Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Inaltarea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2008, 18:46:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Inaltarea Domnului-Ziua eroilor

De ce in Biserica Ortodoxa Romana, sarbatoarea Inaltarii Domnului este si ziua dedicata pomenirii eroilor neamului?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2008, 18:48:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce crezi? sa eclipseze importanta adevaratei sarbatori crestine... nu e singurul exemplu, din pacate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2008, 01:02:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

pai cum asa? Sarbatoarea sfintei Inaltari nu cade de fiecare data pe 5 iunie, ca ea depinde de sfintele Pasti, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2008, 09:13:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:D hai mai stefane, pai daca depinde de Paste cum sa fie de fiecare data pe 5 Iunie?? ceea ce clar nu se schimba este ca Inaltarea cade intotdeauna intr-o joi.

Si pentru ca e chiar azi, sa ne salutam cum se cuvine... Hristos s-a Inaltat!

PS: Ziua Eroilor Neamului care se sarbatoreste in aceeasi zi cu Inaltarea nu diminueaza catusi de putin importanta acesteia din urma. Dimpotriva, subliniaza cinstirea pe care trebuie sa o dam EROILOR care s-au jertfit pentru neam, pentru noi cei de astazi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2008, 09:16:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Sarbatoarea sfintei Inaltari nu cade de fiecare data pe 5 iunie,
:) sooorry, acum l-am vazut si pe NU in fraza ta...

dar sa stii ca Ziua Eroilor este intotdeauna in Joia cand se sarbatoreste si Inaltarea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2008, 09:52:44
anishorik anishorik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 21
Implicit

Hristos S-a inaltat! :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2008, 10:15:02
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Adevarat S-a inaltat. Eu stiu ca prin hotararile Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 și 2001, sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost consacrata ca Zi a Eroilor si Sarbatoare Nationala Bisericeasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2008, 11:52:55
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
sa ne salutam cum se cuvine... Hristos s-a Inaltat!
Adevarat S-a inaltat!

Oare, nu toti sunt Eroi, toti cei care si-au purtat crucea cu credinta atat in razboiul cel vazut cat si cel nevazut...Si prin jertfa lor oare nu s-au inaltat la Cer, urmand lui Hristos? Dece sa nu se potriveasca Ziua Eroilor cu Ziua Inaltari Domnului?
Eu as zice ca Eroii nostri sunt Sfintii nostri!
-Slava intru Cei de Sus, Lui Dumnezeu
si pe Pamant Pace, intru Oameni Bunavoire-
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2008, 13:41:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Hristos s-a intaltat...


Eu zic ca e o conincidenta...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2008, 14:01:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adevarat S-a inaltat.
Am citit articolul de Mantazaridis despre Razboi, postat pe acest site. Voi reda cateva fragmente pe care eu le-am considerat a fi interesante potrivit temei.

"Razboiul vine ca urmare a instrainarii omului de Dumnezeu, de sine insusi si de aproapele. In Vechiul Testament Dumnezeu spune catre poporul ales: "De veti vrea si de Ma veti asculta, bunatatile pamantului veti manca; iar de nu veti vrea si nu Ma veti asculta, sabia va va manca". Dar si Hristos insusi a condamnat, precum stim, violenta, zicand ca "toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri". Credinciosul nu poate ramane indiferent inaintea nedreptatii pe care o vede in jurul lui. Dupa cum relevant remarca Sfantul Ambrozie al Mediolanului, facand trimitere la pilda lui Moise, care a aparat in Egipt pe israelitul batut de egiptean, cel ce nu combate nedreptatea ce se face aproapelui sau - putand sa faca aceasta - isi atrage asupra lui aceeasi vina cu acela care face acea nedreptate.

Este interesant ca atunci cand imparatul bizantin Nichifor Fokas (963-969) i-a cerut Bisericii sa recunoasca drept mucenici pe soldatii ce sunt ucisi in razboaie, cererea nu I i-a fost acceptata. Argumentul cu care patriarhul si cei dimpreuna cu el au respins cererea imparatului a fost urmatorul: "Cum ar putea fi socotiti mucenici, sau deopotriva cu Mucenicii, aceia care omoara si sunt omorati in razboaie, pe care dumnezeiestile canoane ii supun pedepsei, trei ani oprindu-i de la infricosatoarea si sfanta impartasire?". In concluzie, trebuie spus ca pe de o parte Biserica a condamnat razboiul si violenta, in vreme ce pe de alta parte a aratat ingaduinta celor ce au participat la razboaie si au luptat pentru binele comun. Este de la sine inteles, desigur, ca este vorba de luptele din cadrul razboaielor de aparare, nu al celor de cotropire."

Razboiul-articolul integral
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 14:14:01
Inaltarea Domnului si inaltarea umanitatii georgeval Diverse Sarbatori 22 09.06.2016 04:52:51
Duminica - ziua Domnului un copil al lui Dumnezeu Intrebari utilizatori 89 28.10.2011 10:20:57
Inaltarea Domnului Liliana Ianos Intrebari utilizatori 0 02.06.2011 15:06:41
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 19:17:52