Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2015, 13:32:40
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Mantuirea preotilor

Cat de greu se vor mantui preotii? SF. Grigorie de Nazianz a fugit multa vreme de preotie, fiindca nu se considera vrednic. Apoi daca nici Sf. Grigorie nu se considera vrednic (desi era), cine este vrednic, mai ales in ziua de azi ? Multi preoti vor merge la iad, sau ii v-a ierta Dumnezeu?

Last edited by vladalexandruuhisem; 30.01.2015 at 13:37:53.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2015, 14:57:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dap.
Exact așa se va întâmpla.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2015, 20:03:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dap.
Exact așa se va întâmpla.
Dap. Ori vor merge in iad, ori in rai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2015, 21:16:08
slavoliub59 slavoliub59 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2008
Mesaje: 10
Implicit mantuirea preotilor

foarte interesant...atunci se vor mantui preotii sau nu se vor mantui.? cine are raspunsul sa -l dea !credinciosii se vor mantui prin sfanta taina a spovedaniei ,,dar preotii ?????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2015, 21:38:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slavoliub59 Vezi mesajul
foarte interesant...atunci se vor mantui preotii sau nu se vor mantui.? cine are raspunsul sa -l dea !
Cred ca stii deja care este singura entitate care ar putea sa aiba acest raspuns.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2015, 00:53:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slavoliub59 Vezi mesajul
credinciosii se vor mantui prin sfanta taina a spovedaniei ,,dar preotii ?????
Ei bine, preotii tot asa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2015, 01:48:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Deci daca sfinta taina a spovedaniei ma mintuie fara alte conditii, asa cum a fost aratat pina aici, insemneaza ca eu pot sa imi fac un calcul: incepind de miine, pot sa curvesc cit vreau, sa o pun pe nevastamea si pe ibovnice sa avorteze de fiecare data ca sa nu am necazuri, sa beau si sa fumez cit vreau, sa ma minii ceas de ceas, sa ma mindresc cit poftesc, sa lacomesc dupa pofte, sa zavistuiesc la orele potrivite,sa mint si sa jur strimb, sa il hulesc pe Dumnezeu, sa iau numele lui in desert, sa am idoli citi voiesc eu (bani, averi, femei, distractii, sporturi extreme, etc) sa fac cu parintii ce si cum vreau eu si inca orisice imi pofteste sufletul si imi trece prin cap, pentru ca peste 10 ani (fiind aproape sigur ca am sa traiesc, de, abia am 27 de ani)sau cind 'oi vedea ca este groasa, ma duc fuguta si ma spovedesc si gata !
Gata Sefu ! Vezi ca te-am facut ! Am fost mai descurcaret ca tine o secunda si deci, iacata cum ma mintuiesc eu si ma duc hopa-sus, tocmai in Rai !
Si ca mine toti oamenii si uite asa iadul nu-si mai gaseste rostul.

Ce, stie cineva de socoteala asta a mea care sta la baza intregului meu comportament, fie de 10 ani, fie de un an, fie de o clipa ?! Eu mi-am cerut "dreptul la pacat" si dupa ce l-am cunoscut si m-am saturat de el am virat-o frumusel, ce ? Care este problema ? Ma spovedesc si gata...!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.01.2015 at 01:51:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2015, 02:13:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Se spune ca Sf. Sisoe se intilnea uneori, cind iesea din minastire, cu ispititorul, care dupa ce fusese vatamat de nenumarate ori de focul rugaciunii sfintului nu il mai ataca, ci chiar se lasa vazut de acesta in "drumul"sau.
Intr-o zi, coborind din minastire si vazindu-l pe viclean l-a intrebat: mai uritule, ia spune-mi, in iad la voi, sunt multi calugari, preoti, duhovnici ?
Acela ii raspunse scurt Nu !
Parintele a trecut mai departe si se gindea : mai , dar la mine in minastire am multi frati, unii calugari, altii preoti , altii chiar duhovnici, care fac felurite greseli si nu asculta si nu se idreapta decit rareori. Oare si ei ajung in Rai? Batrinul ramasera nemultumit de raspuns si dus pe ginduri.
In alta data, intilnindu-l pe acelasi spurcat si punindu-i aceiasi intrebare a primit un raspuns la fel, lucru care l-a pus si mai mult pe ginduri.
In cele din urma, cind l-a mai intilnit, si primind la fel un raspuns parintele s-a gindit ca nu a fost inteles si a reformulat intrebarea zicind: mai, tu nu intelegi ce te intreb? dar spune-mi, in iadul vostru sunt multi dintr-acestia imbracati asa ca mine ?
Atunci vrasmasul i-a raspuns : cu dintr-acestia asa imbracati ca tine este plin iadul dar calugari, preoti si duhovnici nu sunt in iad !

Si daca pe vremea acestui sfint erau mireni, calugari si preoti in iad, astazi cu atit mai mult, chiar daca exista acum, ca si atunci, taina spovedaniei!
Si in in plus de aceasta poveste mai sta marturie cartile gheronului Cleopa in care insusi ne spune ca acolo unde preotul duhovnic este nevrednic, enoriasii se duc de git cu el cu tot pina in fundul iadului, chiar daca exista taina spovedaniei. Asta ne arata raspicat ca aceasta taina, daca pe unii ii baga in Rai iar pe altii ii lasa afara, trebuie savirsita intr-un mod anume si mai ales in conditii si insotita de inca alte elemente intaritoare .Altminteri...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2015, 21:33:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Cat de greu se vor mantui preotii? SF. Grigorie de Nazianz a fugit multa vreme de preotie, fiindca nu se considera vrednic. Apoi daca nici Sf. Grigorie nu se considera vrednic (desi era), cine este vrednic, mai ales in ziua de azi ? Multi preoti vor merge la iad, sau ii va ierta Dumnezeu?
Probabil că mai greu decât oamenii obisnuiti, mai ales dacă sunt si episcopi.

Last edited by tabitha; 07.09.2015 at 19:25:30.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2015, 21:40:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Cat de greu se vor mantui preotii? SF. Grigorie de Nazianz a fugit multa vreme de preotie, fiindca nu se considera vrednic. Apoi daca nici Sf. Grigorie nu se considera vrednic (desi era), cine este vrednic, mai ales in ziua de azi ? Multi preoti vor merge la iad, sau ii v-a ierta Dumnezeu?
Preotii care au caderi in ziua de azi , n-ar trebui judecati, ba din contra
ar trebui ajutati.Tare este greu in ziua de azi sa faci stop pe piept la
nicovala pacatelor care zboara prin vazduh.Daca n-o sa mai fie
preotii, ghici cine o sa faca stop pe piept la nicovala pacatelor ?
Nimeni.Pt ca mireanul nu stie cum sa faca acest lucru si chiar daca ar
stii tehnic , tot n-ar putea ca nu-i Duhul Sfant care sa-l protejeze la
impact(Taina Hirotoniei) si asa mireanul care ar dori sa faca stop
pe piept la nicovala pacatelor fara ajutorul preotului isi va sparge singur
pieptul si va crapa.

Last edited by Copacel; 04.09.2015 at 21:43:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare