de zerouri la 1 sanse. Asa ceva nu avea cum sa apara, pricepi?


-aparitia sistemelor biologice. Chiar daca avem ADN si ARN putem sa le tinem în borcan sau sa le supunem la orice conditii, ele nu produc sisteme interrelate complexe capabile de auto-replicare. Din nou, asta nu trebuia sa se întâmple

-aparitia celulelor, organisme care au multiple functii: autoreplicare, automentinere prin constructia de proteine, autoreglarea functiilor. Ai vazut tu în natura mecanisme care apar singure? Iata înca o minune.

-dezvoltarea formelor de viata de la cele simple, celulele la forme tot mai complexe ajungând pâna la fiintele evoluate, mamiferele. Ti se pare normal ca asa ceva sa se întâmple? Crezi ca lsate singure celulele produc asa ceva?


................


Îti repet, una singura dintre aceste minuni e suficienta ca sa arate imposibilitatea aparitiei vietii potrivit doctrinei evo. Dar când e vorba de mai multe minuni, trebuie sa fii copil la minte sa mai negi existenta lui Dumnezeu.

Ma tem însa ca degeaba m-am repetat atât, ca tot nu o sa pricepi. Voi sunteti victimele mândriei, nu ale ignorantei. Mândria e cea care va opreste sa credeti. Ia smereste-te tu si accepta ca te poti însela si ca poate ai gresit pâna acum si o sa vezi cum se schimba ideile tale.

Dumnezeu se ascunde de noi, acesta e si scopul crearii acestei lumi, ca piatra de încercare pentru credinta fara dovezi. El a facut lumea asta pe cât posibil sa para ca nu are creator, dar exista o limita în acest sens, anumite aspecte nu puteau fi mascate.


Vedem ca nici macar una dintre aceste minuni nu se mai petrece în univers dar credem orbeste ca pe pamânt au avut loc toate. Gândire magica, încapatânare infantila.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 30.04.2010 at 17:55:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dovezi ce arata ca Sf Scriptura spune Adevarul tinutza Despre Sfanta Scriptura 34 25.04.2018 16:34:31
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
Dovezi arheologice Ioana-Andreea Teologie si Stiinta 0 08.03.2010 16:22:55