Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.08.2023, 09:23:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu vorbesti aici de reguli de marketing, nu de canonul ortodox.
El îl acuza pe pr Necula că are interes să vândă, dar tot în același post zicea că se ascunde cu cartea, or are interes să vândă deci își face reclamă, or se ascunde era o eroare de logică acolo sesizată de mine.
Plus că nu știi cât îi rămâne unui autor cota lui din vânzare ăsta e un adevăr.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se vede din comentariile voastre cine are si cine n-are studii teologice.
Serios adică eu denigrez un preot sau el ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ai uitat, sau poate ai omis(?) sa mai adaugi la sfarsit cuvantul ortodox, care schimba cu totul drepturile, nu legale, ci deontologice.
Era vorba că pentru unele chestii e criticat doar pr Necula și încă 2-3, ceilalți care fac la fel nu, cumva doar pt că e popa Necula și are cineva ceva cu el n-are voie, cum vine asta ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici nu ma gandisem la nimbul sfintilor ca erminie ortodoxa, ci la specificul bizantin, care predomina in toata pictura bisericeasca ortodoxa.
Domnule ilustrațiile adică desenele care prezintă o poveste, au rol pedagogic, de familiarizare a minții copilului cu evenimentele și personajele biblice, nu se închină nimeni înaintea unei foi desenate, acea carte poate va fi și uitată peste ani undeva, că tinerii se plictisesc repede.
Mai rău poate era dacă ar fi fost icoane sau obiecte folosite în cultul ortodox care ajung la gunoi.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am vazut intr-o biserica improvizata niste icoane in care la dreapta usilor imparatesti Iisus era imbracat intr-o haina rosie(si nu albastra!) si am remarcat icoana asta ca o icoana protestanta, care pentru tine e doar "naratiune ilustrata", nu ceea ce trebuie sa fie.

Pentru tine e totuna, nu-i asa?
Nu știu ce ai văzut frăția ta, puteai face o poză să ne dumirim, totuși acelea erau puse la închinare, înaintea unei poze cu o ilustrație pe care nu o folosești în cultul public, ci să înveți nu cred că se închină nimeni, nici înaintea manualului de religie nu cred că se închină cineva.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Parca ai lucra la directia de aprovizionare a librariilor de stat.
Mi-ar plăcea să lucrez într-o librărie.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare ce ai fi vrut sa spui aici, Iorest(fratele lui GicaContra)?
Eu sunt gică contra, sau el că denigrează, ce trebuia după tine să mă învoiesc la o denigrare să-l și încurajez, da dă-i în cap la Necula, orgoliul meu mic se bucură când e terfelit Necula pe un colț de internet ?


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca ai fi avocatul lui Necula (oare nu esti?) judecatorul ti-ar spune sa reformulezi ca nu se poate lua ca argument ce ai postat aici.
Necula nu are nevoie de avocați și de supranume cel mai iubit, cel mai apreciat, cel mai, cel mai, a zis și el că nu-i place asta și că pleacă din podcast dacă se mai insistă.

Mie niciodată nu mi-a lăsat impresia că se agață de titluri pompoase, sau de diplome, din contră a zis mereu că e fiu de frizer.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Numarul de ani, de kilometri si de conferinte nu se pot lua ca bune facute de parintele, fiindca ar fi la fel de bune si daca n-ar fi parinte.
Insa trebuie sa observ si sa subliniez ca nu numai Dumnezeu, ci chiar tu ai formulat si deci il astepti "la pocăință, la desăvârșire, la despătimire, la o primenire."
Ba da contează în ortodoxie pt că și Apostolii au făcut mii de km, Ap Pavel i-a întrecut pe toți, tocmai că era bucuria aceea de a le vorbi față către față după călătorii grele, de încercare în care putea să moară pe drum, să fie jefuit, arestat.

Deci și pr Necula se expune la accidente rutiere chiar dacă nu conduce el, am mai văzut un preot care a pățit-o în accident rutier și nu era la volan.

Deci e dimensiunea OMILETICĂ a Bisericii, e și dimensiunea călătoriilor misionare pe care ne-au preluat-o neoprotestanții, unde nu călătorește un preot ortodox va umple golul un predicator e simplu de înțeles

Golul lăsat de B.O.R. dacă se retrage din societate, va fi umplut de alții care vor prelua ei, deci și pe youtube dacă nu era Necula, Calistrat, pr Pimen și încă vreo 10 preoți maxim, ar fi fost exclusiv ocupat de pastori și predicile lor și lumea îi credea pe ei și denigrările lor la adresa ortodoxiei.

Normal că orice om are nevoie de pocăință, eu nu am susținut nicăieri că Necula ar fi infailibil, dar nici răul neamului nu e.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.08.2023, 15:25:16
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Domnule ilustrațiile adică desenele care prezintă o poveste, au rol pedagogic, de familiarizare a minții copilului cu evenimentele și personajele biblice, nu se închină nimeni înaintea unei foi desenate, acea carte poate va fi și uitată peste ani undeva, că tinerii se plictisesc repede.
Mai rău poate era dacă ar fi fost icoane sau obiecte folosite în cultul ortodox care ajung la gunoi.
În ceea ce privește reprezentările religioase, de exemplu ale lui Hristos, ale sfinților, există canoane bisericești în această situație, ba mai mult a existat chiar un Sinod Ecumenic, al șaptelea, pe marginea acestor probleme, care au fost și sînt niște probleme foarte serioase din punct de vedere teologic, de vreme ce au intrat în atenția unui Sinod Ecumenic.

Faptul că mata, pe urma acestui Necula, faci bășcălie, cu știință sau fără știință, despre astfel de chestiuni DOGMATICE, ale Bisericii Ortodoxe, până la urmă nu mă miră, de vreme ce încerci să îi justifici acestuia abaterile mai mult decât evidente de la canoanele Bisericii Ortodoxe. Canoane pe care acest popă cu aere de mare vedetă le-a încălcat la modul cel mai evident și flagrant în acele cărți de care vorbesc prin acceptarea acelei imagistici pe lângă textele scrise de el.

Stau să mă întreb nu dacă ești membru al BOR, ci dacă ești ortodox realmente, în credință, în convingeri, nu de alta dar văd că promovezi anumite idei care numai ortodoxe nu sînt. Și nu e de mirare a pune astfel problema, de vreme ce vedem bine că și Necula este membru al BOR, dar nu este ortodox, iar ilustrațiile cărților de care vorbim dovedesc foarte clar acest lucru.

Deci dacă era o așa mare problemă cu iconografia pentru cărți, putea pur și simplu să publice doar textul. Din momentul în care a asumat la publicare acea imagistică, acele cărți sînt eretice și în mod normal trebuia forțată retragerea lor de pe piață prin intervenția conducerii Episcopiei Sibiului sau eventual a Patriarhiei, că știm bine că la Sibiu sînt probleme mari cu actul de conducere, după cum am văzut și în alte dezbateri. Mai mult, repet, acele cărți nu au aprobarea din partea niciunui ierarh al BOR, deci preotul vedetă crede că își face de cap și mai face și niște bănișori frumoși de pe urma nemerniciei.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.08.2023, 15:38:13
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), înaintea unei poze cu o ilustrație pe care nu o folosești în cultul public, ci să înveți nu cred că se închină nimeni, nici înaintea manualului de religie nu cred că se închină cineva.
Opinia mea este că mata nu prea înțelegi anumite chestii din domeniul teologic, ți-am mai zis că ai tot felul de probleme de interpretare a unor chestiuni de învățătură sau de morală, dar totuși dacă poți prezenta un singur manual de religie ortodoxă, aprobat de Biserică, care să aibă astfel de imagini precum acele cărți semnate de „Părintele” Necula, opinia mea este că ai fi „foarte tare”. Totuși, după știința mea, manualele de religie creștină ortodoxă, așa manuale cum sînt, și unele chiar riscă să fie pierdute și să ajungă chiar și la coșul de gunoi din nefericire, ei acele manuale țin să te înștiințez că respectă canoanele BOR în ceea ce privește reprezentările religioase și nu cred că ai văzut sau că vei vedea astfel de imagini precum în acele cărți semnate de „Părintele” Necula în vreun manual școlar de religie creștină ortodoxă.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.08.2023, 16:45:35
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu sunt gică contra, sau el că denigrează, ce trebuia după tine să mă învoiesc la o denigrare să-l și încurajez, da dă-i în cap la Necula, orgoliul meu mic se bucură când e terfelit Necula pe un colț de internet ?
Nu faci diferența între critică, pe de o parte, și denigrare și terfelire pe de altă parte. Eu critic, în schimb ceea ce a făcut Necula prin asumarea acelor imagini la cărțile sale este o adevărată terfelire a canoanelor Bisericii Ortodoxe, pe care le-a încălcat fără să fie încă sancționat (și într-un fel e normal că este așa, pentru că „protopopul” IPS Streza a avut și are probleme mari cu actul de conducere, și se vede foarte clar inclusiv din această speță în care cel mai probabil că nu s-a autosesizat nici el și nici vreunul dintre argații lui de la „reședință”).

E drept că în cazul unora care au fost un fel de slugoi ai lui Iohannis și indirect ai FDGR, și deci și ai politicilor acestora școlare vizavi de unii etnici români și elevi botezați în Biserica Ortodoxă, încep să nu mai prezinte nicio mirare astfel de abateri de la Ortodoxie.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mie niciodată nu mi-a lăsat impresia că se agață de titluri pompoase, sau de diplome, din contră a zis mereu că e fiu de frizer.
Este fiu de frizer, însă se crede vreun patriarh neîncoronat, neoficial al BOR sau poate chiar al întregii Biserici Ortodoxe, sau poate chiar al întregii creștinătăți, și-așa are abateri grave, precum cele menționate mai sus, care probabil survin și datorită faptului că țintește să vândă acele cărți și unor neortodocși, care s-ar putea simți, cică, „deranjați” de o iconografie ortodoxă sau de menționarea vreunei aprobări din partea unui ierarh al BOR, și spun ierarh pentru că nu știm și cât de episcopi în adevăratul sens al cuvîntului și sînt unii sau alții dintre cei hirotoniți la treapta de ierarh în BOR.

Este drept că în BOR Necula are un concurent, anume Bănescu Vasile, care și ăla se crede tot așa un patriarh informal al BOR, deși încă n-a prezentat ce l-ar recomanda, altceva decât funcția în care în mod bizar și nejustificat a fost cocoțat în capul BOR, pe niște căi ascunse de orice deliberare la vedere sau minim democratică, minim transparentă în cadrul BOR, pentru un astfel de titlu, chiar și informal.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.08.2023, 17:07:25
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
eu nu am susținut nicăieri că Necula ar fi infailibil, dar nici răul neamului nu e.
Aici nu se pune problema dacă este sau nu „răul neamului”, ci dacă are sau nu ce căuta în structuri și funcții de conducere în cadrul BOR, inclusiv în aceea de preot. Oricum el a făcut foarte mult rău, chiar dacă el trăiește cu impresia că ar fi făcut foarte mult bine, și deja am dat câteva exemple, iar din punctul meu de vedere, agregând laolaltă tot felul de abateri, aberații, alunecări, slugăreli absolut ilegitime (de tipul celei față de Iohannis), opinia mea este că Necula este caz de caterisit. Adică opinia mea este că el nu (mai) are ce căuta în funcția de preot și nici în alte funcții de conducere din cadrul BOR. Drept este că nu știu cine ar putea și și-ar asuma să îl ancheteze pe bune și eventual să îl și caterisească, de exemplu IPS Streza poate ar trebui mai degrabă să se autocaterisească din funcția de „chiriarh”, deci n-ar mai putea să se ocupe de Necula, iar cei de la patriarhie, s-a văzut foarte clar și recent că abia ce și-au permis să îl tragă puțin de chică sau de perciuni, deci mă îndoiesc că ar avea capacitatea să ia „taurul de coarne”.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.08.2023, 17:24:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Opinia mea este că mata nu prea înțelegi anumite chestii din domeniul teologic, ți-am mai zis că ai tot felul de probleme de interpretare a unor chestiuni de învățătură sau de morală, dar totuși dacă poți prezenta un singur manual de religie ortodoxă, aprobat de Biserică, care să aibă astfel de imagini precum acele cărți semnate de „Părintele” Necula, opinia mea este că ai fi „foarte tare”. Totuși, după știința mea, manualele de religie creștină ortodoxă, așa manuale cum sînt, și unele chiar riscă să fie pierdute și să ajungă chiar și la coșul de gunoi din nefericire, ei acele manuale țin să te înștiințez că respectă canoanele BOR în ceea ce privește reprezentările religioase și nu cred că ai văzut sau că vei vedea astfel de imagini precum în acele cărți semnate de „Părintele” Necula în vreun manual școlar de religie creștină ortodoxă.
Deja duci discuția în penibil cum ești și tu de obicei,căutând tot felul de chițibușuri.
Da am văzut manuale de religie pe care se colorează de pildă, sau biblii cu imagini în ele, aici era doar o carte fără pretenție de a fi carte canonică sau de căpătâi în folosința cultului, în care se povestea probabil că nici nu face vânzare respectiva carte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.08.2023, 17:37:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În ceea ce privește reprezentările religioase, de exemplu ale lui Hristos, ale sfinților, există canoane bisericești în această situație, ba mai mult a existat chiar un Sinod Ecumenic, al șaptelea, pe marginea acestor probleme, care au fost și sînt niște probleme foarte serioase din punct de vedere teologic, de vreme ce au intrat în atenția unui Sinod Ecumenic.
Nu a desenat Necula, de fapt nici nu știu care e contribuția lui la carte, de povestitor, narator cât e efectiv textul lui, cum să-l și înfierez pt asta.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Faptul că mata, pe urma acestui Necula, faci bășcălie, cu știință sau fără știință, despre astfel de chestiuni DOGMATICE, ale Bisericii Ortodoxe, până la urmă nu mă miră, de vreme ce încerci să îi justifici acestuia abaterile mai mult decât evidente de la canoanele Bisericii Ortodoxe. Canoane pe care acest popă cu aere de mare vedetă le-a încălcat la modul cel mai evident și flagrant în acele cărți de care vorbesc prin acceptarea acelei imagistici pe lângă textele scrise de el.
Nu a încălcat el, pt că n-a desenat el.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Stau să mă întreb nu dacă ești membru al BOR, ci dacă ești ortodox realmente, în credință, în convingeri, nu de alta dar văd că promovezi anumite idei care numai ortodoxe nu sînt. Și nu e de mirare a pune astfel problema, de vreme ce vedem bine că și Necula este membru al BOR, dar nu este ortodox, iar ilustrațiile cărților de care vorbim dovedesc foarte clar acest lucru.
Tu întreabă-te pe tine dacă ești ortodox, fiindcă de când ai apărut pe forum sub masca părutei purtări de grijă înfierezi, folosești epitete denigratoare la adresa lui George Simion, iar aici încerci să maculezi toată imaginea unui preot.

Ba mai mult citezi și citești jurnaliști care au denigrat referendumul pentru familie ca bot, cartianu și alții, ai exact expresiile lor în unele situații, deci tu marele hipercorect ortodox preiei ideile unor jurnaliști globaliști.

La cât ești de obsedat de Necula și încă două personaje nu m-ar mira să fie de fapt și un duh rău care te stăpânește.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.08.2023, 17:41:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Opinia mea este că mata nu prea înțelegi anumite chestii din domeniul teologic, ți-am mai zis că ai tot felul de probleme de interpretare a unor chestiuni de învățătură sau de morală, dar totuși dacă poți prezenta un singur manual de religie ortodoxă, aprobat de Biserică
Părerea mea e că tu ești un fals naționalist, un fals ortodox, un mincinos care cu oarecare abilitate manipulează cuvinte și idei prin preluarea lor de la vrăjmași ai B.O.R. cum sunt unii jurnaliști plătiți să ne aducă progresismul.
Abuzul de cuvinte denigratoare și epitete infamante și bolduirea lor e tot un semn de manipulare.

Ai stat pitit la referendumul pt familie, nu te-ai revoltat împotriva liberticidului pandemic și al carantinelor, minți că dragnia e mare patriot.

De când ai apărut doar cu critica ai sărit, doar cu titluri bombastice, doar să murdărești și să arunci în derizoriu 3 personaje.

Tu mai mare osândă îți vei lua pentru că citezi din canoane, dar ai duh viclean ca fariseii și cărturarii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.08.2023, 11:14:56
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
, folosești epitete denigratoare la adresa lui George Simion, iar aici încerci să maculezi toată imaginea unui preot.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Abuzul de cuvinte denigratoare și epitete infamante și bolduirea lor e tot un semn de manipulare.
Vezi dumneata, ceea ce se pare că nu înțelegi este că evaluările mele sînt făcute pe baze de fapte, eu nu judec după epitete, etichete etc. Curios, folosirea de astfel de metode (cele bazate pe etichete, epitete etc) am văzut-o destul de des folosită chiar în interiorul Bisericii, chiar de la nivele înalte, ceea ce demonstrează, din punctul meu de vedere, în ce măsură încă există forme de colaborare sau de coordonare a unor așa-zise elite ale BOR cu structuri de poliție politică („Securitate”, cum îi zicea mai demult), căci se știe bine, astfel de metode exact de către acele structuri de poliție politică și torționarism erau și sînt folosite, acolo fiind specifice tot felul de metode de stigmatizare a oamenilor, nu pe bază de fapte, ci pe bază de etichete, epitete etc, în scopurile lor de a distruge vieți prin așa-numitele metode de compromitere.

Existența în continuare a unor astfel de metode în interiorul BOR, chiar la nivele dintre cele mai înalte, nu dovedește decât decăderea morală foarte gravă în care se află BOR, unde știm bine că sînt destule „elite” care nu mai evaluează pe unii oameni după fapte, ci după etichete și epitete stigmatizatoare, după ordine pe care le primesc de la politicieni sau colaboratori de-ai lor pe căi secrete, infracționale, inclusiv ordine de a se distruge oameni care au avut naivitatea să creadă că în BOR se guvernează după alte principii decât cele folosite de „sataniștii” din politică.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.08.2023, 11:33:06
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ba mai mult citezi și citești jurnaliști care au denigrat referendumul pentru familie ca bot, cartianu și alții, ai exact expresiile lor în unele situații, deci tu marele hipercorect ortodox preiei ideile unor jurnaliști globaliști.
Am făcut referire la un articol despre care am auzit tot din presă, nu obișnuiesc să citesc personajele respective, dar nici nu se poate spune că neapărat tot ceea ce s-a scris acolo este din început lipsit de orice adevăr. În ceea ce privește articolul despre „nababul în sutană” Necula, „Părintele” a apărut într-o filmare recentă și nu am văzut să aducă vreo contestare cel puțin la partea factuală, nu vorbesc despre anumite interpretări, la care Necula a ținut să răspundă cu așa-zisele lui fapte de milostenie, deși conform unor mărturii care mi-au fost transmise, sînt destule dăți în care „Părintele” nu aruncă niciun șfanț cerșetorilor care încă mai ajung să cerșească pe Mitropoliei, nu de alta dar nici nu prea sînt îngăduiți pe-acolo, probabil IPS Streza se simte foarte deranjat, foarte tulburat ca imaginea lui colosală să fie „întinată” de prezența unor cerșetori exact pe lângă reședința și catedrala „lui”.
Reply With Quote
Răspunde