Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.04.2013, 16:14:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sunt intrebari/probleme cu care se confrunta multi tineri.
Voi ce credeti?
Este bine sa dezbatem astfel de probleme. Atunci cand se renunta la egoism, cand socrii vor cu adevarat binele copiilor pot sa construiasca relatii frumoase cu generatia tanara.

Cred ca e nevoie de o pregatire psihologica si a tinerilor si a celor in varsta. Exista carti, exista duhovnici si psihologi.

Cred ca momentul casatoriei, desi este asteptat de catre tineri si de catre socri, ii gaseste adesea nepregatiti din multe puncte de vedere si pe unii si pe altii. E nevoie de intelepciune din partea varstnicilor si de o abordare responsabila si matura a problemelor din partea tinerilor. Fara excese de orgoliu si de egoism.

Nasii de cununie si duhovnicul pot sa-i ajute pe tineri sa depaseasca unele probleme de comunicare. Nici eu nu cred ca e bine sa locuiasca in acelasi apartament tineri cu socrii. Insa, in situatia actuala, cand exista o criza de locuinte, nu toti tinerii isi permit acest lucru. Ce fac acestia? Cred ca te referi si la astfel de situatii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2013, 16:26:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sunt intrebari/probleme cu care se confrunta multi tineri.
Voi ce credeti?
toate sunt probleme importante.
dar știi ce.mi se pare cel mai important?
că vei uita toate aceste experiențe când vei deveni părinte.
și, cel mai probabil, vei repeta greșelile parintilor, bunicilor și socrilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2013, 18:29:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce scri in necunostinta de cauza? De ce acuzi fara sa cunosti?
Ca sa iti raspund la intrebari iti spun ca in nici un caz din plictiseala am intrebat ceea ce am intrebat.Sunt multi tineri care ar vrea sa afle si parerile altora in legatura cu aceste subiecte.Fortata rau comparatia cu piatra aruncata in lac,nu ai fost inspirat deloc.De unde sti tu ca raspunsurile date de oamenii acestia,nu au fost folositoare unora? Sa sti ca m-am uitat cu interes la fiecare raspuns dat si chiar le multumesc celor care au raspuns.Mie,poate mi-au fost folositoare,pe tine daca nu te intereseaza,de ce te bagi in seama? Poate din plictiseala,nu!?
Ce ar fi sa gasesti tu ceva mai util de facut decat sa stai sa analizezi ceea ce am intrebat eu?
De ce te bagi in seama, daca, oricum,vad ca nu te intereseaza subiectul?
Probabil ca sa te dai mai interesant,nu?
Mie mi se pare util sa stii sa vorbesti si sa scrii in limba romana. Eu fac multe greseli in scris. Daca ai sa imi cauti postarile ai sa vezi ca am litere lipsa. Dar asta e o problema cu felul in care tastez. In schimb tu nu stii ca "scrii" sau "stii" se scriu cu doi de "i". De asemenea, ar fi trebuit sa stii ca ar fi fost corect sa spui "in nici un caz nu am intrebat din plictiseala" si nu cum te-ai exprimat tu.
Cu siguranta daca ai fi aflat raspunsul "corect" la intrebarea cu animozitatea dintre nora si soacra ai fi rezolvat "misterul existentei". Nu, in mod evident, nu plictiseala te-a determinat sa pui o astfel de intrebare.

Ps: Postarea mea anterioara era corelata si cu intrebarile adresate in celelalte thread-uri initiate de tine.
Ps2: Totusi, probabil ca am fost prea dur. Probabil ca ai varsta la care intrebarile vin una dupa cealalta. Si totusi nu aici vei obtine raspunsurile. Incearca sa vorbesti cu parintii. Citeste. Mergi la biserica. Alege-ti un duhovnic...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 21.04.2013 at 18:36:02.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2013, 22:22:45
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
și, cel mai probabil, vei repeta greșelile parintilor, bunicilor și socrilor.
Asta îmi pare o viziune pesimistă sau chiar fatalistă. Precum și o sugestie distructivă, să fiu iertat...
Omul nu e cu totul programat de modelele parentale și de experiențele timpurii. Există și autoeducație, există și re-parentare, există și creativitate. Și harul lui Dumnezeu, mai presus.

Cel care își ia în serios viața și mântuirea nu își permite luxul de a se juca de-a mama și de-a tata, care-au fost cândva înaintea lui.
Dacă mama și tata au fost mincinoși, eu nu sunt obligat să accept să fiu mincinos.
Dacă mama și tata au avut un stil de viață dezordonat, eu sunt liber să învăț cum să fiu ordonat.
Dacă mama și tata au fost hoți, eu sunt liber să învăț cum să fiu cinstit.

Fiecare poartă o responsabilitate și o libertate pentru cine și cum este și cine și cum devine.

Last edited by cezar_ioan; 21.04.2013 at 22:52:23.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2013, 00:18:15
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Asta îmi pare o viziune pesimistă sau chiar fatalistă. Precum și o sugestie distructivă, să fiu iertat...
Omul nu e cu totul programat de modelele parentale și de experiențele timpurii. Există și autoeducație, există și re-parentare, există și creativitate. Și harul lui Dumnezeu, mai presus...
Tocmai harul lui Dumnezeu e desconsiderat de ”părinți” mincinoși, hoți și dezordonați.

Dacă spui că ”modelele parentale” nu sunt determinante(!!!) atunci de ce Iisus Hristos te contrazice prin înșiși părinții Lui? De ce nu a avut El orice fel de părinți, mai ales că la El(Dumnezeu fiind) oricum nu conta, conform părerii tale(!!!)?
Se pare că nu poți înțelege că intelectul nu se poate ridica mai sus de nivelul sufletesc moștenit și educat în ”cei 7 ani de-acasă”(și mai apoi), după modelul parental. De ce? Pentru că judecata ta nu e duhovnicească, ci... de ”specialitate”.

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
...Cel care își ia în serios viața și mântuirea nu își permite luxul de a se juca de-a mama și de-a tata, care-au fost cândva înaintea lui.
Dacă mama și tata au fost mincinoși, eu nu sunt obligat să accept să fiu mincinos.
Dacă mama și tata au avut un stil de viață dezordonat, eu sunt liber să învăț cum să fiu ordonat.
Dacă mama și tata au fost hoți, eu sunt liber să învăț cum să fiu cinstit.

Fiecare poartă o responsabilitate și o libertate pentru cine și cum este și cine și cum devine.
Fiecare poartă libertatea pe care i-o conferă responsabilitatea moștenită direct și educată de părinți.
De regulă, pe parcursul timpului, vredincia scade tot mai mult, reperele morale rămânând tot mai sus prin coborârea tot mai jos a ”descendenților”.
5. Dar Domnul Dumnezeu a vazut ca rautatea oamenilor s'a marit pe pamant si ca toata inchipuirea din gandul inimii lor era fara'ncetare numai spre rau. (Fac6,5)
Poți oare să aduci un singur exemplu de urmaș (de mincinoși, hoți și dezordonați) care-și ia în serios viața și mântuirea?


P.S. Argumentele tale(să fiu iertat!) sunt logice și ”politically correct”, adică protestante; cu alte cunvinte, e mai înțelept să le ștergi și să le uiți.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2013, 00:25:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Fă distincția între Părinții Domnului Iisus Hristos și părinții despre care Dumitru spunea că vor fi cu siguranță urmați de copii în greșelile lor.

Oare Maria și Iosif, părinții lui Iisus,
sunt totuna cu greșiții Ana și Ion, părinții lui Gheorghe care s-a hotărât să nu mai fie ca părinții ci ca Sfinții Părinți?

Stă în puterea și sarcina copiilor să se îndepărteze de greșelile părinților,
la fel cum este libertatea copiilor să preia modelul bun de la părinți, precum Iisus a luat de la Părinții Săi.


Aș fi bucuros să nu scrii doar din nevoia de a contrazice. Dacă vrei, desigur.


P.S. Ai sprijinit vreodată vreun proces de re-parentare? Fie și un an, doi, acolo... Știi în ce constă? Ai auzit de pocăință? De convertire?

Last edited by cezar_ioan; 22.04.2013 at 13:33:15.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2013, 00:36:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Poți oare să aduci un singur exemplu de urmaș (de mincinoși, hoți și dezordonați) care-și ia în serios viața și mântuirea?
Sigur că pot, altminteri nu scriam.
Dorește-ți binele și fă singur efortul să-i descoperi.

Citește "Viețile Sfinților", bunăoară...

Last edited by cezar_ioan; 22.04.2013 at 13:31:23.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2013, 10:48:00
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit o conferinta foarte frumoasa

http://www.doxologia.ro/video/confer...milia-ortodoxa
Doamne ajuta!
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2013, 13:03:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

"Dacă ar fi fost rodirea a omului, el s-ar fi mândrit.
Dar rodirea nu e a omului, ci a lui Dumnezeu", spune părintele Coman.
Unul din multele lucruri acoperite de cultura noastră actuală, atât de facilă și de străpunsă de plăceri și de temeri contrafăcute...

Last edited by cezar_ioan; 22.04.2013 at 13:19:02.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2013, 14:36:29
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
De ce,de cele mai multe ori,relatia soacra-nora are de suferit?
De ce,de cele mai multe ori,parintii se opun copiilor atunci cand acestia din urma iau calea Bisericii?
Credeti ca se poate trai intr-o casa sot,sotie,parinti,bunici?
Care ar trebui sa fie relatia tinerilor casatoriti cu parintii lor?(ar trebui sa se mute separat?,ce fac ei daca parintii,fiind mai autoritari, ii trateaza tot ca pe niste copii?).
Sunt intrebari/probleme cu care se confrunta multi tineri.
Voi ce credeti?
Conferinta Maicii Siluana - Familia Crestina este de folos

http://www.crestinortodox.ro/conferi...ad-127356.html
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
Răspunde