Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 16:42:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Erau Adam si Eva cu trupurile goale in Rai inainte de cadere?

Din cate zice Sfantul Ioan Damaschinul nu erau.
Ci erau invesmantati de harul lui Dumnezeu:
"Dumnezeu, care locuia în el, era casa lui; Dumnezeu era îmbrăcămintea lui strălucitoare; harul lui Dumnezeu îl înveșmânta; se desfăta ca un alt înger cu singurul fruct prea dulce al contemplării lui Dumnezeu; cu această contemplare se și nutrea; aceasta pe bună dreptate a fost numită pomul vieții."
Dupa ce a cazut omul din uniunea cu Dumnezeu nu mai avea harul sa il investmanteze,si s-a vazut gol.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2010, 17:46:21
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Aveau oare trupuri de carne inainte de cadere?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2010, 17:51:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si Dumnezeu Iisus Hristos avea trup de carne dupa inviere dar era transfigurat,nu putem noi sa intelegem cum era.
"39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2010, 17:05:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este o diferenta intre trupul de acum si cel de dinainte de cadere. Panayotis Nellas vorbeste de "hainele de piele", adica de trupul pe care noi il purtam acum si afirma ca au fost adaugate omului dupa cadere.

Este o tema grea. Omul se impartaseste din pomul din care Dumnezeu i-a poruncit sa nu manance. Asta inseamna ca se hraneste cu moartea, adica cu ceva in care Dumnezeu nu mai este prezent. Astfel, imbraca moartea, adica trupul acesta coruptibil. Paradoxal, am putea spune ca moartea a ajuns sa fie vie in el. Ce minunat spun Sfintii Parinti: "Si moartea traieste de atunci in tot acest interval de timp facandu-ne pe noi mancare ei insasi".

Inainte de a imbraca "hainele de piele", omul purta un vesmant " tesut de Dumnezeu", haina lui psihosomatica era tesuta din harul, lumina si slava lui Dumnezeu. Cei dintai oameni creati "erau imbracati cu slava de sus... slava de sus ii acoperea mai bine decat orice haina".

Deci, inainte de cadere nu era gol, purta un vesmnat tesut de Dumnezeu - harul. As spune ca nici acum nu este gol, caci poarta "hainele de piele" - stricaciunea. Insa, pentru ca omul sa nu ramana in moarte, Fiul lui Dumnezeu devine om, ia trup asemenea noua ca se ne redea vesmantul de dinainte de cadere. Mai mult, ne face fii ai Tatalui. NU ne ramane decat sa ne unim cu El.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2010, 17:26:35
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Este o diferenta intre trupul de acum si cel de dinainte de cadere. Panayotis Nellas vorbeste de "hainele de piele", adica de trupul pe care noi il purtam acum si afirma ca au fost adaugate omului dupa cadere.

Este o tema grea. Omul se impartaseste din pomul din care Dumnezeu i-a poruncit sa nu manance. Asta inseamna ca se hraneste cu moartea, adica cu ceva in care Dumnezeu nu mai este prezent. Astfel, imbraca moartea, adica trupul acesta coruptibil. Paradoxal, am putea spune ca moartea a ajuns sa fie vie in el. Ce minunat spun Sfintii Parinti: "Si moartea traieste de atunci in tot acest interval de timp facandu-ne pe noi mancare ei insasi".

Inainte de a imbraca "hainele de piele", omul purta un vesmant " tesut de Dumnezeu", haina lui psihosomatica era tesuta din harul, lumina si slava lui Dumnezeu. Cei dintai oameni creati "erau imbracati cu slava de sus... slava de sus ii acoperea mai bine decat orice haina".

Deci, inainte de cadere nu era gol, purta un vesmnat tesut de Dumnezeu - harul. As spune ca nici acum nu este gol, caci poarta "hainele de piele" - stricaciunea. Insa, pentru ca omul sa nu ramana in moarte, Fiul lui Dumnezeu devine om, ia trup asemenea noua ca se ne redea vesmantul de dinainte de cadere. Mai mult, ne face fii ai Tatalui. NU ne ramane decat sa ne unim cu El.
Frumos spus!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2010, 17:57:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit ..niste ganduri

Cand veneam spre casa ma gandeam daca Sf. Maria Egipteanca chiar a fost goala in pustiu, avand in vedere grija lui Dumnezeu pt. om ca i-a facut omului haina de piele dupa caderea in pacat. "Haina" pare a avea o semnificatie mai profunda decat pot eu pricepe.
Sau a fost imbracata in harul lui Dumnezeu in chip nevazut pt ochii nostri?
(sper sa nu vorbesc/gandesc aiureli).

Apoi m-am mirat sa gasesc acest thread.
(Deci poate ca nu a lasat-o Dumnezeu goala in pustietate, chiar era imbracata in har.)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2010, 18:19:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daca era imbracata in Har, de ce oare mai trebuia sa-si ascunda goliciunea cu pletele abundente pina la pamint?
Nu avem absolut nici o referire la ce fel de piele purtau protoparintii nostrii!
Ma gindeam odata ca este foarte posibil sa fi avut solzi sau pene, poate piele de crocodil, cine poate stii decit Dumnezeu! Poate gradina Edenului era de fapt in ocean si ei erau sirene? cine stie?!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2010, 18:29:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca era imbracata in Har, de ce oare mai trebuia sa-si ascunda goliciunea cu pletele abundente pina la pamint?
Asta in imaginatia ta
(a cerut o haina cuviosului Zosima, asa si-a acoperit goliciunea)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2010, 18:33:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfanta Maria a pleca imbracata acolo dar i se ponosisera hainele de atata stat acolo.
Cand Sfantul Zosima a fost trimis sa ii dea Sfanta Impartasanie inainte de adormire i-a lasat mantia sa spre a se imbraca ca se rusina sa fie vazuta asa de Sfantul Zosima.
http://www.nistea.com/maria_egipteanca.htm
(acolo la inceput zice ca Sfantul Zosima e cel praznuit pe 4 aprilie si nu e acelasi cu ereticul Zosima).
Abia dupa Invierea tuturor omul va fi din nou cum erau Adam si Eva inainte de cadere si mai mult de atat.
Sfanta Maria Egipteanca era imbracata cu har,dar inca purta trup netransfigurat total.
Dupa Invierea tuturor omul are trup transfigurat,unii in bine altii in rau.

Last edited by mihailt; 19.01.2010 at 18:36:09.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2010, 19:06:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Inainte de cadere ,erau la fel de goi ca niste copii.
Copii la mare stau goi.Dar stiu ei ca sunt goi?
Ori ,mancand din pomul cunoasterii,a aparut notiunea de 'gol',de 'rusine'
Deci iata cum,o aceiasi realitate fizica,difera de ochii cu care o privesti.
Ei au lasat harul nevinovat,si l-au inlocuit cu cunoasterea,si primul lucru de care au dat ochii mintii lor,a fost propria goliciune.Amarnica intrare in lumea cunoasterii,care sarpele fagaduise ca va fi o lume la fel cu Dumnezeu ,de inteleapta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre trupurile inviate in patristica Mihnea Dragomir Sfinti Parinti (Patrologie) 99 29.05.2012 14:09:59
Cum au fost descoperite trupurile Brancovenilor viorela Intrebari utilizatori 3 23.08.2011 03:11:28
INAINTE DE ADAM AU MAI FOST SI ALTE LUMI? adrian010155 Generalitati 46 10.12.2010 03:38:02
ce inseamna m-am sculat din cadere?(rabdare) innocentul Pocainta 0 21.05.2010 17:00:46