Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.05.2013, 14:45:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în Biserică primară existau diaconite.
erau hirotonite.
de unde stii tu ca acele diaconite erau hirotonite? Din cate spune Biblia, diaconii la inceput slujeau la mese, nu ca ei frangeau painea sau ca ar fi ajutat la asa ceva
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.05.2013, 14:46:42
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este un sit care, in timp ce se pretinde catolic, sustine hirotonia femeilor, dupa cum declara insusi situl, in subpagina de deschidere. Avem, deci, o alerta care trebuie avuta in vedere.
Mă așteptam la această replică.

Pe de altă parte, studiind istoria bisericii din care rezultă clar că au existat ab origine diaconițe hirotesite, ordinate prin punerea mâinilor, și că această practică a încetat la un moment dat, situație care poate fi atribuită unui anumit curent care a tins spre dominația absolută a bărbaților în cadrul clerului, îmi apare clar că și studiile ulterioare (precum cel pe care îl citați mai jos) trebuiesc luate sub beneficiu de inventar. Subiectivism există peste tot, chiar și în Biserica Catolică.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Inteleg de aici ca, in acea secta, existau doua categorii deosebite de femei care isi spuneau "diaconite" si erau considerate astfel in comunitatile respective:
-mai intai, erau diaconite care nu erau socotite in cler. Probabil ca ele slujeau la catehumenat si la botez, precum Phoebe, cea pomenita in Biblie.
-mai erau diaconite care erau socotite in cler, avand slujiri pe care le au si azi diaconii (ca asistenti ai presbiterilor).
Ultima propozitie ne spune ca acestea din urma sa fie socotite intre laici.
Nu știu cum ați ajuns la această concluzie. Textul spune clar că existau în schisma pavliciană diaconițe care erau socotite în cler, deși nu aveau hirotesie, iar acestea, pentru că nu aveau hirotesie, trebuiau socotite în Biserică drept laici; și nicidecum că a fi fost imposibilă hirotesia femeilor.

Pe de altă parte, din chiar studiul pe care l-ați citat rezultă că în Biserica Primară diaconițele erau ordinate prin punerea mâinilor, chiar dacă se contestă caracterul sacramental al practicii.

Last edited by MihaiG; 26.05.2013 at 14:51:46.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.05.2013, 15:20:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de unde stii tu ca acele diaconite erau hirotonite? Din cate spune Biblia, diaconii la inceput slujeau la mese, nu ca ei frangeau painea sau ca ar fi ajutat la asa ceva
Biblia nu vorbește de primele secole de creștinism.
e ceea ce numim Sfânta Tradiție.
la început nici preoții și episcopii nu făceau tot ce fac acum. nici slujbele nu erau la fel.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.05.2013, 15:25:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Mă așteptam la această replică.

Pe de altă parte, studiind istoria bisericii din care rezultă clar că au existat ab origine diaconițe hirotesite, ordinate prin punerea mâinilor, și că această practică a încetat la un moment dat, situație care poate fi atribuită unui anumit curent care a tins spre dominația absolută a bărbaților în cadrul clerului, îmi apare clar că și studiile ulterioare (precum cel pe care îl citați mai jos) trebuiesc luate sub beneficiu de inventar. Subiectivism există peste tot, chiar și în Biserica Catolică.

Nu știu cum ați ajuns la această concluzie. Textul spune clar că existau în schisma pavliciană diaconițe care erau socotite în cler, deși nu aveau hirotesie, iar acestea, pentru că nu aveau hirotesie, trebuiau socotite în Biserică drept laici; și nicidecum că a fi fost imposibilă hirotesia femeilor.

Pe de altă parte, din chiar studiul pe care l-ați citat rezultă că în Biserica Primară diaconițele erau ordinate prin punerea mâinilor, chiar dacă se contestă caracterul sacramental al practicii.
cam asta este concluzia: s-a dorit "dominația absolută a bărbaților în cadrul clerului".
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.05.2013, 15:27:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
(...) la un moment dat, situație care poate fi atribuită unui anumit curent care a tins spre dominația absolută a bărbaților în cadrul clerului, (...)

Daca prin "cler" intelegeti "preoti" si nu "functionari ai comunitatilor ecleziale", atunci dominatia barbatilor se poate spune ca a fost absoluta dintotdeauna. Nu numai in Biserica Catolica din perioada cristica si apostolica a ei, dar si la stramoasa ei din sinagoga si din Templu. Nu cunoastem despre "preoti-femei" la vechii evrei. Despre "preotesele Astarteei", da.

îmi apare clar că și studiile ulterioare (precum cel pe care îl citați mai jos) trebuiesc luate sub beneficiu de inventar. Subiectivism există peste tot, chiar și în Biserica Catolică.
Nu credeti ca cea mai inalta competenta de a sti daca in Biserica Catolica se hirotonesc sau nu femei intru diaconat o are...Biserica Catolica ?


Citat:

Nu știu cum ați ajuns la această concluzie. Textul spune clar că existau în schisma pavliciană diaconițe care erau socotite în cler, deși nu aveau hirotesie, iar acestea, pentru că nu aveau hirotesie, trebuiau socotite în Biserică drept laici; și nicidecum că a fi fost imposibilă hirotesia femeilor.
Textul care spune despre "diaconitele" pavliciene sa nu fie hirotesite diaconite, spune mai sus despre "preotii" pavlicieni sa fie hirotoniti preoti. Sau nici asta nu va e clar ? Pana unde mergeti dv cu chitibuseriile ?

Citat:
Pe de altă parte, din chiar studiul pe care l-ați citat rezultă că în Biserica Primară diaconițele erau ordinate prin punerea mâinilor, chiar dacă se contestă caracterul sacramental al practicii.
Pai, asta e o chestiune esentiala: daca impozitia mainilor tinea sau nu de ordinarea sacra. Daca nu tinea de ordinarea sacra, pur si simplu se foloseste acelasi cuvant "diacon", cu forma lui "diaconita" pentru doua lucruri fara legatura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.05.2013, 16:20:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Din cate spune Biblia, diaconii la inceput slujeau la mese, nu ca ei frangeau painea sau ca ar fi ajutat la asa ceva
Diaconii de acum frang painea ?!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.05.2013, 16:45:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Diaconii de acum frang painea ?!
La ce te referi? Cum adica frang painea?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.05.2013, 16:50:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu cred ca aici fiecare vorbeste despre altceva.
La care biserica va referiti voi? Catolica, ortodoxa, sau cea de la inceput, unica?

Si notiunea de diacon cam difera. Nu stiu ce fac diaconii la catolici (daca exista asa ceva).

Stiu ca existau candva diaconite. Cum erau numite nu stiu (daca prin hirotsezie sau altceva), dar stiu ca ajutau preotii: la impartasitul si botezul femeilor, la mese, la cateheze.
Poate gresesc.
Dar asa ceva ar putea face si astazi. Ar fi nevoie. In plus ar putea citi in biserica (la strana) si ajuta. Poate ca unele chiar fac asta fara a avea o numire/denumire.

Unele preotese (sotii de preoti) fac asa ceva...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 26.05.2013 at 16:53:19.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.05.2013, 17:11:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu cred ca aici fiecare vorbeste despre altceva.
La care biserica va referiti voi? Catolica, ortodoxa, sau cea de la inceput, unica?

Si notiunea de diacon cam difera. Nu stiu ce fac diaconii la catolici (daca exista asa ceva).

Stiu ca existau candva diaconite. Cum erau numite nu stiu (daca prin hirotsezie sau altceva), dar stiu ca ajutau preotii: la impartasitul si botezul femeilor, la mese, la cateheze.
Poate gresesc.
Dar asa ceva ar putea face si astazi. Ar fi nevoie. In plus ar putea citi in biserica (la strana) si ajuta. Poate ca unele chiar fac asta fara a avea o numire/denumire.

Unele preotese (sotii de preoti) fac asa ceva...
cu siguranță există astfel de femei.
dar atunci instituția diaconitelor este consfințită prin hirotonie.
de ce nu și acum?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.05.2013, 17:24:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu credeti ca cea mai inalta competenta de a sti daca in Biserica Catolica se hirotonesc sau nu femei intru diaconat o are...Biserica Catolica ?
Despre ce se întâmplă sau nu acum, în BC, evident că da. În ce privește părerea BC despre ce s-a întâmplat sau nu în Biserica Primară, aceasta socotesc că trebuie luată sub beneficiu de inventar, la fel cu părerea BO sau a cultelor protestante despre acest subiect.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Textul care spune despre "diaconitele" pavliciene sa nu fie hirotesite diaconite, spune mai sus despre "preotii" pavlicieni sa fie hirotoniti preoti.
Și tot din text rezultă motivul, și anume că preoții pavlicieni fuseseră hirotoniți o dată în cadrul bisericii pavliciene, în vreme ce diaconițele pavliciene nu fuseseră hirotesite în cadrul bisericii pavliciene.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai, asta e o chestiune esentiala: daca impozitia mainilor tinea sau nu de ordinarea sacra. Daca nu tinea de ordinarea sacra, pur si simplu se foloseste acelasi cuvant "diacon", cu forma lui "diaconita" pentru doua lucruri fara legatura.
Și câte alte situații cunoașteți în care se face impoziția mâinilor fără ca aceasta să aibă un caracter sacramental ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25