Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2006, 08:31:45
mihaela_maria mihaela_maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 12
Implicit

Dragi crestini,
Aducerea pe lume a unui copil, desi familia in cauza sta cu chirie, cum vi se pare?
In conditiile in care "viitoarea mamica (24 ani)" este intr-o neliniste continua, frica si nesiguranta creata de neincrederea in sine, credeti ca e sanatos pentru viitorul copil?
In incercarea "viitoarei mamici" de a-si schimba serviciul, prima intrbare a fost "cand intentionezi sa devii mamica?", lasand apoi angajatorul, sa se inteleaga, ca doi ani din momentul angajarii sa nu se puna problema unui copil.
Dragilor, ce parere aveti despre toate astea?
Credeti voi, ca un copil i-ar oferi viitoarei mamici, increderea si puterea de care are nevoie?
Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2006, 08:53:09
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Nu, eu persoanl nu cred ca iar aduce liniste, incredere si putere, un copil nu se face cand esti trist sau suparat sau ai o problema in familie, un copil trebuie sa fie un prilej de bucurie, asa ca ea daca e suparata si trista, neincrezatoare crezi tu ca va fi foarte fericita cand va naste?
Nu, nu o sa fie, nu are importanta unde sta sau care e starea sociala, ca daca stai sa te gandesti la bani si restu dupa fiecare nu ar mai face nimeni copii :dozingoff:!
In schimb daca ea simte ca are nevoie de un sprijin (ca un copil asta e si cand se face mare da si cand este mic)si ca si-ar putea creste copil dand la o parte nelinistea despre care vorbeai, atunci un copil "ar fi bine venit", dar daca ea este neincrezatoare si cu frica oare copilul cum va fi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2006, 11:30:45
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Viata este un dar de la Dumnezeu, sa nu isi incarce sufletul cu o crima. Sa se intrebe singura daca i-ar fi convenit ca mamica ei sa o avorteze. Va recomand sa va uitati pe www.provita-craiova.com, sau pe www.provitaortodoxa.ro: gasiti acolo multe materiale care cred ca o vor convinge, si cred ca puteti gasi si sprijin material. L-ar putea contacta si pe parintele Nicolae Tanase, de la Valea Plopului- gasiti un material despre dumnealui pe provitaortodoxa.ro. A adapostit si ajutat multe mamici in dificultate. Prin crima nu isi va usura situatia ci abia atunci vor veni greutatile, caci Il va mania pe Bunul Dumnezeu. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2006, 11:54:25
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Da, daca are nevoie de sprijin si eu ti-l recomand pe parintele Nicolae Tanase, un parinte intelegator si care chiar vrea sa ajute persoanele aflate in dificultate, nu ajuta numai mamele, ajuta la fel de mult orice familie care are nevoie de ajutor si sprijin atat finaniciar cat si alt fel de ajutor, numai 1 zi in biserica de la Valea Plopului te linisteste atat de mult incat numai ai nevoie de nimic :).

In Valea Plopului (Prahova daca-mi aduc bine aminte)sunt 2 filiale ale acestei asociatii, una in prin care se numara si Valea Scrazii :rolleyes:

Daca ai vreo nelamurire nu ezita sa intrebi :thumbsup: stiu destule despre Provita :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2006, 11:58:25
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Cauta in Inbox, ai un mesaj privat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2006, 18:16:02
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_maria
Dragi crestini,
Aducerea pe lume a unui copil, desi familia in cauza sta cu chirie, cum vi se pare?
In conditiile in care "viitoarea mamica (24 ani)" este intr-o neliniste continua, frica si nesiguranta creata de neincrederea in sine, credeti ca e sanatos pentru viitorul copil?
In incercarea "viitoarei mamici" de a-si schimba serviciul, prima intrbare a fost "cand intentionezi sa devii mamica?", lasand apoi angajatorul, sa se inteleaga, ca doi ani din momentul angajarii sa nu se puna problema unui copil.
Dragilor, ce parere aveti despre toate astea?
Credeti voi, ca un copil i-ar oferi viitoarei mamici, increderea si puterea de care are nevoie?
Multumesc!
Daca copilul este "pe drum", nu ezita sa-i dai viata (de fapt viata i-o da Dumnezeu). O sa-l citez pe parintele Ioan Iovan: "Fiecare copil, care vine pe lume, are haina lui si painea lui puse de-o parte" (de la Dumnezeu, Care, l-a ingaduit sa vina pe lume - sunt familii care nu pot avea copii - si Dumnezeu are un plan cu fiecare om care vine pe lume, dar noi, fiind creati liberi, putem strica planul lui Dumnezeu) si vei fi con-lucratoare cu Dumnezeu. Nu degeaba se spune in Evanghelie ca "femeia se mantuieste prin nastere de prunci". Altfel... nici nu vreau sa ma gandesc, cate necazuri, boli si amaraciuni te asteapta, poate chiar pierderea vietii (si a celei vesnice). Ai incredere si vei vedea cum vei primi ajutor de unde nici nu te astepti. Cunosc o familie care, recent, a avut al 10-lea copil, fara sa faca nici un avort si fara contraceptive. Ea nu lucreaza (nici n-ar putea), sotul are diverse servicii ocazionale si mai face candele cand are timp, dar n-au dus lipsa de nimic, au fost ajutati, pana si casa au primit de la primarie. Ai incredere in pronia lui Dumnezeu!
Cat despre parintele Nicolae Tanase... e admirabil! Dar si el se confrunta cu mari greutati, cred ca nu poate rezolva singur toate problemele. Poate pentru o perioada, nu stiu, trebuie discutat personal cu Sfintia sa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2006, 19:24:22
mihaela_maria mihaela_maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 12
Implicit

Dragii mei, va mutumesc mult pentru sprijinul moral, ca de fapt de asta am nevoie...Problema este ca nu ma simt pregatita ptr. un bebe, dar situatia mea de la serviciu este apasatoare, motiv ptr. care am ajuns in starea in care sunt...neincrezatoare, nelinistita, nemultumita...etc, am incercat sa-mi schimb serviciul, m-am izbit de "2 ani de-acu sa nu aud de copii"...si singura mea salvare de la serviciul actual ar fi un copil, dar ce sa fac, daca nu ma simt pregatita ptr. asta!
Eu vreau sa aduc pe lume un copil linistit, calm, si nicidecum unul care sa-mi reflecte starea mea! Intelegeti de asta mi-e frica! Mi-am dat seama ca daca nu ai liniste sufleteasca, de fapt nu ai nimic! Uneori visez ca un copil o sa-mi schimbe viata,o sa-mi aduca bucatica de speranta si incredere...etc.Pe mine ma macina cum merg lucrurile in Romania, mai ales in institutiile de stat..e jalnic....am incercat sa ma implic si ma sperii cand vad unde am ajuns si fara nici un rezultat bun.
Nu vreau ca viitorul meu copil sa fie scutul meu de aparare. Daca cu cateva saptamani in urma zburam de fericire crezand ca minunea s-a intamplat, acum crisparea (datorita situatiei de la locul de munca) m-a transformat intr-un monstru... nu se mai intelege nimeni cu mine, nici macar eu.
Astept un cuvant de mangaiere din partea voastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2006, 09:19:01
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Mai uita-te o data in Inbox.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2006, 10:32:18
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_maria
Dragii mei, va mutumesc mult pentru sprijinul moral, ca de fapt de asta am nevoie...Problema este ca nu ma simt pregatita ptr. un bebe, dar situatia mea de la serviciu este apasatoare, motiv ptr. care am ajuns in starea in care sunt...neincrezatoare, nelinistita, nemultumita...etc, am incercat sa-mi schimb serviciul, m-am izbit de "2 ani de-acu sa nu aud de copii"...si singura mea salvare de la serviciul actual ar fi un copil, dar ce sa fac, daca nu ma simt pregatita ptr. asta!
Eu vreau sa aduc pe lume un copil linistit, calm, si nicidecum unul care sa-mi reflecte starea mea! Intelegeti de asta mi-e frica! Mi-am dat seama ca daca nu ai liniste sufleteasca, de fapt nu ai nimic! Uneori visez ca un copil o sa-mi schimbe viata,o sa-mi aduca bucatica de speranta si incredere...etc.Pe mine ma macina cum merg lucrurile in Romania, mai ales in institutiile de stat..e jalnic....am incercat sa ma implic si ma sperii cand vad unde am ajuns si fara nici un rezultat bun.
Nu vreau ca viitorul meu copil sa fie scutul meu de aparare. Daca cu cateva saptamani in urma zburam de fericire crezand ca minunea s-a intamplat, acum crisparea (datorita situatiei de la locul de munca) m-a transformat intr-un monstru... nu se mai intelege nimeni cu mine, nici macar eu.
Astept un cuvant de mangaiere din partea voastra.
De cand n-ai mai fost pe la duhovnic? Ai nevoie de spovedanie! O sa vezi cum te linistesti, iti vine sa zbori dupa aceea. Si de rugaciune ai nevoie, care iti este numele de botez? Si noi, toti, care citim aici, ne vom ruga pt. tine la Sf. Liturghie si in rugaciunile personale. Dumnezeu sa-ti ajute sa te linistesti, sa te impaci cu tine si cu ceilalti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2006, 16:39:48
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Da draga mea, un copil iti va oferi cea mai mare bucurie pe care ai simtit-o pana acum. Te vei simti implinita, fericita si vei vedea ca restul nu conteaza. Roaga-te La Maica Domnului sa fiti sanatosi ca asta este cel mai important. Restul le vei face tu. Si nu dispera, sa stii ca nimic din ceea ce ti se intampla nu este intamplator, si totul este spre binele tau. Dumnezeu sa va binecuvanteze. Daca vrei sa mai vorbim ma poti contacta . dana_faget@yahoo.com. Am uitat sa te intreb din ce oras esti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La rascruce cosmin1982 Generalitati 55 15.01.2008 03:44:36