Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.03.2011, 21:19:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
nu cred ca DOC este o garantie ca vinul este ... vin

si daca baga numai apa ... sa fim fericiti
Ba da, se simte și după gust.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2011, 22:45:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se subintelege ca acest topic este deschis in atentia preotilor care viziteaza anonimi forumul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2011, 23:37:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În Biserica Catolică vinul folosit pentru Liturghii este același pe tot cuprinsul unei dieceze (eparhii), fiind, de regulă, cumpărat direct de la producător, care preferabil este un așezământ călugăresc. De obicei, se preferă vinuri cu tăria de 8 grade. Culoarea contează mai puțin, deși cel mai des se folosește vin alb. Canonul 924 precizează doar că vinul sacramental trebuie să fie "natural, făcut din rodul viei și incorupt".

În urma unei adrese a unui arhiepiscop italian care întreabă dacă vinul alb care conține bisulfit de potasiu ca stabilizator poate să fie folosit, Sfântul Oficiu răspunde "afirmativ".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.03.2011, 10:27:36
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

La noi preotul foloseste Kagor, un vin dulce si placut la gust...inainte scria pe el "vin bisericesc"...si este fabticat prin Moldova parca; se vide pe la protopopiate, iar apoi am vazut si prin Real sau alre Hypermarketuri...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2011, 18:36:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oameni buni, daca aveti cunostinta ca in bisericile voastre se foloseste un vin de proasta calitate, de ce nu aduceti la altar, ca dar, vin bisericesc, din acela care se vinde pe la protoierate?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.03.2011, 19:07:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Fara a face reclama vreunui nume de vin sau altuia , adaug si eu ca dupa ce se termina de respectat toate rigorile impuse vinului liturgic fiecare parinte tine cont de starea lui de sanatate, in a-si alege vinul liturgic. Sunt parinti suferinzi de gastrite, ulcere gastrice si duodenale sau de colecistite si atunci stiind ca la sfirsitul liturghiei el consuma(in limbaj liturgic, ,,potriceste sfintele") toata sfinta impartasanie ramasa in potir vinul respectiv trebuie sa nu-i provoace tulburari gastroimntestinale care doamne feresre sa ajunga pina la voma .
De asemenea parintele trebuie sa se gindeasca si la faptul ca impartaseste noi nascuti si sugari si ca atare sa nu fie refuzata pt. gust (aruncata afara) sfinta euharistie.

Si la biserica la care merg eu se foloseste vinul Kagor, basarabean , care este un vin dulce si rosu , usor acceptat de copii ca si in caz de suferinte digestive. Este f. bun dar se gaseste discontinuu.
Se folosesc vinuri de preferat rosii , cu taria de la 10 la 13 grade. Fiecare preot ingrijindu-se de procurarea vinului .

In rest am avut si eu surpriza sa descopar pe etichetele vinurilor bisericesti (eu sunt un cumparator si folositor de vin bisericesc) cum ca contin resturi din substantele folosite la stabilizarea fierberii , la coservare, limpezire, adica cum ca nu ar fi pure-pure. Dar acestea sunt urmarile cultivarii si producerii in cantitati industriale de vin.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.03.2011, 19:18:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata un link despre vinul liturgic - http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-08.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2011, 23:19:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oameni buni, daca aveti cunostinta ca in bisericile voastre se foloseste un vin de proasta calitate, de ce nu aduceti la altar, ca dar, vin bisericesc, din acela care se vinde pe la protoierate?
Buna idee. S-au bucurat cei din parohie cand le-am dus vin de la tara, 100% natural, fara zahar sau sulf sau mai stiu eu ce. Daca aveti cunostinte de incredere la tara, faceti un dar la biserica din vinul cel mai bun, dupa exemplul lui Abel.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.06.2011, 23:02:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Buna idee. S-au bucurat cei din parohie cand le-am dus vin de la tara, 100% natural, fara zahar sau sulf sau mai stiu eu ce. Daca aveti cunostinte de incredere la tara, faceti un dar la biserica din vinul cel mai bun, dupa exemplul lui Abel.
Am vazut de ceva timp vin de vanzare la pangarele unor biserici ! O fi bine , n-o fi bine , nu stiu ce sa spun , dar mi se pare putin deplasat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.09.2011, 13:27:32
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieradu Vezi mesajul
la noi se foloseste 'sange de taur'! este vin liturgic dar e scump unde am vazut eu era 40 de lei sticla! DOAMNE AJUTA
ma indoiesc ca "Sange de taur" este vin liturgic la ce reclama are la tv:|
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 08:10:28
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 11:42:35
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 20:13:08
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 17:34:37