Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.01.2009, 03:54:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Geo eu nu cred ca Sfantul a lasat sa ajunga bucatica aia din Sfintele Moaste la tine pentru ca te iubeste asa cum zici tu.
Adica Sfantul intr-adevar te iubeste dar la fel cum te iubeste pe tine iubeste si pe altii.
Agape , dragostea pe care persoanele Sfintei Treimi o au intre ele si care ne este impartasita si noua pe cat putem sa primim si pe care si noi o simtim catre Dumnezeu dar si catre fratii nostri nu este in doi cum arata parintele Dumitru Staniloae ci minimum in trei.
De aceea a si zis Domnul nostru Iisus Hristos:
"Unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu sunt si Eu in mijlocul lor".
Eu cred ca duhovnicul matale ti-a lasat acea bucatica din Sfintele Moaste ca trebuie sa fii viitor lucrator in via Domnului (preot sau Dumnezeu stie poate si mai mult) si a facut asa ceva ca sa te responsabilizeze.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.01.2009, 23:54:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Geo eu nu cred ca Sfantul a lasat sa ajunga bucatica aia din Sfintele Moaste la tine pentru ca te iubeste asa cum zici tu. Adica Sfantul intr-adevar te iubeste dar la fel cum te iubeste pe tine iubeste si pe altii.
[SIZE=4]...depinde de relatia fiecaruia cu Sfntul sau cu Dumnezeu! Dumnezeu si Sfintii dau la fel, in virtutea IUBIRII DESAVARSITE, dar Dzeu si Sfintii NU vin nicioadat cu "forta" in vietile noastre! Asa dupa cum faci asa primesti! Dupa cum iti asterni asa dormi![/SIZE]
[SIZE=4] Daca ii cinstesti si TII LEGATURA cu ei, adica esti in permanenta Legatura cu ei, cum oare sa fie ei cu tine? Nu tot asa? Nu stiu cum te raportezi fratia ta la un sfant, dar eu STIU cum ma raportez la Sf.Nectarie, si SIMT toata lucrarea sa cu mine... de accea sa nu crezi sa sunt ferit de ispite! Dar cu Ajutorul MD si a Sf.Nectarie le trec pe toate! Felul meu de a comunica si a ma raporta la Sf.Nectarie imi apartine in intregime! Cata IUBIRE am pt dansul si cum o manifest fata de el, ramane numai intre mine si el. De aceea te rog sa ma ierti de te-am "smintit" prin marturisirea acestei minunate lucrari a Sf.Nectarie cu mine....[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.01.2009, 03:20:42
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Despre boala

Fragment dintr-o scrisoare a Sfantului Nectarie din Eghina, marele facator de minuni, adresata uneia din ucenicele sale:
"Boala ta m-a intristat.Ai racit din pricina umezelii chiliei tale... Deoarece era cu putinta sa o repari cu putine cheltuieli, ptr ce nu mi-ai scris? As fi trimis niste bani...Nu mai ingheta, nu-ti primejdui viata.Bolala nu ingaduie celor care nu sunt desavarsiti sa sporeasca.Ai nevoie de sanatate ptr lucrarea duhovniceasca.Sa stiti ca daca cei care nu sunt desavarsiti si se pogoara in arena sa lupte nu au sanatate, vor fi biruiti din lipsa de putere, caci le va lipsi puterea morala care ii intareste pe cei desavarsiti.Pentru cei care nu sunt desavarsiti, sanatatea este carul care il poarta pe atlet pana la sfarsitul luptei.De aceea iti recomand sa ai discernamant si masura in toate si te sfatuiesc sa eviti excersele. Nevointele merg impreuna cu masura virtutii.Cel care nu are virtuti morale inalte si vrea sa se intreaca cu cei desavarsiti, sa duca o viata aspra, acela alearga spre primejdia parerii de sine si a caderii"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Inca o minune a Sfantului Nectarie de Eghina geo.nektarios Moaste 74 25.05.2010 17:06:04
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45