Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.08.2008, 17:36:08
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Astazi de Adormirea Maicii Domnului nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie de Nasterea Maicii Domnului. Eu asa stiu de la biserica.
SI DACA TOT STII TU ASA BINE DE LA BISERICA PRECUM AFIRMAI... POATE MA LUMINEZI SI PE MINE DE CE SE SARBATORESC DE SF PETRU SI PAVEL???? CA ATUNCI TOT MOARTEA CELOR DOI APOSTOLI SE SARBATORESTE SI NICIDECUM NASTEREA LOR... ASA CA... MAI BINE SA MAI GANDIM NITEL INAINTE SA NE GRABIM A FI GICA CONTRA...LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!!!!!!!!!!
Imi pare rau, n-am vrut sa supar. Si nici n-am vrut sa fiu Gica Contra. Raspunsul l-a dat Costel.

Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.08.2008, 19:29:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Astazi de Adormirea Maicii Domnului nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie de Nasterea Maicii Domnului. Eu asa stiu de la biserica.
:)multumesc mult Eu nu stiam ca azi nu se sarbatoreste numele, ci pe 8 septembrie:):)
Exact, este adormirea ,zi de smerenie si tristete.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.08.2008, 20:50:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numele se sarbateste si de Sf. Maria Mare (15 Aug) si de Sf. Marie Mica (8 sept), depinde de loc/ obiceiuri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.08.2008, 21:17:25
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:)Si eu am vAZut la o emisiune a fost invitat un preot care il chema Marian Marcus si ii urau toti la multi ani. Eu ce sa mai inteleg:satisfied::):)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.08.2008, 11:03:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se poate serba in veselie si aceasta zi, Cristi. Daca am spune ca trebuie sa avem tristete pentru Adormirea Maicii Domnului, atunci ar trebui sa avem tristete si pentru celelalte de zile de praznuire a sfintilor, caci ele sunt zile de trecere la cele vesnice. Asa ca ne putem veseli si de Adormirea Maicii Domnului, caci nu a ramas supusa stricaciunii si de nasterea ei, caci prin ea S-a nascut mantuirea noastra.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2008, 13:43:13
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

:)ai dreptate
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2008, 20:14:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Se poate serba in veselie si aceasta zi, Cristi. Daca am spune ca trebuie sa avem tristete pentru Adormirea Maicii Domnului, atunci ar trebui sa avem tristete si pentru celelalte de zile de praznuire a sfintilor, caci ele sunt zile de trecere la cele vesnice. Asa ca ne putem veseli si de Adormirea Maicii Domnului, caci nu a ramas supusa stricaciunii si de nasterea ei, caci prin ea S-a nascut mantuirea noastra.
Intru cat pentru Prea Sfanta Fecioara, avem atat adormirea precum si nasterea, cele veselitoare le lasam pentru nastere, nu cum am vazut pe 15, cand micii si berea curgea siroi intru sarbatoare de imbuibare si desfrau. Gresit a compara cu comemorarea Sfintilor. Prea Sfanta Fecioara Maria Nascatoare de Dumnezeu nu are egal in fata nici unui Sfant Ea, find comemorata atat intru Nasterea Sa, cat si in Adormire Ei. Sa lasam veselia lumeasca pentru Nasterea Ei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2008, 20:49:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vad nimic rau in a ura sanatate celor dragi, atat la Adormirea Maicii Domnului, cat si la Nasterea ei. Iar pentru mine urarea aduce adevarata veselie, nu berea si micii. Nu e nimic gresit in a compara sarbatoarea ei, cu sarbatorile sfintilor. Sa nu uitam ca nu intamplator Sfintii Parinti au randuit ca de mai multe sarbatori sa se bucure si Sfantul Ioan Botezatorul. Si asta, ca noi sa nu vedem in ea un alt Hristos. Stiu, se bucura de o cinstire deosebita - supravenerare si nu simplu venerare, dar prin asta nu iese din neamul omenenesc si nici din legatura cu sfintii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2008, 22:19:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Nu vad nimic rau in a ura sanatate celor dragi, atat la Adormirea Maicii Domnului, cat si la Nasterea ei. Iar pentru mine urarea aduce adevarata veselie, nu berea si micii. Nu e nimic gresit in a compara sarbatoarea ei, cu sarbatorile sfintilor. Sa nu uitam ca nu intamplator Sfintii Parinti au randuit ca de mai multe sarbatori sa se bucure si Sfantul Ioan Botezatorul. Si asta, ca noi sa nu vedem in ea un alt Hristos. Stiu, se bucura de o cinstire deosebita - supravenerare si nu simplu venerare, dar prin asta nu iese din neamul omenenesc si nici din legatura cu sfintii.
Intru totul deacord cu urarea de sanatate si spor in toate cel cu folos, dar am accentuat tocmai acest aspect, pentru ca poate multi veniti mai noi pe forum si pentru cei ce ne citesc, sa nu creada sau sa confunde urarea cu dezlantuirea intru sarbatoare asa cum multi au perceput gresit, sarbatorind cum nu se cuvine pe data de 15, respectiv cu muzica, ghiftuiala si bautura. Trebuie sa dam sens corect bucuriei, urarilor si a altor asemenea, pentru a se intelege corect de ori si cine, cum foarte multi ce nu tin post , dezlegarea la peste, o respecta primi. Chiar intr o predica Duhovnicul Parinte Paul, sublinia ca dezlegarea la peste este pentru si numai pentru cei aflati in post. Vezi tu Costele, aici scrim si, mai ales pentru cei ce nu cunosc sau nu vor sa cunoasca oranduiala Bisericii noastre ORTODOXE.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2008, 23:19:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"CUVINE-SE CU ADEVARAT SA TE FERICIM PE TINE, NASCATOARE DE DUMNEZEU, CEA PURUREA FERICITA SI PREANEVINOVATA SI MAICA DUMNEZEULUI NOSTRU. CEEA CE ESTI MAI CINSTITA DECAT HERUVIMII SI MAI MARITA FARA DE ASEMANARE DECAT SERAFIMII, CARE FARA STRICACIUNE PE DUMNEZEU CUVANTUL AI NASCUT, PE TINE , CEA CU ADEVARAT , NASCATOARE DE DUMNEZEU , TE MARIM. Amin! +
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani! mara2008 Generalitati 15 12.04.2009 17:48:35