Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2009, 23:00:09
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit Adevar sau Fictiune?

M-am gandit multa vreme la treaba asta si, desi au fost momente in care am ezitat, pana la urma m-am gandit ca nu strica sa pun si eu niste intrebari...Uitati cum sta treaba: de mic copil am fost invatata sa cred in Dumnezeu si, desi acum parintii mei nu prea mai dau pe la biserica, inca tin la rugaciuni si toate cele, ba chiar imi taie scurt orice vorba care contesta ceea ce cred ei. ideea este ca eu, personal nu prea cred in Dumnezeu. Iar biblia si toate cartile sfinte mi se par oarecum creatiile unor minti fie foarte stralucite fie putin bolnave(eu una consider atributul stralucite). Am stat o vreme si m-am gandit...Este? Nu este? A venit? Nu a venit? Cine? ce? cum? cand? Si toate raspunsurile pe care le-am gasit nu au facut decat sa ma faca sa cred ca oarecum suntem "singuri pe lume". Nu incerc sa convertesc pe nimeni, si va asigur ca diavolul nu mi-a bagat nimic in cap(nu de alta dar nici in el nu cred) dar haideti sa ne gandim asa: Toata treaba asta cu, crestinismul, dumnezeu (baza religiei de azi practic) isi are radacinile intr-o perioada nu prea stralucita in istorie. Viata era grea, o groaza de credinte incepusera sa se nasca(din dorinta oamenilor de a avea un oarecare control, probabil) iar lumea se cam ducea de rapa.Omoruri, sinucideri, disperare si tot tacamul incepeau sa puna stapanire pe oamenii disperati, in timp ce stapanii se scaldau in confort si viata buna. Ca intotdeauna au fost oamenii simpli, fara drepturi si fara carte si oamenii "superiori"(vorba vine) care si-au asigurat pozitia de sus, prin sudoarea celorlalti. Asa ca unii mai inteligenti, educati, sau pur si simplu mai adaptati au gasit o metoda perfecta de a supune masele: le-au dat motive sa continuie viata mizera pe care majoritatea o aveau. Au creat o religie unica pe care incet incet au transformat-o intr-un fenomen nemaivazut inainte. Asta e perspectiva mea. Acum argumentele. Haideti sa luam anumite invataturi si pedepse si pilde din Biblie: am sa incep cu sinuciderea: este considerata un pacat capital. De ce? Poi pare logic si super simplu: Cand stapanul te munceste mai rau ca pe vite, cand viata ta se rezuma la o coaja de paine si cand tot ceea ce faci este doar pentru placerea altuia, nu cumva iti vine sa mori? pare mult mai simplu sa incetezi tot, decat sa cari o povara mult prea grea si, evident, nejustificata. Asa ca sinuciderea a devenit "de ne iertat". Foarte probabil ca oameni au inceput sa refuze sa mai aduca pe lume copii doar pentru a-i naste sclavi si pentru a-i vedea ducand aceeasi viata ca si ei. Atunci probabil ca a aparut homosexualitatea si masturbarea. nu era mai simplu sa capeti placere fara a implica o viata nevinovata? si, cum era de asteptat si aceste doua "fapte" sa le zicem asa au trecut automat pe "lista neagra". Cum sa mai traiesti in lux si confort daca nu avea cine sa te tina acolo? Si lista poate continua...Am sa iau acum o "bucatica" de biblie la analizat. Pai inca de la geneza si cu tot arborele genealogic al lui Adam, Noe si toti urmasii lor, "primii oameni" au trait cate 600 de ani pe putin. Majoritatea treceau lejer de 900. Acum...asta nu suna absurd prin simpla exprimare? Noi invatam ca un om traieste in medie 70 de ani(desi inainte media era mult mai scazuta) si vine cineva si ne zice pai stiti ca Noe a trait 950 de ani. Este o afirmatie care suna imposibil de la inceput. Acum stiu ca de fapt 950 de ani insemnau de fapt 95, ca a fost o greseala de traducere si alea alea, dar oricum, asta ar fi insemnat ca Noe a construit arca pe la 60 de ani. Ori "stim" ca arca nu era o simpla "barcuta de hartie". Asa ca ne intrebam: Ce a fost cu adevarat? La fel ma pot apuca sa iau la mana toate lucrurile din biblie si sa le discut dar nu are sens. O groaza de animale inghesuite cate o pereche intr-o arca suficient de mare este in sine o idee destul de depasita(sa nu mai vorbim de hrana animalelor si toate cele). In plus avem dovezi ca girafele, elefantii, etc nu au fost singurele animale din lume. Unde or fi fost adapostiti dinozaurii oare? In fine lasand la o parte chestiile din biblie care accept ca s-ar putea sa ma depaseasca, ma rezum la partea psihologica. Intrebarea este: Cum sa indraznesti sa comiti ceea ce ei au numit in Biblie "pacat" atunci cand 'divinitatea" te ameninta cu "focul vesnic". Evident, pedeapsa nesupunerii a "fost proiectata" perfect. Nu i-a trebuit cuiva mult sa gaseasca teama primordiala a unui animal (pana la urma omul asta e) si sa o exploateze la maxim. Ia un caine care musca, arde'l de fiecare data cand face asta si va invata sa isi tina botul inchis mereu. Si s-a rezolvat si problema asta...Acum oamenii puteau sa zica, ca pana si iadul e mai bun decat o viata de sclav...Asa ca hai pana la urma sa ii ademenim putin cu ceva "irezistibil". Cand singura viata pe care o stii este aceea traita in mizerie si foamete, nu cumva o viata vesnica in bucurie si in indestulare suna minunat? Iar cand stii ce vor oamenii este destul de usor sa le promiti acel lucru intr-un "ambalaj" cat mai atragator. Acum serios, nemurirea nu suna "irezistibil"? Sa nu mai vorbim de indestulare si bucurie. Asa au fost luate toate micile "detalii" si rezolvate "scurt si la obiect". Pedeapsa, e rasplata e, munca si supunere trebuie sa fie...Lipsea un singur lucru: Cineva. Pai daca venea un boier(sa zicem) si le dadea biblia(sa zicem) la flamanzi nu il luau aia la fugarit? Dar daca venea Dumnezeu? Lumea cadea in genunchi...Si asa s-a rezolvat su ultima problema. Acum erau motive, creatii spirituale, perfectiune necesara si tot asa.

ca sa rezum putin toate astea: eu cred ca religia(am sa iau termenul ca fiind general pentru tot: dn'zeu, biblie, etc) a fost creata de cineva extrem de inteligent(pentru vremea aia) care probabil poseda anumite calitati de psiholog si stia cum sa profite de micile "defecte" din oameni(foarte usor de facut cu o hoarda neinstruita si disperata). Servita intr-un ambalaj atragator si cu promisiunea unei vieti vesnice perfecte, cu un "Invatator" bun si sfant si mai ales perfect(asta suna deplasat) a devenit o "ocazie" prea buna pentru a fi ratata. Oile(asta e un aspect pe care nu il contest) au urmat o fantasma si au transmis-o mai departe ca pe ceva sfant. Acum sincera sa fiu cred ca daca "tabara" celor ce venerau vitelul avea o persoana superioara(ca inteligenta) ne puteam vedea azi, pupand copitele turmelor.

Ramane la latitudine voastra sa imi dati niste argumente solide pe care sa nu le pot contesta. Chiar sunt curioasa ce veti raspunde. Si ca sa nu va plictisiti, uitati si niste intrebari care ma "bantuie" de ceva vreme:

1. Dumnezeu(daca exista) de ce nu se mai arata? Unde sunt minunile si proorocii?
2. Daca intradevar exista, de ce un Dn'zeu descris a fi atat de iubitor permite atata durere si suferinta?
3. Crestinismul a aparut si s-a dezvoltat in sangele altor religii? Oare nu e asta o dovada graitoare ca cineva(om) voia cu ardoare sa raspandeasca aceasta credinta? Oare nu ii era cuiva de folos?

Deocamdata atat, dar pe masura ce apar comentarii voi intra si eu in detalii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2009, 00:08:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

draga mea, ai intrat pe un forum pe care intra multi dar putini sunt cei care stapnesc f bine dogma ortodoxa. ati lansat o serie de intrebari, crezi tu, incuietoare.vrei sa profiti de slaba pregatire teologica a multora ca sa spui cu satisfactie:vezi, ti-am zis ca Dumnezeu nu exista?
nu voi polemiza cu tine, pt ca ar insemna sa deschidem discutii nesfarsite.insesi arg teologice ptr dovedirea existentei lui Dumnezeu afirma ca acel care nu vrea sa creada nici cele mai plauzibile argumente nu il vor convinge:altfel spus oaia ramane oaie si capra capra.
ti-as pune si eu o intrebare:cum arata aerul?il simt, il inspir, dar nu stiu cum arata.dupa ce imi raspunzi la intrebare, mai continuam....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2009, 00:29:52
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

Imi pare rau ca ai inteles gresit ceea ce doream sa evidentiez . Nu am lansat ipoteze incuietoare ci ipotezele care ma tulbura pe mine. Am comentat ceea ce mi se parea ca nu se potriveste nu ceea ce vreau sa afirm ca fiind corect. Nu am treaba cu pregatirea teologica a nimanui ci mai degraba cu propria mea pregatire, care trebuie sa recunosc nu se compara cu cea a multora de pe aici, dar cum nu prea am cu cine sa discut treburile astea credeam ca pe aici se va gasi cineva care sa ma "lumineze oarcum". Treaba cu "ti-am spus, dn'zeu nu exista" e total gresita. Ideea ar fi ca eu sa ajung la concluzia: "ti-am zis ca exista".

Cat despre aer...Daca stau sa ma gandesc are o definitie asemanatoare cu cea a lui dn'zeu: cum arata? habar nu am pt ca practic nu il vad.
voi spuneti ca dumnezeu e peste tot deci... il inspir....dar...nu stiu cum arata.
Pentru aer exista totusi o definitie : este un amestec de 7 gaze(parca asa era la chimie) printre care si oxigenul...acopera pamantul ca o patura si il simtim atunci cand bate vantul...Acum...pe Dumnezeu nu il simt cand bate vantul. Care este definitia lui?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2009, 00:51:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

aerul il inspiri pretutindeni dar in putine mom il coenstientizezi.Dumnezeu nu este materie, nu are definitie.lasand religia la o parte, priveste in jur:urmareste ecosistemul, observa rigoarea tuturor proceselor din natura.urmareste lanturile trofice, vezi modul de vietuire al viecarei vietatioate parea plictisitor dar daca il cercetezi cu luare aminte vei vedea: e fascinant.si acum intreb:cine a invatat toate vietatile sa se organizeze intr-un mod atat de minunat?(nu intram in amnunte)incearca sa cauti cauza tuturor lucrurilor(intoarce-te la varsta de ce-urilor) si vei vedea ca in spatele tuturor lucrurilor se afla o cauza suprema.cine este Ea?
cercetand lucrurile Lui cu dorinta sincera de a-L descoperi pe EL,ai toate sansele sa il afli.dar daca dorinta ta nu e sincera, degeaba e toata incercarea noastra...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2009, 00:58:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul

1. Dumnezeu(daca exista) de ce nu se mai arata? Unde sunt minunile si proorocii?
2. Daca intradevar exista, de ce un Dn'zeu descris a fi atat de iubitor permite atata durere si suferinta?
3. Crestinismul a aparut si s-a dezvoltat in sangele altor religii? Oare nu e asta o dovada graitoare ca cineva(om) voia cu ardoare sa raspandeasca aceasta credinta? Oare nu ii era cuiva de folos?.
Este foarte bine lupoaico ca-ti pui asemenea intrebari! Orice OM are data de la Dumnezeu-creatorul nostru libertatea ABSOLUTA garantata prin credinta crestin-ORTODOXA de a intreba LIBER si a-si clarifica aceste dileme care intradevar nu au absolut nici o legatura cu teologhisirea lor la infinit.
Daca Teologia ar fi reusit in 2000 de ani sa raspunda la aceste intrbari, acum ar fi fost totul clar si tu impreuna cu multi alti tineri nu mai intrebai!

La 1 si 2 se poate afirma cu certitudine ca Dumnezeu NU ESTE JUDECATOR pe acest Pamint! pe aceasta Terra, asta este clar! El ne va judeca sau ne va EVALUA... cind vom trece in nefiinta si vom prezenta ceea ce am acumulat in timpul vietii insa NU AICI, ci asa cum scrie in Apocalipsa... acolo unde va fi un alt pamint si un alt cer!!! aici este cheia raspunsului la 2. Dumnezeu nu intervine cu nimic aici, altfel Hitler ,de exemplu sau Legionarii criminali sau Ceausescu ar fi ars AICI IN FATA NOASTRA in urma rugaciunilor fierbinti de izbavire de sub dominatia lor...si dupa cum vezi, asa ceva, nici pe departe nu se intimpla.

Dumnezeu care sigur exista, ne-a lamurit foarte clar de la inceputul Bibliei cind ne-a transmis prin gura Proorocilor ca viata pe Pamint VA FI GREA si chiar FOARTE GREA!
Asta este NATURA acestei realitati pe care am DORIT-o prin Adam si Eva atunci cind i-a mincat in fund si au gustat dintr-o realitate foarte senzuala si placuta
Atunci Dumnezeu, ZIS SI FACUT!
Asta va doriti. asta primiti!
Dumnezeu este iubitor insa nu cum am vrea noi. In dimensiunea noastra El este iubitor numai prin faptul ca ne ofera posibilitati si metode de a ajunge la desavirsire, dar in rest El nu poate sa schimbe cu nimic alegerea PE CARE AM FACUT-o prin Cei doi neastimparati!
El nu ofera aceeasi iubire oferita de ex de parinti sau de iubiti. Nu are treaba cu protectia si rasfatul tau!
El ne ofera ceva cu MUUULT mai de pret decit protectie la suferinta... El ne ofera calea catre desdavirsire si care duce direct, prin acumularile calitative si transformative ale fiintei noastre, la viata VESNICA, care este clar demonstrata de cei putini care au dobindit-o!(adica vom avea ceva cu care sa plecam pe lumea cealalta o "substanta" speciala! care ne prelungeste existenta fiintiala la nesfarsit in prezenta lui Dumnezeu)

3...? ce inseamna pentru tine "s-a dezvoltat in sangele altor religii"?...dupa care vom continua...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2009, 01:00:25
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

Ai dreptate aici dar toate raspunsurile de'ceurilor mele sunt in general stiintifice. Organizarea ecosistemelor, toate vietuitoarele (inclusiv noi) sunt rezultatul milioanelor ani de perfectionare. la inceput cateva celule amarate, apoi organisme constiente si tot asa. Poate ca si noi, oamenii, peste 100 de ani nu vom mai arata asa(vezi si acum peste tot mutatii si curiozitati). Poate ca tot ceea ce facem se va rasfrange asupra aspectului si mintii intr-o mai mare masura. Cum de altfel se si intampla cu toata tehnologia recenta. Si ce vom spune peste ceva vreme cand ni se spune ca domnul ne'a facut dupa chipul si asemanarea lui? ce ne vom imagina atunci?

Mi se pare minunat sa ai o credinta si sa te agati cumva de ceva. Pur si simplu simpla idee ca nu esti singur conteaza. dar gandulca iti pui sperantele in "aer" pare sa dezminta tot.In plus de'ceurile astea sunt atat de multe si atat de interpretabile incat parca o iei razna numai la gandul. Si cum poti sa crezi in ceva "fara definitie" cand ai atatea dovezi graitoare in jur?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2009, 01:07:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

1. si acum intreb:cine a invatat toate vietatile sa se organizeze intr-un mod atat de minunat



2. dar daca dorinta ta nu e sincera, degeaba e toata incercarea noastra...

1. Cred ca ne este foarte clatr tuturor ca DISTANTA DINTRE TERRA si SOARE "a invatat toate vietatile sa se organizeze cum le vedem noi, asa cum si pe noi ne-a organizat tot aceeasi distanta stabilita de Dumnezeu cu precizie strict matematica

2. Unde a dat lupoaica dovada de nesinceritate in seria de intrebari ca nu imi este clar. De ce oare o acuzi pe nedrept?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2009, 01:15:29
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

*pentru andreicozia

Intradevar totul pare asezat perfect in acest puzzle urias dar pe de alta parte totul suna atat de...uman...Si sincer(pacatul meu probabil) mi se pare un teren prea nesigur intins inaintea noastra de un dumnezeu care se considera perfect. Adica pana la urma nu NOI AM FACUT ALEGEREA PRIN Adam si Eva. pacatul lor este pacatul lor. Faptul ca noi ar trebui sa "suferim" pentru o greseala facuta la inceputul lumii de catre niste persoane pe care nici macar nu le'am cunoscut este putin cam "crud" nu crezi? Daca prin rai ar fi fost inca o mana de oameni probabil ca i-ar fi oprit pe cei doi sa comita pacatul. Poate ca unii ar fi cazut in capcana dar oricum ar fi fost unii care sa incerce a schimba ceva.Oare nu este un gest pripit sa "condamni' o lume pentru pacatul a doua persoane?

Pe de alta parte, faza cu treaba lui dn'zeu pe pamant...Este oare atat de "distractiv"(termenul nu e potrivit dar nu am altul in minte) sa urmaresti scena vitii ca simplu spectator, sa te implici din cand in cand dar de la distanta? Adica...lumea are probleme mari(si din punct de vedere al credintei dar nu numai) iar El nu pare sa aiba de gand sa "zica nimic". Pentru cineva care vrea binele "copiilor" lui e cam aiurea...In plus, chiar Biblia a fost lasata(presupun ca de El) putin cam interpretabila si in anumite privinte dificila. Sistemul asta de ambiguuitate este cunoscut ca fiind practicat si de unii "profeti" greci care dadeau prevestiri astfel incat fie ca faptul se adeverea sau nu, era o chichita care modifica sensul.

Faza cu sangele altor religii se refera la adevaratele masacre in numele crestinismului. Pentru niste oi ne-am dovedit cam agresivi in sustinerea credintei noastre.

P.S. Multumesc pentru ca mi-ai luat apararea si imi cer scuze inca odata daca exprimarea mea a fost cam neslefuita si a lasat loc de interpretari. Nu intentionez sa schim pe nimeni pe aici(nici nu am cum) in afara de mine. Cum nu am cu cine discuta treburile astea am incercat sa gasesc "o sursa" de cunostiinte. De geaba zpun ca, cred in toate astea, si degeaba ma rog mereu si merg la biserica daca in suflet am nesigurante si dubii.

Last edited by ElusiveWolf; 01.09.2009 at 01:18:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2009, 01:16:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

crezi ca sfintii puteau sa indure chinurile martirice doar punandu-si speranta "in aer"? crezi ca acest "aer" le-ar fi dat puterea sa mearga la moarte cantand?
cred ca raspunsul la intrebarea ta ar trebui cautat altundeva.vezi, tu , DUMNEZEU a creat omul cu o inclinatie catre EL, tocmai pt a-i usura drunul gasirii.ideea de divinitate exista in sufletul fiecarui om, istoria o dovedeste. deci, daca ar fi sa stai de vb cu tine insati, nu cumva ai mai auzi o voce?
imi place mult confesiunea fericitului Augustin:"am intrebat apa marii:"tu esti dumnezeul meu?" si mi-a raspuns:cauta mai departe. am intrebat vantul:"tu esti dumnezeul meu?"si mi-a raspuns:cauta mai departe."dar abia atunci, cand am coborat inlauntrul meu, TE-am aflat.tu erai atat de aproape, iar eu te cautam atat d edeparte"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2009, 01:21:59
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

pentru lore86

Intradevar notiunea de divinitate exista in noi toti. nimeni nu cred ca are sa dezminta asta vreodata. Intrebarea este: avem notiunea deoarece suntem parte din El sau deoarece tanjim dupa desavarsire, dupa ceva dincolo de noi. nu cumva noi, ca oameni, avem nevoie de ceva in care sa credem? Nu L-am creat noi doar pentru ca aveam nevoie de El?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
superstitii sau adevar ginabadea Tinuta in Biserica 78 08.07.2013 23:06:07
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 08:48:54
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 15:51:35
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 13:54:55
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 25.04.2009 00:04:50