Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2012, 03:45:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit Parintele Petru Moga sau modelul preotului paroh

Părintele Petru Moga este un preot obișnuit din Câmpina, făpuitor de lucruri minunate discret și temeinic. Parohia sfinției sale e un model de sinaxă bisericească într-o lume care, chiar ortodoxă fiind, a pierdut sensul comuniunii și rostul parohiei ca inimă a societății.

O emisiune cu părintele:

http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiun...gie/petru-moga

Parohia:

http://www.parohiasfnicolae.ro/

Alte informații:

http://www.ziarullumina.ro/articole;...e-familie.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2012, 10:16:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mulțumesc Mihai! O relatare de care știam doar în scris ... acum am avut ocazia să o văd sub forma unei înregistrări.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2012, 10:22:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am văzut interviul când a fost difuzat pe TVR, dar merită revăzut. Mi-a plăcut, într-adevăr, în mod deosebit acest preot. De altfel, e și talentul (sau profesionalismul) Eugeniei Vodă, care știe să găsească oameni deosebiți, dar și să scoată din fiecare interlocutor tot ce are mai bun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2012, 15:16:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si mie mi-a placut de parintele Petru Moga. Atat de mult s-a unit cu cei pe care ii pastoreste ca spune in interviul cu Eugenia Voda, ca nu este fericit pe deplin, de vreme ce este duhovnic al unor oameni nefericiti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2012, 23:57:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumesc Mihai! O relatare de care știam doar în scris ... acum am avut ocazia să o văd sub forma unei înregistrări.
Cu bucurie!
Recomand și emisunea de acum 15 ani cu părintele Iustin Marchiș, un mare duhovnic contemporan, cu atât mai mare cu cât e mai ignorat de vânătorii de preoți ghicitori, șamani și taumaturgi.
L-am postat și aici întrucât ambii preoți sunt chivernisitorii văzuți ai unor celule de eclezialitate autentică în BOR.

http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiun...iustin-marchis
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2012, 00:25:43
dan62 dan62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
O relatare de care știam doar în scris ... acum am avut ocazia să o văd sub forma unei înregistrări.
L-a cunoscut personal pe Parintele Arsenie Boca.
Iar tatal parintelui nostru l-a avut duhovnic pe acesta.

Fagaresean de origine, Petru Moga inainte de a fi ctitor de biserica este ctitor de comunitate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2015, 00:33:07
AliceI AliceI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2015
Mesaje: 1
Smile Asa e...

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si mie mi-a placut de parintele Petru Moga. Atat de mult s-a unit cu cei pe care ii pastoreste ca spune in interviul cu Eugenia Voda, ca nu este fericit pe deplin, de vreme ce este duhovnic al unor oameni nefericiti.
Da, uneori parintele este atat de ...inchis..., parca e intuneric in jurul sau cand slujeste nefericit din princina ...desertaciunii din jur! Si cand Duhul Sfant coboara, pentru dansul vine si o lumina pe chip! :) Am simtit asta chiar asa!

Last edited by AliceI; 06.12.2015 at 00:35:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interdictii ale preotului luceafaruldincer Preotul 21 07.10.2014 18:16:05
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15
Maicile de ce nu si-au facut un loc numai al lor dupa modelul Athos? sophia Calugarul 51 11.11.2009 19:29:18
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 23:28:59