Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2008, 17:45:11
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Geo, poate ai si tu o parte de responsabilitate (iarta) in nici nu stiu cum sa ii spun aberatia ( oare e suficient???) cititta mai sus.. [COLOR=Red]Vreau si eu particele de moaste..[/COLOR]. Dar oare ce credeti fratilor ca sunt acestea?? Talisamane?? Sunt sfinti parinti ( cunosc personal) ce au primit in dar particica de moaste DAR NU AU INDRAZNIT sa le tina in chilie, le-au dus in biserica. ATATA evlavie aveau!! Si noi credem ca suntem vrednici ba mai mult le socotim asa ...nici nu mai stiu cum sa spun..Sunt asa de suparata, asa de suparata. Mai bine nu mai intram pe forum..mai bine faceam! Ma gandeam Geo, uite avem aici pe forum un parinte ce slujeste la un spital. Oare nu ar fi mai potrivit sa donezi particelele de moaste ale Sfantului Nectarie sa se foloseasca cat mai multi de ele? Indranesc sa scriu acestea calauzita fiind de indemnul " Daruind vei Dobandi"!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2008, 17:53:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
draga, mie mi-a dat duhovnicul, nu are oricine
Ai grija e mandrie in raspunsul tau frate Geo! Ai mare grija..poate ca mai mult folos aveai de taceai... era darul tau! Intre tine si sfantul tau iubit. NU e musai sa fie corecta pozitia mea vis-a-vis de acestea, insa eu asa as fi facut in locul tau!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2008, 17:55:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Geo, poate ai si tu o parte de responsabilitate (iarta) in nici nu stiu cum sa ii spun aberatia ( oare e suficient???) cititta mai sus.. [COLOR=red]Vreau si eu particele de moaste..[/COLOR]. Dar oare ce credeti fratilor ca sunt acestea?? Talisamane?? Sunt sfinti parinti ( cunosc personal) ce au primit in dar particica de moaste DAR NU AU INDRAZNIT sa le tina in chilie, le-au dus in biserica. ATATA evlavie aveau!! Si noi credem ca suntem vrednici ba mai mult le socotim asa ...nici nu mai stiu cum sa spun..Sunt asa de suparata, asa de suparata. Mai bine nu mai intram pe forum..mai bine faceam! Ma gandeam Geo, uite avem aici pe forum un parinte ce slujeste la un spital. Oare nu ar fi mai potrivit sa donezi particelele de moaste ale Sfantului Nectarie sa se foloseasca cat mai multi de ele? Indranesc sa scriu acestea calauzita fiind de indemnul " Daruind vei Dobandi"!
Nu te ridica cu manie asupra mea, [COLOR=red]nu eu am cerut, Sf.Nectarie a venit la mine, de la duhovnic, eu NU pot sa trec peste El, iar daca am zis ca "nu are oricine" ziceam ca NU ORICINE ARE [COLOR=black]DE DAT[/COLOR]! Duhovnicul meu e staret de Manastire, nu este nicio nedreptate, ci fii calma, stie duhovnicul meu de ce mi-a dat! eu NU POT SA TREC PESTE EL!!! iar daca te-a smintit marturisirea mea te rog frumos sa ma ierti, nu am vrut sa va impartasesc BUCURIA facuta mie de Sf.Nectarie, si sa cedeti cat de MARE este!!! Daca vrea cineva, sa se roage cu credinta la Sf.Nectarie, caci daca ii va fi de folos, va PRIMI, altfel, numai Sf.Stie de ce nu vine la cea persoana, nu ca eu ma arat vrednic, DOAMNE FERESTE, NUMAI SF.NECTARIE STIE DE CE A VENIT LA MINE!!! EU NU AM CERUT DUHOVNICULUI, ci i-am spus asta in simpla si sincera rugaciune Sfnatului Nectarie in urma cu mai bine de 4 ani... daca anul trecut mi-a implinit rugaciunea de acum 4 ani, cu ce sunt eu de vina????????????????????????????????????????[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Sora Jenica, te rog frumos sa ma ierti!!![/COLOR]
__________________
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.12.2008, 17:56:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit reformulare

[COLOR=#ff0000]nu am vrut DECAT sa va impartasesc BUCURIA facuta mie de Sf.Nectarie, si sa cedeti cat de MARE este!!! [/COLOR]
__________________
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.12.2008, 18:05:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am ce ierta, dar pe viitor ...sa ne gandim si la consecinte geo. O spun iarasi din experienta! Candva si eu scriam ca tine pe aici prin forum ( imi poti vedea mesajele userul jeny, jenica) apoi m-am invatat minte!! Am inteles ca NU tot ce zboara se manaca ba mai mult oamenii nu sunt tocmai ceea ce vor sa para... MI-am permis sa iti scriu acestea pentru a nu cadea si tu in greseala facuta de mine cu ceva timp in urma.
Bucurii..
Sarbatori fericite tuturor!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.12.2008, 18:46:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Am inteles ca NU tot ce zboara se manaca ba mai mult oamenii nu sunt tocmai ceea ce vor sa para...
Asa este iubita sora, dar eu sunt ACELASI in toate postarile, nu ai sa ma gasesti cu 2 fete nicaieri, pt ca asa am fost educat, asa am crescut, asa m-au invatat 13 ani la scola profesorii (gimnaziu 8ani si seminar liceal 5 ani) caci toti pofesorii ma invatau ca trebuie sa ma tin asa cum am crescut de la parintii mei, care in copilarie au fost EXTREM de SEVERI cu mine, si nu mai zic de cata bataie mancam pt orice greseala cat de mica... sau neinsemnata... au fost extrem de duri parintii cu mine...

iar legat de sfatul dat, ITI MULTUMESC DIN SUFLET, AM SA TE ASCULT, CA SORA MAI MARE A MEA, si te rog inca o data sa ma IERTI!!!
__________________
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2008, 08:47:27
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-o sala in care toti spectatorii privesc spre scena, eu am fost invatata de Pr. meu iubit Teofan sa privesc spre oameni.. sa ma hranesc cu bucuria lor... apoi parintele s-a mutat la Domnul..am ramas in "grija" lumii..uitat sa mai privesc spre oamnei..pentru ca ei..oamenii m-au invatat sa privesc spre scena..neintelegand ca imi era suficienta bucuria lor.... Sant lucruri in viata geo ce NU trebuiesc spuse..sunt lucruri..ce trebuiesc sa ramana taina, sa fie doar intre tine si El, atat! Acum poate ma privesti si tu ca pe un om nebun cum ma privesc si altii..dar, Timpul.. iti va arata acestea..desi sincer NU imi doresc sa afli vreodata!
Sarbatori fericite tuturor si un inceput nou intr-un an nou!!
Bucurii sa aveti.. cu dragoste frateasca jenica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2008, 09:24:35
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Intr-o sala in care toti spectatorii privesc spre scena, eu am fost invatata de Pr. meu iubit Teofan sa privesc spre oameni.. sa ma hranesc cu bucuria lor... apoi parintele s-a mutat la Domnul..am ramas in "grija" lumii..uitat sa mai privesc spre oamnei..pentru ca ei..oamenii m-au invatat sa privesc spre scena..neintelegand ca imi era suficienta bucuria lor.... Sant lucruri in viata geo ce NU trebuiesc spuse..sunt lucruri..ce trebuiesc sa ramana taina, sa fie doar intre tine si El, atat! Acum poate ma privesti si tu ca pe un om nebun cum ma privesc si altii..dar, Timpul.. iti va arata acestea..desi sincer NU imi doresc sa afli vreodata!
Sarbatori fericite tuturor si un inceput nou intr-un an nou!!
Bucurii sa aveti.. cu dragoste frateasca jenica.
M-ai miscat profund, Eduardd.
Sarbatori fericite si tie!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2008, 01:01:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

M-au impresionat toate la acest Sf.,l-am ales imediat cu am aflat de el si i-am citit viata Sf.ocrotitor caci nu aveam din pacate,nu l-am ales ca am necazuri mari doar sa ma ocroteasca,voi avea nevoie in viitor pentru ca ma asteapta o viata grea intr-o lume grea dupa cum stiti situatia pe glob.As vrea sa vizitez si eu Manastirea Radu Voda din Bucuresti,cine a mai fost?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2009, 02:14:21
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Intamplare din copilaria Sfantului Nectarie

"Dorinta sa cea mai puternica era aceea de a-si putea continua studiile. Din pacate insa, situatia economica grea in care se gasea familia sa, nu ii permitea sa-si duca la indeplinire acest vis.
De aceea la varsta de 14 ani, s-a hotarat sa plece de langa caminul parintesc si sa se duca in marele oras Constantinopol.
Aici a inceput sa lucreze la un negustor de tutun, ptr a se putea intretine.
Inceputul a fost greu in acest oras strain ptr micul Anastasie(acesta era numele pe care Sfantul Nectarie l-a primit la botez).
A muncit o buna perioada de timp, fara o alta plata in afara portiei zilnice de mancare. Muncea din zori si pana la asfintitul soarelui, purtand haine ponosite si adeseori descult. In putinele clipe de ragaz, isi indulcea suferinta citind din Sfanta Scriptura si din cartile Sfintilor Parinti,pe care le adusese cu sine. Stia sa scrie si de multe ori il ajuta pe patronul sau sa-si alcatuiasca corespondenta.
Intr-una din zile s-a hotarat sa scrie o scrisoare.
Catre cine? Catre Mantuitorul Hristos din Ceruri.
In puritatea sufletului sau, se gandise sa ceara astfel ajutor Tatalui ceresc, spre alinarea suferintelor sale. Cerea in acea scrisoare, sa ii trimita parintele Luminilor cateva hainute si o pereche de pantofi, pe care demult si le dorea.

Cu scrisoarea in mana, se duse la un negustor de peste drum, rugandu-l sa-i imprumute un timbru. Negustorul respectiv, un om bun si cu frica de Dumnezeu, i-a raspuns ca nu are momentan nici un timbru, dar i-a propus sa lase scrisoarea acolo, spre a fi trimisa mai tarziu impreuna cu celelalte scrisori ale sale.
Dupa pecarea lui Anastasie, negustorul s-a uitat din curiozitate sa vada cine era destinatarul scrisorii.Uimit de cele scrise pe plic, s-a hotarat sa o desfaca si sa o citeasca.
Prin Pronia Divina, sufletul sau a fost profund impresionat de continutul scrisorii.De aceea a hotarat sa alcatuiasca o scrisoare de raspuns catre micul expeditor, insotita si de o suma de bani, ce putea sa indeplineasca dorintele sale curate.Fericirea lui Anastasie la primirea acestui raspuns, cu greu s-ar putea descrie.
A multumit indelung, prin rugaciune, Tatalui Ceresc. A doua zi s-a cumparat cele necesare si mult dorita pereche de pantofi.
"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Inca o minune a Sfantului Nectarie de Eghina geo.nektarios Moaste 74 25.05.2010 17:06:04
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45