Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.07.2015, 11:00:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
omul a fost, este si va ramane o enigma
O fi, nu zic nu. Ori poate un rebus nedescifrat?....:) Un continent neexplorat? O Atlantidă mică? Ha! - un univers paralel!!
*
Ce vroiam eu să zic e că persoana se cugetă și se trăiește ca taină... Nu neapărat ca enigmă, frate.
Când spun taină, înrudit cu paulina "ghicitură", spun și Dumnezeu, iubire, ș.a.m.d. În orice caz e niscaiva din al inimii pe acolo, e omul lăuntric și chipul lui Dumnezeu... Mai e și nițică sporire (taina tinde mereu să se adâncească, îmbie la noi și noi uimiri, fără a se consuma vreodată ci dimpotrivă, tinzînd asimptotic la Dumnezeu iar uneori chiar cufundîndu-se ori înălțîndu-se chiar ÎN El. Cam pe aici se învârte în mintea mea universul semantic al tainei...
Iar de zic enigmă spun zece negri mititei, de pildă. Sau răpirea din Serai......:) Las că-i dăm noi cumva de cap, mama ei de enigmă... Cu cât ne facem mai mari, cu atât enigma e mai mică și invers, cu cât ne cufundăm în taină cu atât ne facem noi mai mici, parcă....:) Iar lucrurile Tale, Doamne, cum s-au mărit!...

Last edited by Ioan_Cezar; 17.07.2015 at 11:12:07.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.07.2015, 11:08:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau cin' la ucis pe Aldo Moro.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.07.2015, 11:15:23
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Bin. Bin Laden, domnule, mână-n mână cu Putin.
Ce, asta-i enigmă? Mai bine bag-o p-aia cu sfârșitu lumii, că am auzit că-i anu ăsta, sigur. Zice niște experți la radio, de ceva vreme....
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.07.2015, 16:09:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Sophia este o persoană foarte complexă si uite ca marele nostru psiholog n-a reusit s-o descifreze.

Uite, eu cred ca Ioan Cezar ar putea spune mult mai multe lucruri esentiale despre Sophia si cu mai multa acuratete decat ea insasi. Si cand zic asta nu ma refer la ambalajul de la suprafata, ori la evenimente exterioare ( Sper sa nu se supere Ioan Cezar pe mine ).
Dar la ce foloseste descifrarea facuta de altii daca cel descifrat prefera sa ramana incalcit?

Oamenii isi pot fi oglinzi unii altora, se pot reflecta reciproc. Dar nu toti vor sa stie cum arata de fapt. Daca nu sar sa sparga oglinda si s-o faca tăndări, ori s-o acopere cu cârpa neagra a refuzului, autosuficientei si a propriei opacitati ar putea afla muulte despre ei insisi.

Last edited by delia31; 17.07.2015 at 16:31:40.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.07.2015, 17:31:11
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Musulmanii nu postesc ci se fățărnicesc!

Religia musulmană e culmea fățărniciei și ipocrizeniei dată lui Mahomed de către un înger corupt și care și-a ascuns numele ca să își închipuie fraierii și să creadă ca proștii că e trimis de Dumnezeu adică un fel de arhanghel gen Mihail, Gavriil sau Rafail...

Postul lor făcut la lumina zilei este pentru ca noaptea să-și dea liber la orgie...

Și așa fac mai nou și creștinii, se laudă că postesc și când colo ochii le merg după femei ca să înșele exact ca musulmanii, noaptea, în ascuns... acoperindu-se apoi cu haine negre de lux așa ca musulmanii cu cearșafuri albe.

Nu e de la Dumnezeu o religie a terorii, o religie care contrazice pe Moise, pe toți proorocii, pe sfinți, pe Iisus și pe creștini... și cum ar putea fi de la Dumnezeu profeții mincinoși care nu au sfințenie, nu vindecă pe nimeni ci bagă frica în oameni ca să-i asculte și să-i creadă pe ei de frica chinurilor și a răzbunărilor și a uciderilor?

Ei vor să-și impună credința cu forța susținând că dacă au puterea și pot ucide pe cine vor atunci asta înseamnă că sunt de la Dumnezeu din moment ce dețin puterea cea mai mare de a ucide... și asta vor să impună peste tot, puterea de a ucide și teroriza demonstrând prin puterea de a face rău că sunt de la Atotputernicul Dumnezeu...

Păi Atotputernicul are puterea de a face bine și de a da viață, de a fi sfânt și a nu greși ci a face mereu bunătate cu oricine... cum atunci sunt ei ai lui Dumnezeu dacă nu pot face ei niciun bine?

Oare trimite Dumnezeu un ''profet'' care să contrazică toți sfinții și profeții și drepții trimiși anterior și care să fie un violator, un pedofil, un tâlhar și un mincinos care să oblige oamenii la supunere sau dacă nu să-i ucidă cerând mereu să se lepede de creștinism?.. adică de Dumnezeu?

Nu-i mai credeți că postesc și cum poate posti un mândru smințișor ce se crede drept dacă are sabia sau mitraliera în mâini impunând minciunile și legile dictate de un înger corupt, păcătos și batjocoritor la adresa lui Dumnezeu, înger ascuns ca tâlharii, înger viclean și mândru care nu și-a dat numele fugind astfel de răspundere din moment ce nu l-a văzut Mahomed când i-a dictat și nu și-a dat nici numele? Cum?

De ce să crezi un impostor? Că-ți dictează? Păi așa a instaurat dictatura!.. la fel ca și Lenin, la fel ca și comuniștii, ca și budiștii, ca și confucius și ca toți falșii profeți întemeiatori de credințe deșarte care nu te sfințesc ci te rătăcesc de la puterea de a face binele și de a fi un om bun și drept și mai ales nepăcătos căci de la mândrie și păcat îți vine chinul și moartea și iadul!

Musulmanii sunt slugile celui rău care i-a păcălit și săracii supuși cred de frica mai-marilor că slujesc împreună pe Dumnezeu...

Cum putea să trimită un profet după Domnul Iisus Hristos care să susțină că mesia n-a venit și că Iisus a fost doar un prooroc și că adevăratul profet și adevăratul mesia e cică Mahomed... păi comparați binele făcut oamenilor și apropiaților de către Iisus cu 'binele' făcut de Mahomed și judecând drept faptele lor vedeți care a făcut bunătate și care răutate și minciună... și cum Dumnezeu este bun pricepeți care este bun din ei și care l-a mărturisit pe adevăratul Dumnezeu:

Care a făcut binele:
Iisus sau Mahomed?

Și dacă Iisus a făcut binele atunci pentru ce ascultați de unul care a făcut rău?.. pentru că a scris o carte groasă plină de minciuni? Nu pricepeți oare că este o credință deșartă care nu sfințește ci înșală omenirea?

Deci postul la vicii se ține pentru Iisus și nu pentru Mamona așa cum țin musulmanii!

Last edited by vsovivivi; 17.07.2015 at 17:49:09.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.07.2015, 17:34:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Dar la ce foloseste descifrarea facuta de altii daca cel descifrat prefera sa ramana incalcit?
Aha!.... Care va să zică....:)
P.S. Uite și pe a-Ha: https://www.youtube.com/watch?v=OfzeZvx_jZA
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.07.2015, 17:36:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul

Iisus sau Mahomed?
Să fie asta întrebarea?
Îndoimaș!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.07.2015, 17:55:11
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Musulmanii nu postesc ci se fățărnicesc!

Religia musulmană e culmea fățărniciei și ipocrizeniei dată lui Mahomed de către un înger corupt și care și-a ascuns numele ca să își închipuie fraierii și să creadă ca proștii că e trimis de Dumnezeu adică un fel de arhanghel gen Mihail, Gavriil sau Rafail...

Postul lor făcut la lumina zilei este pentru ca noaptea să-și dea liber la orgie...

Și așa fac mai nou și creștinii, se laudă că postesc și când colo ochii le merg după femei ca să înșele exact ca musulmanii... acoperindu-se apoi cu haine negre de lux așa ca musulmanii cu cearșafuri albe.

Nu e de la Dumnezeu o religie a terorii, o religie care contrazice pe Moise, pe toți proorocii, pe sfinți, pe Iisus și pe creștini... și cum ar putea fi de la Dumnezeu profeții mincinoși care nu au sfințenie, nu vindecă pe nimeni ci bagă frica în oameni ca să-i asculte și să-i creadă pe ei de frica chinurilor și a răzbunărilor și a uciderilor?

Ei vor să-și impună credința cu forța susținând că dacă au puterea și pot ucide pe cine vor atunci asta înseamnă că sunt de la Dumnezeu din moment ce dețin puterea cea mai mare de a ucide... și asta vor să impună peste tot, puterea de a ucide și teroriza demonstrând prin puterea de a face rău că sunt de la Atotputernicul Dumnezeu...

Păi Atotputernicul are puterea de a face bine și de a da viață, de a fi sfânt și a nu greși ci a face mereu bunătate cu oricine... cum atunci sunt ei ai lui Dumnezeu dacă nu pot face ei niciun bine?

Oare trimite Dumnezeu un ''profet'' care să contrazică toți sfinții și profeții și drepții trimiși anterior și care să fie un violator, un pedofil, un tâlhar și un mincinos care să oblige oamenii la supunere sau dacă nu să-i ucidă cerând mereu să se lepede de creștinism?.. adică de Dumnezeu?

Nu-i mai credeți că postesc și cum poate posti un mândru smințișor ce se crede drept dacă are sabia sau mitraliera în mâini impunând minciunile și legile dictate de un înger corupot și batjocoritor la adresa lui Dumnezeu care nu și-a dat numele fugind de răspundere? Cum?

Musulmanii sunt slugile celui rău crezând de frica maimarilor că slujesc pe Dumnezeu...

Cum putea să trimită un profet după Iisus Hristos care să susțină că mesia n-a venit și că Iisus a fost doar un prooroc și că mesia e Mahomed... păi comparați binele făcut oamenilor și apropiaților de către Iisus și binele făcut de Mahomed și judecând faptele lor vedeți care a făcut bunătate și care răutate și minciună... și cum Dumnezeu este bun pricepeți care este bun:

Iisus sau Mahomed?

Deci postul se ține pentru Iisus și nu pentru Mamona așa cum țin musulmanii!.. însă e treaba lor și sunt liberi să înșele și să se autoînșele căci Iisus Hristos n-a obligat pe nimeni ci a chemat la mântuire și la împărtășirea bunătății ce vine de la Dumnezeu... prin sfinți, prin drepți, prin îngeri incoruptibili, prin toată făptura ascultătoare și iubitoare de Dumnezeu ca să fie și ea la fire și la comportament, la fapte și sentimente exact așa cum este sfințenia veșnică a Domnului Dumnezeu... care pentru bunătate fărădepăcat este Dumnezeu și nu pentru răutate... căci răutate și păcate și mândrie că poți face orice rău asta poate oricine și pentru asta nu înseamnă că trebuie ascultat sau urmat... căci răul înseamnă distrugere și autodistrugere până la urmă... răzbunare venită din ură și pismă și mărirea răutății ca o consolare că ai reușit să-i faci să păcătuiască pe toți ca să nu fi singur pe fundul iadului!

Last edited by vsovivivi; 17.07.2015 at 18:02:50.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.07.2015, 20:37:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Multumesc Mirela

2. Daca Ioan_Cezar ar deslusi oamenii de aici de pe forum, inclusiv pe mine, castigul ar fi ca poate ar raspunde altfel la mesajele lor. El macar poate lucrul asta, altii nu stiu s-o faca.
Eu cred ca si un ne-psiholog ar putea pana la urma sa descifreze pe fiecare om de aici si sa-si dea seama ce este cu el.
Nu e vorba sa-i descalceasca, sa-i analizezeaici deschis ci macar sa inteleaga niste mesaje scrise (ce este in spatele lor) si sa dea raspunsurile potrivite si nu numai cele standard pentru toata lumea, de parca am fi siamezi toti.

Cand te duci la medic te duci sa vezi ce ai tu si sa-ti rezolvi problemele si durerile tale si nu-ti doresti ca daca te doare piciorul sa-ti recomande ceai de musetel ca e bun la toate, sau daca te doare stomacul sa-ti dea diclofenac.

Pe de o parte il inteleg pentru ca vad ca spune in toate mesajele cat este de plictisit de oameni, de pacienti, ii critica si pe ei. O fi satul. Nu e usor sa lucrezi ca terapeut, cu oameni.

Delia, nu stiu ce sa inteleg din mesajul tau ultim. Am incercat mai sus sa va raspund la amandoi, dar am renuntat.
Acum am facut-o totusi ca sa incheiem o discutie.
Nu stiu ce profesie ai, ce stii si ce nu stii. Ne iei totusi cam de sus si nu e bine. Si am sa-ti mai spun doar un lucru. In general un om se stie pe sine insusi si ce probleme are. Ceea ce le lipseste la tot mai multi este discutia cu altul. Singur nu se poate descurca. Omul este dornic sa discute si sa afle sfat, sa stie cum sa-si rezolve problemele si nu sa i se spuna ca este tampit sau ca totul este numai vina lui.
Cea mai mare tampenie a omenirii este sa tot dai in cap unui om si sa-i spui mereu ca numai la el este de vina si vezi-te pe tine si ceilalti sunt grozavi. Intotdeauna toti sunt grozavi si tu esti singurul vinovat, desi faci tot ceea ce-ti sta in putinta si tocmai de acolo vine problema ...ca la un moment dat nu mai poti, esti epuizat.

Si uni copil daca in orice imprejurare ii bagi numai asta in cap... ca numai el este vinovat si restul toti sunt fara greseala, l-ai pierdut. Acel copil va ajunge sa se izoleze si sa nu mai aibe niciodata incredere in sine si sa ii fie frica de ceilalti, sa se ascunda. Asta vrem? Nu cred.

Daca Ioan_Cezar ar fi facut macar aici un pic de pace si te-ar fi lamurit macar pe tine...

P.S. Cu Ioan_Cezar am doar problema ca noi intelegem credinta pe de o parte cam la fel, pe de alta parte undeva drumurile se bifurca si unul cade intr-o extrema.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.07.2015 at 20:58:33.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.07.2015, 14:50:10
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Oare nu ar trebui mutat firul de discuție la alte religii?

Nu cred că are ce căuta un fir de discuție musulman sau de orice altă ''religie'' aici.

Ce mă interesează pe mine cum ''postesc'' păgânii?

Nici creștinii nu mai postesc cum ar trebui, cum este scris, cum au exemple în sfinți și drepți... și atunci vreți să ne molipsim de la teroriști?
Reply With Quote
Răspunde