Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.10.2010, 20:18:44
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit exemple

Rodica50
Vina o poarta familia din care provine persoana- vorba romaneasca"Aschia nu sare departe de trunchi" spune multe.


Draga mea iti dau 2 exemple...si tragi singura concluzia si daca nu-ti place ce scriu , te las sa-mi dai bataitza, pt nu stiu dc dar chiar te admir , cu toate ca uneori ne incontram...
Deci....Ana , o prietena de-a mamei , fata de preot , cu viata exemplara s-a casatorit cu profesor de matematici al carui tata era un medic de renume pe atunci...Ana s-a facut medic pediatru si s-a casatorit cu un barbat care era avocat , culmea din familie de preoti(tatal) iar mama Prof, univ....bine educat, chipurile bland , bun credincios....Au avut doi copii...INSA...dupa niste ani , sotul anei , un animal a inceput sa o bata intre doua rugaciuni...Zicea ca e posedata...si ca asa o "vindeca''....Stii care e finalul povestii? Fiica ei cea mare n-a suportat si s-a sinucis...In jurnalul pe care il tinea , stii ce scrisese? :Cum dintr-un tata atat de credincios...si o mama credincioasa a putut iesi un monstru fanatic precum tatal meu?"

Un medic eminent din urbea mea(A) , cunoscut pt credinta lui , blandetea si intelepciunea lui, are doi baieti...Unul a devenit tot medic..celalalt ...asasin....

Deci...cum e cu aschia?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.10.2010, 21:21:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Rodica50
Vina o poarta familia din care provine persoana- vorba romaneasca"Aschia nu sare departe de trunchi" spune multe.


Draga mea iti dau 2 exemple...si tragi singura concluzia si daca nu-ti place ce scriu , te las sa-mi dai bataitza, pt nu stiu dc dar chiar te admir , cu toate ca uneori ne incontram...
Deci....Ana , o prietena de-a mamei , fata de preot , cu viata exemplara s-a casatorit cu profesor de matematici al carui tata era un medic de renume pe atunci...Ana s-a facut medic pediatru si s-a casatorit cu un barbat care era avocat , culmea din familie de preoti(tatal) iar mama Prof, univ....bine educat, chipurile bland , bun credincios....Au avut doi copii...INSA...dupa niste ani , sotul anei , un animal a inceput sa o bata intre doua rugaciuni...Zicea ca e posedata...si ca asa o "vindeca''....Stii care e finalul povestii? Fiica ei cea mare n-a suportat si s-a sinucis...In jurnalul pe care il tinea , stii ce scrisese? :Cum dintr-un tata atat de credincios...si o mama credincioasa a putut iesi un monstru fanatic precum tatal meu?"

Un medic eminent din urbea mea(A) , cunoscut pt credinta lui , blandetea si intelepciunea lui, are doi baieti...Unul a devenit tot medic..celalalt ...asasin....

Deci...cum e cu aschia?
Dramele in familie o reprezinta indepartarea de Dumnezeu, sau chiar mai grav- absenta lui Dumnezeu.Sigur ca exista situatii si situatii- dar ceea ce am sustinut are suport - in marea majoritate, obiceiurile din familie sunt perpetuate- bune sau rele.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.10.2010, 07:45:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Rodica50
Vina o poarta familia din care provine persoana- vorba romaneasca"Aschia nu sare departe de trunchi" spune multe.


Draga mea iti dau 2 exemple...si tragi singura concluzia si daca nu-ti place ce scriu , te las sa-mi dai bataitza, pt nu stiu dc dar chiar te admir , cu toate ca uneori ne incontram...
Deci....Ana , o prietena de-a mamei , fata de preot , cu viata exemplara s-a casatorit cu profesor de matematici al carui tata era un medic de renume pe atunci...Ana s-a facut medic pediatru si s-a casatorit cu un barbat care era avocat , culmea din familie de preoti(tatal) iar mama Prof, univ....bine educat, chipurile bland , bun credincios....Au avut doi copii...INSA...dupa niste ani , sotul anei , un animal a inceput sa o bata intre doua rugaciuni...Zicea ca e posedata...si ca asa o "vindeca''....Stii care e finalul povestii? Fiica ei cea mare n-a suportat si s-a sinucis...In jurnalul pe care il tinea , stii ce scrisese? :Cum dintr-un tata atat de credincios...si o mama credincioasa a putut iesi un monstru fanatic precum tatal meu?"

Un medic eminent din urbea mea(A) , cunoscut pt credinta lui , blandetea si intelepciunea lui, are doi baieti...Unul a devenit tot medic..celalalt ...asasin....

Deci...cum e cu aschia?
Ereditatea are si ea o importanta pe drumul devenirii omului,a constructiei personalitatii sale,insa doar in masura in care exista un factor activator,in rest poate ramane latenta o viata intreaga.
O importanta decisiva o au si alte doua elemente:mediul si educatia.
Noi nu stim cum a fost copilaria "monstrului fanatic",insa nu uitati ca de multe ori "pe afara-i vopsit gardul,inauntru leopardul"!
Adica,nu putem sti dincolo de aparenta de parinti credinciosi si bine educati,cum au actionat acesti oameni in educatia copilului lor.
Nu poti trage concluzii rezumand totul la ceea ce este in prezent,pentru ca sunt sigura ca daca s-ar sapa in dedesubturile existentei ambelor cazuri alte lucruri ar iesi la iveala.
Trist este ca se ajunge la astfel de drame si nu de putine ori am vazut cum o religie prost inteleasa este paravan pentru problemele interioare ale unor persoane,care la randul lor ajung sa isi mutileze copiii,sotia etc,motivele lor fiind evident foarte bine intentionate si de "esenta spirituala"!
Tot ce pot spune este sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva si sa ne tina mintea vigilenta si sufletul deschis,pentru ca diavolul este un mare predicator al tuturor religiilor,un mare moralist,insa scopurile pentru care o face vin din tenebre si nu din Lumina,pentru ca el este maestrul manipularilor,distorsionarilor si a lumii inversate!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 21.10.2010 at 07:52:45.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.10.2010, 09:07:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sarra , sa nu pierdem din vedere contextul in care Apostolul Pavel afirma lucrul acesta, astfel incat in epistola catre Efeseni Hristos soi Biserica reprezinta modelul pentru barbat si femeie.
Am mai amintit pe topicul divortul ca Biserica Rusa din ratiuni pastorale a admis si alte motive de divort pe langa cel din Sfanta Scriptura- desfraul.
In cazul prezentat de tine daca femeie respectiva intelege calvarul ca jetfa atunci ii este spre mantuire, daca nu, este o suferinta fara o finalitate in vederea desavarsirii.
corect.
sau nu uitam ca sunt si barbati care sufera din cauza unei partenere nepotrivite, nu doar femei care sufera din cauza partenerului nepotrivit.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.10.2010, 09:53:34
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit desigur

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
corect.
sau nu uitam ca sunt si barbati care sufera din cauza unei partenere nepotrivite, nu doar femei care sufera din cauza partenerului nepotrivit.
ABSOLUT ! Sunt si cazuri din acestea....din nefericire !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.10.2010, 09:55:15
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit exista

Da ! Asa este....cunosc un barbat care isi creste singur cei 4 copii si toti sunt cuminti si invata bine...Fie sa ramana asa...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.10.2010, 11:17:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da, suferinta e una...dar violenta e cu totul altceva, se depasesc extrem de mult niste granite...peste care nu ar trebui sa se treaca sub nicio forma.

Ma intreb serios care ar fi sfaturile duhovnicilor daca ar aparea barbati violentati zilnic, oare tot asa ar fi sfatuiti...sa rabde pentru mantuire...sau nicidecum?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.10.2010, 11:21:28
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit ploua

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, suferinta e una...dar violenta e cu totul altceva, se depasesc extrem de mult niste granite...peste care nu ar trebui sa se treaca sub nicio forma.

Ma intreb serios care ar fi sfaturile duhovnicilor daca ar aparea barbati violentati zilnic, oare tot asa ar fi sfatuiti...sa rabde pentru mantuire...sau nicidecum?
Draga mea...biserica noastra nu incita la violenta insa fff rar barbatii rabda(se rabda perfect doar pe ei)...majoritatea se socotesc "capul" familiei...uitand cat de important este....gatul...sigur....unii rautaciosi stii ce raspund cand sunt intrebati dc barbatii au atasat trupului un cap? ei sustin ca il au ca sa umple golul dintre umeri...( glumesc ca deh...afara ploua....)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.10.2010, 11:40:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Draga mea...biserica noastra nu incita la violenta insa fff rar barbatii rabda(se rabda perfect doar pe ei)...majoritatea se socotesc "capul" familiei...uitand cat de important este....gatul...sigur....unii rautaciosi stii ce raspund cand sunt intrebati dc barbatii au atasat trupului un cap? ei sustin ca il au ca sa umple golul dintre umeri...( glumesc ca deh...afara ploua....)
Pai fix asta e problema... in cazul lor nici nu s-ar pune problema sa rabde asa ceva, ca sa nu mai zic...sa mai fie vazuti plangand pe la duhovnici si printre sughituri intreband "Ce sa fac, ma bate nevasta in fiecare zi de ma usuca?".

Oricum bat pariu ca daca ar veni totusi unul in stilul asta....duhovnicul sigur nu ar mai sfatui la fel " Taci si rabda fiule, ca asa te vei mantui!"...

Ideea e ca violenta nu are de ce sa existe, si trebuie vindecata atunci cand apare...si nu lasata sa evolueze, cum se intampla in cazurile in care e acceptata.

Last edited by AndruscaCIM; 21.10.2010 at 11:43:26.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.10.2010, 11:51:09
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai fix asta e problema... in cazul lor nici nu s-ar pune problema sa rabde asa ceva, ca sa nu mai zic...sa mai fie vazuti plangand pe la duhovnici si printre sughituri intreband "Ce sa fac, ma bate nevasta in fiecare zi de ma usuca?".

Oricum bat pariu ca daca ar veni totusi unul in stilul asta....duhovnicul sigur nu ar mai sfatui la fel " Taci si rabda fiule, ca asa te vei mantui!"...

Ideea e ca violenta nu are de ce sa existe, si trebuie vindecata atunci cand apare...si nu lasata sa evolueze, cum se intampla in cazurile in care e acceptata.
Ai sa fi surprinsa dar exista barbati care au un dialog cu preotul aprape identic cu cel descris de tine:
"Ce sa fac, ma bate la cap in fiecare zi de ma usuca?".
Iar raspunsul aproape la fel: "Rabd-o, ca daca o rabzi te mantui"

__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42