Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2008, 22:10:28
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Buna tuturor.
Sunt nou cu scrisul pe aici, dar urmaresc cu mult interes discutiile de pe forum de ceva vreme.
Daca-mi permiteți, as vrea sa vad parerile voastre despre a face milostenie. Ce anume intelegeți voi prin asta? Ca sa fiu mai clar, ma intreb daca simplul fapt de a da un ban unui amarat de pe strada intra in aceasta categorie, pentru ca vedem, din pacate, ca cei mai multi din cei carora li se cere si atata lucru, se codesc de multe ori si trec nepasatori. Oare conteaza cu adevarat acest banut in iconomia divina vizavi de noi?
Va astept cu nerabdare parerile.


Toate le pot intru Christos, Cel care ma intareste
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2008, 22:28:21
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

poi da..
ca din banul ala
tu il poti hrani,imbraca,sau cel putin ajuta la asta..
dar acu depinde de ce face el cu banul.
orice ar face, tie`tii se pune milostenia asta:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2008, 22:30:16
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu
Buna tuturor.
Sunt nou cu scrisul pe aici, dar urmaresc cu mult interes discutiile de pe forum de ceva vreme.
Daca-mi permiteți, as vrea sa vad parerile voastre despre a face milostenie. Ce anume intelegeți voi prin asta? Ca sa fiu mai clar, ma intreb daca simplul fapt de a da un ban unui amarat de pe strada intra in aceasta categorie, pentru ca vedem, din pacate, ca cei mai multi din cei carora li se cere si atata lucru, se codesc de multe ori si trec nepasatori. Oare conteaza cu adevarat acest banut in iconomia divina vizavi de noi?
Va astept cu nerabdare parerile.


Toate le pot intru Christos, Cel care ma intareste
Si gandul bun este milostenie.Daca nu ai bani sa dai,macar un gand bun,o privire,ostrangere de mana,o rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2008, 22:39:32
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

stiti ce nu inteleg? de ce atunci la unele manastiri se cer, pentru o pomana la biserica, atatea kg de faina, atatea de ulei, atatea lumanari, de unde formalitatile astea, cand primirea unui pomelnic e in sine o milostenie din partea bisericii? nu vreau sa cartesc, vreau doar sa inteleg.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2008, 22:47:32
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Gândeste-te ca oamenii s-au dus la manastire ca sa se roage si sa se pocaiasca si în loc de asta se trezesc cu teancuri de pomelnice ale unora care traiesc în nepasare fata de Dumnezeu, ba deseori chiar pacate grave, dar din superstitie dau acatiste.

Cred ca calugarii si calugaritele ar trebui lasati sa-si vada de treburile lor, mai putine vizite si daca se poate fara pomelnice.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2008, 22:59:41
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

stii prebine ca pomelnicile fac parte din insasi ,,traditia' noastra de ortodocsi;ma gandesc ca ai fost si tu la slujbele de maslu, unde se procedeaza astfel, Sigur, nu neg ca unii merg si pur si simplu arunca acoloniste foi cu nume iar apoi pleaca, dar nu putem generaliza. iar la Sf. Liturghie, preotii nu primesc pomelnice? Ba da. eu unul cred ca oamenii aia, calugarii, prin rugaciunile lor conjugate cu ale mele, ceea ce inseamna de fapt Biserica, ma ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2008, 23:01:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate dar tu ce crezi ?
Calugarii din ce vrei sa traiasca?
Cu aer?Cu soare?
Ei nu trebuie sa manance?

Sunt unele manastiri care cer o suma fixa dar foarte mica pentru pomenirea unui pomelnic.
Altele zic sa dea omul cat il lasa inima.
Adica matale ce zici?
Daca de exemplu vine cineva sarac crezi ca i se va cere mult?

Da daca vine cineva care castiga bani seriosi si i se cere sa zicem banii pe care ii castiga intr-o zi pentru pomenirea pe 3 luni e mult?
Doar kilu de faina e vreo 3 lei noi (sa ma iertati ca nu stiu exact cat este).

Nu o sa spun ce manastiri stiu eu ortodoxe care nu cer suma fixa pentru pomelnice ca sa le pomeneasca.


Poi daca ar avea si BOR nu stiu cate ordine cavaleresti semi-masonice pentru colectare de fonduri asa cum are semi-biserica (ca asa ii zice parintele Staniloae biserica nedeplina) surora de la Apus (apus si la propriu si la figurat :D ) nu ar mai avea nevoie sa ceara bani de la credinciosi.
Este o chestie trista ca PF Daniel pur si simplu a ajuns sa cerseasca bani ca sa ridice o catedrala pentru BOR peste tot.



Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.07.2008, 23:05:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai Traditie calugarii se bucura sa aiba pomelnic cat mai mare la pomenit.
Aceasta este milostenia care o cere Domnul Iisus Hristos de la dansii:
sa se roage pentru altii.
Si aceasta milostenie este nespus mai mare decat cea materiala pe care o face mirenii.
Si chiar este adevarat ca este posibil sa iti mearga trebile bine pentru rugaciunile vreunui calugar sporit nu asa cum se abereaza teologia scolastico-yoghista ca nu se poate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2008, 23:09:43
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

cand va aud cu chestii de genu: e biserica saraca, calugarii saraci,etc.; vreau sa spun ca lumea i-a obisnuit prost, iar ei de la o vreme poate ca nu mai zic nu, da sa stii ca in manastire se decurca obstea binisor prin munca mainilor:au gradina, animale, etc. Nu ma intelege gresit, nu vreau sa para ca sunt impotriva acestor ,,traditii', insa mi se pare ca pe alocuri sunt cam exagerate, de ex. pt. nu stiu ce dorinta, ti se cere sa aduci 5kg de faina, 3 de ulei, 2 prescuri, 7 lumanari, etc, pai ce-i asta, frate?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.07.2008, 23:14:57
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu
stii prebine ca pomelnicile fac parte din insasi ,,traditia' noastra de ortodocsi;ma gandesc ca ai fost si tu la slujbele de maslu, unde se procedeaza astfel, Sigur, nu neg ca unii merg si pur si simplu arunca acoloniste foi cu nume iar apoi pleaca, dar nu putem generaliza. iar la Sf. Liturghie, preotii nu primesc pomelnice? Ba da. eu unul cred ca oamenii aia, calugarii, prin rugaciunile lor conjugate cu ale mele, ceea ce inseamna de fapt Biserica, ma ajuta.
Este o traditie dar nu este obligatorie. Trebuie sa învatam sa respectam viata celorlalti oameni, sa nu-i încarcam cu doleantele noastre. În asta consta iubirea aproapelui.











Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 19:25:42
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 17:27:25
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 23:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 22:20:18